- niedziela, 05 czerwca 2022
-
"Którzy zostali". Zobaczcie poruszający portret tych, którzy zdecydowali się nie uciekać z Ukrainy
Starsi nie wyjeżdżają, bo nikogo nigdzie nie mają, nikogo nie znają. "Jeśli mamy zginąć, wolimy we własnych łóżkach" - mówią bohaterowie niezwykłego fotoreportażu Agaty Grzybowskiej.
-
Od początku inwazji Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili co najmniej 43 obiekty sakralne w obwodzie donieckim - poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.
-
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk uważa, że rozmowy z Putinem powinny dotyczyć tylko zakończenia wojny i wypłaty Ukrainie reperacji - podaje Ukraińska Prawda za "Die Welt".
-
Znowu dokonaliśmy niemożliwego, po cichu, bez rozgłosu udało nam się przeprowadzić akcję ewakuacyjną i wywieźć z atakowanego przez rosyjskie wojska Lisiczańska 66 osób, w tym sześcioro dzieci - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
-
#Ukraina: w Mikołajewie po rosyjskim ostrzale wybuchł pożar w magazynach zboża. Strażacy nadal walczą z ogniem, ale straty już są ogromne
— Biełsat (@Bielsat_pl) June 5, 2022
Fot.@ukraina24 pic.twitter.com/z9B3GxNguo -
Putin i Miedwiediew grożą odwetem, jeśli Ukraina użyje amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu
W wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina robił aluzje do możliwości użycia przez Rosję broni atomowej. "Jeźdźcy Apokalipsy są już w drodze, teraz cała nadzieja w Bogu Wszechmogącym" - stwierdził Dmitrij Miedwiediew.
-
Papież Franciszek apeluje o "zrównoważony" pokój w Ukrainie. Podczas niedzielnego spotkania z tysiącami wiernych w Watykanie na południowej modlitwie Regina Coeli papież powiedział: "Sto dni od początku zbrojnej agresji na Ukrainę. Na ludzkość spadł znowu koszmar wojny, która jest zaprzeczeniem marzenia Boga".
- Narody walczą, narody zabijają się, ludzie, zamiast zbliżać się do siebie, są wyrzucani ze swojego domu. Podczas gdy szaleje furia zniszczenia i śmierci, a przeciwieństwa się pogłębiają, podsycając coraz bardziej niebezpieczną dla wszystkich eskalację, ponawiam apel do odpowiedzialnych za narody: nie prowadźcie ludzkości ku ruinie, proszę, nie prowadźcie ludzkości ku ruinie - powiedział Franciszek, nie różnicując napastników i ofiar walk w Ukrainie.
A następnie papież zaapelował: - Niech zostaną podjęte prawdziwe negocjacje, konkretne rokowania w sprawie zawieszenia broni i zrównoważonego rozwiązania.
Nie wiadomo, co obecny zwierzchnik Kościoła katolickiego miał na myśli, mówiąc o "zrównoważonym rozwiązaniu" konfliktu zbrojnego, który wywołała Rosja, bez wypowiedzenia wojny atakując Ukrainę.
-
Zmarł jeden z oskarżonych o zamordowanie Aleksandra Litwinienki. W jednym ze szpitali w Moskwie zmarł Dmitrij Kowtun, jeden z dwóch Rosjan oskarżonych przez władze Wielkiej Brytanii o zamordowanie Aleksandra Litwinienki, byłego pułkownika FSB, który po ucieczce z Rosji demaskował przestępstwa popełniane przez rosyjskie służby specjalne dla zapewnienia władzy Putinowi. Litwinienko zmarł w 2006 r. po wypiciu herbaty zatrutej radioaktywnym izotopem polonu 210.
W 2016 r. w Wielkiej Brytanii o zabójstwo Litwinienki oskarżono Dmitrija Kowtuna i Andrieja Ługowoja. Rosja odmówiła ich ekstradycji.
"Dmitrij Kowtun umarł w jednym z moskiewskich szpitali w następstwie COVID" - powiedział agencji TASS rozmówca z otoczenia Kowtuna. Potem tę informację potwierdził Andriej Ługowoj, który obecnie jest w rosyjskim parlamencie Duma pierwszym zastępcą szefa komisji ds. bezpieczeństwa i przeciwdziałania korupcji.
