Prokurator Maciej W. na stanowisko został powołany przez Zbigniewa Ziobrę, w nadzwyczajnym trybie, bez konkursu. To tak, jakby Ziobro za niego poręczył. Za nagi spacer po mieście śledczy został już zawieszony
"Na czarno tylko OMON. Wszyscy na czerwono" - tak do udziału w piątkowym proteście zachęca związek zawodowy prokuratorów. Problem w tym, że w czerni tradycyjnie protestuje "Solidarność". Kto i dlaczego podkopuje jedność związkowców?
Sędziowie Izby Cywilnej stawiają się "komisarz" Manowskiej. Nie wybrali dziś kandydatów na prezesa izby. Legalni "starzy" sędziowie SN opuścili posiedzenie, więc zabrakło kworum.
Tu nie może być przypadku. Koty, najwyraźniej działając wspólnie i w porozumieniu, osłabiły czujność pracowników prokuratur i instytucji publicznych. Niewykluczone, że mamy do czynienia ze zorganizowaną kocią grupą przestępczą.
- Ziobryści konsekwentnie powinni mu zrobić sprawę karną. Ale z drugiej strony orzekanie obecnie - wbrew orzeczeniom trybunałów międzynarodowych - to pewne postępowanie karne, gdy zmieni się władza - mówi "Wyborczej" jeden z prokuratorów.
Małgorzata Manowska jako komisarz zarządzający tymczasowo Izbą Cywilną w Sądzie Najwyższym zwołała na jutro zgromadzenie wyborcze sędziów w celu wyboru kandydatów na prezesa izby.
Dlaczego ludzie Ziobry przyczepili się do kota Lucjana przechadzającego się po budynku prokuratury w Nowej Soli? Pewnie dlatego, że dokarmia go m.in. śledczy ze stowarzyszenia Lex Super Omnia sprzeciwiającego się upolitycznieniu prokuratury.
W piątek Izba Dyscyplinarna miała zajmować się m.in. trzema postępowaniami dotyczącymi prokuratorów. Niespodziewanie powiadomiono, że sprawy zostały zdjęte z wokandy.
Szefowie prokuratur odmawiali informacji o nagrodach przyznanych prokuratorom.
Prezydent Andrzej Duda powołał na prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sędziego Piotra Prusinowskiego, a obowiązki kierowania Izbą Cywilną powierzył pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej.
We wtorek kontrolowany przez PiS Trybunał Konstytucyjny wznowił sprawę, w której ma paść odpowiedź na pytanie, czy prawo unijne jest niezgodne z polską konstytucją. Przerwał ją jednak do 22 września, bo musi rozpatrzyć wniosek o wyłączenie ze składu...
Premier Mateusz Morawiecki w swoim wniosku do Trybunału Konstytucyjnego podważa wykładnię fundamentalnych zasad prawa unijnego dokonaną przez Trybunał Sprawiedliwości UE w wyrokach dotyczących sądownictwa, w tym zasadę pierwszeństwa prawa unijnego i...
In July, the CJEU ruled that the Disciplinary Chamber of Poland's Supreme Court is not sufficiently independent and thus had violated EU law by hearing judicial disciplinary cases. It also prohibited the Chamber to adjudicate on cases concerning...
W lipcu TSUE orzekł, że Izba nie jest niezależna, a rozstrzyganie przez nią spraw dyscyplinarnych sędziów skutkuje naruszeniem prawa unijnego. Zakazał też rozstrzygania spraw dotyczących immunitetów. Małgorzata Bednarek postanowiła jednak orzekać.
Izba Dyscyplinarna ma zająć się sprawą immunitetu i TK. Składowi przewodniczy Małgorzata Bednarek
Prokuratorzy - w przeciwieństwie do policjantów - nie mogą liczyć na pomoc psychologów. Badania przechodzą raz: przed uzyskaniem nominacji prokuratorskiej. W skrajnych warunkach muszą podejmować trafne decyzje.
Prokuratoria Generalna RP reprezentuje Polskę w sporach przed międzynarodowymi trybunałami arbitrażowymi. Jej stanowisko w sprawie nowych przepisów uderzających w TVN wydaje się kluczowe, jest jednak tajne. - To absurd - oceniają prawnicy.
Straż Graniczna odpowiedziała rzecznikowi, że uchodźcom przebywającym na terenie RP udzielana jest kompleksowa pomoc. Ludzi z granicy to jednak nie dotyczy, bo oni nie są na terenie Polski.
Sędzia Rafał Puchalski ma szansę na awans do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Nim KRS udzieliła mu rekomendacji, poparła go w konkursie na inne stanowisko - w Izbie Dyscyplinarnej SN. - Musi być wyjątkowo utalentowany - ironizuje jeden z sędziów.
- W komisji nikt już nie powinien mieć złudzeń, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą miały na celu wykonanie orzeczeń TSUE. Ich celem będzie zamącenie sytuacji - mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Iustitii.
