- wtorek, 15 lutego 2022
-
Na tym kończymy dzisiejszą relację z igrzysk w Pekinie. Zapraszamy jutro!
-
Łyżwiarstwo figurowe. Piękny występ ostatniej w programie Japonki Kaori Sakamoto do poruszającego muzycznego tematu z filmu "Gladiator" daje jej trzecie miejsce po programie krótkim. Sakamoto rozbija rosyjskie podium. A zatem: program krótki wygrywa Kamiła Walijewa przed Anną Szczerbakową, trzecie miejsce zajmuje Kaori Sakamoto. Jekaterina Kurakowa z Polski zajmuje 24. miejsce i kwalifikuje się do programu dowolnego, zaplanowanego na czwartek. Strata Polki do wyprzedzających ją co najmniej dziesięciu rywalek nie jest duża, Kurakowa ma szansę na awans.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Anna Szczerbakowa ma za sobą świetny występ. 80,20 pkt daje jej drugie miejsce - za Walijewą.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Kamiła Walijewa wciąż na prowadzeniu, dwie startujące po niej rywalki - wśród nich koleżanka z rosyjskiej drużyny Aleksandra Trusowa - są za nią. Teraz na lodzie ostatnia z reprezentantką Rosji Anna Szczerbakowa.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Występ Kamiły Walijewej na zdjęciach.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Wynik Walijewej 82,16! Rosjanka obejmuje pewne prowadzenie!
-
Łyżwiarstwo figurowe. Brawa kibiców dla Walijewej, 15-latka zalana łzami. Poruszający moment igrzysk w Pekinie. Ale nie był to idealny występ - nie udał się potrójny axel.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Nieudany, pełen błędów, ale trudny występ Amerykanki Karen Chen daje jej ósme miejsce. Zaczyna Kamiła Walijewa! Na taflę wyjechała przy aplauzie publiczności.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Przed nami sześć najlepszych zawodniczek. Wśród nich trzy Rosjanki, Japonka, Amerykanka i Koreanka. Jako druga w tej grupie pojedzie absolutna faworytka, 15-letnia Kamiła Walijewa, reprezentująca Rosyjski Komitet Olimpijski.
-
Łyżwiarstwo figurowe. A oto kilka zdjęć z przejazdu Polki.
-
Łyżwiarstwo figurowe. - Bardzo się stresowałam, cieszę się, że po pierwszym potknięciu podniosłam się i dalej jechałam lepiej. Nie było łatwo, ale wiedziałam ile pracowałam by być na tych igrzyskach. Będę walczyć z całych sił w programie dowolnym. Jestem wdzięczna za to, że mogę tu być - powiedziała piękną polszczyzną Jekaterina Kurakowa na antenie Eurosportu.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Alysa Liu z USA przed chwilą z przejazdem bliskim doskonałości. Zajmuje drugie miejsce, pierwsza jest Japonka Wakaba Higuchi.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Polka już zna swoją ocenę: 59,08 pkt. To 15 wynik spośród dotychczas sklasyfikowanych zawodniczek. I daje jej awans do programu dowolnego - z ostatnim na razie wynikiem, ale jednak.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Jekaterina Kurakowa już po swoim występie. Zaczęła źle, od nieudanego lądowania po potrójnym flipie, potem było już lepiej - zwłaszcza pięknie wykonane były sekwencje kroków. Zaraz poznamy ocenę.
-
Łyżwiarstwo figurowe. A teraz trzymamy kciuki za Katię Kurakową. Reprezentantka Polski za chwilę rozpoczyna swój program krótki. Zatańczy do Walca Sentymentalnego Piotra Czajkowskiego. W programie ma m.in. kombinację potrójnego flipa i potrójnego toeloopa, podwójnego axla i potrójnego loopa.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Na lodowej tafli w Pekinie melduje się nasza Jekaterina Kurakowa - na razie na rozgrzewce. Wystąpi jako trzecia w czwartej grupie zawodniczek w programie krótkim.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Po trzech grupach solistek - czyli 18 zawodniczkach - w programie krótkim na czele wciąż Anastazja Gubanowa z Gruzji przed Mariah Bell (USA) i Eliską Brezinową (Czechy).
