Populiści w innych krajach UE mówiący o wstawaniu z kolan i odzyskiwaniu suwerenności powinni się uważnie przyglądać temu, co się dzieje na Wyspach. Takie właśnie są skutki nieodpowiedzialnej polityki.
Po ogłoszeniu projektu dealu z Brukselą premier Theresa May traci ministrów, wysłuchuje w Westminsterze krytyki ze wszystkich stron, a niebawem może się bronić przed wotum nieufności.
Projekt umowy wynegocjowanej z Brukselą wstrząsnął brytyjską polityką. W najbliższych godzinach okaże się, jak mocno. Wiadomo już, że rezygnacja Dominika Raaba to poważny cios - i że to nie koniec dymisji w rządzie.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że jej rząd przyjął projekt porozumienia z Brukselą w sprawie brexitu. Narada rządu na Downing Street trwała pięć godzin. May nazwała projekt "najlepszym, jaki można było wynegocjować".
Na środę zwołano w tej sprawie specjalną naradę brytyjskiego rządu. To moment prawdy dla premier, która po miesiącach tlącej się rewolty przekona się, jakie ma poparcie ws. kształtu brexitu.
Chodzi nie tylko o zarobki, ale i niepewność związaną z brexitem. Na tle Wysp Brytyjskich coraz atrakcyjniej wypadają Niemcy czy Skandynawia - komentują eksperci.
Były szef MSZ Boris Johnson to przywódca brexitowców. Były minister transportu Jo Johnson to przeciwnik brexitu. Obaj ostrzegają przed "statusem wasala" w relacjach z UE, co świetnie pokazuje, że premier Theresa May jest pod ostrzałem z obu stron...
Hiszpania nie będzie już wetować umowy brexitowej z powodu Gibraltaru. Mieszkańcy brytyjskiej enklawy jednak zapłacą cenę za brexit, choć byli mu najbardziej przeciwni ze wszystkich głosujących w referendum.
Przed brakiem umowy z UE ostrzegają ministrowie, parlamentarzyści, niezależni doradcy rządu, przedsiębiorcy i naukowcy. A rząd szykuje plany awaryjne na wypadek zakorkowania ruchu między Calais a Dover z powodu nowych kontroli.
Ponad 600 tys. osób bierze udział w wiecu w Londynie. Protestujący domagają się referendum dotyczącego ostatecznego kształtu umowy brexitowej.
Brak nowych propozycji ze strony Theresy May co do rokowań brexitowych sprawił, że w środę przywódcy UE nie zdecydowali się na zwołanie kolejnego brexitowego szczytu w listopadzie. Być może unijny rozwód zostanie opóźniony o miesiąc. W czwartek...
Donald Tusk wzywa Londyn do przedłożenia nowej oferty, która odblokowałaby rokowania w sprawie rozwodu z Unią. Polska trzyma się wspólnego stanowiska UE, ale zarazem chce "kreatywnych rozwiązań" pomocnych brexitowcom. May liczy na porozumienie...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.