- wtorek, 03 maja 2022
-
Finlandia i Szwecja jeszcze nie zdecydowały o przystąpieniu do NATO. Szefowe rządów - Finlandii Sanna Marin i Szwecji Magdalena Andersson - po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem powiedziały, że kierowane przez nie rządy nie podjęły jeszcze decyzji o przystąpieniu do NATO, ale w tej sprawie trwają dyskusje w parlamentach obu państw. "Rosyjski atak na Ukrainę całkowicie zmienił nasze otoczenie bezpieczeństwa" - powiedziała Marin. Podkreśliła, że pod tym względem nie ma powrotu do wcześniejszej sytuacji. Według Andersson decyzja o przystąpieniu Szwecji do NATO zapadnie po 13 maja, kiedy parlament tego kraju przedstawi raport z przeglądu stanu bezpieczeństwa.
-
Rosjanie ostrzelali centrum Charkowa. Władze Charkowa poinformowały o zniszczeniach wskutek rosyjskiego ostrzału. "3 maja około [godziny] 13.15 w wyniku ostrzału wroga doszło do kilku pożarów w centralnej części miasta Charków. Płonęły garaże, obiekty handlowe, a także drewniane konstrukcje placu zabaw dla dzieci na terenie miejskiego parku" - poinformowała ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych obwodu charkowskiego.
-
Patriarcha Cyryl: Rosja nigdy na nikogo nie napadała. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl kolejny raz zamknął oczy na napaść Rosji na Ukrainę i przedstawił daleki od prawdy wizerunek rosyjskiej polityki. "Nie chcemy z nikim wojować, Rosja nigdy na nikogo nie napadała. To zadziwiające, kiedy wielki i silny kraj nigdy na nikogo nie napadł, tylko bronił swoich granic" - powiedział we wtorek w kazaniu patriarcha Cyryl, cytowany przez rosyjską państwową agencję prasową RIA Nowosti.
-
Premier Boris Johnson określił opór Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji jako "najlepszą godzinę" dla kraju, taką, która zostanie zapamiętana i opisana dla przyszłych pokoleń.Szef brytyjskiego rządu wystąpił przed ukraińskim parlamentem i było to pierwsze przemówienie zagranicznego polityka w ukraińskiej Radzie Najwyższej od 24 lutego, czyli dnia rosyjskiej agresji. Johnson łączył się z parlamentem online. - Wasze dzieci i wnuki powiedzą, że Ukraińcy nauczyli świat, że brutalna siła agresora nic nie znaczy wobec moralnej siły narodu zdeterminowanego do obrony wolności - mówił. Przyznał też, że brak reakcji Zachodu w 2014 r., gdy Rosja anektowała Krym, był poważnym błędem, którego nie wolno potworzyć. - My, wasi przyjaciele, musimy z pokorą patrzeć na to, co wydarzyło się w 2014 roku, ponieważ pierwszy raz na Ukrainę najechała Rosja, kiedy Krym został odebrany Ukrainie i zaczęła się wojna w Donbasie. Prawda jest taka, że byliśmy zbyt powolni, by pojąć, co się naprawdę dzieje, i wspólnie nie nałożyliśmy wtedy sankcji, które powinniśmy byli nałożyć na Władimira Putina - przyznał
Szef brytyjskiego rządu opowiadał też o szczegółach 300 mln funtów dodatkowego wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Będzie to elektroniczny sprzęt bojowy, przeciwrakietowy system radarowy, urządzenia zakłócające GPS i noktowizory.
-
Rosja nastawia się na wojnę do września? Wywiad wojskowy Ukrainy przekazał, że wśród żołnierzy rosyjskiej armii krąży informacja, iż termin prowadzenia tzw. specjalnej operacji wojskowej - jak w Rosji nazywają napaść na Ukrainę - został wyznaczony do września 2022 r., poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikat głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy.
-
Prezydent Francji Emmanuel Macron odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem, która trwała ponad dwie godziny - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Na razie nie są znane szczegóły tej rozmowy.
--
Rozmowa Macrona z Putinem rozpoczęła się około południa. Obaj przywódcy nie rozmawiali od 29 marca, ale do tego momentu byli w stałym kontakcie.
-
Pięć osób zostało rannych w obwodzie mikołajowskim w wyniku ataków sił rosyjskich, do których doszło w ciągu ostatnich 24 godzin - przekazała Anna Zamazejewa, przewodnicząca rady regionalnej Mikołajowa. Według niej wszystkie ranne osoby zostały przewiezione do szpitali i otrzymują niezbędną pomoc. Przewodnicząca twierdzi, że w lokalnych szpitalach przebywa obecnie łącznie 145 osób poszkodowanych w wyniku rosyjskich ataków.
