Czwartkowa konferencja o pokoju i bezpieczeństwie na Bliskim Wschodzie nie przyniosła istotnych ustaleń dla tego regionu. Za największy sukces uznano dalsze zbliżenie izraelsko-arabskie.
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie nawiązuje do pięknej i nieco zapomnianej tradycji organizowania przez Polskę podobnych wydarzeń - choć nie ulega wątpliwości, że rząd PiS wolałby się do niej nie przyznawać.
Konferencja o Bliskim Wschodzie jest uznawana za polsko-amerykańską, organizatorzy celowo pominęli resztę UE, szefowa unijnej dyplomacji nie przyjedzie. W rezultacie nie zapadną tam żadne istotne ustalenia. Rozmowa z Ellie Geranmayeh, ekspertką...
"Żadna matka nie opuszcza w ten sposób swoich dzieci, ale nie miałam wyboru" - mówi Hind Mohammed al-Bolooki w wiadomości wideo, którą w grudniu umieściła na YouTubie. Tłumaczy, że uciekła do Macedonii, bo grozili jej ojciec, wuj i starszy brat.
Syryjskie Siły Demokratyczne próbują zdobyć ostatnie ognisko oporu ISIS w Syrii. Tymczasem "Guardian" donosi o nieudanym zamachu na Abu Bakra al-Bagdadiego dokonanym przez doświadczonego w boju zagranicznego członka tej organizacji.
Arabia Saudyjska odgrywa kluczową rolę w strategii Trumpa na Bliskim Wschodzie. Niechęć Trumpa do Iranu ma źródło w Jerozolimie
Liczba gwałtów w Sierra Leone w ciągu roku podwoiła się. Prezydent Julius Maada Bio ogłosił nadzwyczajne środki.
Uciekinierki nie mają szans, jeśli nie przetną wpierw wirtualnej smyczy o nazwie Absher. Innym sposobem na odzyskanie wolności jest ucieczka podczas zagranicznych wakacji.
Wietnam zmienił się z państwa podzielonego, biednego i obłożonego sankcjami w gospodarczego tygrysa i sojusznika USA, a wciąż rządzi tam partia komunistyczna. Dla Korei Północnej to bliższy model rozwoju niż Singapur.
Przetrzymywane w więzieniach przez Arabię Saudyjską działaczki praw kobiet są torturowane - uznała komisja parlamentarna w Londynie.
Indie wystosowały ostry protest dyplomatyczny, bo prawie wszyscy aresztowani mają indyjskie paszporty. Ale zdaniem urzędu imigracyjnego (ICE) studenci dobrze wiedzieli, że zapisują się na fikcyjne studia.
USA całkowicie wstrzymały pomoc dla terytoriów palestyńskich - nie dostają jej nawet współpracujące z Izraelem siły bezpieczeństwa Autonomii. Stało się to na życzenie Palestyńczyków, którzy obawiają się nowego amerykańskiego prawa.
Amerykański sąd wydał precedensowy wyrok na wniosek siostry i trójki dzieci Marie Colvin, sławnej reporterki wojennej zabitej w 2012 r. w ostrzale syryjskiego miasta Hims.
Wstępne porozumienie między USA i talibami zasiało nadzieję na koniec wojny, ale jeszcze więcej - niepokoju. Nie wiadomo, na co jest gotowy Donald Trump, żeby tylko spełnić swoją obietnicę wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu.
Słabość demokracji i korupcja idą w parze - dowodzi organizacja Transparency International, która właśnie opublikowała najnowszy ranking postrzegania korupcji na świecie. Jak wypada w nim Polska?
Organizowana przez Amerykanów międzynarodowa konferencja będzie kolejnym elementem kampanii nacisku na Iran.
Grudniowe wybory prezydenckie wygrał Felix Tshisekedi, przywódca największej partii opozycyjnej. Spokojne przekazanie władzy może się nie udać, bo drugi kandydat opozycji nie godzi się z przegraną.
Po zapowiedzianym wycofaniu wojsk USA interesy mocarstw w Syrii wciąż są mocno powikłane, ale wszystkie sznurki prowadzą do jednego, centralnego gracza: Rosji.
W coraz gorętszym sporze o dostęp do hinduistycznej świątyni w Kerali prawa kobiet są na drugim planie. Protesty są celowo podsycane, żeby zaostrzyć polaryzację polityczno-światopoglądową przed wyborami.
Nie podano powodu nagłej i bezprecedensowej rezygnacji Mohammeda V, ale wszystko wskazuje na to, że powodem jest jego ślub z 25-letnią Rosjanką ze skandalizującym epizodem w rosyjskim wariancie "Big Brothera".
Prezydent USA na posiedzeniu rządu przedstawił zadziwiającą wizję konfliktów, w których Ameryka bierze udział, oraz alternatywną wersję historii najnowszej.
