- sobota, 12 marca 2022
-
Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji na żywo. W niedzielę o godz. 6 rano pojawi się nowa relacja z aktualnymi informacjami dotyczącymi wojny na Ukrainie.
-
W pobliżu Świętogórska na wschodniej Ukrainie (obwód doniecki) w wyniku ostrzału uszkodzona została ławra Świętogórska, czyli duży monastyr męski, ważny ośrodek życia prawosławnego należący do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.
W czasie wojny w ławrze przebywali mnisi i uchodźcy. Wybite zostały prawie wszystkie szyby, budynki kościelne w różnym stopniu są zniszczone, informuje Ukraińska Pravda.
???????? ?? ???????????? ?????
— ???????????? ????? (@svlavra) March 12, 2022
12 ????? 2022 ?. ? 22:00 ????????? ???????? ?? ?????-????????? ???????????? ?????.
??????????? ?????, ?? ????????????? ?????????, ??????????? ? 50 ? ?? ?????, ??????? ????????? ?????? ? ????? ?????? ???? ????????? ?????, ? ????????? ? ????? ? ?????. pic.twitter.com/404DqGMZna -
Obrona powietrzna Ukrainy poinformowała wieczorem, że w sobotę zestrzeliła dwa rosyjskie myśliwce, dwa śmigłowce i dwa drony. Zestrzelone myśliwce to Su-34, a helikoptery to Ka-52. ''My też mamy bolesne straty. Szczególnie ucierpiało lotnisko wojskowe w Wasilkowie pod Kijowem'' - przyznaje obrona powietrzna Ukrainy.
-
W sobotę władze Ukrainy informowały, że Wołnowacha jako miasto praktycznie przestała istnieć. Większość infrastruktury i budynków jest zniszczona. Większa część 100 tys. mieszkańców wyjechała. Na przedmieściach toczą się jeszcze walki o kontrolę nad tym terenem.
#Ukraine ????: destruction in occupied #Volnovakha (#Donetsk) pic.twitter.com/2VE6u57rXm
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) March 12, 2022Destruction is seen on this drone footage of #Volnovakha. The buildings at the beginning of the video have been geolocated: 47.616616°, 37.500132° and nearby: 47.616260°, 37.501600°. #Ukraine? #UkraineRussianWar pic.twitter.com/EwJwNi9h73
— The Intel Lab (@TheIntelLab) March 12, 2022 -
Za Ukrainą, za pokojem. W stolicy Toskanii odbyła się wielka manifestacja poparcia dla Zełenskiego i walczących z rosyjską armią Ukraińców. Z manifestującymi zdalnie połączył się prezydent Wołodymyr Zełenski.
-
W sobotę wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy, regulujące m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą, weszły w życie.
A tutaj więcej szczegółów na temat zapisów wspomnianej ustawy.
-
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Izraela Naftalim Bennettem o pomocy w uwolnieniu burmistrza Melitopola Iwana Fiodorowa, który w piątek został wzięty do niewoli przez siły rosyjskie.
Continued dialogue with ???? PM @naftalibennett. We talked about Russian aggression and the prospects for peace talks. We must stop repressions against civilians: asked to assist in the release of captive mayor of Melitopol and local public figures #StopRussia
— ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) March 12, 2022 -
Szkoła w Wasylkowie pod Kijowem została zbombardowana pod koniec lutego. A tak dziś wygląda wnętrze budynku.
I was in Vasylkiv today, that?s a town to the south of Kyiv.
— Illia Ponomarenko ???? (@IAPonomarenko) March 12, 2022
A Russian airstrike destroyed a local school in late February.
I made a couple of vids for you from inside the building.
Welcome to Europe in the year 2022. pic.twitter.com/fSYhBg6UJ8 -
Udostępniliśmy uchodźcom z Ukrainy możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu do Niemiec. Tylko dziś i jutro z Polski do Niemiec odjedzie dodatkowych 18 pociągów specjalnych. pic.twitter.com/tkcN6Cjl83
— Paweł Szefernaker (@szefernaker) March 12, 2022 -
Prawie 12 tys. osób ewakuowano w sobotę m.in. z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy; nie udało się natomiast otworzyć korytarzy ewakuacyjnych m.in. z Enerhodaru na południu kraju - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.
Z Sum ewakuowano 8 tys. osób, z Krasnopola, Konotopu, Łebedynu i Wełykiej Pysariwki w obwodzie sumskim - blisko 3 tys. osób, a z Buczy - prawie tysiąc. Nie udało się natomiast otworzyć korytarzy humanitarnych z Enerhodaru, Worzela i Irpienia.
-
"Droga Ołeno". Agata Duda zwraca się do żony prezydenta Ukrainy
"Popieram Pani apel, aby kobiety włączyły się w pokojową walkę o prawdę" - mówi Agata Kornhauser-Duda w przemówieniu do Ołeny Zełenskiej. Słowa poparcia pierwsza dama Ukrainy opublikowała w mediach społecznościowych
-
Sojusznicy prezydenta Władimira Putina, przybywający prywatnymi odrzutowcami i jachtami, są nadal mile widziani w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które nie potępiły jeszcze inwazji na Ukrainę ani nie wprowadziły sankcji.
