- wtorek, 07 czerwca 2022
-
Z kolei Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała dziś o zatrzymaniu byłego bojownika separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, który próbował zaciągnąć się do ukraińskiego wojska.
Mężczyzna pod koniec ubiegłego roku zgłosił się do biura rekrutacyjnego. Chciał służyć w wojskach powietrznodesantowych. SBU ustaliła, że w 2019 r. złożył przysięgę wierności separatystycznej republice i przez rok służył w jej grupie zbrojnej.
"Dzięki pracy SBU został zdemaskowany i uniemożliwiono mu wstąpienie w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy" - podała SBU.
Mężczyzna został zatrzymany. Śledczy podejrzewają go o działalność w organizacji terrorystycznej oraz nielegalnej grupie zbrojnej.
-
Trybunał w Strasburgu nie dla Rosjan
Rosyjski parlament poparł dziś ustawy wykluczające Rosję spod jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zgodnie z jedną z nich Rosja nie będzie wykonywać wyroków ETPC wydanych po 15 marca, gdy Rosja wystąpiła z Rady Europy.
ETPC zajmuje się skargami na naruszenia praw człowieka. Dla Rosjan - w sprawach odrzucanych przez rosyjskie sądy - był często ostatnią deską ratunku. - Europejski Trybunał Praw Człowieka stał się w rękach zachodnich polityków instrumentem walki politycznej z naszym krajem - ogłosił po głosowaniu w Dumie jej przewodniczący Wiaczesław Wołodin. Zarzucił ETPC, że niektóre z jego orzeczeń "były w sprzeczności z rosyjską konstytucją, naszymi wartościami i tradycjami".
W podobnym kierunku idzie również Polska. TK Julii Przyłębskiej w dwóch wyrokach orzekł, że przepis europejskiej konwencji praw człowieka jest niekonstytucyjny, zaś polskie władze przestały się stosować do wyroków ETPC dotyczących reform sądownictwa PiS.
-
Morawiecki: Podpisujemy kontrakt zbrojeniowy z Ukrainą
- Podpisujemy największy w ostatnim trzydziestoleciu zbrojeniowy kontrakt eksportowy dotyczący sprzedaży broni Ukrainie - poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki.
Chodzi o wartą ok. 3 mld zł umowę na zakup armatohaubic Krab produkowanych przez Hutę Stalowa Wola. Polskie Radio informowało wcześniej, że 18 krabów trafiło już do Ukrainy. Umowa przewiduje dostarczenie kolejnych. Zdaniem Morawieckiego polska broń będzie "bardzo ważna" na polu walki na wschodzie Ukrainy.
- Cieszymy się z tego, że mamy możliwość już dzisiaj sprzedawania naszej broni za granicę - powiedział premier, cytowany przez PAP. Za armatohaubice Ukraina częściowo zapłaci z własnego budżetu, a częściowo ze środków UE.
Premier @MorawieckiM w #StalowaWola: Teraz podpisujemy jeden z największych kontraktów zbrojeniowych z ostatniego trzydziestolecia - sprzedaż broni dla Ukraińców na Ukrainę. Ta broń jest dobrze sprawdzana i już dziś wiemy, że będzie bardzo ważną bronią na polu walki. pic.twitter.com/Plw8E5qnEG
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 7, 2022 -
Moskwa uzależniona od zachodniej technologii zbrojeniowej [DIE WELT]
Eksperci badają przejętą przez Ukraińców rosyjską broń. Wniosek: moskiewski przemysł zbrojeniowy jest uzależniony od komponentów pochodzących m.in. z krajów NATO. Teraz ich import wygasa. Dlaczego dla Ukrainy nie jest to jednak powód, by odetchnąć z ulgą?
-
Jednym ze sposobów, po który sięgają rosyjscy wojskowi, by opuścić front w Ukrainie, jest wyjazd pod pozorem zawarcia ślubu w urzędzie stanu cywilnego - podał ukraiński wywiad wojskowy, powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną.
-
Co najmniej do września potrwa konflikt zbrojny w Ukrainie - uważa rumuński generał dywizji w stanie spoczynku Dan Grecu. Spodziewa się on znaczących dostaw uzbrojenia dla Kijowa i wyrównania sił walczących stron.
