- sobota, 23 kwietnia 2022
-
Rosjanie po raz kolejny uniemożliwili ewakuację mieszkańcom Mariupola - czytamy na Twitterze ukraińskiego parlamentu. Około 200 osób stawiło się w wyznaczonym miejscu, skąd mieli zostać ewakuowani autobusami do Zaporoża. Rosyjscy żołnierze kazali im się rozejść, bo "teraz będzie bombardowanie".
-
"Ukraińska Prawda": wśród ofiar ataku na Odessę jest trzymiesięczne dziecko. Liczba zabitych może być wyższa.
-
"Czternastopiętrowy budynek w mieszkalnej części Odessy nadal dymi. Bok budynku jest poczerniały. Wygląda na to, że rakieta trafiła w niższe kondygnacje. Parking naprzeciwko pokryty jest szkłem i gruzem. Kilka pojazdów jest poważnie uszkodzonych" - pisze z Odessy reporterka BBC.
"Na miejscu są ekipy ratownicze z kilkoma wozami strażackimi, które gaszą płomienie kilka pięter wyżej. Strażacy wybijają płaskie okna. Zespół BBC naliczył na miejscu co najmniej pięć karetek, a kilka ofiar miało opatrywane rany głowy. Co najmniej jedna osoba została wyniesiona na noszach. Na miejscu znajduje się również jednostka do usuwania bomb" - czytamy w jej relacji.
Footages from Odesa. pic.twitter.com/YYmIYovZyH
— ???????English (@TpyxaNews) April 23, 2022 -
Kolejny masowy grób pod Mariupolem. Kończą się ekshumacje w Buczy
W piątek wieczorem ukraińscy dziennikarze opublikowali zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies. Wynika z nich, że we wsi Wynohradne położonej ok. 5 km od okupowanego przez Rosjan Mariupola powstał nowy, masowy grób.
-
PILNE
Są zabici i ranni w wyniku ataku rakietowego na Odessę - podaje Reuters, powołując się na słowa rzecznika odeskiej administracji wojskowej Siergieja Braczuka. Dokładna liczba ofiar jest nadal ustalana.
Na razie urzędnicy ukraińscy potwierdzają informacje o 5 zabitych i 18 rannych.
-
Rosjanie przymusowo wciągają do wojska Ukraińców w południowo-wschodniej części kraju - podają ukraińskie służby wywiadowcze. Na okupowanych terenach obwodów chersońskiego, zaporoskiego i charkowskiego mobilizują także ukraińskich medyków. "Młodszy personel medyczny jest przymusowo wysyłany na front w celu udzielenia pierwszej pomocy rannym Rosjanom. W przypadku odmowy lekarzom grozi egzekucja" - czytamy.
-
Odessa. Dowództwo powietrzne ukraińskich sił zbrojnych podało szczegóły rosyjskiego ataku na miasto. Dwa pociski uderzyły w obiekt wojskowy i w dwa budynki mieszkalne. Dwa kolejne, także wycelowane w miasto, zostały zniszczone przez obronę powietrzną.
-
"Szacujemy, że jedna trzecia wolumenu gazu eksportowanego z Rosji do UE przez Ukrainę zostanie utracona, jeśli siły okupacyjne nie przestaną zakłócać funkcjonowania naszych stacji na niedawno okupowanych terytoriach" - napisał na Twitterze szef Naftogazu Jurij Witrenko.
-
"Jedynym celem rosyjskich ataków rakietowych na Odessę jest terror. Rosja musi zostać uznana za państwowego sponsora terroryzmu i odpowiednio potraktowana. Żadnych interesów, żadnych kontaktów, żadnych projektów kulturalnych. Potrzebujemy muru między cywilizacją a barbarzyńcami uderzającymi rakietami w spokojne miasta" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
The only aim of Russian missile strikes on Odesa is terror. Russia must be designated a state sponsor of terrorism and treated accordingly. No business, no contacts, no cultural projects. We need a wall between civilization and barbarians striking peaceful cities with missiles.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 23, 2022 -
Ukraińska Służba Bezpieczeństwa opublikowała nagranie, które ma być przechwyconą rozmową telefoniczną rosyjskiego żołnierza stacjonującego w obwodzie mikołajowskim z żoną. - Szykujemy wybuchowe niespodzianki na Wielkanoc - mówi mężczyzna.
- Nasi chłopcy przygotowują pisanki wielkanocne dla chachłów. Czołgiści piszą na pociskach "Chrystus zmartwychwstał!". Umilamy sobie czas, jak możemy - mówi.
-
Rosjanie zaatakowali Odessę - podaje Reuters, powołując się na informacje rady miasta. Urzędnicy piszą o ataku rakietowym i zniszczonej infrastrukturze.
Lokalne media podają, że doszło w sumie do czterech wybuchów. Jedna z rakiet uderzyła w blok mieszkalny. Poseł Ołeksij Honczarenko ocenił, że Rosjanie zaatakowali Odessę pociskami manewrującymi Kalibr.
Nie ma informacji o ofiarach ataku.
