- czwartek, 28 kwietnia 2022
-
Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem w Kijowie.
Volodymyr Zelenskyy and #UN Secretary General António Guterres met in #Kyiv pic.twitter.com/tKujg8xqor
— NEXTA (@nexta_tv) April 28, 2022 -
Na początku kwietnia komisarz praw człowieka Ukrainy Ludmiła Denisowa alarmowała, że w kraju jest dziewięć potwierdzonych przypadków ciąż z gwałtów dokonanych przez rosyjskich żołnierzy. Przyznała też, że jej biuro oficjalnie udokumentowało 25 przypadków kobiet przetrzymywanych przez kilka tygodni w piwnicy w Buczy i regularnie gwałconych.
Zgwałcone Ukrainki potrzebują pigułek "dzień po" i leków wczesnoporonnych. Świat im je wysyła
ONZ i organizacje pomocowe alarmują, że Ukrainki gwałcone przez rosyjskich żołnierzy często nie mają dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Dlatego organizują je na Zachodzie i ślą do Ukrainy.
-
Według rosyjskiego ministerstwa obrony rosyjskie wojska zniszczyły 76 placówek wojskowych w Ukrainie, w tym 6 magazynów z bronią, amunicją i paliwem - przekazuje rosyjska agencja prasowa RIA.
-
Mariupol to "kryzys wewnątrz kryzysu" - mówi sekretarz generalny ONZ António Guterres po spotkaniu z prezydentem Ukrainy. - Robimy wszystko, co możliwe, by ewakuować osoby uwięzione w zakładach Azowstal, prowadziłem na ten temat z Zełenskim intensywne rozmowy - dodał Guterres.
- Wierzę, że sukces w postaci odblokowania dostępu do Azowstalu jest możliwy - komentował Zełenski po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ.
-
- Jest coraz więcej rosyjskich żołnierzy w obwodzie. Od początku marca Rosjanie zaczęli zatrzymywać weteranów wojny w Donbasie, aktywistów, dziennikarzy. Niekiedy nawet nie można zrozumieć logiki tych zatrzymań - opowiada Ołeh Baturin, dziennikarz pochodzący z Kachowki.
Chersoń jest największym ukraińskim miastem zdobytym przez rosyjską armię. Choć Rosjanie zajęli je jeszcze na początku wojny, nawet tutaj nie udaje im się ustanowić pełnej kontroli. Mieszkańcy wciąż stawiają opór
-
Widać sygnały, że część sił rosyjskich opuszcza Mariupol i zmierza w kierunku północno-zachodnim - dowiedziała się agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródło w Pentagonie. Walki o niemal całkowicie zniszczone przez Rosjan miasto trwają jednak nadal.
-
Gościem Adama Michnika w Klubie "Wyborczej" jest Timothy Snyder, wybitny historyk specjalizujący się w dziejach Europy Środkowej. Tuż po rozpoczęciu wojny przestrzegał, by nie doszukiwać się u Putina racjonalizmu. Jak ocenia sytuację teraz?
Spotkanie prowadzą dziennikarka "Wyborczej" Dorota Wysocka-Schnepf i wicenaczelny Bartosz T. Wieliński. Na spotkanie zapraszamy członkinie i członków Klubu "Wyborczej".
Klub "Wyborczej". Timothy Snyder i Adam Michnik o wojnie w Ukrainie [NA ŻYWO]
Czy Ukraina się obroni? Czy Putin się wycofa? Czy Zachód utrzyma wspólny front wobec Rosji? Gościem Klubu "Wyborczej" jest wybitny amerykański historyk Timothy Snyder. Oglądaj na żywo!
-
Obywatel Wielkiej Brytanii, który zginął w Ukrainie - co potwierdziło wcześniej brytyjskie MSZ - został zidentyfikowany jako Scott Sibley, weteran sił zbrojnych Zjednoczonego Królestwa.
??British man Scott Sibley killed fighting in Ukraine
— The Telegraph (@Telegraph) April 28, 2022
Keep up with the latest updates here??https://t.co/EZmrde9kjS pic.twitter.com/rhHKcEJXvD -
Rosyjscy oficerowie piszą o strzelaniu w kierunku swoich żołnierzy, którzy są niechętni walce. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy miała przechwycić wiadomości wysłane przez dowódcę pułku armii rosyjskiej, w którym pisze, że w jego oddziale "wszyscy są zmęczeni, nikt nie ma siły". Dodaje, że nie może "wychować moralnie ani fizycznie" swoich żołnierzy. "Nawet strzelam. Bezskutecznie" - czytamy w wiadomościach.
-
Alarmy bombowe w prawie całej Ukraine.
