- wtorek, 11 lutego 2020
-
Debata o praworządności w Polsce zakończyła się. Dziękujemy za obecność.
-
Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości: - Trzeba pamiętać, że Komisja Europejska rozważa włączenie mechanizmu połączenia finansów z praworządnością. Pracujemy już nad sprawozdaniem. Opracowaliśmy sieć osób, które będą nad tym sprawozdaniem pracowały. Będzie to nowy mechanizm kontroli sprawiedliwości.
-
Trybunał UE powiedział, że kiedy wykonywana jest kompetencja wdrażania prawa unijnego, państwa członkowskie muszą przestrzegać tego prawa. Martwi mnie nowa ustawa. Pochylimy się nad nią tak, by nie mogła łamać prawa unijnego. W dalszym ciągu działa też Komisja Dyscyplinarna, a to nie jes sąd. Orzeczenia trybunału powinny być poszanowane.
-
Jeden z europosłów: - Jestem zaskoczony, jak polscy posłowie ze środka i lewej strony sali odnoszą się do swojej ojczyzny.
-
Sylwia Spurek: - Jestem zaniepokojona, kiedy prezydencja chorwacka mówi, że praworządność nie jest jej priorytetem. Musimy mieć świadomość, że czas dyplomacji dobiegł końca. Obywatelki i obywatele chcą wiedzieć, co Komisja Europejska chce zrobić, żeby chronić ich oraz sędziów.
-
Radosław Sikorski, Europejska Partia Ludowa: - PiS od lat chce obarczyć winą Donalda Tuska za katastrofę smoleńską.
-
Jiří Pospíšil, Europejska Partia Ludowa: - Wydaje mi się, że polski rząd nie chce szukać kompromisów.
-
Anna Zalewska, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy : - 20 tys. Polaków stanęło w obronie polskiego rządu, by kontynuował reformy. Proszę też, by nie używano epitetów w stosunku do żadnego kraju.
-
Vera Jourová
-
Lukas Mandl, Europejska Partia Ludowa: - Musimy pamiętać gdzie zaczęła się II wojna światowa, kiedy naziści zaatakowali Polskę. Polki i Polacy zasługują na praworządność. Wszyscy obywatele UE mają do tego prawo.
-
Fabienne Keller, Odnówmy Europę: - Nie rozpoznajemy narodu polskiego patrząc na polski rząd, który podejmuje takie reformy sądownictwa. Widzimy, jak burzy się filary demokratycznego państwa. Potrzeba nam silnego sądownictwa, by zwalczać terroryzm i inne zagrożenia.
-
Robert Biedroń: - Wstydzę się, że w moim kraju żyją ludzie, którzy są gorsi od komunistów, bo zniszczyli mój kraj bardziej, niż komuniści.
-
Robert Biedroń: - Polski rząd jest w stanie doprowadzić do zamrożenia środków unijnych i powolnego polexitu w imię interesów partyjnych. Ale dziś Polska to ludzie, którzy bronią demokracji i chcą żyć w praworządnym kraju. I ci ludzie mogą zapłacić najwyższą cenę.
Robert Biedroń dostał brawa
-
Esteban Gonzalez Pons, Europejska Partia Ludowa: - Sędziowie zostali postawieni pod pręgierz. To co widzimy w Polsce to nie jest reforma, to jest Represja.
-
Beata Szydło podczas debaty w Parlamencie Europejskim
-
Tineke Strik, Zieloni: - Nawołuję Komisję Europejską o kontynuowanie walki z tym, co robi rząd polski. Mam wrażenie, że UE robi za mało. Dochodzi do pożaru, który musimy gasić.
-
Ramona Strugariu, Odnówmy Europę: - W Polsce rozkłada się na części to, co wcześniej było tożsamością unijną. A tymczasem rząd Polski odsuwa Polskę od UE. Proszę w Polsce przypomnieć komu trzeba, że Polska jest największy beneficjantem unijnych dotacji.
-
Zapadły decyzje: sędzia Juszczyszyn zwolniony od orzekania, prezes Nawacki potępiony
Najpierw Paweł Juszczyszyn został odsunięty od orzekania w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Teraz wiadomo, że nie będzie także orzekał w sądzie okręgowym.
-
Katarina Barley przypomniała o polskich decyzjach w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna.
-
Andrzej Halicki, Europejska Partia Ludowa:- Słyszę, że Polska jest nękana przez Parlament Europejski. Nie, to wy - mówię do posłów PiS - nękacie obywateli i sędziów.
-
Andrzej Halicki, Europejska Partia Ludowa: - To debata o chęci zawłaszczenia sądownictwa przez jedną partię. Na to nie może być zgody w naszej wspólnocie.
