Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego i wychowawczego. Zmiany są korzystne dla rodziców.
Kosiniakowe, "złotówka za złotówkę" oraz dobrze znane becikowe i zasiłek rodzinny. Kto ma do nich prawo i na jakich zasadach?
Przy podejrzeniu raka kluczem do szybkiej diagnozy jest zielona karta. Dzięki niej wszystkie konsultacje i badania można odbyć bez kolejki. Wciąż jednak wydawana jest pacjentom zbyt rzadko. Rada:...
Rok 2016 przynosi ważne zmiany dla pacjentów. Seniorzy będą mieli niektóre leki za darmo, a wszystkie noworodki już dostają w szpitalach książeczki zdrowia dziecka.
Sześciolatki w przedszkolach, a nie w szkołach, i pięciolatki w domach, jeśli tak zażyczą sobie rodzice. PiS pracuje też nad innymi projektami, które mogą znacząco zmienić szkoły.
Za parę dni rozpocznie się kampania rozliczeń podatkowych. Miliony podatników mogą przy okazji odebrać fiskusowi część swojego podatku. To nawet tysiące złotych.
Kto nie spełnia warunków do otrzymania ustawowej lub wcześniejszej emerytury, może skorzystać ze świadczeń specjalnych.
Rząd Beaty Szydło zmieni zasady waloryzacji. Będą też jednorazowe dodatki, ale w innej wysokości, niż proponował gabinet PO-PSL.
Kierowcy będą musieli się bardziej pilnować na drogach i ulicach - poważnie wzrośnie ryzyko przekroczenia limitu punktów karnych.
Jeżeli nie wystarcza ci na czynsz i obawiasz się, że zostaniesz eksmitowany, możesz się postarać o dodatek mieszkaniowy.
Aby przejąć majątek po zmarłym, potrzebny jest dokument, który potwierdza prawo do dziedziczenia. Wystawia go sąd lub notariusz.
Za zaleganie z opłatami czynszowymi grozi komornik, a nawet eksmisja. Co zrobić, by nie stracić mieszkania? Kiedy można odpracować dług?
Darowizna to sposób na rozporządzenie majątkiem za życia. Ale uwaga! Ma ona konsekwencje spadkowe i podatkowe.
W Holandii czy Wielkiej Brytanii ściągalność alimentów sięga 80 proc., w Polsce zaledwie kilkunastu. Jak zmusić alimenciarza do płacenia? Czy zamiast rodzica można pozwać dziadków?
Trzynastki, dodatki stażowe, odprawy... Które przywileje zachowają, a które mogą stracić pracownicy budżetówki i służb mundurowych.
Kto się może starać o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego? Ile można dostać? Jak gminy ścigają alimenciarzy?
Poprzedni rząd zarezerwował 2 mld zł na podwyżki dla budżetówki w 2016 r. Jak będą dzielone pieniądze?
Końcówka roku to tradycyjnie okres podwyżek opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Możesz powalczyć o jej obniżenie. To nic nie kosztuje!
Obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie świadczeń dla najbiedniejszych, a w przyszłości prawdopodobnie zmiana całego systemu. Sprawdź plany nowego rządu.
Kolega poprosił, byś mu podżyrował kredyt na mieszkanie. Przekonuje, że zabezpieczeniem jest hipoteka lokalu, więc nie ryzykujesz. Czy wierzyć zapewnieniom? Co grozi poręczycielowi, gdy dłużnik nie...
Łatwiej wdawać się w spory, niż się z nich później wycofać. Najtrudniejsze są kłótnie rodzinne - między rozwodzącymi się małżonkami, dorosłymi dziećmi a rodzicami, rodzeństwem o schedę. Można pójść...
Masz niską emeryturę? Sprawdź, jak można ją zwiększyć.
Gdy dziecko nie chce pomagać ubogim rodzicom, można je do tego przymusić sądownie. Kiedy matce lub ojcu należą się alimenty? Czy dzieci muszą spłacać długi po rodzicach i finansować ich pobyt w domu...
W marcu 2016 roku emeryci dostaną jedną z najniższych podwyżek od lat.
Prawo zakazuje zwalniania pracowników w wieku przedemerytalnym. Jeśli w tym czasie dostaniemy wypowiedzenie, mamy prawo domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.