Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    20 milionów.Dopiero co.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    A zrozumienie sezonowych zmian na Marsie pozwoli na wyprodukowanie nowych "sezonów" kolejnych seriali i zwiększenie obrotów stacji telewizyjnych nadzorowanych przez Wuja Sama.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    "Wielka przepaść", podpis pod zdjęciem 29 to komentarz do pracy redaktorów tworzących te podpisy. Google translator i zero zastanowienia się. Zdjęcia wspaniałe, ale podpisy to "wielka przepaść".
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Jak tak dalej pojdzie to Ziemia tak bedzie wygladala w niedalekiej przyszlosci. Poza tym zdjecia fantastyczne .
    @2jerzy Ziemia raczej będzie przypominać Wenus.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    "HiRISE (ang. High Resolution Imaging Science Experiment, Naukowy Eksperyment Przetwarzania Obrazu Wysokiej Rozdzielczości). " Czy to jest tłumaczenie internetowego automatu? Po pierwsze, w zasadzie każdy instrument na pokładzie sondy czy satelity naukowego Amerykanie tytułują "eksperyment". Niemniej nie ma to nic wspólnego z eksperymentem, a na pewno nie z tym, co język polski pod tym terminem rozumie. Po drugie, skąd u licha to "przetwarzanie obrazu"? HiRISE to żaden eksperyment z zakresu przetwarzania obrazu, a instrument do obrazowania w wysokiej rozdzielczości. Ot, cała filozofia. Obraz jest przetwarzany na Ziemi, pod obiorze danych przez NASA i jej partnerów. Słowo "imaging" oznacza, że na orbicie Marsa dochodzi do "obrazowania". Czy po prostu rejestracji danych (promieniowania) przez instrument (HiRISE). Czekam z niecierpliwością na tłumaczenie "Mars Reconnaissance Orbiter (MRO)". Dla ułatwienia dodam, że nie ma to nic wspólnego z urządzeniem sportowym znanym jako "orbiterek", a "Mars" nie dotyczy batonika.
    @doremifasollasido9 Niepotrzbnie sie wymadrzasz. Tlumaczenie jest poprawne. W nauce wszystko co odbywa sie raz (w sensie lot, zdjecia, przetwarzanie itd) to EKSPERYMENT. Skrytykowales tlumaczenie a nie zaproponowales lepszego - swojego. Mozna wiec podejrzewac ze go nie masz. Nieladnie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    6
    @cmok_wawelski Chyba jednak całkiem potrzebnie się wymarzam. Eksperyment - "w naukach przyrodniczych i społecznych zbiór działań wzbudzających w obiektach materialnych określone reakcje i zjawiska w warunkach pozwalających kontrolować wszelkie istotne czynniki, które poddaje się dokładnej obserwacji"
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    @doremifasollasido9 Mądrala z Wikipedii. Ze strony NASA: "By combining very high resolution and signal-to-noise ratio with a large swath width, it is possible to image on a variety of scales down to 1 meter, a scale currently afforded only in glimpses by landers." Z czego wynika, że jest to eksperymentalna kamera wysokiej rozdzielczości, z której obrazy podlegają specjalnej obróbce przy użyciu narzędzi (oprogramowania) niedostępnego w normalnych aparatach fotograficznych. Eksperymentalna jest nie tylko kamera, ale cały proces "imaging", czyli tworzenia obrazu. Zatem tłumaczenie autora notatki jest poprawne.
