I to nawet u dzieci teoretycznie należących do grupy podwyższonego ryzyka. Czy najnowsze wyniki badań osłabią siłę ruchów antyszczepionkowych?

Może przynajmniej spora grupa niezdecydowanych, przyglądających się z boku burzliwej wymianie argumentów, wreszcie będzie mogła właściwie ocenić, które mają realne podparcie w twardych dowodach naukowych, a które to mity czy zwyczajne bzdury.

W tym przypadku autorzy pracy opublikowanej wczoraj przez jedno z najlepszych czasopism medycznych - "The Journal of the American Medical Association" (JAMA) - skupili się nie tylko na "zwykłych" dzieciach, ale również na dzieciach, które mogłyby być bardziej narażone na rozwój spektrum zaburzeń autyzmu, ponieważ zaburzenia te rozpoznano wcześniej u ich starszego rodzeństwa. Otrzymane wyniki były jednoznaczne - szczepionki nie powodują autyzmu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Panstwo powinno najzwyczajniej pociagac do odpowiedzialnosci materialnej i karnej rodzicow dzieci niezaszczepionych w przypadku choroby lub co gorsza zgonu dziecka. Byliscie przeciwni szczepieniu to za leczenie zaplacicie a jak dziecko umrze w wyniku powiklan to idziecie siedziec...
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Wg. antyszczepionkowców wszystkie badania są sfałszowane. Nimi kieruje wiara, trochę jak motłochem smoleńskim.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Możecie wydrukować jeszcze milion pięćset takich artykułów, naukowych i wszelakich, antyszczepionkowców i tak nic nie przekona. Dalej będą snuli swe teorie spiskowe.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    a palenie papierosów nie powoduje raka. mówie to ja, autorytet i miszcz naukowy, z tytulami licencjata i magistra, a nie długo doktora. i basta. mam na to dowody naukowe, setki publikacji naukowych, z podwójną ślepą próbą.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    ale powodują powstawanie chorób z autoagresji -krohna,grawesa basedowa i inne
    @chiton Jakies wiarygodne zrodla? Bo na chwile obecna, z tego co mi wiadomo, to nie udalo znalezc sie przyczyn tych zaburzen. Narazie mamy tylko hipotezy bez podkladki naukowej.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    W takim razie może szanowni naukowcy opowiedzą co ten autyzm powoduje, bo faktem jest, że autystycznych osób jest coraz więcej. Co go nie powoduje, to nie sztuka napisać :P
    @fakit.pl Nie jest ich więcej. Są poprawnie diagnozowani (albo w ogóle diagnozowani i leczeni), co kilka dekad temu nie miało miejsca.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @fakit.pl To, że nie wiemy, póki co, co wywołuje autyzm, nie oznacza wcale, że grupa durnych ignorantów ma prawo narażać dzieci na nowe epidemie różyczki, odry i czego tam jeszcze.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0