-
Hokej. Tymczasem z turniejem hokejowym żegnają się Czesi, którzy baraż o awans do ćwierćfinałów przegrali 2:4 ze Szwajcarią. To najgorszy wynik Czechów w historii ich olimpijskich występów.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Po starcie dwóch grup (w każdej jest po sześć zawodniczek) w programie krótkim na prowadzeniu reprezentująca Gruzję Anastazja Gubanowa. Reprezentująca Polskę Jekaterina Kurakowa wystartuje w czwartej grupie, faworytka do złota Kamiła Walijewa - w ostatniej, piątej.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Na tafli w programie krótkim solistek Mariah Bell, najstarsza amerykańska łyżwiarka figurowa na tych igrzyskach. Ma... 25 lat.
-
Łyżwiarstwie figurowe. W programie krótkim solistek jesteśmy po pierwszej grupie, złożonej z sześciu zawodniczek. Najlepszy wynik osiągnęła na razie Japonka Mana Kawabe.
-
Kombinacja norweska. I mamy medalistów! Fascynujący sprint, dublet Norwegów! Złoto wywalczył Joergen Graabak (dopiero 12. po skokach), srebro - Jens Luraas Oftebro. Brąz zgarnął Japończyk Akito Watabe. Trzecie dziś złoto dla Norwegii, po medalach sztafety biathlonistów i drużyny panczenistów!
-
Kombinacja norweska. Już tylko 2,5 km do mety. Na czele czwórka: Jonannes Lamparter z Austrii, Norweg Riiber, Japończyk Watabe i Niemiec Faist. Dziesięć sekund za nimi dziewięcioosobowa grupa pościgowa. Wygląda na to, że te grupki się połączą i czeka nas sprinterska walka o medale z udziałem nawet kilkunastu zawodników!
-
Kombinacja norweska. I już nic nie zostało z przewagi Norwega. Dogonili go Japończyk Akito Watabe i Niemiec Manuel Faisst.
-
Kombinacja norweska. Ribber pomylił trasę! Musiał nadrabiać kilkadziesiąt metrów, stracił co najmniej kilka sekund. To może go sporo kosztować.
-
Kombinacja norweska. Zaczęła się druga część, bieg na 15 km. Norweg Jarl Magnus Riiber przedwczoraj został wypuszczony z koronawirusowej izolacji, na skoczni wygrał zdecydowanie skokiem na 140 m. I ruszył na trasę z handicapem w wysokości 44 sekund nad grupką pościgową.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Na razie po występie trzech zawodniczek na czele reprezentująca Austrię Olga Mikutina.
-
Łyżwiarstwo figurowe. W programie krótkim każda z zawodniczek planuje siedem elementów technicznych do wykonania. Każdy ma swoją wagę, każdy może zostać zaliczony lub nie. Do tej punktacji dołączana jest ocena artystyczna.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Walijewa wystąpi jako 26. łyżwiarka w programie krótkim. Wcześniej, jako 21 w kolejności, na tafli zobaczymy reprezentantkę Polski, Jekaterinę Kurakową. Sylwetkę przesympatycznej, urodzonej w Moskwie zawodniczki kreśli Joanna Wiśniowska.
Piruety Jekateriny Kurakowej. Urodzona w Moskwie, pojedzie dla Polski. I przede wszystkim dla siebie
Po dwunastu latach przerwy Polska znów ma reprezentantkę w konkurencji solistek w łyżwiarstwie figurowym. W dodatku urodzoną w Moskwie.
-
Łyżwiarstwo figurowe. Za chwilę rozpoczyna się program krótki solistek z udziałem 30 zawodniczek. 24 najlepsze zakwalifikują się do programu dowolnego. Na starcie Kamiła Walijewa, 15-letnia największa gwiazda tej dyscypliny i bohaterka skandalu dopingowego. Wczoraj Trybunał Arbitrażowy uznał, że mimo to Walijewa może dziś wystąpić. Dlaczego? Przypominamy tekst Radka Leniarskiego.
Kamiła Walijewa może startować na igrzyskach mimo użycia dopingu. Ale na podium nie stanie
Trybunał Arbitrażowy - najwyższy sąd sportowy - uznał, że błędy logistyczne, jakie popełniono przy analizie pozytywnego testu Kamiły Walijewej, nie pozwalają na ukaranie 15-letniej złotej medalistki olimpijskiej zakazem startu w Pekinie.
-
Hokej. Na dziś zaplanowano cztery mecze w turnieju mężczyzn, to tzw. baraże o awans do ćwierćfinałów. Wyniki: Słowacja - Niemcy 4:0, Dania - Łotwa 3:2. Trwa mecz Czechy - Szwajcaria (na razie jest 1:3), po południu mecz Kanada - Chiny.
