Izba Pracy w środę rozpatrzy odwołanie Mariusza Kamińskiego od postanowienia o wygaszeniu mandatu poselskiego. Zatrzymanie polityków PiS nie zmienie wokandy.
Przygotowano dokumentację wykonawczą, w tym nakazy doprowadzenia do aresztu.
Sprawą mandatu Mariusza Kamińskiego ma w środę zająć się Izba Pracy Sądu Najwyższego. Tymczasem pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska broni kompetencji nielegalnej Izby Kontroli. Z naszych informacji wynika, że w poniedziałek po południu był u niej...
- Jeśli chodzi o ściganie za naruszenie konstytucji i ustaw, jesteśmy zdani na Trybunał Stanu, o którego zasadach działania można mówić wiele, ale raczej nic pozytywnego - mówi dr Marcin Krzemiński z Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu...
Neosędziowie z SN próbują uniemożliwić Izbie Pracy rozstrzygnięcie sprawy wygaszonego mandatu Mariusza Kamińskiego. Ma ona niezwłocznie wydać akta nielegalnej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej - wynika z zarządzenia pierwszego prezesa SN. - Nie wydam akt...
Złożona z samych neosędziów Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła decyzję marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu skazanego prawomocnym wyrokiem Macieja Wąsika.
10 stycznia legalna Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN rozpozna odwołania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w sprawie wygaszenia ich mandatów. Te same odwołania równolegle trafiły jednak także do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw...
W przypadku Andrzeja Pozorskiego, szefa prokuratorów IPN, bulwersują nie tylko decyzje związane z umorzeniem śledztwa w sprawie akcji "Wisła". Poprzednia ekipa rządząca zapewniła mu jednak poczucie bezpieczeństwa.
Nie wiadomo, czy nieobecność części prokuratorów była zamierzonym bojkotem. Część nominatów Zbigniewa Ziobry protestuje jednak przeciwko zmianom, jakich dokonał w składzie Rady nowy prokurator generalny Adam Bodnar.
Skandal i ustawka - tak Maciej Wąsik określił próbę wręczenia mu postanowienia marszałka Sejmu o wygaszeniu jego mandatu. Ani on, ani Mariusz Kamiński nie przyjęli dokumentów. Jak się jednak okazuje, od postanowienia Hołowni złożyli już odwołania do...
Paweł Śliwa, do końca listopada wiceprezes PGE, znalazł bezpieczną przystań w Prokuraturze Krajowej. Środowisko prokuratorskie domaga się weryfikacji jego powołania. Nowy prokurator generalny Adam Bodnar może jednak Śliwę odwołać.
Obrońca skazanych polityków PiS - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - domaga się umorzenia postępowania wykonawczego związanego z zapadłym w ubiegłym tygodniu wyrokiem. 27 grudnia złożył wniosek w tej sprawie.
- Mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika już wygasły. W świetle prawa mamy do czynienia z przestępcami, a przestępca nie może być posłem - mówi dr hab. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wyrok skazujący Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata bezwględnego więzienia i pięć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych trafił już do sądu rejonowego w celu wykonania. Zostały przesłane od razu w dniu, w którym zapadł wyrok.
Dziś nie wzywa się skazanych do odbycia kary, sąd wydaje od razu nakaz zatrzymania i doprowadzenia delikwenta do aresztu śledczego, a potem do zakładu karnego. Takie zmiany wprowadził poprzedni rząd PiS.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał postanowienia o wygaszeniu mandatów posłom PiS Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi, prawomocnie skazanym za nadużycie władzy. Protestują prezydent Andrzej Duda i klub parlamentarny PiS.
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, kierując CBA, przekroczyli uprawnienia i nie dopełnili obowiązków. Skazani zostali na dwa lata więzienia. Stracą też mandaty poselskie. To finał sprawy, która zaczęła się w 2007 r. wybuchem afery gruntowej.
Paweł Śliwa, były wiceprezes zarządu PGE, został prokuratorem delegowanym do prokuratorskiej centrali - dowiedziała się nieoficjalnie "Wyborcza". - Takie nominacje zostaną sprawdzone - zapowiadają prokuratorzy.
Nowy prokurator generalny Adam Bodnar zabiera się za porządkowanie prokuratury. Powołał do Krajowej Rady Prokuratorów piątkę śledczych ze stowarzyszenia Lex Super Omnia. I już słychać protesty prokuratorów "dobrozmianowych".
Od dziś przeprowadzenie kontroli operacyjnej będzie zależało od opinii prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, człowieka Zbigniewa Ziobry, świadka na jego ślubie i niedoszłego posła PiS.
20 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosi orzeczenie w sprawie prominentnych polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, byłych szefów CBA, oraz ich podwładnych.
