- wtorek, 29 marca 2022
-
Macron przekazał Putinowi, że płatność w rublach za dostawy surowców energetycznych "nie jest możliwa" - dowiedziała się przez źródło w Pałacu Elizejskim agencja Reuters.
-
PILNE
Władimir Putin przeprowadził telefoniczną rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformował Kreml. Wśród tematów poruszonych w rozmowie były m.in. rozmowy pokojowe w Stambule oraz kwestia płatności w rublach za dostawy gazu - żądania, które w ostatnich dniach wysunęła Moskwa i na które kategorycznie nie chce się zgodzić Europa.
-
Rosyjskie uczelnie, choć w teorii autonomiczne, otwarcie wspierają Putina. Były rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podkreśla, że nie może być członkiem takiej społeczności akademickiej. - To dla mnie ciężar - mówi prof. Roman Kołacz.
-
Długo niewidziany minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu ogłosił dziś na antenie rosyjskiej telewizji "osiągnięcie głównych celów pierwszej fazy specjalnej operacji militarnej w Ukrainie" i skupienie się w dalszej jej części na "wyzwoleniu Donbasu". Nie wiadomo, czy wyemitowane nagranie pochodzi z wtorku, czy może zostało nagrane wcześniej.
-
Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz uczestniczył w dzisiejszych rozmowach pokojowych między Rosją a Ukrainą w Stambule.
Abramovich spotted in Istanbul peace talks https://t.co/itl2eMNdBN
— Christo Grozev (@christogrozev) March 29, 2022 -
Polska zakaże importu węgla z Rosji. Jest decyzja, ale są też "wątpliwości prawne"
Rząd chce ustawowo zakazać importu węgla z Rosji - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. A jednocześnie rząd przewiduje dłuższe niż planowano wykorzystanie węgla w energetyce. Będą też przepisy pozwalające zamrażać majątki podmiotów "wspierających Rosję".
-
Fot. Vadim Ghirda / AP Photo
Ukraińscy żołnierze w okopach na północ od Kijowa.
Fot. Vadim Ghirda / AP Photo
Ukraińscy żołnierze w okopach na północ od Kijowa.
Fot. Vadim Ghirda / AP Photo
Ukraińscy żołnierze w okopach na północ od Kijowa.
Fot. Vadim Ghirda / AP Photo
Ukraińscy żołnierze w okopach na północ od Kijowa.
-
"Polska, Słowacja i Czechy odmówiły udziału w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. To protest przeciwko proputinowskiej polityce Orbana. Niezbyt wspaniała izolacja" - napisał na Twitterze Donald Tusk.
Poland, Slovakia and the Czech Republic have refused to participate in a V4 meeting in Budapest. It is a protest against the pro-Putin policy of Orbán. A not so splendid isolation.
— Donald Tusk (@donaldtuskEPP) March 29, 2022 -
Co pcha rubla w górę? Wyprzedaż złota przez Rosjan czy nadzieje na koniec wojny?
Rosyjska waluta we wtorek znowu się wzmocniła. To nie tylko efekty rozmów pokojowych, podczas których ogłoszono znaczący postęp, bo trend trwał cały dzień.
-
Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami przygotowują kolejne 500 milionów dolarów pomocy finansowej dla Ukrainy - dowiedziała się agencja Reuters
-
6300 Ukraińców przebywających w Poznaniu otrzymało już numer PESEL - poinformował we wtorek poznański magistrat.
-
Po negocjacjach w Stambule Rosja zapowiada, że jej wojska ograniczą działania w północnej Ukrainie. Decyzja ta może nie być gestem dobrej woli, lecz grą na czas.
-
Według przedstawiciela administracji USA, cytowanego przez agencję Reuters, odwrót rosyjskich wojsk od Kijowa jest tak naprawdę przegrupowaniem - a nie rezygnacją z agresji na stolicę Ukrainy. Przy jednoczesnym wycofaniu sił z Kijowa Rosja przeprowadzi większe ofensywy w innych częściach kraju. - Nikt nie powinien brać tych ruchów za sygnał kończenia konfliktu - mówi cytowany przez agencję przedstawiciel amerykańskiego rządu.
-
Od początku inwazji Rosjanie porwali 11 merów miast i ośmiu innych przedstawicieli władz lokalnych - przekazał we wtorek mer Kijowa Witalij Kliczko.
-
Jak donosi Onet, Rosja zablokowała konta polskiej ambasady w Moskwie. Informację tę potwierdził później na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Blokada kont ambasady RP może doprowadzić do sytuacji, w której niemożliwe będzie opłacanie bieżących kosztów potrzebnych do prowadzenia ambasady - jak wypłata pensji czy pokrywanie kosztów energii elektrycznej.
Działanie Rosji to odpowiedź na taką samą blokadę nałożoną na konta rosyjskiej ambasady w Warszawie, podejrzewanej o finansowanie "działalności terrorystycznej". Polska wydaliła również z kraju 45 rosyjskich dyplomatów.
-
Wysoka stawka wyborów na Węgrzech. Czy ten kraj nadal będzie przyczółkiem putinizmu w UE?
Rząd Fideszu zdecydował się na przesłanie, które ma wywołać na Węgrzech moment "zjednoczenia wokół flagi", czyli premię przy wyborczych urnach. Dwa filary tego przesłania: pokój i tania energia. Orbán wyczuł obawy o bezpieczeństwo swoich wyborców i stara się zachować ciągłość z przedwojenną retoryką putinofilską.
-
W Białym Domu rozpoczęło się spotkanie prezydenta USA Joego Bidena z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem. Jednym z dyskutowanych tematów jest sytuacja w Ukrainie.
-
- Rosja użyła rakiet hipersonicznych w celu ostrzału militarnych celów w Ukrainie - potwierdził generał Tod Wolters, dowódca amerykańskich sił zbrojnych w Europie.
Rosja 19 marca podała informację o użyciu rakiet hipersonicznych w obwodzie iwanofrankiwskim. Siły rosyjskie zniszczyły tam skład amunicji wojsk Ukrainy.
-
"Mariupol to ustawka, Putin broni europejskich wartości". Szokujące słowa w publicznym radiu
Słowa o ustawce w odniesieniu do katastrofy humanitarnej, jaka dzieje się w Mariupolu, i pochwała zbrodniarza wojennego, jakim stał się Władimir Putin, nie spotkały się z żadną reakcją prowadzącego audycję.
-
Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ przekazała we wtorek informacje o trudnej sytuacji załóg statków unieruchomionych w ukraińskich portach od początku rosyjskiej inwazji. Marynarzom ma brakować żywności, a ewakuacja okrętów - ze względu na morską dominację wojsk rosyjskich - jest wyjątkowo trudna.
Wojna w Ukrainie. 29 marca, 34. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Łukaszewski, Tomasz Jakubowski, Agnieszka Kwiatkowska, Jakub Wencel