Fot. REUTERS/Ida Marie Odgaard
1 z 20
Attu
Osada Attu. Większość mieszkańców wyspy, 89%, stanowią Inuici, czyli rdzenne ludy.
Fot. Nicolaj Larsen/Shutterstock
2 z 20
Lodowiec "Stopa słonia"
Lodowiec "Stopa słonia" znajduje się na półwyspie Kronprins Christian Land. Nacisk miliona ton lodu przebił się przez górę i wylał do morza w postaci płata w kształcie wachlarza. Takie lodowce znane są jako lodowce piedmontowe.
Fot. REUTERS/Ritzau Scanpix
3 z 20
Baza kosmiczna Pituffik
Widok na bazę kosmiczną Pituffik (dawniej baza lotnicza Thule) na Grenlandii.
Z militarnych względów wkrótce po II wojnie światowej USA chciały odkupić Grenlandię, oferując za nią Danii sporą wtedy kwotę 100 mln dol. Do transakcji jednak nie doszło. Za to rząd Danii w traktacie z 1951 r. zgodził się, aby na północnym krańcu Grenlandii Amerykanie stworzyli bazę Thule.
Fot. enriquejggarcia/Getty Images/iStockphoto
4 z 20
Kolorowe Ilulissat
Ilulissat to osada w zachodniej Grenlandii w pobliżu jednego z największych fiordów lodowych w kraju. Kolorowe domy sprawiają, że krajobraz tej małej wioski jest niewiarygodnie piękny.
Fot. Monica Bertolazzi/Getty Images
5 z 20
Lodowy fiord
Lodowy fiord w Ilulissat wpisany w 2004 roku na listę światowego dziedzictwa Unesco.
Fot. Posnov/Getty Images
6 z 20
Dolina Qinngua
Dolina Qinngua w południowej Grenlandii. Dolina ma około 15 kilometrów długości kończąc się w jeziorze Tasersuaq, które spływa do fiordu Tasermiut.
Flora Grenlandii jest uboga, na jej terenie spotkać można ok. 500 gatunków roślin wyższych oraz 3000 gatunków mchów, porostów i glonów.
Fot. REUTERS/Ida Marie Odgaard
7 z 20
Fot. REUTERS/Ida Marie Odgaard
8 z 20
Sisimiut
Plac zabaw przed blokiem mieszkalnym w mieście Sisimiut na zachodnim wybrzeżu wyspy. Jest drugim pod względem liczby ludności miastem kraju.
Fot. REUTERS/Ida Marie Odgaard
9 z 20
Attu
Fregata Triton Królewskiej Duńskiej Marynarki Wojennej u wybrzeży osady Attu w gminie Qaasuitsup.
Fot. Arctic-Images/Getty Images/iStockphoto
10 z 20
Fiord Scoresbysund
Góry lodowe w fiordzie Scoresbysund we wschodniej części Grenlandii.
Fot. REUTERS/Ida Marie Odgaard
11 z 20
Aasiaat
Miasto Aasiaat na archipelagu Aasiaat na przybrzeżnej wyspie Saqqardlit. Znajduje się w nim morski port przeładunkowy, stocznie kutrów oraz port lotniczy.
Fot. Sean Gallup/Getty Images
12 z 20
Psie zaprzęgi
Minik Svenson karmi swoje psy zaprzęgowe mięsem foki w Ilulissat, 14 lipca 2024 r. Psie zaprzęgi są nadal powszechnym środkiem transportu na wyspie podczas śnieżnych pór roku.
Fot. Sam Bloxham/LAT Images for Extreme E/Getty Images
13 z 20
Tor testowy
Sandflugtsdalen to dolina wzdłuż drogi Ice Sheet. We wschodniej części obok pokrywy lodowej znajduje się obszar o długości 3,5 km ze wschodu na zachód i 1 km z północy na południe. Gdy rzeka zamarza, obszar testowy zwiększa się do 7 km wschód-zachód.
W ekstremalnie niskich temperaturach, przy mroźnych wiatrach i na obszarach pokrytych nietopniejącym nigdy lodem, prototypy swoich samochodów testowały tu niemieckie koncerny Volkswagen, a potem BMW.
Na zdjęciu: wyścigi Arctic X-Prix, 29 sierpnia 2021 r. W tej corocznej, sankcjonowanej przez FIA, międzynarodowej serii wyścigów terenowych, elektryczne SUV-y ścigają się w pięciu odległych częściach świata wybranych w celu podniesienia świadomości na temat konkretnego aspektu zmian klimatu.
Fot. Astalor/Getty Images/iStockphoto
14 z 20
Rodebay
Suszone ryby w osadzie Rodebay. Suszenie na wolnym powietrzu przy użyciu słońca i wiatru było praktykowane od czasów starożytnych w celu konserwacji żywności.
Fot. REUTERS/Ida Marie Odgaard
15 z 20
Qeqertarsuaq
Mieszkańcy zbierają się na boisku sportowym w Qeqertarsuaq na wyspie Disko.
W mieście znajduje się port rybacki, fabryka konserw oraz stacje naukowe Uniwersytetu w Kopenhadze.
Fot. Marli Miller/UCG/Universal Images Group via Getty Images
16 z 20
Stolica Nuuk
Budynki mieszkalne na obrzeżach Nuuk stolicy Grenlandii. Osada, nazwana 'Dobra Nadzieja' została założona została w 1721 lub 1728 roku. W 1979, wraz z uzyskaniem autonomii wyspy nastąpiła zmiana nazwy na Nuuk.
Fot. Mario Tama/Getty Images
17 z 20
Lotnisko Kangerlussuaq
Historyczny drogowskaz wskazuje różne miejsca docelowe na lotnisku Kangerlussuaq na Grenlandii. Lotnisko jest głównym węzłem lotniczym Grenlandii obsługującym 250 000 pasażerów rocznie.
Fot. REUTERS/Ida Marie Odgaard
18 z 20
Wioska Kangaamiut
Widok ogólny wioski Kangaamiut, położonej u ujścia fiordu Kangerlussuatsiaq. Osada powstała w 1755 roku.
Fot. Sean Gallup/Getty Images
19 z 20
Lodowiec Isunnguata Sermia
Naukowcy i inżynierowie monitorują odwiert gorącej wody na lodowcu Isunnguata Sermia na lądolodzie Grenlandii, 09 lipca 2024 r.
Międzynarodowy zespół naukowy kierowany przez Cryoeco, The Cryosphere Ecology Group na Uniwersytecie Karola w Pradze, wierci przez 1200 metrów lodu w celu pobrania próbek osadów spod lodowca. Analizując osady, naukowcy mają nadzieję określić ilość metanu wytwarzanego tam przez mikroby. Lodowce na Grenlandii naturalnie uwalniają metan, silny gaz cieplarniany, choć zmiany klimatyczne przyczyniają się do wzrostu produkcji metanu. Rosnące przepływy wody topniejącej na powierzchni lodowców trafiają do przepływów lodowcowych na dnie lodowca, gdzie woda wiąże metan i ostatecznie uwalnia go do atmosfery, gdy woda wypływa. Według Programu Monitorowania Grenlandzkiej Pokrywy Lodowej (PROMICE), Grenlandzka Pokrywa Lodowa traci masę nieprzerwanie od 1996 roku, a skumulowana utrata od 1986 roku zbliża się do 6000 gigaton metrycznych, czyli sześciu bilionów ton.
Fot. Sean Gallup/Getty Images
20 z 20
Ilulissat
Miejscowi grają w piłkę nożną w Ilulissat, 3 sierpnia 2019 r. W miarę ocieplania się klimatu na Ziemi lata stały się dłuższe, co umożliwiło rybakom dłuższy okres łowienia z łodzi na otwartych wodach i wydłużenie letniego sezonu turystycznego. Długoterminowe korzyści są jednak niepewne, ponieważ ocieplenie wód może mieć negatywny wpływ na lokalną populację ryb i wielorybów.
Wszystkie komentarze