- środa, 06 kwietnia 2022
-
Nie ma uzasadnienia dla ogrzewania się Europy gazem z krwią Ukrainy
Komisja Europejska zaproponowała właśnie objęcie rosyjski węgiel embargiem. To krok we właściwą stronę, ale po pierwsze, spóźniony, a po drugie, świadczący o tym, że europejskim politykom zależy przede wszystkim na efekcie wizerunkowym, a nie rzeczywistym oddziaływaniu politycznym na Moskwę.
-
Telewizja Ukraina 24: Energetycy przywrócili światło w kolejnych 2725 domach w wyzwolonym obwodzie kijowskim. Dostawy energii elektrycznej zostały częściowo przywrócone w 11 miejscowościach w obwodach browarskim, buczańskim i wyszhorodzkim. Prace energetykom utrudnia fakt, że na odbitych Rosjanom terenach działają teraz saperzy. Dopiero kiedy rozminują teren, będzie można zastąpić uszkodzone linie energetyczne. To może zająć nawet kilka tygodni.
-
Berlińczycy położyli się na ziemi, by uczcić ofiary wojny z Rosją.
Several thousand people chanted "embargo on Russian gas and oil" near Bundestag today. They also read out reports from the war zone, many had red teardrops on their eyes.
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) April 6, 2022
People also lay on the ground to commemorate victims of the Russian war against Ukraine.
? by @suspilne_news pic.twitter.com/i2NEgPOchS -
AFP: Grupka kilkunastu ukraińskich żołnierzy, którzy przyjechali do Stanów Zjednoczonych jeszcze przed rosyjską inwazją, przeszła szkolenie z obsługi dronów Switchblade. Wkrótce mają wyruszyć do Ukrainy. Informację potwierdził Pentagon.
-
Trzystu wolontariuszy i pracowników komunalnych sprzątało w środę ulice odbitego z rąk Rosjan Irpinia. Udało się oczyścić około 20 proc. miasta. Prace będą kontynuowane w czwartek - podaje agencja Interfax-Ukraina.
People cleaning up #Irpin after #Russians.
— Kira Rudik (@kiraincongress) April 6, 2022
This is how life wins over death. Hope over despair.
We love our home so much. We defend it. We live here.#StandWithUkraine pic.twitter.com/e0mJOLgZDn -
Steffen Schwarzkopf, dziennikarz "Die Welt", publikuje wideo z podkijowskiego Hostomla, gdzie dwie trzecie budynków jest uszkodzonych lub zniszczonych. - To musiał być regularny ostrzał rakiet, pocisków z rosyjskich i ukraińskich dział walczących o miasto, w którym niegdyś mieszkało 17 tys. osób - pisze.
Die Stadt Hostomel vor den Toren von #Kiew - 2/3 aller Gebäude sind zerstört oder beschädigt. Es muss ein regelrechter Raketen/Granathagel niedergegangen sein - aus russischen und ukrainischen Geschützen beim Kampf um die Stadt, in der einmal 17.000 Menschen gelebt haben. @welt pic.twitter.com/51dvyCB4XB
— Steffen Schwarzkopf (@S_Schwarzkopf) April 6, 2022 -
W środę udało się ewakuować 4892 osoby za pośrednictwem korytarzy humanitarnych - podała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
-
Fot. Felipe Dana / AP Photo
Tak wyglądały dzisiaj ulice Buczy.
Fot. Felipe Dana / AP Photo
Tak wyglądały dzisiaj ulice Buczy.
Fot. Felipe Dana / AP Photo
Tak wyglądały dzisiaj ulice Buczy.
Fot. Felipe Dana / AP Photo
Tak wyglądały dzisiaj ulice Buczy.
-
Emmanuel Macron ostro o zarzutach premiera Mateusza Morawieckiego.
Szef polskiego rządu skrytykował kontunuowanie rozmów z rosyjskim prezydentem. Nazwał je "graniem na zwłokę". "Panie prezydencie Macron, ile razy negocjował pan z Putinem. Czy osiągnął coś pan? Ze zbrodniarzami nie ma co negocjować" - powiedział Morawiecki.
- Te komentarze są zarówno bezpodstawne, jak i skandaliczne, ale mnie nie dziwią - powiedział francuski prezydent w telewizji TF1. Jego zdaniem Mateusz Morawiecki, wspierany przez "skrajnie prawicową partię", "ingeruje we francuską kampanię polityczną" po tym, jak "kilkukrotnie przyjmował Marine Le Pen".
