Czy naprawdę śmiech to zdrowie? Ile prawdy jest w tym powiedzeniu? Uśmiech na twarzy drugiego człowieka zawsze powoduje w nas pozytywne emocje. Choć jak pisze Margit Kossobudzka jest też naszym ewolucyjnym oszustwem, ponieważ zdarza nam się przywoływać sztuczny uśmiech, by zadowolić innych lub aby uniknąć konfliktu. Prawdziwy i szczery uśmiech - nazywany przez psychologów uśmiechem Duchenne'a - angażuje mięśnie wokół oczu, a to powoduje, że nasze policzki unoszą się do góry.


Dlaczego warto się śmiać? Przede wszystkim dlatego, aby poprawić swój nastrój. Uśmiechanie działa jak włącznik dobrego humoru. Badania pokazują, że ludzie nader często uśmiechają się sami do siebie, żeby poprawić sobie nastrój. Śmiech pobudza ciało do produkcji naturalnych związków przeciwbólowych. Śmiech poprzez pobudzanie krążenia pomaga mięśniom w rozkurczeniu się. To prowadzi do złagodzenia napięcia, bólu i usztywnienia mięśni bez sięgania za każdym razem po tabletki.

Zwiększa produkcję endorfin przez mózg - naszych naturalnych opioidów, które powodują, że mamy dobry nastrój i zmniejszone odczuwanie bólu. Powoduje, że poprawia się krążenie, co oznacza że jesteśmy bardziej dotlenieni i lepiej pracuje nasze serce, płuca i mięśnie. Pomaga w walce z jedną najczęstszych naszych chorób cywilizacyjnych: depresją. Śmiech może złagodzić jej objawy, obniżyć niepokój, co przekłada się na cofanie się objawów.


Sprawdź w naszym materiale jakie jeszcze właściwości ma śmiech i przeczytaj więcej w artykule Margit Kossobudzkiej
Więcej
    Komentarze