Dmitrij Kowtun był funkcjonariuszem służb ochrony w KGB i w czasach sowieckich służył w NRD. Po upadku Związku Sowieckiego uciekł do Hamburga i zabiegał o azyl polityczny w Niemczech. Później wrócił jednak do Rosji.
-
Ambasador Ukrainy krytykuje Niemcy za wstrzymywanie dostaw broni pancernej. Komentując doniesienia dziennika "El Pais" o planowanych przez rząd Hiszpanii dostawach czołgów Leopard, ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Mełnyk skrytykował Berlin za zwlekanie z dostawą takiej broni dla Ukrainy. Rząd kanclerza obiecał to już pod koniec kwietnia, ale dotąd nie spełnił obietnicy.
"Do historii przejdzie, że Niemcy od 102 dni barbarzyńskiej wojny Rosji na wyniszczenie odmawiają nam nawet starych czołgów Leopard-1 i transporterów opancerzonych Marder. To wstyd. Ale życzę dobrych Zielonych Świątek" - napisał Mełnyk na Twitter.
Rząd kanclerza Scholza nazywa się semaforowym (lub świateł ulicznych) ze względu na barwy partii tworzących obecną koalicję rządową w Niemczech.
Morgen liebe Ampel-Regierung,
— Andrij Melnyk (@MelnykAndrij) June 5, 2022
dass Deutschland uns seit 102 Tagen des ????barbarischen Vernichtungskrieges sogar alte Leopard-1-Panzer und Marder-Schützenpanzer zynisch verweigert, wird in die Geschichte eingehen. Das ist eine Schande. Schöne Pfingsten noch https://t.co/emFkbGqek4 -
Brytyjskie giganty prawne nie chcą obsługiwać Rosjan. Największe brytyjskie kancelarie prawne odmawiają reprezentowania firm z Rosji w pozwach rozpatrywanych przez sąd najwyższy w Londynie - napisał dziennik "The Financial Times". - Są sygnały, że firmy prawnicze trzymają się jak najdalej od pracy z Rosją i dwa razy się nad nią zastanowią, częściowo ze względu na reputację - powiedział dziennikowi Jonathan Fischer z kancelarii Red Lion Chamber. Adam Greaves z firmy prawnej LK Law powiedział zaś, że londyńskie kancelarie prawne zaczęły sprawdzać, czy "sprawa nie śmierdzi" w przypadku pracy dla rosyjskich klientów, nawet nieobjętych sankcjami. Zdaniem Greavesa pewne zlecenia prawne dla firm z Rosji długo nie będą prowadzone przez brytyjskie kancelarie prawne i mogą je przejąć prawnicy z Dubaju lub Singapuru.
-
Francja zastąpi ropę z Rosji surowcem znad Zatoki Perskiej. Po ogłoszeniu przez UE embargo na ropę naftową z Rosji Francja szuka alternatywnych źródeł dostaw surowca. - Prowadzimy rozmowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi - powiedział w niedzielę rano francuski minister gospodarki Bruno Le Maire w wywiadzie dla rozgłośni radiowej Europe 1. Zakaz zakupów, importu i tranzytu rosyjskiej ropy naftowej wejdzie w życie na początku grudnia, a na początku lutego 2023 r. unijne embargo obejmie też paliwa z Rosji.
-
Rosyjskie banki wchodzą do Donbasu. Jeden z największych rosyjskich banków Promswjazbank dostał zezwolenie na prowadzenie działalności na terenach kontrolowanych przez władze prorosyjskiej samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej - ogłosił tzw. Państwowy Komitet Obrony Donieckiej Republiki Ludowej. Niemal jednocześnie o rozpoczęciu działalności przez Promswjazbank doniesiono z Ługańskiej Republiki Ludowej, drugiej samozwańczej struktury na obszarach ukraińskiego Donbasu.
Promswjazbank zajmuje się głównie obsługą rosyjskich wojskowych i finansowaniem kontraktów zbrojeniowych dla armii Federacji Rosyjskiej. Po napaści Rosji na Ukrainę bank ten został objęty blokującymi sankcjami przez UE, USA i pozostałe państwa Zachodu.
