Film z incydentu 25 marca na granicy polsko-białoruskiej pokazuje, że żołnierze nie mieli bezpośredniego kontaktu z osobami forsującymi zaporę - ustaliła "Wyborcza" w trzech źródłach. Żołnierze strzelali w ziemię, by odpędzić uchodźców.
Według naszych informatorów zabity na polsko-białoruskiej granicy sierżant Mateusz Sitek nie miał na sobie tzw. lekkiej kamizelki chroniącej przed ciosami nożem. Takiego sprzętu brakuje większości żołnierzy patrolujących ten obszar.
Prokuratura jest bierna, nic też nie słychać, by wobec Brauna prowadził działanie kontrwywiad. A przecież jego wystąpienia są jawnie sprzeczne z polską racją stanu.
Wśród najmłodszych wyborców prawie 30 proc. głosowało na Konfederację. Programowo antyeuropejskie ugrupowanie zajęło też drugie miejsce wśród rolników. Po ogłoszeniu wyników late poll w PiS zapanowały nieco lepsze nastroje.
Konfederacja osiągnęła w tych wyborach historyczny wynik. Nigdy dotąd skupione wokół tej koalicji środowisko nie przekroczyło dwucyfrowego progu poparcia. Podczas wieczoru wyborczego największy entuzjazm zebranych działaczy wywołały słowa Grzegorza...
Tomasz Szatkowski, związany z Antonim Macierewiczem były już ambasador Polski przy NATO, przed objęciem misji nie zaliczył badania na wariografie - twierdzą nasze źródła w służbach. Szatkowski potwierdza, że badanie było, ale zaprzecza, że go nie...
Wydawało się, że dotąd obowiązywała w Polsce niepisana zasada, by nie wykorzystywać do doraźnych politycznych celów takich tragedii jak śmierć, o której przecież ledwo co się dowiedzieliśmy. Jak widać, ta zasada już nie obowiązuje.
Daniel Obajtek prowadzi kampanię wyborczą na Podkarpaciu, ale noce spędza w Budapeszcie. Wynajmuje tam apartament od wspólnika zięcia Viktora Orbana. - Chciałbym widzieć pana Obajtka na sali rozpraw - komentuje Donald Tusk.
"Efekt FS nie zadziałał" - pisali eksperci Funduszu Sprawiedliwości pracujący przy kampanii wiceministra Marcina Romanowskiego. Ich raport pokazuje, jak Suwerenna Polska zamieniła Fundusz w narzędzie do kupowania głosów wyborców.
Roman Giertych opublikował na Youtube oświadczenie Tomasza Mraza, w którym były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości opowiada o szczegółach podziału środków między polityków Suwerennej Polski.
"Fundusz Sprawiedliwości był narzędziem zbijania politycznego kapitału". Tomasz Mraz, były dyrektor Funduszu, ujawnił nieformalne zasady, na jakich pieniądze przeznaczone na pomoc ofiarom przestępstw były dzielone między polityków partii Ziobry.
"Sprawa Funduszu Sprawiedliwości nie zatopi Prawa i Sprawiedliwości" - powiedział w RMF FM gość Krzysztofa Ziemca Joachim Brudziński. Polityk nazwał aferę "humbukiem i picem politycznym".
Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło, że były dziennikarz WP.pl dostawał pieniądze za pisanie tekstów promujących działania resortu w czasach rządów PiS. Po tekście "Wyborczej" Wirtualna Polska rozwiązała współpracę z dziennikarzem.
"Jak cię złapią za rękę, mów, że to nie twoja ręka"- radziła b. szefowa departamentu Funduszu Sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu, posłowi PiS i b. zastępcy Zbigniewa Ziobry. Na nagraniu, które ma "Wyborcza", rozmówcy ujawniają też, kim był...
Nagrania rozmów zarejestrowanych przez Tomasza Mraza, b. dyrektora Funduszu Sprawiedliwości mogą doprowadzić na ławę oskarżonych czołówkę polityków Suwerennej Polski, partii Zbigniewa Ziobry, która przez 8 lat rządziła Ministerstwem Sprawiedliwości...
Stenogram nagrania rozmowy pomiędzy Tomaszem Mrazem, Urszulą D. oraz Marcinem Romanowskim. Data nagrania - 21 lutego 2024 r. Nagrania dokonał Tomasz Mraz.
Wniosek o uchylenie immunitetu posła Michała Wosia prokuratura już wysłała do Sejmu. Kolejne - dotyczące Dariusza Mateckiego oraz Marcina Romanowskiego - powinny być gotowe do przegłosowania podczas posiedzenia planowanego na 12 czerwca.
Jeśli Daniel Obajtek przed wyborami dostanie prokuratorskie zarzuty, to nie będzie chronił go immunitet. Dlatego, choć były prezes Orlenu oficjalnie jest w Polsce, to robi wszystko, by nie można było go namierzyć.
Na 224 miliony złotych przyznane w nadzwyczajnym trybie przez Fundusz Sprawiedliwości aż 200 milionów trafiło do okręgów, z których startowali w wyborach politycy partii Zbigniewa Ziobry.
