- środa, 13 kwietnia 2022
-
Agencja Energii Jądrowej (NEA) podjęła decyzję o zawieszeniu członkostwa Rosji.
~
Członkostwo Rosji w Agencji Energii Jądrowej OECD zostało zawieszone decyzją organu zarządzającego OECD. Federacja Rosyjska została o tym poinformowana, a zawieszenie wejdzie w życie 11 maja. Rosja została członkiem NEA w 2013 roku. Agencja pomaga swoim członkom w utrzymywaniu i rozwijaniu naukowych, technologicznych i prawnych ram niezbędnych do bezpiecznego, przyjaznego dla środowiska i gospodarczego wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych.
-
Ponad stu cywilów zginęło w obwodzie sumskim na północy Ukrainy; znajdowane są ciała ludzi, którzy zostali rozstrzelani, osób ze związanymi rękami, ze śladami tortur - powiedział szef władz obwodu Dmytro Żywycki cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
-
Prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy i Polski zobaczyli Borodziankę. Na własne oczy widzieli zniszczenia we wsiach i miasteczkach obwodu kijowskiego. Zbrodnie wojenne Rosji muszą zostać ukarane - napisał Denys Szmyhal, premier Ukrainy.
????? ? ???????????? ??????? ???? @AlarKaris, ?????? ???? @valstsgriba, ????? ???? @GitanasNauseda ?? ?????? ????@AndrzejDuda ????????? ?????????. ?? ?????? ??? ???????? ????????? ?????????? ? ????? ?? ????????? ????????? ???????. ????????? ??????? ????? ????? ???? ????????. ???? ????????! pic.twitter.com/5iqUJZnBiz
— Denys Shmyhal (@Denys_Shmyhal) April 13, 2022 -
Wołodymyr Zełenski wezwał świat do pilnego dostarczenia Ukrainie ciężkiej broni, systemów obrony przeciwlotniczej i samolotów.
W przemówieniu opublikowanym w środę wprost przekazał, jaka broń jest mu potrzebna.
~
"By dalej heroicznie bronić świata przed rosyjską agresją, Ukraina potrzebuje konkretnej broni. Apeluję do obywateli świata o pomoc w przekazaniu waszym rządom, administracjom prezydenckim, przywódcom waszych krajów tych rzeczywistych potrzeb Ukrainy, które pomogą zatrzymać wojnę" - powiedział prezydent Ukrainy.
~
Według Zełenskiego Ukraina pilnie potrzebuje ciężkiej artylerii, ciężkich pojazdów opancerzonych, systemów obrony przeciwlotniczej i samolotów, w szczególności:
- instalacji artyleryjskich (kaliber 155 mm) i amunicji;
- pocisków artyleryjskich (kaliber 152 mm);
- wyrzutni rakiet: Hail, Hurricane lub amerykańskich M142 HIMARS;
- transporterów opancerzonych (transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty itp.);
- czołgów (T-72, odpowiedników amerykańskich lub niemieckich);
- systemów obrony powietrznej (S-300, Buk lub podobnych nowoczesnych zachodnich systemów obrony powietrznej);
- samolotów bojowych.
-
Pentagon organizuje naradę z producentami broni
- Pentagon zwołał w środę spotkanie czołowych producentów broni, aby omówić zdolność przemysłu do wspierania Ukrainy w przedłużającej się wojnie z Rosją - informuje CNN.
Kto został zaproszony? Informatorzy twierdzą, że pojawią się przedstawiciele koncernów Boeing, L3Harris, Raytheon, BAE, Lockheed Martin, Huntington Ingalls, General Dynamics i Northrop Grumman.
-
Czernihów, największe wyzwolone miasto Ukrainy, liczy straty
Zrujnowane drogi, mosty i wiadukty, zbombardowane budynki mieszkalne, szkoły, szpitale i stadion - ukraińskie władze ostrzegają, że straty w cywilnej infrastrukturze Czernihowa i innych wyzwolonych miast idą w dziesiątki miliardów dolarów.
-
Ponad 7 miliardów dolarów należących do Romana Abramowicza zostało zamrożonych przez władze wyspy Jersey, będącej częścią Wysp Normandzkich, niepodlegającej jurysdykcji brytyjskiej
~
Odpowiednie orzeczenie zostało przekazane przez Royal Jersey Court. Dodatkowo funkcjonariusze organów ścigania przeprowadzili przeszukanie lokalu należącego do rosyjskiego oligarchy.
~
W zeszłym miesiącu Unia Europejska i Wielka Brytania nałożyły sankcje na Abramowicza w związku z ograniczeniami wolności finansowej rosyjskich oligarchów bliskich Putinowi. Jednocześnie Abramowiczowi udało się uniknąć sankcji USA. Jedną z wersji jest jego rola w negocjacjach między Rosją a Ukrainą.
-
Ukrainka podrzyna gardło Rosjaninowi. Rosyjska propaganda pieje
Gospodarz talk-show w rosyjskiej telewizji krzyczy, że "Ukraina jest jak ISIS". Drugi wzywa do marszu na Lwów, bo stamtąd pochodzi aktorka, która wystąpiła w odwetowym klipie.
-
Ukrainie potrzebny jest jej własny plan Marshalla - prezydent Łotwy Egils Levits
Prezydent Łotwy Egils Levits przekazał, że Ukraina zasługuje na ogromny wysiłek odbudowy, taki jak plan Marshalla, dzięki któremu Europa Zachodnia podniosła się po II wojnie światowej. "Irpiń czy Borodzianka noszą świeże blizny rosyjskiej agresji. Szczątki domów, kościołów i mostów. Ukraina zasługuje na ogromny wysiłek naprawczy, to czas na planowanie" - napisał Levits na Twitterze.
