Na świecie pewnie co sekundę powstaje nowy film, wiele z nich to arcydzieła, których nigdy nie obejrzymy - mówi Monika Stolat, dyrektorka festiwalu kina gatunkowego Splat!FilmFest, który 17 listopada zaczyna się w Lublinie, a potem przeniesie się do Wrocławia, Warszawy i do sieci.

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

Splatter to podgatunek horroru, w którym kluczową rolę odgrywają makabryczne sceny przemocy, rozwleczone na podłodze sztuczne wnętrzności i krwawe efekty specjalne.

Czego więc można spodziewać się po festiwalu filmowym, który nazywa się Splat!FilmFest? W tym roku w kinach w Lublinie, Warszawie, Wrocławiu oraz online będzie można zobaczyć premierowo horrory, thrillery i kino po prostu dziwne. W programie produkcje z całego świata m.in. nagrodzona Złotą Palmą w Cannes francuska "Titane", islandzki horror "Lamb" i porażający tajwański "Smutek", którego akcja toczy się w czasie pandemii. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Bardzo fajna wypowiedź: "Czytałam badania, z których wynika, że kobiety uczą się z horrorów, jak zachować bezpieczeństwo - w ogóle mnie to nie przekonuje. Może dlatego, że nie rozpoznaję w nich swojego doświadczenia kina grozy. Dobry horror daje mi poczucie satysfakcji, ale związane nie tyle z odwetem na sprawcach, co z naruszeniem pewnych społecznych struktur, wywróceniem zasad. Horror łamie różne reguły i myślę, że to zrozumiałe, że zwłaszcza kobiety szukają przestrzeni, w których społeczne hierarchie zostają podważone, często w bardzo drastyczny sposób". A tytuł: "Kobiety chętnie sięgają po horrory. Uczą się z nich, jak zachowywać bezpieczeństwo i oswoić lęki". No ręce opadają...
    @borsuk_emil
    nie pierwszy taki przypadek, nie ostatni. taka gazeta
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Za idiotyczny tytuł zaprzeczający wywiadowi to winiłbym redaktora, a nie autorkę wywiadu.
    Horror ma się świetnie, to chyba są najlepsze czasy dla gatunku od lat osiemdziesiątych.
    Oczywiście nie piszę o seryjnej hollywoodzkiej szmirze typu Halloween 17 i Obecność ileśtam, tylko o produkcjach niezależnych.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Jaka gazeta, taka kultura. Pani Marta w natarciu. Kiedy wywiad z Chuckiem Norrisem, najlepszym aktorem wszechczasów?
    @RandomDot
    Przyszedł pan Maruda.
    W Wyborczej przez lata był przechył na Irańskie kino artystyczne o opłakiwaniu zagubionego buta. Dobrze, że pani Marta wnosi trochę świeżości.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @Dead_Joe
    Marudzę bo z ambitnego kina nic już nie zostało w gazecie. Królują gnioty klasy B-Z wychwalane pod niebiosa.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    @RandomDot
    Ostatnie artykuły są o szekspirowskiej adaptacji Coena, nowym filmie Wesa Andersona, o filmach Wong Kar Waia. Może to dla Ciebie nie jest ambitne kino, pytanie co nim w takim razie jest.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0