Emiratczycy wstrzymali się od głosu podczas głosowania nad popieraną przez USA rezolucją potępiającą inwazję, nie krytykując Rosji. Ponadto emiraccy urzędnicy zapewnili Rosjan, że ich władze nie będą egzekwować sankcji, chyba że nakaże to ONZ, gdzie Moskwa ma prawo weta.
-
?? Ok. 6500 rosyjskich i 1000 ukraińskich turystów utknęło w Tajlandii z powodu inwazji #Rosji na #Ukrainę. Ukraińcy nie mogą wrócić do atakowanej ojczyzny, Rosjanie nie mają dostępu do swoich pieniędzy, a loty do ich kraju zostały odwołane.
— Outriders (@outrid3rs) March 12, 2022 -
Sobotnie zdjęcia satelitarne zniszczeń w Mariupolu.
Satellite images from @Maxar:
— War Informed (@WarInformed) March 12, 2022
Before and after the devastation in Mariupol, Ukraine. (BNO)#Ukraine #UkraineRussiaWar #UkraineRussia #Russia #RussiaUkraine #RussiaUkraineWar #RussianArmy pic.twitter.com/ci9BMNVKV9 -
Dramat Mariupola. Reuters donosi, że nowe zdjęcia satelitarne z soboty ujawniły rozległe uszkodzenia infrastruktury i budynków w całym Mariupolu.
Siły rosyjskie otoczyły Mariupol ponad tydzień temu i od tego czasu nieustannie go ostrzeliwują. Dziś siły rosyjskie ostrzelały meczet, w którym schroniono 80 dorosłych i dzieci, a także obywateli Turcji. Na nagraniu opublikowanym dziś na Twitterze widać też, jak rosyjski czołg strzelał do budynków mieszkalnych. Władze miasta twierdzą, że w Mariupolu zginęło co najmniej 1582 cywilów.
Mimo ciągłych ataków Mariupol nadal znajduje się pod kontrolą Ukrainy. Ale Rosjanie kontrolą drogi do miasta. Dlatego nie może tu wjechać transport z żywnością, a mieszkańcy nie mogą się - mimo uzgodnionych korytarzy humanitarnych - ewakuować.
Władze obwodu zaporoskiego w sobotę wieczorem poinformowały, że żołnierze rosyjscy przechwycili konwój humanitarny, który jechał z Zaporoża do Mariupola.
Mariupol, heavy fighting for the city. pic.twitter.com/PZKLF1EmOr
— Aldin ??? (@aldin_ww) March 12, 2022 -
Ponad 10 tys. ewakuowanych mieszkańców miast obwodu kijowskiego wyjechało z Kijowa pociągami w ciągu ostatnich trzech dni - poinformował w sobotę mer Kijowa Witalij Kliczko.
Mieszkańcy Buczy, Irpienia, Worzela i Hostomla byli ewakuowani na zachód Ukrainy z Dworca Centralnego.
Kliczko oznajmił, że w sobotę przyjechał do Kijowa pierwszy autobus z kobietami i dziećmi z Czernihowa, położonego na północny zachód od stolicy.
-
Wojna na Ukrainie. Rosjanie szykują się na Kijów, choć tracą kolejne czołgi - podsumowanie dnia #dataviz #UkraineMap @katkorz #BIQdatahttps://t.co/vqHYQBJr66 pic.twitter.com/LNn1MamL96
— Dominik Uhlig (@dominikuhlig) March 12, 2022 -
Rosyjskie wojsko wywiozło z wiecu w Melitopolu koordynatorkę codziennych protestów w okupowanym mieście Olgę Gajsumową, podaje Radio Svoboda. Mieszkańcy Melitopola ciągle protestują, domagając się powrotu uprowadzonego burmistrza Iwana Fiodorowa, który nie chciał się podporządkować rosyjskim okupantom.
W okupowanym Melitopolu Rosjanie podstawili swojego przedstawiciela władz. Galina Danilczanka oznajmiła mieszkańcom, że pora "nauczyć się żyć po nowemu" i że mają "nie poddawać się prowokacjom".
— Biełsat (@Bielsat_pl) March 12, 2022
W mieście wciąż trwają ostre protesty po porwaniu mera przez Rosjan ??
?? @espresotv pic.twitter.com/rjjVLPCNAw -
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Dowództwo wojsk rosyjskich włącza do działań bojowych na Ukrainie żołnierzy służby zasadniczej z okupowanego Donbasu, a także najemników z Abchazji i Osetii Południowej oraz więźniów.
-
1200 zł za przyjęcie pod dach uchodźcy. Rząd podał szczegóły dot. wniosków o pomoc oraz o nr PESEL
Aby uzyskać wsparcie w postaci 40 zł dziennie za przyjęcie pod swój dach udchodźcy, będzie trzeba złożyć stosowny wniosek. Nabór ruszy już za kilka dni w urzędach gmin.
Wojna na Ukrainie. Siedemnasty dzień rosyjskiej inwazji
Jakub Łukaszewski, Agnieszka Kwiatkowska, Marta Urzędowska