Sudańska armia zakończyła dziś 30-letnie rządy dyktatora poszukiwanego listem gończym za zbrodnie. "Nowy reżim, te same twarze" - skomentowali przywódcy demonstrantów, którzy od czterech miesięcy domagali się ustąpienia Baszira.
Bagdad i Waszyngton negocjują przeniesienie pojmanych bojowników Państwa Islamskiego i ich rodzin z Syrii do Iraku. Cena, jakiej zażądali Irakijczycy, wydaje się zaporowa.
Partia premiera Narendry Modiego jest faworytem, ale ciążą jej wysokie bezrobocie i trudna sytuacja rolników. Opozycja kusi transferami pieniężnymi dla biednych.
Pierwsze sondaże opublikowane po zakończeniu głosowania nie wskazały jasno zwycięzcy wtorkowych wyborów parlamentarnych w Izraelu. Zarówno premier Beniamin Netanjahu, jak i liderzy opozycji ogłosili wygraną.
Według ostatniego sondażu przedwyborczego Likud, nacjonalistyczno-religijna koalicja budowana wokół partii premiera, zdobędzie 66 miejsc w 120-osobowym Knesecie. Opozycyjna centrowa koalicja biało-niebieskich będzie ich miała tylko 54.
Libańska gazeta "Al-Akbar" ujawniła założenia "dealu stulecia", czyli szykowanego od wielu miesięcy przez administrację Donalda Trumpa planu pokojowego dla Izraela i Palestyny, który ma zostać ogłoszony po izraelskich wyborach parlamentarnych.
Armia kierowana przez najsilniejszego watażkę ze wschodu Libii próbuje zdobyć Trypolis i obalić rząd uznawany przez ONZ. Z rejonu walk uciekło już 2,8 tys. ludzi.
Już nie tylko Chiny, ale też Indie, Turcja i państwa arabskie na wyścigi zakładają w Afryce ambasady, bazy wojskowe i strefy wolnego handlu.
Pod naciskiem protestów ulicznych i armii rządzący od 20 lat prezydent Abd al-Aziz Buteflika podał się do dymisji. Na razie nie oznacza to zmiany reżimu.
Nie pomogły wściekłe tyrady prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, straszenie terrorystami, wskazywanie zdrajców narodu ani stawianie straganów z dotowaną żywnością dla zubożałych mieszkańców miast. W niedzielnych wyborach lokalnych rządząca od 2003 r....
Czy prezydentowi uda się przekonać Turków, że fatalny stan gospodarki jest efektem spisku "terrorystów"? Okaże się to w niedzielnych wyborach lokalnych.
Po wykryciu darowizny Brentona Tarranta na rzecz Ruchu Tożsamościowego Austrii (IBÖ) rząd w Wiedniu nie wyklucza jego delegalizacji.
- Prezydent Buteflika musi ogłosić, że jest niezdolny do pełnienia urzędu - ogłosił w ogólnokrajowej algierskiej telewizji szef armii generał Ahmed Gaid Salah.
Uznanie przez USA okupowanego kawałka Syrii za terytorium izraelskie - wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ - wzmocni groźny dla Izraela sojusz Damaszku z Teheranem i postawi w kłopotliwym położeniu rządy arabskie. Oraz da podkładkę Rosji i...
Prezydent Turcji uznał, że aby wygrać wybory lokalne 31 marca, musi wskazać twardemu elektoratowi starych i nowych wrogów narodu. Jest ich bez liku: "neokrzyżowcy, neosyjoniści, neonaziści" oraz zastępy islamofobów z całego świata pragnących odebrać...
Obecna nazwa niektórych uwiera jako narzucona w czasach kolonialnych, ale przedstawiona alternatywa jest znacznie bardziej kontrowersyjna. Postulował ją już dawno temu okryty hańbą dyktator Marcos.
Australijczyk Brenton Tarrant, który dokonał zamachu na dwa meczety w Nowej Zelandii i zabił 50 osób, przed atakiem opublikował w sieci swój manifest. W obszernym wywodzie fanatycznego rasisty i neopoganina znalazły się wątki polskie.
Piątkowa masakra jest pierwszym w tym kraju przypadkiem zamachu na miejsce kultu. Premier Ardern nie przesadza więc mówiąc o "niezwykłym, bezprecedensowym akcie przemocy".
Do ataków doszło w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii. Policja informuje, że cztery osoby zostały zatrzymane.
Brytyjscy adwokaci złożyli w Hadze pozwy przeciwko prezydentowi Syrii w imieniu 28 uchodźców mieszkających w Jordanii. Nie wiadomo, czy Trybunał zgodzi się wszcząć dochodzenie, bo zastosowano prawny wybieg.
