- Co prawda były wcześniejsze opracowania, w tym duży rozdział w książce Tymothy'ego Snydera 'Skrwawione ziemie', jest dość dużo materiałów. Ale ona zebrała to i opiera się na najnowszych badaniach - mówi o 'Czerwonym głodzie' Anne Applebaum Agnieszka Holland. Niebawem na Ukrainie ruszają zdjęcia do jej filmu o Garecie Jonesie, dziennikarzu nagłaśniającym Wielki Głód na Ukrainie.
Zanim urodzony w 1905 r. Gareth Jones został dziennikarzem, pracował m.in. jako doradca do spraw zagranicznych brytyjskiego premiera Davida Lloyda George'a - wtedy właśnie na krótko spotkał po raz pierwszy Stalina. W latach 30. Jones był korespondentem 'Western Mail', przygotowywał m.in. książkę o Związku Radzieckim oraz pisał w artykule o rodzącym się nazizmie.
Planowany film Agnieszki Holland skupiać się będzie na wyjeździe Jonesa do ZSRR w 1933 r., w czasie którego dziennikarz chciał zrobić wywiad ze Stalinem. Przede wszystkim jednak wykorzystał podróż do zrelacjonowania tragicznej sytuacji na głodującej Ukrainie - zginęło wówczas od 3 do 6 milionów mieszkańców, ale tragedii komuniści konsekwentnie zaprzeczali. Zaprzeczali jej też niektórzy dziennikarze zachodni.
- Do niedawna był postacią zapomnianą, , ale jego historia w ostatnich latach odkrywana jest na nowo - mówiła w wywiadzie dla 'Wyborczej' rok temu Agnieszka Holland. Tym bardziej w kontekście filmu o nim istotna jest wiedza, którą zawarła w książce o Hołodomorze (tak określają Wielki Głód Ukraińcy) Anne Applebaum.

Anne Applebaum i premiera jej książki 'Czerwony głód' w Centrum Premier Czerska 8/10 27 lutego 2018 roku, w Centrum Premier Czerska 8/10 w Warszawie, o godzinie 19, spotkamy się z Anne Applebaum. W rozmowie o najnowszej książce autorki, wezmą również udział Adam Michnik (redaktor naczelny 'Gazety Wyborczej') i Wacław Radziwinowicz (wieloletni korespondent 'Gazety Wyborczej' w Rosji). Nie ma już wejściówek na to wydarzenie, lecz całość spotkania będzie transmitowana na Wyborcza.pl, zapraszamy do oglądania na żywo. Partnerem spotkania jest Wydawnictwo Agora wydawca książki.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jestem po lekturze tej książki. Wstrząsająca i znakomita, pokazuje mechanizm terroru Stalina, jego metody. Momentami przypomina to trochę metody działania PIS, oczywiście w zupełnie innej skali, ale wiele cech jest wspólnych: skłócanie społeczeństwa, napuszczanie jednych na drugich, wieczne oskarżenia o zewnętrzny i wewnętrzny spisek i to że kompani Stalina ze strachu i koniunkturalizmu, przyklaskiwali swojemu wodzowi widząc do czego to prowadzi.
  Szkoda wielka, że "fachowcy" z IPN nie są w stanie napisać książki z taką klasą.
  Jeszcze raz brawa Pani Anno, czekamy na następne książki.
  Jacek Wójtowicz
  Kraków
  @lolek321
  KAczynski tez jest expertem od czasow stalinowskich. Podobno nie da sie go zagiac na ten temat. Dlatego nie uwazam go za gieniusza taktyki, jak co poniektorzy tylko naslodowce. Jasne ze nas nie morduje ale metody i mechanizmy czerpie od Stalina.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @kalamburka
  Epigonem...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Brawo Ann, szkoda ze męża brak w polityce
  już oceniałe(a)ś
  23
  1
  `