We wtorek przed Sądem Okręgowym w Warszawie o godz. 10.30 po ponad ośmiu latach rozpoczyna się proces byłych szefów CBA, byłych ministrów w rządzie PiS Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika oraz ich podwładnych. Są oskarżeni o nadużycie władzy.
Krakowski prokurator Marek Wełna w przeszłości ujawnił ciemną stronę pierwszych rządów PiS: przecieki do zaprzyjaźnionych mediów, zbieranie haków i naciski. Spotkała go degradacja, delegacja i postępowanie dyscyplinarne
W nowelizacji ustawy Prawo o prokuraturze znalazł się przepis, który umożliwi Andrzejowi Pozorskiemu, szefowi prokuratorów IPN, awans do prokuratorskiej centrali. - Prokurator generalny będzie tylko długopisem - słyszymy.
Poznańska adwokatka Karolina Bućko została powołana przez Sejm na przewodniczącą państwowej komisji ds. pedofilii.
Zmiana ma przygotować grunt pod podważenie niekorzystnej dla neosędziów uchwały trzech izb SN. - Wadliwe powołania nie staną się prawidłowe - komentuje sędzia SN Włodzimierz Wróbel.
Karolina Bućko ma być zaprzysiężona na członka komisji ds. pedofilii podczas środowego posiedzenia Sejmu. Zaraz potem ma nastąpić jej powołanie na przewodniczącą komisji. Takie są ustalenia koalicjantów.
Szefowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Monika Ryszkiewicz-Jakubowska awansowała. W ramach nominacji last minute dostała tytuł prokuratora prokuratury regionalnej - ustaliła nieoficjalnie "Wyborcza".
Sejm podczas wtorkowego posiedzenia wybrał do państwowej komisji do spraw pedofilii Karolinę Marię Bućko, adwokatkę, absolwentkę prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powołał na pięcioletnią kadencję dyrektora Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów neosędziego SN Kamila Zaradkiewicza. Choć przepisy są jasne: ktoś, kto orzeka w SN, nie może jednocześnie podlegać ministrowi...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała na członka Państwowej Komisji do spraw Pedofilii Karolinę Marię Bućko. Decyzję o jej wyborze podejmie nowy Sejm podczas wtorkowego posiedzenia.
Kolejny spór sądowy między prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą a redaktorem naczelnym "Wyborczej" miał rozstrzygnąć w Sądzie Najwyższym skład złożony wyłącznie z neosędziów. Większość z nich zawdzięcza stanowiska Ziobrze.
Ludzie Ziobry przegrupowują się i szykują do starcia z nowym szefem prokuratury. Przyszłemu prokuratorowi generalnemu przyjdzie się zmierzyć w prokuratorskiej centrali z prokuratorem krajowym oraz siedmioma zastępcami PG z rozdania poprzednika.
Jeszcze przed posiedzeniem rady nowi posłowie zapowiadali, że będzie to "początek końca neo-KRS". Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz informowała, że "nielegalna piętnastka [czyli 15 sędziów wybranych przez Sejm] na długo zapamięta to spotkanie".
Na prok. Aleksandrę Malinowską-Bizon, rzekomą autorkę anonimu skierowanego do Ziobry, polowano latami. Sąd dyscyplinarny wydał w jej sprawie wyrok.
Szef Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Artur Maludy awansował na prokuratora Prokuratury Krajowej - dowiedziała się nieoficjalnie "Wyborcza". To jedna z prokuratur do zadań specjalnych w prokuraturze rządzonej przez Zbigniewa Ziobrę.
- Mimo niekorzystnego orzeczenia Izby Odpowiedzialności Zawodowej my nasz cel osiągnęliśmy. Bezprawie znalazło się na ławie oskarżonych. Na twarzy pana Nawackiego i pozostałych funkcjonariuszy "dobrej zmiany w sądach" widać było strach - mówi prof....
W jednej ze spraw toczących się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku doszło do precedensowego ruchu sędziów: zawnioskowali o wyłączenie prokuratora Dariusza Ziomka, który wcześniej ścigał warszawskiego sędziego Igora Tuleyę. To może być początek...
Zwrot nastąpił tuż przed kluczową czynnością: sąd miał podjąć decyzję, czy przesłuchać prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę i byłego prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, obecnie członka Trybunału Julii Przyłębskiej.
IOZ Sądu Najwyższego decydowała dziś, czy wyrazić zgodę na uchylenie immunitetu sędziemu Maciejowi Nawackiemu, członkowi upolitycznionej KRS i prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie. To pierwsza próba rozliczenia prezesa - nominata Ziobry.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.