-
Choć decyzja o odwołaniu Ludmiły Denisowej może wydawać się PR-owym strzałem w stopę, dowodzi, że Ukraina stanęła po stronie własnej wiarygodności jako państwa
-
Niemal 600 osób jest przetrzymywanych przez rosyjskich okupantów w katowniach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, porwani są też wywożeni na Krym - poinformowała stała przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa, cytowana przez agencję Ukrinform.
-
Ukrainie udało się znacznie udrożnić drogi eksportowe i w maju wyeksportowała o 80 proc. zboża więcej niż jeszcze w kwietniu - podaje ukraińskie ministerstwo.
-
Goldman Sachs podwyższył prognozy cen ropy naftowej Brent o 10 dol., do 135 dol. za baryłkę. Powód? Światowe zapasy surowca są niskie, popyt z Chin odradza się, a Rosja dalej będzie obniżać wydobycie. To przełoży się na ceny paliw na stacjach.
-
Wojna i pokój. Wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Wrocławskim
- Zdecydowałem się na tak jednoznaczny temat, bo ten dramat, tragedia i lęk towarzyszy nam już od stu dni - mówił Donald Tusk podczas wykładu na Uniwersytecie Wrocławskim.
-
IBM ogłosił całkowite wycofanie się z Rosji.
IBM has announced a complete cessation of work in #Russia. pic.twitter.com/RqvBJo6aTs
— NEXTA (@nexta_tv) June 7, 2022 -
Rosyjski działacz opozycji Władimir Miłow jest poszukiwany w Rosji. Najprawdopodobniej przebywa obecnie poza granicami kraju.
Russian opposition activist Vladimir Milov is wanted in #Russia. Most likely, he is currently outside the country. pic.twitter.com/EfqT9uRWfJ
— NEXTA (@nexta_tv) June 7, 2022 -
Rosja ogłasza przejęcie kontroli nad południowo-wschodnią Ukrainą; twierdzi, że uruchomiła lądowe połączenie z Krymem. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział otwarcie połączenia drogowego między Rosją a okupowanym przez nią Krymem. Droga będzie przebiegać przez okupowany przez Rosję Donbas.
?? Russia announces control over southeast Ukraine, says it launched overland connection with Crimea.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) June 7, 2022
Russia?s Defense Minister Sergei Shoigu announced the opening of a road connection between Russia and Russian-occupied Crimea. The road will run through Russian-occupied Donbas. -
Duma Państwowa przyjęła projekt ustawy o niewykonaniu w Rosji orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zaakceptowanych po 15 marca 2022 r.
??The State Duma adopted a bill on non-execution in #Russia of the judgments of the #European Court of Human Rights adopted after March 15, 2022. pic.twitter.com/v6zkZEpqMp
— NEXTA (@nexta_tv) June 7, 2022 -
- Zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją musi zostać osiągnięte na polu bitwy, nie wyobrażam sobie, by ten konflikt miał utknąć w martwym punkcie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z "Financial Times". Wyraził też zadowolenie z powodu pozostania na stanowisku brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, którego określił jako bardzo ważnego sojusznika.
-
Przymusowy exodus. Od Uralu po Syberię powstają obozy dla ukraińskich zesłańców [LA REP]
Wzorem Stalina Putin siłą przenosi tysiące rodzin - ze stref okupowanych przez rosyjskie wojska w najbardziej odległe i biedne zakątki Rosji. I przedstawia jako wspaniałomyślną gościnę to, co w rzeczywistości jest projektem wymuszonej diaspory.
-
W Mikołajewie w wyniku wczorajszego ostrzału zginął jeden mężczyzna, a drugi został ranny.
In Mykolaiv, as a result of yesterday's shelling, a man was killed and another one was wounded. pic.twitter.com/ejgoiLvasM
— ???????English (@TpyxaNews) June 7, 2022 -
Ukraińcy wysadzili w Swiatogorsku most przez rzekę Doniec.
Blown up bridge near Lavra.
— ???????English (@TpyxaNews) June 7, 2022
Svyatohirs'k 06/07/2022. pic.twitter.com/sPVF2gUjFJ -
- Mamy 103. dzień inwazji, a ukraiński Donbas mocno się trzyma - mówił we wczorajszej odezwie do narodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaś marynarka wojenna pochwaliła się sporym sukcesem.
Wojna w Ukrainie. 7 czerwca, 104. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Łukasz Woźnicki, Tomasz Jakubowski, Anna Popiołek