"Polityczny pic", "tak zwana afera" i "narracja aż zęby bolą" - tak o aferze z Funduszem Sprawiedliwości mówili w poniedziałek liderzy PiS: Joachim Brudziński i Mateusz Morawiecki. Politycy podkreślali, że w Zjednoczonej Prawicy dalej jest miejsce...
I dlaczego Daniel Obajtek stawia się nie tylko ponad prawem, ale też ponad prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim czy byłym premierem, Mateuszem Morawieckim?
Zbigniew Ziobro porównał środowisko Donalda Tuska do mafijnej "rodziny Soprano". Były minister i prokurator generalny odezwał się po raz pierwszy od ujawnienia przez świadka koronnego nadużyć w Funduszu Sprawiedliwości.
Prokuratura Krajowa chce wszcząć śledztwo, by zbadać jak stosowano oprogramowanie Hermes. Sprawą Hermesa zajmie się też sejmowa komisja śledcza.
W 2021 r. Prokuratura Krajowa kupiła za 15 mln zł system szpiegowski Hermes. Jeszcze bardziej zaawansowany niż Pegasus.
"Informacje o stanie wiedzy" prezydenta nie są informacją publiczną - pisze Kancelaria Andrzeja Dudy. Urząd prezydenta nie chce odpowiedzieć na pytania o kulisy atomowego kontraktu zawartego z USA po rozmowach z Donaldem Trumpem.
Nawet tam, gdzie służby specjalne zdobywały na prezesa Orlenu mocne dowody, w działania funkcjonariuszy wkraczali ich przełożeni.
Kandydaci do zarządu grupy medialnej Polska Press mają czas na złożenie aplikacji do 5 marca. W czwartek przedłużono termin zgłaszania się chętnych na stanowiska w spółce, w której skład wchodzi 20 dzienników regionalnych.
Upolityczniona prokuratura PiS chciała oskarżyć marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o korupcję. Ale z wniosku o uchylenie mu immunitetu wynika, że pieniądze "wyłudzane" od pacjentów w całości przekazywano na ich leczenie
Zespół prokuratorów, który bada, jak korzystano z Funduszu Sprawiedliwości, zajmie się też zakupem systemu szpiegowskiego Pegasus. Za rządów PiS prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania.
Komisja wizowa dopiero zaczęła pracę, a już pierwsze zeznania są mordercze dla ludzi, którzy przez ostatnich osiem lat rządzili Polską. Naprawdę Polskę i jej bezpieczeństwo sprzedawali za bardzo konkretne pieniądze.
Zeznania przed komisją śledczą ds. afery wizowej. - Żadna z osób, które starały się o wizy nie miała nic wspólnego z branżą filmową - powiedział przed komisją Damian Irzyk, b. konsul RP w Mumbaju. Ekipa przestawiana jako "filmowcy z Bollywood"...
Tak jak pisaliśmy, Orlen nie sprzedaje gazet regionalnych z grupy Polska Press. W poniedziałek koncern ogłosił konkurs na prezesa i członków zarządu spółki medialnej, którą przejął w 2020 r.
Fundusz inwestycyjny Brookfield najpierw uratował zięcia prezydenta USA Donalda Trumpa od bankructwa, wydając 1,3 mld dol, a w 2020 r. - dzięki Trumpowi - został głównym beneficjentem "atomowego kontraktu stulecia" z Polską
- Składacie wotum nieufności dla ministra Bodnara, akurat, gdy prokuratura zaczyna odkrywać na czym polegała działalność waszych prezesów spółek skarbu państwa. Boicie się, bo dokładnie wiecie, co zrobiliście - wystąpienie premiera Donalda Tuska...
Wiele wskazuje również na to, że miejsce Doroty Kani, naczelnej Polska Press, zajmie Andrzej Rozenek, były dziennikarz, potem poseł Ruchu Palikota, Lewicy. To niezła kandydatura. Jest jedno "ale".
- Wojciech Kwaśniak był ofiarą zamachu, ale też ofiarą działań wymiaru sprawiedliwości. Państwo nie zapewniło mu ochrony, a osoba będąca parlamentarzystą publicznie go deprecjonowała - mówiła sędzia, uzasadniając wyrok w sprawie zamachu na wiceszefa...
Sądy wydające zgodę na podsłuchy akceptują nawet 98 proc. wniosków składanych przez służby specjalne i policję. We wnioskach nie ma mowy o tym, jakimi technikami ma być prowadzona operacja.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Wyborcza", Orlen nie ma zamiaru sprzedawać gazet regionalnych z grupy Polska Press. Przynajmniej na razie. Nowe władze spółki chcą się najpierw zapoznać z sytuacją ekonomiczną i perspektywami grupy.
Polska Fundacja Narodowa sprzedała jacht "I Love Poland". To był jej najgłośniejszy projekt, który w 2018 roku miał sławić imię Polski na morzach i oceanach. Transakcja okryta jest tajemnicą.
Jarosław Kaczyński będzie pierwszym świadkiem komisji badającej aferę Pegasusa. Świadkowie kolejni: Beata Szydło, Maciej Wąsik i Zbigniew Ziobro.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.