- czwartek, 07 kwietnia 2022
-
Ambasador Litwy wrócił do Kijowa. Ambasador Litwy w Ukrainie Valdemaras Sarapinas w czwartek powrócił do Kijowa. PAP twierdzi, że Sarapinas był pierwszym ambasadorem, który na początku rosyjskiej inwazji opuścił stolicę Ukrainy.
-
Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Giennadij Kuźmin wezwał wszystkie państwa członkowskie ONZ do odrzucenia rezolucji zawieszającej Rosję w Radzie Praw Człowieka. ''Dzisiaj nie jest ani czas, ani miejsce na teatr. Projekt rezolucji, który dzisiaj rozważamy, nie ma żadnego związku z rzeczywistą sytuacją praw człowieka w terenie'' - powiedział Kuźmin, którego słowa przytacza CNN.
--
Kuźmin powtórzył wcześniejsze twierdzenia rosyjskich władz, że zarzuty dotyczące ludobójstwa w Buczy są ''oparte na zainscenizowanych wydarzeniach i szeroko rozpowszechnianych podróbkach''. ''Możliwe wykluczenie Federacji Rosyjskiej z Rady Praw Człowieka może być niebezpiecznym precedensem'' - dodał.
-
Premier Morawiecki podczas przemówienia w Sejmie podziękował Parlamentowi Europejskiemu za to, że ''dwa, trzy tygodnie później mówi tym samy głosem, co my''. Morawiecki ma na myśli konieczność zatrzymania zakupów surowców od Rosji, bo ''obecne sankcje nie działają''.
-
Ursula von der Leyen w Kijowie spotka się z Zełenskim. W sobotę przyjedzie do Warszawy
Szefowa Komisji Europejskiej, a także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w piątek przyjadą do Kijowa, gdzie spotkają się z ukraińskim prezydentem. Następnego dnia odwiedzą Warszawę, aby wziąć udział w finale akcji Stand Up for Ukraine - Razem dla Ukrainy.
-
Premier wzywa do utworzenia międzynarodowej komisji ds. zbadania zbrodni rosyjskich w Ukrainie. ''To, co się dzieje na Ukrainie, to metody czysto sowieckie. My je znamy, ta komunistyczna szkoła wiązania rąk z tyłu, zawiązywania oczu, strzał w tył głowy. Sadystyczni żołdacy, oni tacy są, ale przyzwolenie na to idzie z samej góry. Nasze zadanie to doprowadzić do pokoju, ale i doprowadzić do sprawiedliwości. Dlatego wzywam do utworzenia międzynarodowej komisji ds. zbadania zbrodni rosyjskich na Ukrainie'' - powiedział premier w Sejmie.
-
#Grodno: na placu Sowieckim pojawiły się kredowe sylwetki ludzi ze związanymi z tyłu rękoma oraz napis ?Nie można zabijać ludzi?.
— Biełsat (@Bielsat_pl) April 7, 2022
Na Białorusi wciąż każda antywojenna akcja grozi aresztem i represjami
??od czytelników pic.twitter.com/ia3mD1xUkU -
- Europejska polityka w ostatnich 5-10 latach była polityką ugłaskiwania, polityką tchórzostwa. Od tej polityki musimy odejść - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie.
-
Premier Mateusz Morawiecki przemawia w Sejmie.
-
Podsumowanie najważniejszych rzeczy z przemówienia sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga po szczycie sojuszu w Brukseli.
Stoltenberg powiedział, że:
- NATO dostarcza ''szeroką gamę systemów uzbrojenia'', w tym broń z czasów sowieckich i nowoczesną broń;
- Jakiekolwiek rozróżnienie między bronią ''ofensywną'' i ''defensywną'' jest ''dziwne'', ponieważ Ukraina broni się przed atakiem;
- NATO zwiększa wsparcie dla Ukrainy w zakresie cyberbezpieczeństwa;
- Sojusz dostarczy Ukrainie sprzęt, który pomoże w obronie przed atakami chemicznym i biologicznym;
- NATO pomoże innym krajom partnerskim, w tym Gruzji i Bośni i Hercegowinie, "wzmocnić ich odporność i zdolność do samoobrony'';
- Wojna może trwać miesiące, a nawet lata;
- Sojusz wspiera wysiłki na rzecz międzynarodowego śledztwa po ''przerażających'' morderstwach cywilów w Buczy.
-
PiS chce zmienić konstytucję, by odebrać majątki oligarchom. Projekt już w Sejmie
Projekt zmiany konstytucji złożyła grupa posłów PiS. Wnioskodawcą ma być poseł Łukasz Schreiber.
-
ONZ zagłosuje nad zawieszeniem Rosji w Radzie Praw Człowieka - informuje BBC.
--
Zgromadzenie Ogólne ONZ będzie wkrótce głosować w sprawie zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ. Stanie się to po tym, jak Ukraina oskarżyła rosyjskie wojska o zabicie kilkudziesięciu cywilów w Buczy. By wykluczyć Rosję z Rady potrzeba co najmniej 2/3 głosów 193 członków ONZ.