    już oceniałe(a)ś
    2
    12
    Choć za oknem chłód jak na Marsie, we mnie się gotuje... Zdjęcie 2: „Piach przysypuje starsze kratery”. Borze iglasty… to nie jest żaden piach przysypujący starsze kratery. To jest sezonowo wytapiający się lód w strefach polarnych Marsa. Sugerowana lektura: Wikipedia, hasło „Martian polar ice caps”. Zdjęcie 3: „Niewielki, całkiem nowy krater uderzeniowy”. Całkiem nowy? Raczej całkiem nie nowy. Gdyby był „nowy”, wokół niego byłyby ślady rozrzuconej materii. Ten na zdjęciu nosi wyraźne ślady erozji. Zapewne ma miliony lat… Proszę, w znanej wyszukiwarce internetowej wpiszcie hasło „fresh impact crater on Mars” i popatrzcie jakie grafiki się wyświetlą. (O, jest taki krater na zdjęciu 19.) Zdjęcie 6: „z rozpuszczającego się lodu.” Czy mogę prosić o informację w czym ten lód się rozpuszcza? A jeśli chodziło o topnienie to też pudło: na Marsie lód raczej się nie topi, od razu paruje (sublimuje – ten termin też jest na Wikipedii). Zdjęcie 9: „Ten dwukolorowy obraz to niebieskie złoża hematytu oraz czerwona rdza”. Liczę. Liczę, i naliczyłem dużo więcej kolorów. Zdjęcie 11: „Naukowcy przypuszczają, że te skały to odłamki skalne rozrzucone uderzeniem meteorytu”. Skały to odłamki skale? Czy tylko ja widzę sprzeczność w tych słowach? Poza tym na zdjęciu widać dość duży obszar (wnosząc po ilości i rozmiarze kraterów, wydm). Jest tu więc wiele równych skał (wychodni skalnych). Które skały to „te” skały? Zdjęcie 23: „Pomiar albedo (stosunku ilości promieniowania odbitego do padającego na powierzchnię Marsa) wiele mówi o tym, z jakich skał jest zbudowana ta planeta”. Owszem. Ale jaki związek ze zdjęciem? Zdjęcie 26: „Ślady rozmrażania na powierzchni Marsa”. Może chodziło o „rozmarzanie”? Zdjęcie 27: „jest wynikiem dawnego działania lodowca”. Nie wiem skąd autorzy ściągnęli opisy zdjęć, ale sprawdzałem na stronach Univ. of Arizona (oni zajmują się HiRISE) i tam nic o lodowcach nie widzę. A sprawdzałem, bo to co na zdjęciu widać, raczej nie przypomina form polodowcowych. Zdjęcie 33: „Warstwy skał marsjańskich wzgórz znajdujących”. Z całym szacunkiem, ale warstw to tu akurat właśnie nie widać. Są tysiące zdjęć gdzie warstwowanie skał marsjańskich osadów jest widoczne i to w bardzo (BARDZO!!!!) spektakularny sposób. Zdjęcie 34: „temu miejscu NASA przygląda jako lądowisku dla misji Mars 2020”. Automatyczny tłumacz nie słyszał o zaimkach zwrotnych? Zdjęcie 36: „widać tu ślady wylewów lawy”. Uderzając w ton ironiczny: ja widzę ślady wylewu krwi do mózgu. A poważniej. To co jest na zdjęciu geolodzy planetarni nazywają, „recurring slope lineae”, czyli w wolnym tłumaczeniu „powtarzające się/powracające linie stokowe”. Najprawdopodobniej powstają jako osuwiska luźnego materiału, wywołane… tu teorie są różne. Jedna z nich sugeruje wydostającą się na powierzchnię wodę. Inna za przyczynę upatruje tektonikę (wstrząsy). Ale by były to wylewy lawy? Fiu, fiu… Drobniejsze kwestie przemilczę. PS. Za podpis do zdjęcia 20 („Wielka przepaść”) należy się literacki Nobel :)
    już oceniałe(a)ś
    5
    8
    "Ten dwukolorowy obraz niebieskie złoża hematytu oraz czerwona rdza" "Jardangi, ostrze grzbiety skalne, powstałe..." "Rozmarzający suchy lód tworzy takie wzory na powierzchni planty." Macieju Murański, Olgo Woźniak !!! Dlaczego mnie, czytelnika, nie szanujecie ? Dlaczego mnie lekceważycie ? Dlaczego ??? !!!
    @krzada Teraz jest poprawnie. Tytuły poprawione albo zmienione. Nie można było tak od razu się przyłożyć do pracy? I szkoda, że pierwszy wpis usunęliście. Przykre.
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    @krzada Nie szanują nas, bo karmimy darmozjadów i cwaniaczków.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    W USA zdjecia ktore sfinansowal rzad USA (czyli podatnik) sa za darmo dla wszystkich. Np. ze strony Biblioteki Kongresu piekne stare zdjecia Warszawy. Polska NARODOWA Agencja Cyfrowa 'INGERUJE' w kazde z przechowywaych zdjec DWA RAZY oznaczajac je NAC, bo musza zbierac kase na swoja prace a rzad finansuje wykopki i sarkofagi oraz FALSZYWE sledztwa.
    już oceniałe(a)ś
    4
    8