-
Kombinacja norweska. Tymczasem na półmetku jest rywalizacja w kombinacji norweskiej, a więc w dyscyplinie łączącej skoki narciarskie i bieg na nartach. Po skokach prowadzi Norweg Jarl Magnus Riiber, który na trasę biegu ruszy z 44 s. przewagi nad Estończykiem Kristjanem Ilvesem i Japończykiem Ryota Yamamoto. Polacy? Szczepan Kupczak po skokach zajmuje 30. miejsce, Andrzej Szczechowicz jest 45. Bieg - kombinatorzy mają do pokonania 15 km - rozpocznie się o godz. 11.30.
-
Łyżwiarstwo szybkie. Złoto dla Norwegów, Rosjanie z dużą stratą. Norwegowie obronili tytuł mistrzów olimpijskich, to drugie dziś złoto dla tego kraju po medalu sztafety biathlonistów. Norwegia umocni się zatem na prowadzeniu w klasyfikacji medalowej igrzysk w Pekinie.
-
Łyżwiarstwo szybkie. Nokaut w wyścigu o brąz mężczyzn. Medal dla Amerykanów, Holendrzy bez olimpijskiego krążka.
-
Łyżwiarstwo szybkie. Za chwilę finały drużyn męskich. W finale B Holandia zmierzy się z USA, a w finale A Norwegia z Rosyjskim Komitetem Olimpijskim.
-
Łyżwiarstwo szybkie. Fantastyczna walka Kanadyjek i Japonek, na każdym okrążeniu niemal równo! Na ostatnim kółku przewróciła się jedna z Japonek, a więc złoto dla Kanady, Japonia ze srebrem! Nana Tahagi zapłakana, pocieszana przez koleżanki - ona wie, że gdyby nie jej potknięcie, do ostatnich metrów Japonia biłaby się o złoty medal. Tymczasem Valerie Maltais, członkini zespołu kanadyjskiego przechodzi do historii jako medalistka olimpijska w dwóch różnych dyscyplinach sportu, miała bowiem srebro w Soczi w short-tracku.
-
Łyżwiarstwo szybkie. Brąz dla Holandii, Rosyjski Komitet Olimpijski bez medalu - a więc nie było w tym wyścigu niespodzianki. Za moment finał A Kanada - Japonia.
-
Łyżwiarstwo szybkie. Najbliższe pół godziny spędzimy w hali lodowej, gdzie odbędą się decydujące o medalach wyścigi drużynowe. Najpierw finał B, czyli walka o brąz, między Holenderkami i Rosjankami. Już ruszyły!
-
Biathlon. Norwegowie zapłakani ze szczęścia, bo po dwóch pierwszych zmianach nic nie wskazywało na to, że w tym biegu sztafetowym sięgną po jakikolwiek medal. Vetle Christiansen już w objęciach kolegów, mają złoto! Srebro dla Francuzów, swój piąty medal tych igrzysk ma Quentin Fillon Maillet. Brąz dla Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego - choć przed ostatnim strzelaniem wydawało się, że nic nie odbierze im złota.
-
Biathlon. Ostatnie strzelanie i za chwilę wiele rzeczy nam się wyjaśni. Rosjanin Eduard Łatypow ma wielkie problemy! Pięć pudeł, dokładał naboi, musi pobiec dwie karne rundy! Z goniących go zawodników najlepiej strzelał Norweg i to Norwegowie na czele po ostatnim strzelaniu! Quentin Fillon Maillet ponad 20 sekund za Norwegiem, to będzie pasjonująca walka o złoto!
-
Łyżwiarstwo szybkie. Tymczasem na torze łyżwiarskim reprezentantki Polski zakończyły rywalizację w wyścigu drużynowym. Zajęły ostatnie, ósme miejsce - w finale D przegrały z Japonkami.
-
Biathlon. Rosjanin Łatypow bezbłędny! Chyba już nie wypuszczą tego złota z rąk. Biathlonowy król tych igrzysk Quentin Fillon Maillet na ostatniej zmianie pudłuje i Francuzi mogą zostać bez medalu. O wszystkim zdecyduje bieg i ostatnie strzelanie.
-
Biathlon. W tym wyścigu wiele jeszcze może się zmienić. Na ostatnią zmianę pierwsi ruszyli Rosjanie, za nimi grupa pościgowa z udziałem Francuzów, Niemców i... Norwegów!