Irpin, Borodyanka bear the fresh scars of???? destruction. The twisted wreckage of homes, churches, and bridges.????deserves a massive recovery effort, like the Marshall Plan that helped Western Europe recover after WWII. The time to plan is now! #StandWithUkraine pic.twitter.com/ZUW0nmUS7O
— Egils Levits (@valstsgriba) April 13, 2022 -
Mobilizacja w samozwańczych republikach w Donbasie. Kto może, ukrywa się przed wysłaniem na front
W separatystycznych republikach prorosyjskie władze "polują" na mężczyzn w ramach przymusowej mobilizacji. Na front wysyłani są studenci, emeryci, a nawet osoby z niepełnosprawnością.
-
Czy zabraknie chleba?
Kłopoty branży spowodowała wojna za naszą wschodnią granicą.
Ukraina to jeden z największych eksporterów kukurydzy i pszenicy na świecie. Łącznie z Rosją odpowiadają za ponad jedną czwartą światowego handlu pszenicą i blisko jedną trzecią globalnego handlu jęczmieniem.
W sklepach może zabraknąć chleba. Piekarze piszą do rządu
Stowarzyszenie Producentów Pieczywa prosi o pilną interwencję rządu i ostrzega przed ogromnymi podwyżkami cen chleba, a nawet jego brakami w sklepach.
-
Dzisiejsze posiedzenie Sejmu dotyczy m.in. sytuacji w Ukrainie
-
Niemcy liczą koszty
Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu może kosztować Niemcy 220 mld euro, twierdzą czołowe niemieckie instytuty gospodarcze.
Telewizja CNN informuje, że instytuty obniżyły prognozę wzrostu PKB w 2022 r. do 2,7 proc. z 4,8 proc. z powodu wojny toczącej się w Ukrainie i jej ekonomicznych konsekwencji. Spodziewają się, że inflacja osiągnie 6,1 proc. w 2022 r., co jest najwyższą wartością od 40 lat.
Wspólna prognoza gospodarcza została przygotowana przez Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW Berlin), Instytut ifo (Monachium), Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW Kiel), Instytut Badań Gospodarczych w Halle (IWH) oraz RWI (Essen).
Martin Meissner / AP Photo
Fabryka chemiczna w Wesseling w pobliżu Kolonii.
-
Utajnione statystyki
- Wyraźnym sygnałem narastania problemów rosyjskich nafciarzy jest decyzja rosyjskiego ministerstwa energetyki, aby nie opublikować danych o wydobyciu i eksporcie ropy naftowej w marcu, i ogłoszona zaraz potem decyzja o zaniechaniu publikacji takich comiesięcznych statystyk - pisze Andrzej Kublik z Wyborcza.biz.
Rosyjscy nafciarze już mają problemy. Putin każe spalać w Rosji więcej paliw, gazu i węgla
Rząd Rosji utajnił statystyki wydobycia i eksportu ropy naftowej, sygnalizując problemy tej branży po napaści na Ukrainę. Putin chce ratować firmy energetyczne, zwiększając zużycie ropy, gazu i węgla w Rosji.
-
Ukraina nie odmówiła Steinmeierowi?
- Ukraiński urzędnik zaprzecza, że prezydent Wołodymyr Zełenski odrzucił ofertę wizyty niemieckiego prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera - donosi agencja Reuters.
Dziennik "Bild" poinformował wcześniej, że Zełenski odrzucił plany wizyty Steinmeiera ze względu na jego bliskie stosunki z Rosją w ostatnich latach i wieloletnie poparcie dla gazociągu Nord Stream 2.
Czarek Sokolowski / AP Photo
Frank-Walter Steinmeier podczas wizyty w Polsce.
-
Gwałty w Ukrainie przybrały charakter masowy, o czym alarmuje regularnie m.in. Ludmiła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka. Wiadomo już, że dochodzi do nich na olbrzymią skalę
-
Ukraińcy odkrywają masowe groby
- Kilka masowych grobów zostało odkrytych od czasu odzyskania przez władze ukraińskie kontroli nad obszarami regionu kijowskiego, który był pod okupacją rosyjską - informuje dziennik "The Guardian".
Do tej pory udało się zidentyfikować 765 ciał cywilów, w tym 30 dzieci.
- To tylko początek. Dopiero rozpoczęliśmy pracę w większych miastach, takich jak Borodzianka, Hostomel, Irpień i Bucza - mówi Ołeh Tkalenko, zastępca prokuratora generalnego obwodu kijowskiego.
Efrem Lukatsky / AP Photo
Wojna w Ukrainie - agresja Putina na ten kraj. Pochówek ofiar rosyjskiego ludobójstwa. Bucza, Ukraina, 13 kwietnia 2022 r.
-
Biura podróży: "Polscy turyści nie chcą spędzać wakacji z Rosjanami"
- Mamy zapytania od klientów niechętnych, by spędzać wakacje w tych samych miejscach co Rosjanie - przyznają biura podróży. Dotyczą przede wszystkim hoteli w Turcji i Egipcie.
-
Ustawa sankcyjna to bubel? "Skorzystają tylko przyjaciele królika"
Komisja sejmowa zarekomendowała dzisiaj odrzucenie najważniejszych poprawek Senatu do tzw. ustawy sankcyjnej. Posłowie PiS nie chcą m.in. embarga na gaz LPG z Rosji.
-
Sześciu mężczyzn i kobieta zostali rozstrzelani we wtorek w miejscowości Prawdyne w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podała ukraińska Prokuratura Generalna.
Wojna w Ukrainie. 13 kwietnia, 49. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Wencel, Łukasz Ostruszka