– Nigdy nie musieliśmy tłumaczyć, dlaczego przenieśliśmy Sherlocka Holmesa z wiktoriańskiej Anglii do naszych czasów. Dlaczego więc mamy tłumaczyć powrót do korzeni? – pytają twórcy kultowego „Sherlocka” brytyjskiej stacji BBC, Steven Moffat i Mark Gattis. – Zrobiliśmy to, bo możemy. I już.

Kiedy w 2010 powstawał pierwszy sezon serialu wcale nie byli tacy pewni siebie. Media zastanawiały się, czy Holmes z iPhonem w garści to jednak nie zbyt wiele, dla fanów najsłynniejszego detektywa wszech czasów. Dziś, z milionami fanów na całym świecie (ponad pięć milionów „lajków” na oficjalnym Facebooku serii) mogą sobie pozwolić praktycznie na wszystko. Rozkochane w grającym detektywa-konsultanta Benedictcie Cumberbatchu fanki nie powiedziałyby słowa, gdyby w kolejnym sezonie Sherlock porzucił łapanie przestępców i np. dołączył do cyrku.
Na szczęście, w scenariuszu najnowszej odsłony jego przygód nie ma aż tak drastycznych zmian. „Sherlock i upiorna panna młoda” to klasyczna, wiktoriańska przygoda bardzo w stylu Arthura Conan Doyle'a. Na antenie brytyjskiego BBC będzie można zobaczyć ją 1 stycznia. A 7 stycznia na jednym pokazie w kinach w całej Polsce.
Zarówno Cumberbatch jak i grający Watsona Martin Freeman zadebiutują w swoich rolach na dużym ekranie. „Sherlock” do tej pory był serialem, ale jego rosnąca popularność (i podgrzewana przez BBC atmosfera wokół 4. sezonu) sprawiły, że BBC postanowiło wyprodukować pełnometrażowy film, który jest odrębną od fabuły serialu historią. Niewiele wiadomo na razie o „Upiornej panie młodej". Nie występowała w żadnym z opowiadań Conan Doyle'a, ale to wcale nie znaczy, że nie okaże się przekształconą klasyczną historią. Moffat i Gattis już wielokrotnie zaskakiwali widzów świeżym podejściem do przygód detektywa.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze