Młodość
W 1933 roku w Paryżu urodził się Rajmund Roman Thierry Liebling (tak brzmi prawdziwe nazwisko reżysera). Lieblingom nie wiodło się jednak najlepiej, dlatego postanowili przenieść się do Krakowa. W czasie II wojny światowej rodzina była zmuszona żyć w gettcie krakowskim. Ponieważ nie miał semickiego wyglądu (był blondynem z lokami), ojciec zdecydował się wyprowadzić go poza getto i oddać do katolickiej rodziny Wilków. Nie ma zbyt wielu informacji na temat wojennych lat Polańskiego, bo jak mówią jego przyjaciele, on nigdy na ten temat nie rozmawia.
Wiadomo, że Polański od zawsze interesował się filmem. Jako dziecko sprzedawał gazety by zarobić na kino i ryzykował przychodząc na seanse przeznaczone tylko dla Niemców. Po wojnie z obozu Mathausen wychodzi jego ojciec. Ze względu na drugą żonę zmienia nazwisko na Polański.
Fascynacja kinem spowodowała, że Polański próbował swych sił jako aktor. Grał małe role w przedstawieniach teatralnych. W końcu trafia do filmu. Polański dostaje kilkanaście ról: najbardziej znany jest chyba Mundek w "Pokoleniu" (1954) Andrzeja Wajdy, a najzabawniejszy udział w "Godzinie bez słońca" (1954) Pawła Komorowskiego, gdzie 21-letni Polański zagrał wagarującego12-latka - w krótkich spodenkach i z tornistrem.
W 1954 roku dostał się na reżyserię do łódzkiej filmówki. Uchodził za mistrza koncentracji: gdy kręcił film, nic innego dla niego nie istniało.
Wszystkie komentarze