- niedziela, 17 kwietnia 2022
-
Według informacji regionalnego departamentu zdrowia 5 osób zginęło, a 13 zostało rannych w wyniku ostrzału centrum Charkowa, do którego doszło dzisiaj ok. 15:00 lokalnego czasu - informuje agencja prasowa Ukrinform.
Rosjanie ostrzelali w niedzielę również miasto Zołote w obwodzie ługańskim. Zginęły 2 osoby, a 4 zostały ranne.
-
W Polsce do dziś mało się mówi o tym, że bohaterskim pilotom z Dywizjonu 303 po wyjściu z samolotu trzęsły się ze strachu ręce. Albo że żołnierze podziemia pili na umór. W Rosji podobnie - weterani wojenni nie mogli mówić o swoich problemach i lękach, które przeżywali. Skutki tego są opłakane.
-
Bankructwo Rosji to tylko kwestia czasu, a sankcje uderzają w rosyjską gospodarkę coraz mocniej z każdym kolejnym dniem - mówi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie z dziennikiem "Bild".
-
Słynna niezniszczalna szafka kuchenna z Borodianki przeniesiona zostanie do Muzeum.
— Biełsat (@Bielsat_pl) April 17, 2022
Mebel stanie się nowym eksponatem Narodowego Muzeum Rewolucji Godności
??Narodowe Muzeum Rewolucji Godności pic.twitter.com/GmnEkNHogG -
Prasówka z Rosji, 17 kwietnia: "Sankcje są oknem możliwości dla rosyjskiej młodzieży"
Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. W niedzielę, 17 kwietnia, media piszą m.in. o "chłopcu-gigancie" z Petersburga, podpisanym przez Putina prawie o karaniu za porównywanie ZSSR i nazistowskich Niemiec, a także o tym, że Rosjanie "nie bardzo tęsknią za zachodnimi markami".
-
Szef władz regionu zaporoskiego Oleg Buriak poinformował, że rosyjskie wojsko porwało jego 16-letniego syna Władysława podczas transportu konwojem ewakuacyjnym 8 kwietnia - podaje ukraiński portal ZN.UA.
- Mój syn został porwany przez Rosjan. Ma jedynie 16 lat. Nie wiem, gdzie się obecnie znajduje. Apeluję do społeczności europejskiej, do całej ludzkości - pomóżcie. Niech cały świat wie, że Rosjanie porywają dzieci w całym kraju - przekazał Buriak.
-
Świąteczna kartka od brytyjskiego dziennika "The Times".
Easter postcard from @thetimes. #RussianWarshipGoFYourself pic.twitter.com/cYLvhXneZn
— UkraineWorld (@ukraine_world) April 17, 2022 -
System ochrony zdrowia pada. Mamy dwa-trzy miesiące na wyszczepienie Ukraińców
- Chciałabym powiedzieć o naszym systemie zdrwotonym coś w stylu: będzie mu na pewno trudno. A tak naprawdę to jest to nawet po pandemii absolutny szok dla systemu - mówi Wyborcza.biz Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED.
-
Sytuacja w Mariupolu może być czerwoną linią, po której nie może być rozmów z Rosją - powiedział w niedzielnym wywiadzie dla stacji CBS News ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Według Kułeby nie było w ostatnim czasie żadnych rozmów z Rosją na poziomie ministerialnym.
-
Niemiecki historyk: Wojna w Ukrainie już zmieniła świat
- Pokoju i bezpieczeństwa nie da się osiągnąć razem z Rosją. Tylko niezależnie od niej, albo wręcz wbrew niej. Taka jest zasadnicza przebudowa architektury na najlepszym i najzasobniejszym kontynencie na świecie - mówi w wywiadzie dla "Wyborczej" niemiecki historyk dr Raphael Utz.
-
Prezydent Ukrainy rozmawiał również z Anne Applebaum i Jeffreyem Goldbergiem dla magazynu "The Atlantic". - Kiedy niektórzy liderzy państw pytają mnie, jakiej broni potrzebuję, potrzebuję chwili, żeby się uspokoić. Powiedziałem im to już tydzień wcześniej. To jak film "Dzień świstaka". Czuję się jak Bill Murray - mówi Zełenski.
?They will not feel the victory, even when our territories are liberated?
— inna shevchenko (@femeninna) April 15, 2022
Volodymyr Zelensky: The Worst May Be Ahead of Us - The Atlantic https://t.co/NCBD3lXsGs -
Mieszkańcy obwodu kijowskiego, którzy przez kilka tygodni doświadczyli rosyjskiej okupacji, mówią o piekle. Nawet tam, gdzie wszystkim udało się przeżyć.
-
- Nie tylko ja, ale cały świat obawia się, że Rosja może użyć broni jądrowej. Rosjanie mogą to zrobić, bo ludzkie życie nie ma dla nich znaczenia - mówi w rozmowie z CNN prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Nie powinniśmy się bać, ale powinniśmy być gotowi.
- Warunki zawarcia pokoju muszą być przyzwoite. Nie możemy oddać Rosjanom naszego terytorium. Po Buczy, Mariupolu i Wuhłedarze nasze społeczeństwo nie chce, żebyśmy rozmawiali z Rosjanami - zadeklarował Zełenski. - Może i da się zakończyć tę wojnę bez dialogu, bez żadnego kompromisu, ale za jaką cenę? Tę cenę płacą Ukraińcy, cenę ofiar w ludziach.