-
Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała zakaz działalności partii prorosyjskich w Ukrainie. Ustawę poparło 330 deputowanych. Ustawa zakazuje działalności partii politycznych, które usprawiedliwiają zbrojną agresję Rosji na Ukrainę lub jej zaprzeczają.
-
Co najmniej dziewięciu cywilów zginęło dziś rano w rosyjskim ostrzale w obwodzie donieckim - poinformował gubernator regionu Pawło Kyryłenko.
--
Trzech cywilów zginęło w trakcie bombardowania miasta Awdijwka. Trzy kolejne osoby zginęły podczas picia wody w mieście Wuhłedar. Również trzech cywilów zginęło w ostrzale miasta Łyman.
-
Papież Franciszek twierdzi, że być może Putina sprowokowało "szczekanie NATO pod drzwiami Rosji". Franciszek wyraził obawę, że Putin wcale nie zamierza przerwać wojny, i snuł też domysły na temat przyczyn ''tak brutalnej" rosyjskiej agresji.
Papież Franciszek: Putin się nie zatrzyma. Chcę z nim rozmawiać
Papież Franciszek powtórzył, że na razie nie wybiera się do Kijowa, bo chce najpierw rozmówić się z Putinem. Wydaje się, że zmienił nieco stanowisko w sprawie wysyłania broni Ukraińcom, dotąd jednoznacznie negatywne. "Cyrylowi powiedziałem: Nie jesteśmy na usługach państwa".
-
W ukraińskim parlamencie online przemawiał też premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Wołodymyr Zełenski pojawił się na posiedzeniu ukraińskiego parlamentu po raz pierwszy od początku wojny. Tak powitali prezydenta deputowani wszystkich opcji politycznych ??
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 3, 2022
?? Jarosław Żelezniak / Ukraina24 pic.twitter.com/osalUsKwnv -
Armia rosyjska przypuściła szturm na hutę Azowstal - poinformował ukraiński korespondent wojenny Andriej Czaplienko, na którego relację powołuje się rosyjski oddział BBC. ''W tej chwili Rosjanie próbują włamać się na teren zakładu'' - twierdzi Czaplienko. I dodaje, że wcześniej rosyjskie samoloty przez kilka godzin bombardowały Azowstal.
--
Informację tę potwierdził portalowi Ukraińska Prawda zastępca dowódcy pułku Azow Światosław Palamar. ''Przez całą noc byliśmy bombardowani, zginęły dwie cywilne kobiety, a teraz Azowstal jest szturmowany'' - cytuje jego wypowiedź Ukraińska Prawda.
--
Przypomnijmy, że ewakuacja cywilów z terenów huty rozpoczęła się w niedzielę 1 maja, kiedy to Azowstal opuściło ponad sto osób. Większość z nich cały czas jest w drodze do Zaporoża.
-
Rosyjskie wojsko w dalszym ciągu ostrzeliwuje zabudowania cywilne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy; we wtorek w ostrzale wsi Zaliznyczne zginęły dwie osoby, uszkodzonych zostało 13 domów i szkoła - podała agencja Ukrinform, cytując władze obwodowe. Według władz dwie osoby zostały śmiertelnie ranione odłamkami. W budynku szkoły uszkodzone są m.in. dach i okna.
????????? ????????? ?????????? ?????? ?????????? ??????????????? ??????. ????????? ?????????? ?????????? ?????.
— Scorpion.zp???? (@zoi76976899) May 3, 2022
?????????? ??????? ??????????, ??? ?? ?????. ????? ?????????? ??????? 12 ????????. ??? ????????? ?????????? ???????? ???????? ???? ????? - ?????????? ?????? pic.twitter.com/7tZ4lFOT6f -
Izrael chce przeprosin od szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa za antysemickie komentarze. Polityk podczas rozmowy we włoskiej telewizji został zapytany, dlaczego Rosja musi "denazyfikować" Ukrainę, skoro jej prezydent Wołodymyr Zełenski sam jest Żydem, na co odparł, że żydowskie pochodzenie nie neguje elementów nazistowskich w jego kraju. Adolf Hitler też miał żydowską krew, a najbardziej zagorzałymi antysemitami byli z reguły sami Żydzi.
