Odmowa publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. była osobistą decyzją premier Beaty Szydło. Prokurator, który umorzył sprawę, jej nie przesłuchał. Zignorował tym samym wiążące polecenia sądu. Prokuratorzy, którzy na prośbę...
Minister sprawiedliwości w budzącej podejrzenia sprawie cofnął sędzi delegację. Sąd uznał wbrew stanowisku resortu, że dokumenty z tym związane to informacja publiczna. Ale anonim, który był podstawą decyzji ministerstwa - nie.
Zbigniew Ziobro przeprowadza najważniejszą operację, jaką postawił przed nim prezes Kaczyński - przejmowanie władzy w sądach. Po przejęciu prokuratury i służb PiS chce zdobyć ostatni, najważniejszy, przyczółek: sądy. Bez tego przegra. Cały misterny...
Do wyjawienia sponsorów zmusza organizacje opiniujące projekty ustaw planowana ustawa o jawności życia publicznego.
Projekty Andrzeja Dudy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa nie są lekiem na przewlekłość postępowań, formalizm procedur czy brak wykwalifikowanych biegłych. Sądy nie będą sprawiedliwsze, a zmiany uderzą w obywateli.
- Jeżeli zgodzimy się, aby decyzję o tym, kto ma zostać sędzią, podejmował organ władzy wykonawczej, mówienie o niezależności władzy sądowniczej nie będzie miało sensu - mówiła przed Naczelnym Sądem Administracyjnym Danuta Przywara, prezeska...
Aż 12 resortom nie podoba się powszechna jawność oświadczeń majątkowych, pomysł szefów służb specjalnych. A ma ona objąć 1,5 mln osób
Sędziom z najwyższych szczebli brakuje czasem wyobraźni i wyczucia chwili. Odwagi i determinacji. Trwa trzęsienie ziemi, a niektórzy sędziowie udają, że nic się nie stało.
"Wzywamy do natychmiastowego wstrzymania prac nad reformami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych" - napisało do PiS 28 organizacji pozarządowych.
Spółdzielnie mieszkaniowe - jak ministerstwa, urzędy czy samorządy - będą musiały udostępniać informacje publiczne. Problem w tym, że sądy miały dotąd inne zdanie w tej spawie.
Za krytykę władzy w mediach, aktywność na Twitterze, forach internetowych czy Facebooku będzie można ścigać dyscyplinarnie prokuratorów. Ale nie Zbigniewa Ziobrę.
Lojalne wobec ministra sprawiedliwości związki zawodowe w prokuraturze i sądach walczą o podwyżki z wicepremierem Morawieckim.
Szef CBA będzie miał prawo karać finansowo firmy za przedwczesne zatrudnienie byłych urzędników.
Minister sprawiedliwości rozpoczął najważniejsze zadanie, jakie postawił przed nim Jarosław Kaczyński - przejmowanie władzy w sądach. Jednak mimo wielkiej determinacji blitzkrieg się nie udał.
Tak uznał w piątek Sąd Najwyższy w precedensowym orzeczeniu dotyczącym granicy między wolnością mediów, ich prawem do krytyki, a prawem do prywatności osób pełniących funkcje publiczne.
Nie dowiemy się, jak często Służba Kontrwywiadu Wojskowego zwraca się o billingi obywateli - fundacja Panoptykon przegrał w piątek batalię w tej sprawie przed warszawskim wojewódzkim sądem administracyjnym.
Stowarzyszenie Ordo Iuris, które walczy o zakaz aborcji, nie ustępuje - chce ścigać każdego, kto pomógł w zabiegu poza granicami kraju. Prokuratura Krajowa przesłała te pomysły swoim śledczym.
Od przejęcia przez PiS władzy lawinowo rosną w prokuraturach zaległości, czyli liczba niezałatwionych przez śledczych spraw karnych
Maciej Wąsik, zastępca ministra koordynatora służby specjalnych, w poniedziałek podczas spotkania z organizacjami społecznymi nie dał się przekonać do przygotowania odrębnej ustawy o lobbingu. Tematyka ta znajdzie się w ustawie o jawności życia...
