Setki osób wyruszyły w piątek na piechotę z dworca w Budapeszcie w kierunku Niemiec. Pozostałych zaatakowali piłkarscy kibole i nacjonaliści z Jobbiku.
Tysiące ludzi na całym świecie udostępniają sobie film, nakręcony przez stację Al.-Dżazira na dworcu w Keleti. Młody Syryjczyk, 13-letni Kinan Masalmeh podaje na nim prostą receptę na to, jak zakończyć kryzys, jaki obecnie trwa w Europie.
Bruksela chce przyjąć co najmniej 100 tys. imigrantów, którymi powinny się podzielić kraje UE. Na Węgrzech sytuacja już wymyka się spod kontroli
W środę rano turecka policja znalazła na jednej z plaż w Bodrum nad Morzem Egejskim trzyletniego chłopca. Leżał twarzą w dół nad samym brzegiem. Miał na sobie czerwoną koszulkę, dżinsowe spodenki i buciki. Wyglądał, jakby właśnie się przewrócił i lada moment miał się zerwać, by dalej bawić się z falami. Uciekał z rodzicami z Syrii. Utonął.
Kardynał Christoph Schönborn odprawił 31 sierpnia mszę świętą w intencji 71 martwych uchodźców znalezionych w ubiegłym tygodniu w podrzuconej na autostradzie ciężarówce, niedaleko austriackiej stolicy. "Już dość! Dość umierania, dość cierpień i prześladowań. Już nie możemy dłużej przymykać oczu" - mówił w katedrze św. Szczepana.
Islandia zadeklarowała, że przyjmie 50 uchodźców z Syrii. Obywatele są oburzeni taką postawą rządu. Już 10 tys. osób zgłosiło chęć przyjęcia uciekinierów pod swój dach. To aż 3 proc. wszystkich mieszkańców tego kraju - podaje serwis Strajk.eu.
Najsłynniejszy twórca street artu na świecie zamieścił na swoim profilu na Facebooku przerobione zdjęcie, które krytykuje politykę Unii Europejskiej wobec uchodźców.
- Popatrzcie, jak w różnych fazach historii potrzebowaliście i otrzymaliście pomoc i miejcie na uwadze, że dzięki odwadze, a nie lękowi, uda się znaleźć rozwiązania zasługujące na miano solidarności europejskiej - mówił prezydent Joachim Gauck podczas konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą. To odpowiedź na niechęć Polski do przyjmowania uchodźców.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.