?? Almost all of ???? Ukraine under air strike alert again. Back to the bunker here. pic.twitter.com/inZmqK4E3e
— Emmanuelle Chaze (@EmmanuelleChaze) April 28, 2022 -
Wedle informacji Brukseli żadna z firm unijnych nie założyła - przynajmniej do początku tego tygodnia - rublowego konta w Gazprombanku na użytek gazowego dekretu Putina, a zatem żadna nie złamała sankcji. Natomiast kilka firm, w tym najprawdopodobniej węgierskie, założyło konta w euro w Gazprombanku, czego - wbrew polskim interpretacjom - Komisja Europejska nie uznaje automatycznie za złamanie sankcji.
Jak kraje Unii mają płacić za rosyjski gaz? Warszawa spiera się z Brukselą o dekret Putina
Czy firmy kupujące gaz z Rosji mogą zakładać zgodnie z dekretem Putina walutowe konta w Gazprombanku? Bruksela daje zielone światło, ale Polska ostrzega: to nowe narzędzie do dzielenia Unii.
-
45 Ukraińców zostało wypuszczonych z rosyjskiej niewoli. To 33 wojskowych i 12 cywilów - poinformowała na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. To efekt wymiany więźniów z Rosją.
-
Polska może się obyć bez Gazpromu. Są szlaki dostaw gazu spoza Rosji
Zerwanie przez Gazprom dostaw gazu nie rzuci Polski na kolana przed Putinem. Mamy już gazoport i połączenia gazowe z innymi państwami UE, a wkrótce także gazociąg Baltic Pipe ze złóż w Norwegii.
-
Dwa głośne wybuchy słyszane były w okolicach Biełogrodu w Rosji, 40 km od granicy z Ukrainą - donosi agencja Reuters.
Wczoraj w Biełogrodzie doszło do pożaru magazynu amunicji. To był już kolejny taki przypadek od początku wojny - wcześniej tamtejsze magazyny stanęły w ogniu 29 marca. Choć władze ukraińskie nie komentowały tych zdarzeń, eksperci wskazywali na duże prawdopodobieństwo, że odpowiadają za nie ukraińscy sabotażyści.
-
Dopytywany o sytuację gazową Polski i Bułgarii po zamknięciu dostaw z Rosji, Biden ocenił, że Polska ma duże zapasy, a USA oraz Japonia mogą w razie potrzeby przekierować gaz zarówno do naszego kraju, jak i Bułgarii.
-
Biden prosi Kongres o 33 miliardy dolarów pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej, aby wesprzeć Ukrainę "przez następne pięć miesięcy". Pakiet obejmuje ponad 20 mld dolarów pomocy wojskowej, 8,5 mld dolarów pomocy gospodarczej i 3 mld dolarów pomocy humanitarnej.
-
- Wczoraj Rosja zagroziła naszym sojusznikom poprzez odcięcie dostaw gazu. Nośniki energii nie są dla Rosji towarem, ale bronią stosowaną przeciwko tym, którzy się jej sprzeciwiają. Nie pozwolimy Rosji, by szantażowała inne kraje. Agresja i szantaż nic nie dadzą - podkreślił Biden.
~
Biden stwierdził, że to "dzięki pomocy, której udzieliliśmy, siły rosyjskie musiały wycofać się z Kijowa". Ale prezydent USA ostrzega, że nie oznacza to, że rosyjska armia nie wróci. Dlatego, jak mówi, ważna jest dla Ukrainy dodatkowa pomoc wojskowa i finansowa.
~
- Tak jak Putin podjął decyzję o rozpoczęciu tej brutalnej inwazji, mógł podjąć decyzję o jej zakończeniu - podkreślił Biden. - Rosja jest agresorem, a świat musi i będzie pociągał Rosję do odpowiedzialności - dodał.
-
Prezydent USA Joe Biden zaapelował o większe wsparcie militarne i finansowe dla Ukrainy. - Zapewniamy Ukrainie ważne informacje wywiadowcze - mówił podczas konferencji Biden. - Nie atakujemy Rosji, pomagamy Ukrainie bronić się przed rosyjską agresją - dodał.
-
Holandia wkrótce wyśle do Ukrainy zespół specjalistów medycyny sądowej w celu zebrania dowodów na ewentualne zbrodnie wojenne popełnione w tym kraju od czasu rosyjskiej inwazji w ramach śledztwa wszczętego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze - poinformowała holenderska agencja informacyjna ANP w czwartek, powołując się na kilka źródeł zbliżonych do tej sprawy.
-
Trwają starania, aby jak najszybciej wprowadzić antykoncepcję awaryjną do ukraińskich szpitali, ponieważ liczba doniesień o gwałtach po inwazji Rosji wciąż rośnie. Około 25 tys. opakowań leku, znanego również jako pigułka "dzień po", zostało wysłanych przez Międzynarodową Federację Planowanego Rodzicielstwa (IPPF).
Wojna w Ukrainie. 28 kwietnia, 64. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Rafał Wójcik, Agnieszka Kwiatkowska, Tomasz Jakubowski, Jakub Wencel