-
Po rosyjskim ataku na Kijów doradca Zełenskiego krytykuje Macrona. Po nocnym rakietowym ataku Rosji na Kijów doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak skrytykował prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który apelował, aby "nie upokarzać" Rosji przy ewentualnym zakończeniu jej napaści na Ukrainę.
"Podczas gdy ktoś prosi, aby nie upokarzać Rosji, Kreml ucieka się do nowych podstępnych ataków. Dzisiejsze uderzenia pociskami rakietowymi na Kijów miały tylko jeden cel - zabić tylu Ukraińców, ilu się da. Każdy taki terrorystyczny atak musi się spotkać z twardą odpowiedzią europejskich stolic: więcej sankcji, więcej broni" - napisał Podolak na Twitterze.
While someone asks not to humiliate ????, the Kremlin resorts to new insidious attacks. Today?s missile strikes at Kyiv have only 1 goal - kill as many ???? as possible. Each of such terrorist attacks must face a tough response from European capitals: more sanctions, more weapons.
— ??????? ??????? (@Podolyak_M) June 5, 2022 -
Putin grozi Ukrainie odwetem za atak z HIMARS-ów. W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Putin zagroził Ukrainie odwetem w razie ataku na rosyjskie terytoria z systemów artylerii rakietowej HIMARS, które Kijów dostanie od USA. "Jeśli Kijów dostanie rakiety dalekiego zasięgu, to Rosja będzie wyciągać wnioski i użyje swoich środków rażenia wobec tych obiektów, na które dotąd nie prowadzono uderzeń" - powiedział Putin w telewizji Rossija-1.
Jednocześnie prezydent Rosji bagatelizował znaczenie dostaw tej amerykańskiej broni Ukrainie. - Nie ma w tym nic nowego - powiedział Putin, przypominając, że już wcześniej Ukraina miała systemy artylerii rakietowej sowieckiej i rosyjskiej produkcji. Zdaniem Putina obecne dostawy takiej broni mają uzupełnić sprzęt, który Ukraina dotąd straciła w czasie walk z rosyjskim wojskiem.
-
Komunistyczna Korea Północna znowu testuje rakiety balistyczne. W niedzielę nad ranem Korea Północna wystrzeliła osiem rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. Rakiety przeleciały na wysokości 50-100 km trasę ok. 300-400 km w kierunku Morza Japońskiego - poinformowała agencja prasowa Kyodo, powołując się na informacje od Nobu Kishi, japońskiego ministra obrony. Był to już 18. od początku tego roku test rakiet balistycznych przeprowadzony przez komunistyczną Koreę Północną, która w ten sposób łamie zakazy ONZ.
Gwałtowny wzrost testów rakiet balistycznych przez Koreę Północną zbiegł się w czasie z przygotowaniami Rosji do napaści na Ukrainę, a następnie przeprowadzeniem tego ataku. Jednocześnie w tym roku USA nałożyły sankcje na kilka spółek w Rosji, które według Waszyngtonu wspierają program rakietowy komunistycznej Korei Północnej.
-
Hiszpańskie rakiety przeciwlotnicze i czołgi Leopard dla Ukrainy. Według dziennika "El Pais" rząd premiera Pedro Sancheza szykuje się do jakościowej zmiany w pomocy wojskowej dla Ukrainy. Do tej pory Hiszpania wysyłała na Ukrainę lekką broń, czyli granatniki i pistolety maszynowe, a także amunicję i środki ochrony. Teraz Madryt dostarczył już Ukrainie rakiety przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Shorad Aspide, które w hiszpańskiej armii zastąpiono nowocześniejszymi rakietami. Także ze swoich rezerw wojskowych Hiszpania zamierza przekazać Ukrainie czołgi Leopard A4 od 10 lat zmagazynowane w bazie w Saragossie. Te czołgi Hiszpania sprowadziła z Niemiec w 1995 r., przed podpisaniem kontraktu na licencyjną produkcję leopardów w Hiszpanii.
-
Ukraińscy obrońcy Siewierodoniecka wytrącili z rytmu atak Rosjan. Według brytyjskiego ministerstwa obrony ukraińskim obrońcom miasta Siewierodonieck udało się "stępić" ofensywę Rosjan, pozbawiając ich inicjatywy operacyjnej na tym kierunku ataku, który rosyjskie wojska uzyskały dzięki wielkiej koncentracji żołnierzy i uzbrojenia.