-
Wojna może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata - powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dodał, że Zachód nakłada sankcje na Rosję właśnie po to, by skrócić czas trwania wojny. - ''Ale oczywiście tak długo, jak wojna będzie trwała, istnieje ryzyko eskalacji poza Ukrainę i na tym koncentruje się NATO, aby zapobiec tej eskalacji'' - twierdzi Stoltenberg.
-
??Ewakuacja z Donbasu. Wiele osób zabiera swoich ulubieńców: koty, psy, czy kanarki. Problemem jest znalezienie transporterów. Słowiańsk, 06.04.2022 r. Korespondencja @PAndrusieczko pic.twitter.com/hQzoGUXMpi
— Outriders (@outrid3rs) April 7, 2022 -
Mieszkańcy Donbasu uciekają przed wojną [KORESPONDENCJA Z OBWODU DONIECKIEGO]
W Donbasie ukraińscy żołnierze bronią pozycji od 2014 r., ale od 24 lutego są też atakowani od północy i południa. Coraz więcej osób decyduje się opuścić swoje domy w obawie przed Rosjanami.
-
Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w czwartek wezwał ambasadora Rosji Aleksieja Mieszkowa po wpisie kierowanej przez niego placówki, sugerującym, że w Buczy nie doszło do ludobójstwa, lecz że była to tzw. ustawka medialna - poinformował PAP.
--
Rosyjska ambasada we Francji miała opublikować na swoim koncie na Twitterze zdjęcie, przedstawiające dziennikarzy zgromadzonych na ulicy w Buczy. Fotografię podpisano jako ''plan filmowy'', co miało - zdaniem francuskiego MSZ - sugerować, że zbrodnie popełnione przez Rosjan były inscenizacją.
--
Post został już usunięty.
-
Tuwa (vel Tywa), republika, z której pochodzi minister Szojgu, najbiedniejsza republika Federacji Rosyjskiej, w której rządzi przestępczość, nie tylko zorganizowana. Tuwa wysyła na Ukrainę do walki ochotników. Zakrywają twarze. https://t.co/6tNF06H5oA
— Anna Łabuszewska (@labuszewska) April 7, 2022 -
Szef NATO pytany o broń dla Ukrainy powiedział: - NATO wspiera Ukrainę od wielu lat. Po nielegalnym zajęciu Krymu i inwazji Rosji na Donbas NATO zapewniło wsparcie: sprzęt, szkolenie.
~
-- W tej chwili ważne jest, by zrozumieć, że sojusznicy wierzą, że o wiele lepiej jest nie mówić konkretnie, o jakiego rodzaju pomocy mówimy. Natomiast sojusznicy zapewniają różnego rodzaju uzbrojenia - podkreślił Stoltenberg. - Sojusznicy są gotowi robić więcej, są świadomi tego, jak bardzo jest to paląca potrzeba - dodał szef NATO.
-
Trwa konferencja prasowa szefa NATO Jensa Stoltenberga.
~
- Sojusznicy zwiększają pomoc humanitarną i wsparcie dla Ukrainy, rozmawiamy o tym, co możemy zrobić w zakresie wzmocnienia cyberbezpieczeństwa oraz przekazania sprzętu do obrony przed zagrożeniem biologicznym, chemicznym - powiedział.
~
- Jako że implikacje rosyjskiej inwazji są globalne i będą długotrwałe, to, co dzieje się w Ukrainie, jest obserwowane przez cały świat. Chiny nie chcą potępić Rosji, podają w wątpliwość prawo krajów do samostanowienia - podkreślił. - Musimy nadal koordynować naciski, by zakończyć tę bezsensowną wojnę. Musimy również brać pod uwagę to, jak agresywna polityka Chin wpływa na nasze bezpieczeństwo - dodał.
-
Reuters: Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że uda się do Waszyngtonu. Po dzisiejszym spotkaniu NATO powiedział mediom, że został zaproszony przez sekretarza USA Antony'ego Blinkena na rozmowy 18 maja.
-
Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Borisem Johnsonem: - Jest propozycja, by obłożyć sprowadzane do UE z Rosji węgiel i ropę nowymi podatkami, a zmierzać w kierunku zerwania korzystania z rosyjskich surowców. Nastąpi w najbliższym czasie intensyfikacja działań wokół Ukrainy. Działań dyplomatycznych, ale też pomocy dla Ukrainy.
~
- Najważniejsze są środki, które wesprą Ukrainę. Powinni ich udzielić ci najpotężniejsi, ci, którzy mają największe możliwości. Jeśli oni będą działać skutecznie, to wierzę, że nam się uda zatrzymać te mordercze instynkty Rosjan - podkreślał Duda.
Wojna w Ukrainie. 7 kwietnia, 43. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Wencel, Agnieszka Kwiatkowska, Rafał Wójcik, Jakub Łukaszewski