- Jak każda Ukrainka oczywiście mam o tym przekaz rodzinny - mówi zapytana o pamięć Hołodomoru Oksana Zabużko. To opowieść o rodzinnej pamiątce, którą w czasie Wielkiego Głodu wywiózł do moskiewskiego Torgsinu dziadek. Pamiątką były bardzo rzadkie różowe perły, a Torgsin to specjalna sowiecka sieć sklepów, w których rozliczano się nie rublami, lecz zagraniczną walutą i kosztownościami. W czasie Wielkiego Głodu Torgsiny często były ostatnią nadzieją na pozyskanie jedzenia. I cynicznie wykorzystywaną przez system szansą na wydobycie z domowych schowków kosztowności.
Oksana Zabużko to ukraińska poetka, publicystka i pisarka. Wykładała filozofię w USA. Jej książka 'Badania terenowe nad ukraińskim seksem' przetłumaczona na wiele języków została uznana nie tylko za manifest ukraińskiego feminizmu, ale też za wnikliwe studium destrukcji społeczeństwa będącej skutkiem sowieckiego totalitaryzmu. Powieść 'Muzeum porzuconych sekretów' zdobyła w 2013 r. nagrodę Angelus dla najlepszej książki w Europie Środkowej. Pisarka mieszka w Kijowie.
Dziadek Oksany Zabużko przywiózł z Moskwy żywność. Niestety również gruźlicę. Chorobę, która później uratowała go przed aresztowaniem i rozstrzelaniem. Co się wydarzyło w jednym z miasteczek na centralnej Ukrainie w 1933 roku? Jaki wpływ na feminizm Oksany Zabużko miał Wielki Głód?
27 lutego 2018 roku, w
Centrum Premier Czerska 8/10 w Warszawie, o godzinie 19, spotkamy się z Anne Applebaum. W rozmowie o najnowszej książce autorki, wezmą również udział Adam Michnik (redaktor naczelny 'Gazety Wyborczej') i Wacław Radziwinowicz (wieloletni korespondent 'Gazety Wyborczej' w Rosji). Nie ma już wejściówek na to wydarzenie, lecz całość spotkania będzie transmitowana na Wyborcza.pl, zapraszamy do oglądania na żywo. Partnerem spotkania jest Wydawnictwo Agora wydawca książki.
Wszystkie komentarze