- czwartek, 26 maja 2022
-
Kreml przygotowuje się do formalnej aneksji okupowanych terytoriów. Zamieszkujący je Ukraińcy mają w błyskawicznym tempie stać się Rosjanami.
-
Pod koniec kwietnia do okupowanego przez Rosjan Melitopolu w Ukrainie zjechały ciężarówki z również okupowanego Krymu. Według burmistrza Iwana Fiodorowa konwój - sfilmowany i pokazany na platformie mediów społecznościowych Telegram - przewoził ziarno zabrane przez siły rosyjskie z miejskich silosów - donosi Reuters.
~
Zdjęcia firmy satelitarnej Maxar z krymskiego portu w Sewastopolu pokazały, że dwa rosyjskie masowce - "Matros Pozynicz" i "Matros Koszka" - ładują się obok silosów zbożowych w dniach 18-19 maja przed wypłynięciem, najprawdopodobniej do sojusznika Rosji, Syrii.
~
Rosja, blokując lub wykradając transporty zboża z Ukrainy do innych państw, próbuje wywołać nową falę emigracji do Europy - czytamy w portugalskim "Observadorze". Według gazety działania Moskwy są obliczone głównie na wywołanie emigracji z powodu braku żywności, a nawet głodu "od Egiptu po Afrykę Środkową".
~
W ocenie "Observadora" nasilenie się zjawiska głodu w krajach afrykańskich może doprowadzić do kolejnej fali emigracji do państw Unii Europejskiej. A to stworzy kolejny kryzys i ogólny chaos.
-
92 proc. Ukraińców ma negatywny stosunek do Rosji - pisze The Kyiv Independent. Powołując się na sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologicznego, podaje, że tylko 2 proc. Ukraińców ma pozytywny stosunek do Rosji. Na początku lutego 34 proc. Ukraińców było pozytywnie nastawionych.
??Poll: 92%25 of Ukrainians have negative attitude towards Russia.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) May 26, 2022
According to a survey by the Kyiv International Sociology Insitute, only 2%25 of Ukrainians have a positive attitude towards Russia.
In early February, 34%25 of Ukrainians had a positive attitude towards Russia. -
Kremlowscy eksperci ostrzegają Putina: Rosja może skończyć wojnę na warunkach Ameryki
Raport dla Putina ostrzega: W najgorszym razie stracimy wpływ na cokolwiek na świecie oraz Donieck, Ługańsk, Osetię, Karabach. W najlepszym razie Rosja zostanie "akcjonariuszem mniejszościowym".
-
Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Witalij Kliczko, mer Kijowa, był gościem panelu "Kijów po ofensywie". - Trudno o tym mówić tutaj, w Davos, w tak słonecznej i spokojnej atmosferze. Trudno zrozumieć i poczuć tę atmosferę ludzi, którzy w jednej chwili zostali bezdomni, stracili przyszłość, stracili przyjaciół, krewnych, rodziców. Przekazać ten zapach ciał na ulicach - cytuje Kliczkę ukraińska agencja prasowa Ukrinform.
Mer Kijowa opowiadał, że najeźdźcy uderzają w centra infrastrukturalne i logistyczne. - W Kijowie zniszczyli co najmniej 220 takich obiektów, agresor zabił 120 mieszkańców Kijowa, ponad 300 zostało rannych. Najmniej 16 dzieci było hospitalizowanych w stanie krytycznym, z których czworo zmarło - mówił Kliczko.
-
Życie toczy się dalej#Kijów: w ciągu 90 dni wojny pobrało się 3847 par, urodziło się 2484 dzieci
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 26, 2022
źródło: Kijowska Miejska Administracja Państwowa pic.twitter.com/hXjuRXYAoA -
W ciągu tygodnia Rosja przeprowadziła ponad 100 nalotów rakietowych i powietrznych na Ukrainę - poinformował zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Hromow. Podał, że od 19 do 26 maja większość nalotów była wymierzona w infrastrukturę transportu kolejowego.
-
98-letni "kapłan Realpolitik", były szef amerykańskiej dyplomacji Henry Kissinger wypalił w Davos, że Zachód nie powinien dążyć do "druzgocącej porażki" Rosji, bo długofalowo będzie jej potrzebował. Rozpętał tym burzliwą dyskusję: jakie są ostateczny cel i granice zachodniego wsparcia dla Ukrainy?
-
- Rosja oficjalnie mówi, że nie ograniczy swoich agresywnych działań do Ukrainy - mówił w czwartek do parlamentarzystów Łotwy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W internetowym wystąpieniu dziękował Łotyszom za stingery, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe. - 23 lutego o godzinie 18 dostaliśmy stingery z Łotwy. Broń, którą od was otrzymaliśmy, ratuje nasz naród od pierwszych godzin rosyjskiej agresji na pełną skalę. Podczas gdy wielu wahało się, szukało wymówek, byliście wśród tych, którzy działali i nadal pomagają nam maksymalnie, i to w sferze obronności, poparcia dla sankcji, wsparcia humanitarnego i niezwykle ciepłego stosunku do naszych obywateli, którzy znaleźli tymczasowe schronienie na Łotwie - mówił. Przekonywał, że w Ukrainie "rozstrzyga się los nas wszystkich, wszystkich Europejczyków".
?????????? ?????????? ???????? ????????? ? ?????? ????? ?????????? ?? - ??????????https://t.co/rF4pRbKxE7 pic.twitter.com/R9h06CGIMP
— Ukrinform (@UKRINFORM) May 26, 2022 -
- Polska kojarzona jest na świecie z NSZZ "Solidarność", ale dziś również z solidarnością wobec Ukrainy. Tak jak "Solidarność" była końcem komunizmu, tak solidarność ukraińsko-polska może być końcem reżimu Putina - mówił na zjeździe "Solidarności" ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia.