Po niedzielnych wyborach oraz kampanii pełnej nieprawidłowości, oszustw i trupów 96 proc. miejsc w parlamencie zajmie rządząca Liga Awami. Nieśmiało protestuje tylko Zachód.
Łagodniejsze kary i kampanie propagandowe nie zdołały wyplenić wróżbitów, z których usług korzystają nawet elity reżimu Kim Dżong Una. Teraz wróżbitom grozi już rozstrzelanie albo wieloletni łagier.
Niespójne deklaracje prezydenta USA nie pozwalają przewidzieć, co naprawdę wydarzy się w Syrii. Ale sama zapowiedź wycofania amerykańskich wojsk - nawet za wiele miesięcy - już wywołuje poważne zmiany w układzie sił w regionie.
Zjednoczone Emiraty Arabskie wynajęły amerykańskiego Żyda, żeby likwidował wskazanych mu Jemeńczyków, a pośredniczył przy tym były szef palestyńskich służb specjalnych. Waszyngton milczy.
Plastik, węgiel i dżihad w odwrocie, czyli co dobrego zdarzyło się w 2018. Oto spis optymistycznych doniesień.
Prezydent USA zlecił armii przygotowanie planów redukcji o połowę 14-tysięcznego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Czy ta decyzja zniweczy nadzieje na porozumienie pokojowe z talibami?
Państwo Islamskie zostało pokonane - ogłosił Donald Trump i wycofuje wszystkie wojska USA z Syrii. Cieszą się Turcja i Rosja. A na Kurdów, sojuszników Ameryki, padł strach. Co to oznacza dla całego Bliskiego Wschodu?
I Amerykanie, i sojusznicy USA są zdumieni decyzją Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk z Syrii. Ten krok może pomóc dżihadystom odzyskać siły.
Amerykański prezydent ogłosił, że Państwo Islamskie - "jedyny powód, dla którego utrzymywał żołnierzy w Syrii" - zostało pokonane...
Świeżo wybrana do Kongresu Ilhan Omar jest agentką Bractwa Muzułmańskiego i Kataru, ukrywa pochodzenie z rodziny proirańskich rebeliantów w Jemenie, a na domiar złego poślubiła własnego brata. Tak przynajmniej twierdzą saudyjskie media i internetowe...
Raport Grupy Zagranica o polskiej pomocy rozwojowej w 2017 r. nie pozostawia złudzeń: wydajemy o wiele mniej od przyjętych zobowiązań, co daje nam trzecie od końca miejsce wśród 29 państw należących do Komitetu Pomocy Rozwojowej.
Sajjan Kumar dostał w poniedziałek dożywocie za podżeganie tłumów do mordowania sikhów. Sąd w Delhi ocenił, że ówczesny poseł rządzącej Partii Kongresowej dotychczas unikał sprawiedliwości dzięki "politycznemu patronatowi".
Uchwałę przyjęto stosunkiem głosów 56:41. Kilku republikanów zagłosowało przeciwko prezydentowi, który przekonywał, że współpraca z Saudami leży w żywotnym interesie Ameryki. Druga przyjęta w czwartek uchwała przypisuje saudyjskiemu następcy tronu...
Sześć lat po najtragiczniejszej w historii strzelaninie w amerykańskiej szkole ojciec zabitego sześciolatka musi się ukrywać przed nienawistnikami wierzącymi w spisek. Ale Leonard Pozner się nie poddaje: ściga tych, którzy na zaprzeczaniu masakrze...
Po tygodniu prowadzonych w Szwecji negocjacji walczące w Jemenie strony zgodziły się na wstrzymanie ognia i wycofanie z kluczowego portu Hudajda.
Meng Wanzhou pozostanie w Kanadzie do lutego. Donald Trump powiedział, że mógłby doprowadzić do jej uwolnienia, jeśli uzna, że leży to w interesie narodowym Ameryki i np. pomoże wynegocjować lepszą umowę handlową z Chinami.
W pierwszą rocznicę deklaracji rządu irackiego o pokonaniu Państwa Islamskiego (ISIS) w Bagdadzie symbolicznie otwarto dla ludu Zieloną Strefę, czyli enklawę rządowo-dyplomatyczną. Jednak w społeczeństwie entuzjazmu nie widać. Satysfakcja z...
Kiedy ISIS ogłosiło wskrzeszenie średniowiecznego kalifatu, zdawało się, że dalej jest tylko ściana. Aż z drugiej strony zapukali jeszcze radykalniejsi radykałowie.
Meng Wanzhou, dyrektor finansowa chińskiego giganta technologicznego Huawei, została oskarżona o łamanie amerykańskich sankcji wobec Iranu - ogłosił kanadyjski sąd.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.