-
Carles Puigdemont, poseł niezrzeszony: - Jeśli w części UE nie ma poszanowania dla prawa, to nie ma go w całej Unii.
-
Beata Szydło: - W Polsce trwa kampania wyborcza i z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że intencją inicjatorów dzielniejszej debaty była chęć wpłynięcia na wyniki wyborów.
-
Beata Szydło: - Odnoszę wrażenie, że chęć dialogu jest tylko po stronie polskiego rządu.
-
Beata Szydło: - Ta debata ma charakter polityczny i nie znajduję dla niej uzasadnienia.
-
Beata Szydło: - W Polsce wprowadzone rozwiązania są tożsame do tych, które funkcjonują i nie są podważane, w innych krajach UE.
-
Hynek Blasko, Tożsamość i Demokracja: - Nikt nie ma prawa wtrącać się w wewnętrzne sprwy suwerennego kraju.
-
Michal Šimečka, Odnówmy Europę: - Mówiliśmy niedawno, podczas ostatniego spotkania, że nigdy żaden rząd współczesnej Europy nie miał takiej władzy nad władzą sądowniczą jak Polska i od poprzedniej debaty jest coraz gorzej.
-
Roberta Metsola, Europejska Partia Ludowa: - Zwracamy się, by rząd polski wybrał europejskie wartości, a nie populizm z przeszłości. Polski rząd wykorzystuje te same mechanizmy represji, jak te przeciwko którym walczyliśmy, przed upadkiem komunizmu.
-
Vera Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej: Komisja Europejska chce prowadzić dialog, rozwiązywać problemy. Słyszałam od polskich władz, że są chętne do rozmowy. Mam nadzieję, że debata będzie trwała.
-
W Parlamencie Europejskim kolejna debata o praworządności w Polsce
Strasburg. Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Trwa debata z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i Rady UE na temat praworządności w Polsce. Wniosek o dodaniu tego punktu do sesji PE złożyła frakcja Odnowić Europę, uzasadniając to podpisaniem ustawy "kagańcowej" w Polsce.
-
Debata rozpoczyna się.
Głos zabiera Vera Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, która wspomina swoją wizytę w Warszawie: Słuchałam jakie argumenty ma polska władza i mówiłam o tym, że Komisja Europejska jest strażnikiem traktatów. Wydaje mi się, że mamy nieustanne zagrożenie praworządności w Polsce.
-
PiS próbuje zakrzyczeć Europę, ale ta taktyka się nie sprawdza
Dziwię się powszechnemu oburzeniu na krzyki polityków PiS w Parlamencie Europejskim podczas środowej debaty o praworządności w Polsce. Przecież nie stało się nic niezwykłego. Politycy PiS krzyczą na Europę, odkąd przejęli władzę.
-
Szydło w Parlamencie Europejskim: Polski wymiar sprawiedliwości to relikt komunistycznego państwa
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o praworządności w Polsce. Europosłowie rozmawiali m.in. o "ustawie kagańcowej" i funkcjonowaniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
-
- Sądy w Polsce są niezawisłe i wolne. Polska jest krajem praworządnym. W Polsce sędziowie mogą protestować i nikt nie wyprowadza przeciwko nim sił porządkowych. Każdy, kto twierdzi inaczej - kłamie - mówiła wtedy Beata Szydło (PiS).
-
W połowie stycznia Parlament Europejski debatował już o praworządności w Polsce. Vera Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła m.in. o niekorzystnych dla Polski wyrokach TSUE - zarówno tym dotyczącym wieku emerytalnego sędziów, z którego PiS się wycofał, jak i tym o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Już wtedy dyskutowano też o "ustawie kagańcowej".
-
To poszczególni sędziowie zdecydują, czy podporządkują się "ustawie kagańcowej" czy prawu unijnemu i orzeczeniom Trybunału Sprawiedliwości UE.
-
Andrzej Duda podpisał "ustawę kagańcową"
O tym, że prezydent podpisał ustawę dyscyplinującą sędziów, na antenie Polskiego Radia 24 poinformował jego rzecznik Błażej Spychalski. Komisja Europejska podała, że analizuje nowe przepisy pod kątem ich zgodności z prawem UE.
-
Sejm uchwalił "ustawę kagańcową" 20 grudnia 2019 r., a 5 lutego nowelizację ustawy podpisał prezydent Andrzej Duda.
-
W Strasburgu trwa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Rozpoczyna się debata z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i Rady UE na temat praworządności w Polsce. Wniosek o dodaniu tego punktu do sesji PE złożyła frakcja Odnowić Europę. Uzasadniła go przyjęciem "ustawy kagańcowej" w Polsce.
W Parlamencie Europejskim trwa kolejna debata o praworządności w Polsce [NA ŻYWO]
Agnieszka Kwiatkowska