Swoje poglądy Ławrow zaprezentował publicznie w niedzielę, po wypowiedzi ruszyła fala krytycznych komentarzy. We wtorek ambasador Rosji w Izraelu został wezwany do resortu spraw zagranicznych kraju, usłyszał żądanie przeprosin za słowa o żydowskim pochodzeniu Hitlera. Agencja Reuters podkreśla, że premier Izraela Naftali Bennett nazwał oświadczenie Ławrowa "kłamstwem mającym na celu oskarżenie samych Żydów o najstraszniejsze zbrodnie w historii popełnione przeciwko nim". - Wykorzystywanie Holocaustu narodu żydowskiego do celów politycznych musi zostać natychmiast powstrzymane - komentował Bennett. Sytuację skomentował także izraelski minister spraw zagranicznych Ja'ir Lapid, mówiąc, że Ławrow prezentuje "najniższy poziom rasizmu". - Ukraińcy nie są nazistami. Tylko naziści byli nazistami i tylko oni byli zaangażowani w systematyczną eksterminację Żydów - powiedział Lapid w wywiadzie dla YNet. Natychmiast odezwała się Rosja. Moskwa nie odpuszcza. W autorskim oświadczeniu rosyjskie MSZ określiło słowa Ja'ira Lapida jako antyhistoryczne, co zresztą ma wyjaśniać, dlaczego rząd Izraela wspiera neonazistowski reżim w Kijowie. Moskwa podtrzymała także tezy swojego szefa dyplomacji o tym, że żydowskie pochodzenie prezydenta Ukrainy nie wykluczało kierowania państwem przez neonazistów. Bo, jak napisało rosyjskie MSZ o sytuacji w Ukrainie: "Antysemityzm w życiu codziennym i w polityce nie jest powstrzymywany, a wręcz przeciwnie - jest pielęgnowany".
-
???W Kijowie pożegnano dziennikarkę Radia Swaboda. Wera Gyrycz zginęła w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek, w którym ukryła się dziennikarka.
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 3, 2022
Fot. @SvobodaRadio pic.twitter.com/gagtqt6jtw -
Niemiecki rząd zezwolił na dostawy do Ukrainy nowoczesnych haubic samobieżnych z magazynów Bundeswehry - informuje agencja UNIAN, która powołuje się na informacje niemieckiej gazety "Die Welt''. Chodzi o zgodę na dostawę siedmiu niemieckich samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000.
--
Polityczna decyzja niemieckiego rządu została podjęta wbrew radom Bundeswehry. Ta decyzja nie została jeszcze ogłoszona publicznie.
--
Panzerhaubitze 2000 weszły do służby w Bundeswehrze jesienią 1998 roku. Takie haubice są w stanie strzelać na odległość do 40 km.
-
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o odwetowych sankcjach gospodarczych wobec Zachodu.
Lista osób objętych sankcjami odwetowymi musi zostać sporządzona przez rząd w ciągu 10 dni.
--
Według Kremla sankcje są odpowiedzią na ''nieprzyjazne działania niektórych obcych państw i organizacji międzynarodowych''. Dekret oznacza, że Rosja zabroni eksportu produktów i surowców do osób i podmiotów objętych sankcjami. Umożliwi również rosyjskim podmiotom niewywiązywanie się ze zobowiązań wobec osób i firm dotkniętych sankcjami.
-
Prezydent Andrzej Duda na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja: - ''Mamy olbrzymi potencjał, przede wszystkim tkwiący w ludziach - Polakach i Ukraińcach, ale i Łotyszach, Litwinach i Estończykach. Niech żyją narody dawnej Rzeczypospolitej! Niech żyje Polska! Tak jak umieliśmy przyjąć naszych sąsiadów, tak będziemy mogli pomóc im w dziele odbudowy Ukrainy, wolnej i suwerennej; państwa, które będzie nam bratnie. Dziękuję, Rodacy, za to, co uczyniliście wzywani jedynie przez własne serca i mądrość narodu - otwierając swoje domy dla naszych sąsiadów z Ukrainy''.
-
Gdyby wojna dotknęła Polskę, przystąpienie do walki zbrojnej deklaruje ponad połowa mężczyzn i co piąta kobieta. Ale chętnie wykorzystaliby inne umiejętności do walki z wrogiem, np. w postaci ataków hakerskich - tak wynika z badań dr. Huberta Kawalca z WSPiA w Rzeszowie.
-
Rosyjski atak rakietowy na Odessę zabił 14-letniego chłopca i zranił 17-letnią dziewczynę. Do ataku doszło w poniedziałek po południu. Początkowo władze ukraińskie mówiły, że pociski uderzyły w budynek mieszkalny i sakralny. Dziś, podczas informacji o ofiarach, prezydent Zełenski stwierdził, że zbombardowana została bursa szkolna.
Ukraińskie służby pokazały nagranie z akcji ratowniczej w Odessie ?? pic.twitter.com/EWe2US9aMU
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 3, 2022
Wojna w Ukrainie. 3 maja, 69. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Łukaszewski, Iwona Szpala, Andrzej Kublik