-
Biathlon. Ulala... Maksym Cwietkow bezbłędnie na swoim pierwszym strzelaniu, wygląda na to, że Rosjanie biegną (i strzelają) po złoto.
-
Biathlon. Jesteśmy na półmetku sztafety 4x7,5 km mężczyzn. Na trzecią zmianę jako pierwsi ruszają Rosjanie, pół minuty przed Francuzami. Dalej już ze stratą ponad minutę do prowadzących Rosjan Białorusini i Włosi. Norwegowie? 1 minuta i 47 sekund do złota, dopiero na szóstym miejscu. Johannes Boe musi gonić, dla Norwegów przecież w tym biegu liczy się tylko złoto.
-
Łyżwiarstwo figurowe. O godz. 11 rozpocznie się program krótki solistek. Na lód wyjedzie Kamiła Walijewa, 15-latka z Rosji, u której wykryto niedozwolony doping. Dlaczego mimo tego wystąpi? Tłumaczy Radosław Leniarski.
Kamiła Walijewa może startować na igrzyskach mimo użycia dopingu. Ale na podium nie stanie
Trybunał Arbitrażowy - najwyższy sąd sportowy - uznał, że błędy logistyczne, jakie popełniono przy analizie pozytywnego testu Kamiły Walijewej, nie pozwalają na ukaranie 15-letniej złotej medalistki olimpijskiej zakazem startu w Pekinie.
-
Biathlon. Kilkunastostopniowy mróz w chińskich górach przeszkadza biathlonistom. Po trzech strzelaniach sztafety w czołówce Rosjanie z prawie 30 sekundami przewagi nad Francuzami, dalej Białorusini. Norwegowie na dopiero ósmym miejscu, ponad minuta straty do Rosjan.
-
Łyżwiarstwo szybkie. Poznaliśmy finalistki wyścigu drużynowego. W finale A zmierzą się Japonia z Kanadą, w finale B - Rosyjski Komitet Olimpijski z Holandią. Polki, które nie dostały się do półfinałów, powalczą o siódme miejsce.
-
Biathlon. Drugie strzelanie na trasie sztafety i kompletna zmiana. Francuzi już na trzecim miejscu za Rosjanami i Białorusinami. A gdzie Norwegowie? Daleko - aż cztery pudła, dobieranie naboi, karna runda i są dopiero na ósmym miejscu!
-
Narciarstwo alpejskie. Nad ranem polskiego czasu rozegrano zjazd kobiet. Wygrała Szwajcarka Corinne Suter, aktualna mistrzyni świata w zjeździe, która pokonała Włoszkę Sofię Goggię o 0,16 s. Brąz - to wielka niespodzianka - dla 24-letniej Włoszki Nadii Delago, która w Pucharze Świata jeszcze nigdy nie stała nawet na podium. Medal Goggii to wielkie wydarzenie. Dlaczego? Pisze Anna Kwiatkowska.
Wszystkie powroty Sofii Goggi. 23 dni po ostatniej kraksie zdobywa srebro w zjeździe
"Zewrzyjmy szeregi, gotowi na śmierć, Italia wezwała" - kto widział, z jaką werwą Sofia Goggia wyśpiewuje te słowa włoskiego hymnu, tego nie zdziwi, że 23 dni po kraksie w Cortinie d'Ampezzo Włoszka stanęła dziś na starcie olimpijskiego zjazdu. Tytułu sprzed czterech lat nie obroniła, ale zdobyła srebro.
-
Biathlon. Szybciutko przenieśmy się na stadion biathlonowy, gdzie rozpoczęła się męska sztafeta 4x7,5 km. Na każdej zmianie dwa strzelania, po pierwszym strzelaniu pierwszej zmiany na czele Norwegowie przed Rosjanami i Niemcami, Francuzi z dwoma pudłami daleko.
-
Dziś na igrzyskach w Pekinie osiem konkurencji medalowych, w tym m.in. sztafeta biathlonistów i wyścigi drużynowe łyżwiarzy szybkich. Oczy całego świata skierowane będą jednak na lodowisko, gdzie w programie krótkim łyżwiarstwa figurowego zaprezentują się solistki. A wśród nich - Kamiła Walijewa, 15-letnia największa gwiazda dyscypliny, w organizmie której wykryto niedozwolony doping.
Wtorek na igrzyskach Pekin 2022. Emocje z udziałem biathlonistów i panczenistów
Marcin Wesołek