Zawieszenie wypłaty unijnych pieniędzy dla Polski to ostateczność, której Unia stara się uniknąć. To dobrze, bo jeśli zakręci kurek, mogą u nas wzrosnąć nastroje antyunijne. A wtedy polexit stanie się realny
Urzędnik na podstawie ustawy o jawności życia publicznego nie będzie mógł odmówić udzielenia informacji tylko dlatego, że uzna pytania za zbyt uporczywe. Ale 1,5 mln osób nie uniknie lustracji majątkowej.
Siedem dni roboczych miały organizacje społeczne i obywatele na uwagi dotyczące projektu ustawy o jawności życia publicznego. Dzięki niej władza bardzo wiele dowie się o obywatelach, ale obywatele nie będą mogli za wiele się dowiedzieć o władzy.
Sędzia Małgorzata Hencel-Święczkowska, żona prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, została nowym prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu.
Fundacje, stowarzyszenia, organizacje pracodawców i zwykli obywatele będą musieli ujawniać źródła finansowania czy dochodów, aby zabrać głos w procesie stanowienia prawa.
Czy można wydłużyć okres przedawnienia, którego termin już upłynął? Prawnicy nie mają wątpliwości: w państwie prawa to niedopuszczalne. Posłowie PiS przemycili jednak taką regulację przy okazji dokonywania zmian dotyczących sądów.
W państwie PiS wszyscy są zdrowi, piękni i bogaci. Żadnych "środowisk patologicznych obyczajowo, zdrowotnie i seksualnie". Dlatego rzecznik praw obywatelskich musi odejść
Wszystkie średnie i duże firmy będą miały obowiązek wdrożenia i realizowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych. Za ich brak będą groziły gigantyczne kary.
Kto "w sposób uporczywy składa wnioski", ten jest pieniaczem. Kto zapyta urzędnika, będzie musiał zapłacić za odpowiedź. PiS wymyślił, jak ukryć władzę przed wzrokiem obywateli
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć kontrolę społeczną wobec urzędników i polityków. Eksperci ostrzegają, że te regulacje można wykorzystać do zbierania haków na obywateli.
Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik zaprezentowali założenia ustawy o jawności życia publicznego. Samego projektu jednak nie upublicznili.
Resort sprawiedliwości chce przywrócić odrębne postępowania gospodarcze. Planuje też zmiany w procedurze cywilnej i podniesienie opłat. Projekt odpowiednich zmian w kodeksie postępowania cywilnego oraz w innych ustawach na liście prac rządu
Ograniczenie możliwości uzyskiwania warunków zabudowy spowoduje zapaść na rynku budowlanym - mówi Konrad Płochocki, radca prawny i dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Jej przedstawiciele chcą się spotkać z prokuratorami szykanowanymi przez ministra sprawiedliwości i zebrać informacje potrzebne do wydania opinii o nowym prawie o prokuraturze.
Ubezwłasnowolniony rzecznik nie jest groźny dla władzy, ale jest wciąż pewną niewygodą. Jakby go nie było, miałaby święty spokój. A tak trzeba się nim co jakiś czas zajmować, coś mu odpisywać. Rozmowa z profesor Ewą Łętowską o Adamie Bodnarze
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zarabia miesięcznie ponad 25 tys. zł. Bije pod tym względem na głowę kierownictwo resortu, ale też prezydenta i premiera. Powód? Jest sędzią delegowanym do pracy w ministerstwie. Może więc liczyć na wiele...
Trybunał w Strasburgu zajmie się skargami wdów sprzeciwiających się ekshumacjom ciał swych mężów, ofiar katastrofy smoleńskiej.
Prokuratorzy sceptyczni wobec "dobrej zmiany" są szykanowani dyscyplinarkami i postępowaniami karnymi. Powód? Krytyczne uwagi wobec zmian forsowanych przez ministra Zbigniewa Ziobrę.
Polska jest stroną 11 arbitraży inwestycyjnych. Ale tych międzynarodowych sporów może skokowo przybyć. Co najmniej dwie kancelarie przygotowują sprawy, w których roszczenia opiewają na setki milionów złotych. - To źle wpływa na wiarygodność Polski -...
W cieniu sporu o prezydenckie projekty dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa toczy się znacznie ważniejsza wojna - o wpływ ministra sprawiedliwości na sądy.
Zbigniew Ziobro kusi posadami i awansami członków stowarzyszenia Iustitia - bezkompromisowej i najbardziej masowej organizacji sędziów. Jego zastępca jeździ po Polsce z kijem i marchewką. Zdecydowana większość nie daje się kupić i zastraszyć.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.