Był związany ze służbami, teraz współpracuje z Prokuraturą Krajową. Zaangażowanie mec. Krzysztofa Krełowskiego w sprawę prok. Katarzyny Kwiatkowskiej z LSO ma - zdaniem obserwatorów - wywołać efekt mrożący.
Kolejny wyrok uchylony z powodu wadliwej delegacji sędziego. Tym razem chodzi o orzeczenie warszawskiego sędziego beneficjenta "dobrej zmiany" w sądach Dariusza Drajewicza.
W środę na posiedzeniu nowej KRS rozpatrywano awans sędziego Rafała Puchalskiego z Sądu Rejonowego w Jarosławiu (etat w wydziale karnym). To sędzia, który zrobił błyskotliwą karierę za czasów "dobrej zmiany".
Ani Arkadiusz Myrcha ani stowarzyszenie Lex Super Omnia nie dowiedzieli się, ile kosztowała nowa siedziba Prokuratury Krajowej. Poseł PO składa w tej sprawie skargę do sądu.
Potrącenie uczestniczek Strajku Kobiet i ucieczka z miejsca zdarzenia to tylko wykroczenie drogowe - uznała warszawska prokuratura okręgowa i umorzyła postępowanie dotyczące agenta ABW. Sprawę przekazała policji.
Prof. Marcin Wiącek, który objął urząd rzecznika praw obywatelskich, zaproponował w piątek wszystkim zastępcom swego poprzednika prof. Adama Bodnara pozostanie na dotychczasowych stanowiskach. Wszyscy przyjęli propozycję.
TSUE nakazał, by Izba Dyscyplinarna zawiesiła działanie. Bez skutku. "Do tej decyzji nie stosują się zasady bezpośredniego stosowania i pierwszeństwa prawa europejskiego" - mówi Piotr Falkowski z Izby Dyscyplinarnej.
W pierwszej kolejności na zabezpieczenie TSUE powinna zareagować Izba Dyscyplinarna. Ale także prezesi sądów, prokuratura i ustawodawca, bo zakwesttionowane przepisy powinny zostać zmienione - mówi adwokat Michał Wawrykiewicz.
Władza nie mogła znieść Adama Bodnara za jego skuteczność. Za to, że nie pudłował i nikt tak jak on nie potrafił na sali sądowej pokrzyżować planów partii uderzającej w prawa obywateli.
Chodzi tylko o cel polityczny. O pokazanie, że dwa trybunały - polski i unijny - mają różne zdanie. Taka kłótnia między prawnikami i nie wiadomo, kto ma rację.
TSUE wydał kolejne zabezpieczenie: Izba Dyscyplinarna ma natychmiast przestać działać. Także w sprawach immunitetowych czy aresztowych dotyczących sędziów.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wykona tylko częściowo uchwałę Izby Dyscyplinarnej i obniży uposażenie prezesowi Izby Pracy Józefowi Iwulskiemu. Nie ma natomiast kompetencji do zawieszenia go, ale uważa, że Iwulski powinien sam...
O przyszłości prokurator Justyny Brzozowskiej nie będzie rozstrzygał Jakub Iwaniec. Sędzia, który po aferze hejterskiej został odwołany z delegacji w ministerstwie sprawiedliwości, mógłby nie być bezstronny - uznał sąd.
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła we wtorek dwa umorzenia spraw dyscyplinarnych prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, który jest symbolem walki z upolitycznieniem prokuratury i najbardziej nękanym przez "dobrą zmianę" śledczym
Nie tylko sędzia Rafał Puchalski ma wadliwą delegację, która spowodowała uchylenie wyroku w sprawie karnej. Delegację na czas pełnienia funkcji prezesa ma także inny członek neo-KRS Jarosław Dudzicz. Ministerstwo Sprawiedliwości ukrywa, jak wielu...
Decyzja Izby Dyscyplinarnej to przejaw otwartego dążenia do frontalnego konfliktu z organami Unii Europejskiej - mówi prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego, jeden z obrońców prezesa Izby Pracy SN Józefa Iwulskiego, sam także...
Izba Dyscyplinarna mimo zamrożenia przez TSUE orzeka. Dziś zawiesiła i pozbawiła immunitetu prezesa Izby Pracy Józefa Iwulskiego. Czy jego odsunięcie pozwoli na "przejęcie" znajdujących się w Izbie Pracy SN akt spraw dotyczących neosędziów w SN i...
Sędzia Rafał Puchalski od ponad miesiąca nie orzeka. Wszystko przez błąd wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, który wydał mu delegację rażąco niezgodną z prawem. Piebiak ubiega się obecnie o awans do NSA i czeka na powołanie przez...
Degradacje, przymusowe delegacje, dyscyplinarki, postępowania karne, pozwy - w taki sposób za czasów "dobrej zmiany" szykanowani są prokuratorzy, którzy nie kłaniają się władzy.
W nocy z czwartku na piątek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski wziął w Sejmie udział w debacie na temat działań prokuratury dotyczących Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen. Odpowiadając na zarzuty opozycji, zaatakował adwokatów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.