Według brytyjskiego ministerstwa wśród rosyjskich oddziałów atakujących Siewierodonieck są jednostki samozwańczej separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej. "Te oddziały są słabo wyposażone i słabo wyszkolone, a w porównaniu z regularnymi rosyjskimi jednostkami brakuje im ciężkiego sprzętu. Wykorzystanie zastępczych jednostek piechoty w operacjach oczyszczania miast to rosyjska taktyka, obserwowana wcześniej w Syrii, gdzie Rosja zaangażowała V korpus Armii Syryjskiej do napaści na tereny miejskie" - wskazało brytyjskie ministerstwo obrony.
"Takie podejście wskazuje prawdopodobnie na pragnienie ograniczenia strat regularnych jednostek Rosji" - ocenił brytyjski resort.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 5 June 2022
— Ministry of Defence ???? (@DefenceHQ) June 5, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/8afxKwSwSn
???? #StandWithUkraine ???? pic.twitter.com/Sy8NG76Fa8 -
Przewodniczący parlamentu Węgier zarzucił problemy psychiczne prezydentowi Ukrainy. László Kövér, przewodniczący parlamentu Węgier i jeden z założycieli rządzącej tam partii Fidesz, zarzucił prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że ma "problemy psychiczne". Zdaniem węgierskiego polityka świadczyć ma o tym zdecydowany styl, w jakim lider Ukrainy domaga się pomocy od Zachodu w walce z agresją Rosji. W wywiadzie dla węgierskiej telewizji Kövér stwierdził, że nie przypomina sobie, aby w międzynarodowej polityce "ktoś podnosił na kogoś głos", tak jak Zełenski.
"Zwykle ten, kto potrzebuje pomocy, prosi o to delikatnie, oczywiście natarczywie, ale prosi, a nie żąda lub grozi. Grozi się wrogom, a nie tym, kogo chce się mieć za przyjaciół. W tym jest jakiś osobisty problem psychiczny" - powiedział węgierski polityk.
Budapeszt prawie miesiąc blokował unijne embargo na ropę naftową i paliwa Rosji, wstrzymując jednocześnie cały nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji.
-
Rosjanie igrają z ryzykiem katastrofy nuklearnej. W niedzielę rano Rosjanie zagrozili katastrofą południowej elektrowni atomowej w Ukrainie, wystrzeliwując nad nią na niskiej wysokości pocisk manewrujący. "Rosja dopuściła się kolejnego aktu terroryzmu nuklearnego: o 5.30 nad ranem rosyjski pocisk manewrujący, przypominający rakietę Kalibr, przeleciał na krytycznie niskiej wysokości nad Ukraińską Południową Elektrownią Atomową" - ogłosił ukraiński koncern energetyczny Energoatom cytowany przez CNN. Pocisk prawdopodobnie wystrzelono w kierunku Kijowa.
Energoatom podkreślił, że rosyjskie wojsko "ciągle nie rozumie, że nawet najmniejszy fragment pocisku, który uderzyłby w elektrownię, może doprowadzić do katastrofy nuklearnej i radioaktywnego wycieku".
-
Rosjanie atakują miasta w obwodzie ługańskim. Przez ostatnią dobę rosyjska armia zintensyfikowała ataki na miasta w obwodzie ługańskim. Pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim znalazły się miasta Siewierodonieck, Lisiczańsk, Ustinowka, Wrubowka i Toszkowka. W Lisiczańsku w wyniku ostrzału zginęła kobieta, a dwóch mężczyzn odniosło rany - poinformował szef administracji obwodu Serhij Hajdaj. Lisiczańsk Rosjanie zaatakowali też rakietą balistyczną Toczka-U, samoloty Su-25 dokonały ataków rakietowych na Ustinowkę, a śmigłowce Ka-52 ostrzelały rakietami rejony miast Gorskij i Mirna Dolina. W Gorskim uszkodzono 13 domów, a w Lisiczańsku pięć domów oraz budynki poczty i policji.
Wojna w Ukrainie. 5 czerwca, 102. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Andrzej Kublik, Rafał Wójcik