Jana Zamoyskiego nazwalibyśmy dzisiaj człowiekiem sukcesu. Już w wieku 19 lat rozpoczął budowanie swojej pozycji w państwie. Mając 33 lata został kanclerzem wielkim koronnym, 4 lata później hetmanem. Jego perłą w koronie był Zamość. Jedni go podziwiali, inni nie potrafili znieść.

Hetman miał wyjątkową zdolność do wykorzystywania mocy słów. Mobilizował nimi swoich żołnierzy, zjednywał sobie poparcie polityczne, zyskiwał przychylność poetów. Nie każdemu jednak podobało się propagandowe zacięcie Jana Zamoyskiego. Król Zygmunt III Waza nie potrafił znieść jego dumy i... intryg. Hetman doszedł do ogromnego majątku. Jego posiadłości zajmowały 6,5 tys. km kwadratowych i przynosiły około 200 tys. złotych rocznego dochodu. Dzięki swojej zdolności autoreklamy i wytrwałości w dążeniu do celu doszedł także do wysokiej pozycji w państwie polskim.

Więcej o Janie Zamoyskim dowiecie się z najnowszego wydania Objazdowego Muzeum Historii Polski. W każdy poniedziałek, od 6 lipca, przez 13 tygodni, w tygodniku 'Ale Historia' krążymy razem z Wami po Polsce - w czasie i przestrzeni.

Partnerem Strategicznym cyklu jest Fundacja PZU. Honorowy patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy na: wyborcza.pl/objazdowemuzeum

Polub nas na Facebooku

Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    `