- Mimo braku formalnej publikacji wyroku, jego moc obowiązująca powinna być przestrzegana zarówno przez sądy, jak i przez wszystkie inne instytucje, które stosują prawo. Sędziowie oddolnie dają sygnał władzy wykonawczej i ustawodawczej, że jeśli zablokują publikację wyroków, to będą ściągać je ze strony internetowej Trybunału Konstytucyjnego i je stosować. Naciski wywierane przez dwie pozostałe władze na sędziów przynoszą odwrotną reakcję. Mówimy coraz głośniej i coraz odważniej.

Trybunał Konstytucyjny wydał dzisiaj pierwszy wyrok od czasu marcowej rozprawy, podczas której orzekł o niezgodności z konstytucją ustawy naprawczej PiS dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro odmówił uczestnictwa w rozprawie, mimo, że był obligatoryjnym uczestnikiem postępowania. Dodatkowo wysłał do prezesa Trybunału pismo procesowe. Tłumaczył w nim, że rozprawę uważa za bezprawną, zapowiedział także możliwość wszczęcia procesu kontroli przestrzegania prawa wobec sędziów. - Konstytucja określa bardzo jasno, że ostateczny głos w kwestii badania prawa ma Trybunał. Z trójpodziału władzy wynika, że władza sądownicza jest zawsze dużo słabsza od dwóch pozostałych, dlatego musi mieć decydujące słowo w kontrolowaniu prawa - mówi Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, gość Ewy Siedleckiej w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej'.

W 'Temacie dnia Gazety Wyborczej' redaktorzy 'Gazety Wyborczej' wspólnie z gośćmi omawiają aktualne wydarzenia w Polsce. Wyborcza.pl zaprasza internautów do oglądania kolejnych odcinków programu.

Obejrzyj pozostałe odcinki Tematu dnia 'Gazety Wyborczej'
Więcej
    Komentarze
    no to tzw. pis+ziobro+gowin zrobili z Polski panstwo nie-rzadu!! - i to jest ta tzw. "dobra zmiana" - zlikwidowanie praworzadnosci!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Twoje usta i mój penis, tak to widzę Ewka :)
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    `