- Trybunał Konstytucyjny wydał dość kontrowersyjny wyrok. Z jednej strony kontrowersyjny był skład, pochodzący z wyboru obecnej kadencji Sejmu. Po drugie TK uznał, że kadencja wszystkich wybranych członków powinna być jednakowa. W przypadku sędziów ta koncepcja jest słuszna. Jednak w odniesieniu do posłów i senatorów, też wybranych członków KRS, Trybunał popłynął - uważa konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. Jednocześnie zaznacza, żeby z tego wyroku nie wyciągać zbyt daleko idących wniosków. - Nie można ustawą skracać konstytucyjnej kadencji obecnych członków KRS. W prawie konstytucyjnym jest to absolutne zakazane - podkreśla.

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny, orzekający w składzie wskazanym przez PiS, uznał za niekonstytucyjne przepisy ustawy o KRS. Zaskarżył je Zbigniew Ziobro, by przeprowadzić swoją reformę sądownictwa. Zakłada ona przerwanie kadencji KRS, a nowych sędziów Rady wybierze już nie samorząd sędziowski, ale sejmowa większość.
Więcej
  Komentarze
  Pytanie i pewna wątpliwość - czy aby to jeszcze jest Trybunał Konstytucyjny? Skoro w tym wypadku, w rolę sędziów weszli ludzie, których mandat jest wątpliwy, zaś do orzekania nie dopuszcza się legalnie wybranych (mniejsze mankamenty TK, które narosły za czasów PiS pomijam), to znaczy, że nie jest to organ, o którym mówi Konstytucja. Po prostu nie jest już Trybunałem Konstytucyjnym, tylko instytucją partyjną. Skoro do dziś nie ogłoszono drukiem niektórych ważnych wyroków TK z czasów, kiedy jeszcze nie był zepsuty przez PiS , a dotyczących ustaw zmieniających sposób funkcjonowania TK jako instytucji konstytucyjnej , to znaczy zerwano porządek konstytucyjny prawa i mamy teraz bajzel prawny i bolszewicką rewolucję PiS. BTW, ciekawe, czy ten pseudo Trybunał przestrzegał w wypadku tego wyroku tych dziwnych ustaw PiS-u, np. tej o kolejnosci spraw i trybu pracy?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  co głupiemu po rozumie
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czeka nas kryterium uliczne, niestety...
  @zbigniewszarycz Jedyna droga do normalności prowadzi przez "majdan"!!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @zbigniewszarycz nie mam wątpliwości że tak i czekam
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  gdy rozum śpi rodzą się pisiory....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  zapewne pis będzie forsował wymianę członków KRS i nikt mu nic nie zrobi. Nie po to ziobro choduje 600 miejsc by teraz nie mógł wprowadzić swoich gimnazjalistów na nie.
  @Konrad December Proponuje obejrzeć serial "Opowieść podręcznej" jest to wizja naszej przyszłości
  już oceniałe(a)ś
  0
  0