Ambasadora cytuje Polskie Radio, bo tylko media publiczne dostały zaproszenia na uroczystość.
Deszczycia podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za niedzielną wizytę i przemówienie wygłoszone w parlamencie ukraińskim. - To była historyczna wizyta. Tę atmosferę było nawet czuć w Warszawie, jaka panowała w parlamencie i na ukraińskich ulicach - mówił. Osobno dziękował szefowi rządu Mateuszowi Morawieckiemu: - Pomoc, która płynie na Ukrainę, o której czasem publicznie nie mówimy, jest niezbędna do tego, żeby zwyciężyć, bo bez broni nie zwyciężymy - zaznaczył. Ambasador porównał sytuację do tej z czasów powstania warszawskiego. - Żądamy amunicji, tak jak żądali powstańcy (...) i dziękuję rządowi polskiemu za to, że taką amunicję nam przekazuje.
???????? ???????????? ?? ????? ?? ????? ? ?? ???????? ???????. ?????? ???? ?????????.", - ????????? ????? ??????? ? ?????? @ADeshchytsia. https://t.co/AvMtSND4kt
— Ukraine in Poland (@UKRinPL) May 26, 2022 -
Liz Truss, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, ostrzega przed polityką "ugłaskiwania" Rosji. - Agresji Rosji nie da się złagodzić. Trzeba jej odpowiedzieć siłą. Nie możemy pozwolić, aby w Ukrainie rozwinął się coraz bardziej bolesny konflikt - Truss cytuje ukraińska agencja prasowa Ukrinform. Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii przekonywała, że Zachód "musi być nieugięty w zapewnieniu zwycięstwa Ukrainie poprzez pomoc wojskową i sankcje".
-
Rosyjska armia zajmuje coraz więcej terytorium Donbasu. Wszystkie siły na Siewierodonieck
Rosjanom udało się przejąć kontrolę nad małym miastem Swietłodarsk i częścią Limanu. Według zachodnich ekspertów i ukraińskiego sztabu chcą zdobyć Siewierodonieck do końca tego tygodnia - na tyle dni intensywnej kampanii starczy im posiłków i sprzętu.
-
#Rosja: w obwodzie biełgorodzkim firma cukiernicza wyprodukowała czekoladę "Alioszka", nazwaną tak na cześć występującego w rosyjskiej propagandzie chłopca. Dziecko przebrane jest w miniaturowy mundurek z literą "Z" pic.twitter.com/Z2aZPR45er
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 26, 2022 -
Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt twierdzi, że rosyjska wieś Worożba rzekomo została ostrzelana przez Ukrainę, w wyniku ataku ranny miał zostać nauczyciel - donosi Ukraińska Prawda, która powołuje się na telegramowy kanał Starowojta.
--
Władze rosyjskie twierdzą, że ostrzał szkoły rozpoczął się około godziny 13. Wczoraj lokalne władze obwodu biełgorodzkiego w Rosji poinformowały o ostrzale wsi Żurawlowka - w tym przypadku także ucierpiała jedna osoba.
-
PAP: Holenderskie gminy mają czas do 10 października na zmianę dostawcy gazu z rosyjskiego Gazpromu na innego.
-
Fińska premier Sanna Marin odwiedziła Buczę w czwartek rano, a następnie udała się do Irpinia.
Marin nie złożyła jeszcze żadnych oświadczeń. Nie jest też jasne, czy ta wizyta jest planowana, czy spontaniczna.
--
Bucza i Irpiń to podkijowskie miasta, które armia rosyjska zajmowała na początku wojny, zajmując się głównie mordowaniem ludności cywilnej i grabieżą.
--
Przypomnijmy, że Finlandia zdecydowała się zrezygnować z wieloletniej neutralności i złożyła wniosek o wstąpienie do NATO.
??Prime Minister of Finland Sanna Marin visited Bucha (the Kyiv region) pic.twitter.com/POaPe6b4ql
— Flash (@Flash43191300) May 26, 2022 -
''Jestem przekonany, że pomoc, którą nam teraz przekazujecie, nie jest dla odznak, ale z serca. Dziękuję wam za to serdecznie w imieniu całego narodu ukraińskiego'' - mówił mer miasta Chmielnicki Ołeksandr Symczyszyn, który podczas sesji rady miasta w Częstochowie połączył się online.
-
Rosyjscy żołnierze nacierają na Siewierodonieck z trzech stron, odcinając drogi ucieczki. Bombardują dzień i noc artylerią, w każdej chwili wszyscy - cywile, ukraińscy żołnierze oraz ratownicy, którzy przybyli z pomocą - mogą znaleźć się w pułapce. Ale ostatnia grupa mieszkańców nie chce uciekać.
Ze 100 tys. mieszkańców została jedna dziesiąta - ale już na nic nie liczą. Niektórzy zaczynają mówić z rezygnacją, że "jak wejdą Rosjanie, przynajmniej bomby przestaną wybuchać".
-
Coraz więcej Ukraińców wraca do kraju. Od 9 do 25 maja liczba osób wracających do Ukrainy przez zachodnią granicę przekroczyła liczbę osób wyjeżdzających - podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy. W ciągu podanych 16 dni na Ukrainę wróciło 120 tysięcy osób więcej, niż z niej wyjechało.
-
Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował serię zdjęć, które pokazują skutki rosyjskiej agresji i opór narodu ukraińskiego. - ''Nie mamy alternatywy, jak tylko walczyć. I wygrać!'' - napisał Zełenski.
Wojna w Ukrainie. 26 maja, 92. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Łukaszewski, Agata Kondzinska, Tomasz Jakubowski