-
Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału w miejscowości Zołote, dwie zostały ranne - podał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
-
Bosacka, Kręglicka i inni gotują dla Ukrainy. Chcą zebrać pieniądze na pomoc medyczną
Charytatywna impreza kulinarna odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia, w Hali Gwardii. Będą seanse gotowania na żywo, a znani szefowie kuchni podzielą się swoimi przepisami. Cel: zebranie pieniędzy na pomoc medyczną dla Ukrainy.
-
- Dotychczas znaleziono 412 ciał osób zabitych podczas okupacji miasta przez wojska rosyjskie. Liczba ta może zostać jeszcze uściślona, śledczy pracują na miejscu bez dnia wolnego - ogłosił mer Buczy Anatolij Fedoruk. - Oznacza to, że jedna trzecia ofiar w obwodzie kijowskim to mieszkańcy Buczy.
-
- Nie wierzyłam, że możne dojść do tego, co się dzieje. Przez osiem lat wojny w Donbasie trudno było przypuszczać, że może się stać coś gorszego. Ale stało się. Nie myślałam, że można tak długo i dużo płakać. Bez przerwy, ciągle - mówi Waleria z Siewierodoniecka.
Nie ma ani jednego bezpiecznego miejsca w Siewierodoniecku. Rosyjskie bomby niszczą infrastrukturę, komunikację, nawet magazyny z jedzeniem. W mieście nie ma prądu, gazu, wody. Syreny przestały już wyć, bo niebezpiecznie jest ciągle i wszędzie. Coraz trudniej stąd uciec - rosyjski ostrzał trwa.
-
Rosjanie wywożą z Mariupola ciała wydobyte spod gruzów zbombardowanego teatru dramatycznego - poinformował na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. - Ciała zbierają traktorami i ciężarówkami do wsi Manhusz, gdzie zrzucają je do 300-metrowego okopu.
-
Pierwsze rakiety Sarmat będą na wyposażeniu rosyjskiej armii jesienią tego roku - zapowiedział w sobotę szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.
Testy rakietowe Sarmata rozpoczęły się w środę, 20 kwietnia. Rakieta ma zasięg międzykontynentalny i - według zapewnień Rosjan - może uderzyć w cele znajdujące się w Europie Zachodniej lub Stanach Zjednoczonych. - To superbroń, to wydarzenie historyczne, które zapewni bezpieczeństwo rosyjskich dzieci i wnuków na najbliższe 30-40 lat - mówił Rogozin w rosyjskiej telewizji.
-
Media rosyjskie donoszą też, że Putinowi nie ufa zaledwie 15,7 proc. społeczeństwa. A poparcie dla niego "przekroczyło 80 proc.". Putina według prasy rosyjskiej popierają nawet w Ukrainie. "Większość mieszkańców południa Ukrainy popiera przyłączenie do Rosji".
Prasówka z Rosji, 23 kwietnia: "Poparcie dla Putina przekroczyło 80 proc."
Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki codziennie śledzi prasę rosyjską. W sobotę 23 kwietnia możemy w niej przeczytać m.in., ilu Rosjan ufa prezydentowi Putinowi, ile Europa wytrzyma bez rosyjskiego gazu, co się zacieśnia, a także jakie kobiety Rosjanie najczęściej wybierają na żony.
-
W Warszawie, na konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zainaugurował kampanię "Stop Russia Now", która ma być skierowana również do społeczności międzynarodowej. Billboardy w języku angielskim mają wkrótce pojawić się w największych miastach Europy.
- Chcemy zainicjować akcję, która ma budzić sumienia. To, co się dzieje na ulicach ukraińskich miast, wstrząsa naszym sumieniem, ale zbyt krótko. Zbyt szybko nasi partnerzy w Europie Zachodniej i Europie Południowej chcieliby wrócić w koleiny normalności. Chcemy, żeby ta akcja billboardów była krzykiem pomordowanych - przekonywał Morawiecki. Według premiera Polska udzieliła Ukrainie pomocy o łącznej wartości 7 miliardów złotych.
W konferencji prasowej z polskim premierem wzięła udział także ratowniczka z Mariupola Kateryna Suchomłynowa. - Trzeba szybciej przyjmować pakiety sankcyjne. Kupujący nośniki energii z Rosji stają się wspólnikami zabójstw i przestępstw - apelowała Suchomłynowa.
Rusza kampania #StopRussiaNow. Grafiki wyruszające w Europę mówią: dość lawirowania w sprawie pomocy Ukrainie. Dość kluczenia i blokowania realnej pomocy. Dość taryfy ulgowej dla tyrana i mordercy. Trzeba zatrzymać Rosję teraz i przebić się przez mur europejskiej obojętności. pic.twitter.com/wxt13KxU9Y
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) April 23, 2022 -
"Chcemy pełnego, unijnego embarga na wszystkie paliwa kopalne z Rosji - gaz, ropę i węgiel" - to główny postulat osób maszerujących w proteście, który rozpoczął się pod ambasadą Niemiec na Jazdowie, przeszedł pod Sejm, a skończył się pod Pałacem Kultury i Nauki odśpiewaniem "Czerwonej kaliny".
Wojna w Ukrainie. 23 kwietnia, 59. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Wencel,