Tygodnie protestów przyniosły sukces: Abd al-Aziz Bouteflika zgodził się nie kandydować na piątą kadencję. Ale jednocześnie bezterminowo odroczył wybory planowane na 18 kwietnia.
Śmierć nowo narodzonego syna żony bojownika ISIS, której Wielka Brytania odebrała obywatelstwo, wywołała oskarżenia o bezduszność zachodnich rządów. Czy karać dzieci dżihadystów za występki rodziców?
W Korei Północnej odbywają się dziś wybory do marionetkowego parlamentu. Ponury żart głosi, że w ten dzień nikt nie choruje i nawet zmarli wstają z mar - nieobecność przy urnie drogo by kosztowała.
Kolejne grupy społeczne sprzeciwiają się kandydowaniu 82-letniego inwalidy na piątą z kolei kadencję. Ale dla Abd al-Aziza Boutefliki nie ma dobrej alternatywy.
W UE korelację siły partii populistycznych i społecznego sceptycyzmu wobec szczepionek najlepiej widać w trzech krajach: Francji, Włoszech i Grecji. W Ameryce niektórzy boją się nawet szczepić psy, "żeby nie dostały autyzmu".
Załogi linii Air India dostały polecenie, by każdy komunikat dla pasażerów kończyć frazą "Dżaj Hind", co można przetłumaczyć jako "chwała ojczyźnie" albo "zwycięstwo Indiom".
W 2015 roku pojawiła się na trzecim miejscu listy stu najbardziej wpływowych Arabek magazynu "Arabian Business", zaraz po Amal Clooney. W ostatnim wydaniu rankingu nie ma już Ludżain Hatlul. Odkąd aresztowano ją w maju 2018 roku, przebywa w...
Kiedy Hoda Muthana poprosiła o możliwość powrotu do rodzinnego kraju, usłyszała, że nie jest obywatelką USA. Czy to sprawa administracyjna, jak twierdzi rząd, czy też niebezpieczny precedens?
Komunistyczne władze nakazały Tybetańczykom, by podmienili wizerunki buddyjskich bóstw na domowych ołtarzach na portrety prezydenta Xi Jinpinga. Pekin przykręca śrubę przed ważnymi rocznicami.
Resorty obrony obu krajów uzgodniły, że wystarczą im ćwiczenia na znacznie mniejszą skalę. To znak, że mimo nieudanego szczytu Trump - Kim w Hanoi na razie nie ma powrotu do polityki konfrontacji.
"Szokujące", jak je określili dyplomaci, załamanie szczytu w Hanoi wcale nie oznacza końca ocieplenia między USA i Koreą Północną.
W tej niebezpiecznej rozgrywce bierze udział trzech graczy: Delhi, Islamabad oraz pakistańskie "głębokie państwo". Atak w indyjskim Kaszmirze był zapewne prowokacją tego ostatniego przed wyborami w Indiach.
Głosowanie było opóźnione i pełne nieprawidłowości, a frekwencja dramatycznie niska. Konkurent Buhariego nie chce uznać porażki.
Szczyt w Hanoi najpewniej zaowocuje kolejnymi gestami dobrej woli po obu stronach, a może obietnicami znaczących ustępstw. Pytanie, czy przybliżą one rozbrojenie reżimu Kim Dżong Una, czy raczej utrwalą jego władzę?
Prezydent Trump zdecydował, że zamiast całkowitego wycofania wojsk USA z Syrii będzie częściowe. Granicę z Turcją mają obsadzić siły NATO, co zapobiegnie starciom turecko-kurdyjskim.
Thermo Fisher, gigant biotechnologiczny z USA długo krytykowany za przykładanie ręki do prześladowań chińskich muzułmanów, w środę ogłosił, że przestaje sprzedawać Chinom materiały do sekwencjonowania genetycznego.
Pod pretekstem planu pomocy dla Bliskiego Wschodu deweloperzy i generałowie z otoczenia prezydenta USA usiłują wybudować Saudom elektrownie atomowe - a przy okazji znieść sankcje na Rosję.
Zajęcia z egzorcyzmów mają wsparcie ministra edukacji Marco Bussettiego, gorliwego katolika z prawicowej Ligi Północnej. Uważa on, że nauczyciele powinni być przygotowani do walki z diabłem, który przybiera różne postaci - od sekt po narkotyki.
Przez lata Europa broniła się przed zamachami terrorystów z Państwa Islamskiego. Dziś, gdy kalifat dogorywa, broni się przed przyjęciem swych obywateli, którzy walczyli w Syrii i Iraku.
Pierwsza kadencja obecnego szefa państwa Muhammadu Buhariego była rozczarowująca, ale mimo to ma on duże szanse na utrzymanie się u władzy. Polityczne wybory Nigeryjczyków zazwyczaj ograniczają się do "mniejszego zła".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.