Według Zełenskiego nie ma gwarancji, że Rosja odpuści Kijów, jeśli uda się jej zdobyć Donbas. - Dlatego to dla nas tak ważne, żeby bronić naszej ziemi, bo ta bitwa może wpłynąć na los całej wojny. Nie ufam rosyjskiemu wojsku i jego dowódcom - przekonuje prezydent Ukrainy. Zełenski nie chce ufać również światowym liderom, którzy mówili "nigdy więcej" podczas Światowego Dnia Pamięci o Holokauście. - Nie wierzę światu. Nie wierzymy słowom. Po eskalacji Rosji nie wierzymy naszym sąsiadom. Jedyna rzecz, w którą wierzymy, to my sami, nasza armia. I to, że państwa wesprą nas nie tylko słowami, ale i czynami - podsumował Zełenski.
Zełenski wyraził również przekonanie, że prezydent USA odwiedzi Kijów, ale "to jego decyzja", a także poinformował o tym, że osobiście zaprosił do Ukrainy prezydenta Francji Emmanuela Macrona. - Macron chce się upewnić, że Rosja pozostanie otwarta na dialog. Powiedziałem mu, że to nie wojna, to ludobójstwo. Jestem pewien, że gdy przyjedzie i sam zobaczy - zrozumie - mówił Zełenski odnosząc się do kontrowersyjnych słów francuskiego prezydenta.
During an exclusive interview with CNN's @jaketapper, Ukrainian President Volodymyr Zelensky explains why his country must fight to preserve its army in the Donbas region. Watch here:https://t.co/TGNqUg0EyS
— CNN (@CNN) April 17, 2022 -
Produkcja rosyjskich pocisków rakietowych ziemia-powietrze została wstrzymana - podaje Główny Dyrektoriat Wywiadowczy Ministerstwa Obrony Ukrainy. Pracownicy fabryk produkujących rakiety wysyłani są na wakacje... albo na wojnę. Zwierzchnicy proponują im albo urlop bezpłatny, albo wysyłkę na wojnę.
Za wstrzymanie produkcji odpowiadają braki dużej ilości podzespołów elektronicznych, importowanych przed inwazją m.in. z Niemiec. W procesie wytwórczym nie są z kolei stosowane "właściwie żadne" elementy produkcji rosyjskiej.
W chwili obecnej kierownictwo zakładów produkcyjnych szuka sposobów na obejście sankcji przez państwa trzecie, jak np. Kazachstan. Nawet gdyby to się udało, doprowadziłoby to do znacznego wzrostu cen, ze względu na konieczność płacenia pośrednikom.
-
Ukraińskie siły w Mariupolu się nie poddały - mówi w rozmowie ze stacją ABC premier Ukrainy Denys Szmyhal. - Będą walczyć do końca. Miasto dotknęła również "ogromna katastrofa humanitarna".
Szmyhal zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu udaje się do Waszyntonu na spotkania z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, gdzie będzie prosić o finansowe wsparcie dla Ukrainy.
Ukrainian Prime Minister Denys Shmyhal tells @GStephanopoulos that the city of Mariupol has not yet fallen to Russian forces because Ukrainian soldiers ?will fight till the end.?
— ABC News Politics (@ABCPolitics) April 17, 2022
?But there is a huge humanitarian catastrophe.? https://t.co/IrhoMggAxV pic.twitter.com/pxzzR4dt39 -
Ten obraz to sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. Już wiemy, jaki los czeka nową wersję "Guerniki"
Jaki los czeka monumentalne dzieło Roberta Marqueza, malarza aktywisty, które powstało w Medyce, na granicy polsko-ukraińskiej? Krytycy nie mają wątpliwości, że to niezwykle emocjonalny i poruszający obraz ze względu na to, kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach powstał.
-
???? Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała kolejne przechwycone nagranie, na którym rosyjski wojskowy relacjonuje zabicie kobiety za to, że ?miała brata w Azowie?.
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) April 17, 2022 -
System ochrony zdrowia pada. Mamy dwa-trzy miesiące na wyszczepienie Ukraińców
- Chciałabym powiedzieć o naszym systemie zdrwotonym coś w stylu: będzie mu na pewno trudno. A tak naprawdę to jest to nawet po pandemii absolutny szok dla systemu - mówi Wyborcza.biz Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED.
-
Rosyjscy wojskowi w Melitopolu ukradli 3 miliony hrywien, które miały być przeznaczone na wypłatę emerytur - poinformowali przedstawiciele obwodowej administracji.
#Russian military in #Melitopol stole 3 million hryvnias, which were intended to pay pensions.
— NEXTA (@nexta_tv) April 17, 2022
This was reported by the #Zaporozhye Regional Military Administration. The director of "Ukrposhta", Igor Smelyansky, promised to do everything possible to return the money. pic.twitter.com/ZjcnerSlas -
Rosyjskie ministerstwo obrony zagroziło w niedzielę "eliminacją" żołnierzy ruchu oporu, którzy wciąż walczą w oblężonym Mariupolu, potwierdzając, że zignorowano ultimatum żądające ich kapitulacji. W oświadczeniu przekazano, że żołnierze ukraińscy otoczeni w gigantycznej hucie zostali wezwani "do dobrowolnego złożenia broni i poddania się w celu ratowania życia".
"Jednak kijowski nacjonalistyczny reżim zabronił negocjacji w sprawie poddania się" - twierdzi rosyjskie ministerstwo. Rosjanie twierdzą, że według ukraińskich żołnierzy, którzy wcześniej się poddali, w hucie uwięzionych jest do 400 zagranicznych najemników, którzy dołączyli do sił ukraińskich, w tym Europejczyków i Kanadyjczyków. "W przypadku dalszego oporu wszyscy zostaną wyeliminowani" - przekazali Rosjanie.
Wojna w Ukrainie. 17 kwietnia, 53. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Rafał Wójcik,