-
Czy Rosja może zostać usunięta z Rady Bezpieczeństwa ONZ? Tak, ale...
Przy odpowiedniej interpretacji statutu ONZ dałoby się obejść weto państwa, które nie godzi się na potępienie własnych zbrodni. To dlaczego się nie da?
-
Międzynarodowy Czerwony Krzyż zdołał dziś ewakuować tysiąc osób z odciętego od świata Mariupola. Mieszkańcy miasta bezpiecznie dotarli do Zaporoża.
A moment of deeply needed respite.
— ICRC (@ICRC) April 6, 2022
Today, our team @ICRC_ua led a convoy of over 1,000 civilians to Zaporizhzhia.
Those who were part of it had managed to flee #Mariupol.
They?re now in a safer place. pic.twitter.com/oUYnbUZqaW -
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Warszawa, demonstracja pod ambasadą rosyjską.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Warszawa, demonstracja pod ambasadą rosyjską.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Warszawa, demonstracja pod ambasadą rosyjską.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Warszawa, demonstracja pod ambasadą rosyjską.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Warszawa, demonstracja pod ambasadą rosyjską.
-
Interfax-Ukraina: Rosjanie przeprowadzili ostrzał artyleryjski budynków mieszkalnych w okupowanej Bałakliji. Zginęły trzy osoby.
-
Od początku wojny w Ukrainie zginęło 1563 cywilów, 2213 zostało rannych - podało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Ale rzeczywista liczba ofiar jest znacznie wyższa. Statystki nie ujmują pełnego bilansu ofiar w Mariupolu, Wołnowasze, Iziumie, Popasnej i Borodziance.
-
"New York Times": rządy na całym świecie wyrzuciły już ponad 120 rosyjskich szpiegów. To część większej operacji mającej na celu wydalenie moskiewskich dyplomatów. Rozmówcy dziennika zdradzają, że to spory sukces kontrwywiadów, ale też przestrzegają, że Rosja znajdzie inne sposoby na zbieranie informacji.
-
Komisarz UE z wizytą w Warszawie: Polska dostanie 560 milionów euro. Ci, którzy działają
- Pokazujemy, że jesteśmy silnym łańcuchem, który nie ma słabych ogniw - mówiła Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Rafała Trzaskowskiego. W przyszłym tygodniu europarlament zdecyduje o 560 mln euro pomocy dla Polski w związku z kryzysem humanitarnym.
-
Zełenski w wywiadzie dla tureckiej telewizji: Wojska rosyjskie pod Kijowem paliły ciała cywilów, ginęły całe rodziny. Ukraiński prezydent opowiadał o wydarzeniach w Buczy, Irpiniu i Hostomlu. - Wczoraj znaleźliśmy kolejną rodzinę: ojciec, matka, dwoje małych dzieci - mówił. Jego zdaniem Rosjanie robią to, bo się boją. Dodał, że "krwawych przykładów codziennie jest coraz więcej, dlatego Rosja nie zdoła się skryć za dyskredytowaniem informacyjnym Ukraińców". Oprócz odnalezionych masowych grobów są też świadkowie i przechwycone rozmowy telefoniczne.
-
Reporterka "Dużego Formatu" Ludmiła Anannikova o tym, dlaczego kremlowskie media tak skutecznie uwodzą:
-
Wstrzymanie importu gazu z Rosji nie jest na razie rozważane na unijnym szczeblu - powiedział podczas konferencji prasowej premier Włoch Mario Draghi. Dodał, że jeśli dojdzie do takich rozważań i zostanie wypracowany w tej sprawie konsensus, Włochy chętnie na to przystaną. Gdyby doszło do zatrzymania dostaw gazu z Rosji, tego, co mają w rezerwie, starczy Włochom do końca października.
-
Agencja RIA podaje, że rosyjskie rakiety zniszczyły bazę do przechowywania paliwa w obwodzie charkowskim. W oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa obrony, które cytuje agencja, pada też zdanie, że Rosjanie zniszczyli część ukraińskiego sprzętu wojskowego i broni na stacji kolejowej w tym samym regionie.
Wojna w Ukrainie. 6 kwietnia, 42. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Łukaszewski, Tomasz Jakubowski, Agnieszka Kwiatkowska,