- czwartek, 23 stycznia 2020
-
W filmie dokumentalnym, wyświetlanym podczas Światowego Forum Holocaustu w Jerozolimie, pojawiły się niechlubnie polskie wątki. We fragmencie, w którym była mowa o współczesnym antysemityzmie, organizatorzy zaprezentowali dwa kadry z organizowanego przez narodowców Marszu Niepodległości.
- Na Światowym Forum Holocaustu doszło do znieważenia Polski i Polaków - napisał na Facebooku Tomasz Kalinowski, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz niepodległości. - Jako Marsz Niepodległości będziemy dochodzić sprawiedliwości przed sądem.
W filmie pojawiło się także nagranie, jak podczas organizowanej w 2015 r. przez ONR manifestacji antyimigranckiej spalono kukłę Żyda.
Disgusting!
— Kasia ???? (@ruda_wredota) January 23, 2020
Showing polish Independence day march as an example of antisemitism!! shame on you #YadVashem
Obrzydliwe pokazanie #MarszNiepodległości jako przykład i objaw antysemityzmu! #Auschwitz. #Auschwitz75 #WeRemember pic.twitter.com/VWSDwB6GDy -
Putin powiedział w Jerozolimie o Chatyniu. Co się tam wydarzyło?
Chatyń w przemówieniu przypomniał prezydent Rosji Władimir Putin. Ta niewielka wioska jest jednym z symboli niemieckich zbrodni wojennych na Białorusi. 22 marca 1943 r. Niemcy zamordowali 147 jej mieszkańców, w tym 75 dzieci, najmłodsze miało siedem tygodni.
-
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz dobiegają końca. Przedstawiciele poszczególnych krajów składają kwiaty pod pomnikiem ofiar Holocaustu.
W poniedziałek odbędą się uroczystości w Polsce: na terenie byłego nazistowskiego obozu w Oświęcimiu.
-
- Demony zła pojawiają się w nowej formie, przedstawiając antysemityzm, rasizm, autorytaryzm jako rozwiązanie problemów współczesnego świata - mówi prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
- Chciałbym powiedzieć, że my, Niemcy, raz na zawsze wyciągnęliśmy lekcję z historii. Ale nie mogę tego powiedzieć, gdy szerzy się nienawiść. Kiedy żydowskie dzieci są opluwane na szkolnym podwórku. Kiedy prymitywny antysemityzm skrywa się pod przebraniem rzekomej krytyki polityki Izraela. Pozostaje tylko jedna odpowiedź: nigdy więcej!
-
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier:
- Trzeba też powiedzieć: sprawcami byli ludzie. Oni byli Niemcami. Ci, którzy mordowali, ci, którzy planowali i pomagali w morderstwie, wielu, którzy w milczeniu się temu przyglądało: to byli Niemcy. Masowe morderstwo sześciu milionów Żydów, najgorsza zbrodnia w historii ludzkości, została popełniona przez moich rodaków. Okropna wojna, która kosztowała ponda 50 mln istnień ludzkich, jest dziełem mojego kraju.
- 75 lat po wyzwoleniu Auschwitz stoję przed wami wszystkimi jako prezydent Niemiec - stoję tu obciążony ciężkim, historycznym brzemieniem winy. Jednocześnie jednak moje serce jest pełne wdzięczności za otwartość ocalałych, za zaufanie, którym obdarzyli nas ludzie w Izraelu i na całym świecie, za kwitnącą obecność Żydów w Niemczech. Jestem wzruszony duchem pojednania, który umożliwił Niemcom i Izraelowi, Niemcom, Europie i światu wejście na ścieżkę pokoju.
-
Przemawia prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier:. Swoje przemówienie zaczyna od wygłoszenia po hebrajsku słów ze Starego Testamentu: "Niech będzie błogosławiony Pan, że pozwolił mi tu być w tym dniu". Sala nagradza go brawami.
- To miejsce przypomina nam o cierpieniu milionów. I przypomina nam o ich życiu - każdym z osobna. To miejsce przypomina
o Samuelu Tytelmanie, zapalonym pływaku, który wygrał zawody w klubie Makabi Warszawa, i o jego młodszej siostrze Redze, która pomagała matce przygotować rodzinny posiłek na szabat.
- Niemcy ich deportowali. Niemcy wypalili liczby na przedramionach. Niemcy próbowali ich odczłowieczyć, zredukować do liczb, wymazać o nich całą pamięć w obozach zagłady. Nie udało im się. Samuel i Rega, Ida i Vili byli ludźmi. I jako ludzie żyją w naszej pamięci.
-
Fot. Abir Sultan / AP
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Książę Karol. Jerozolima, 23 stycznia 2020
Fot. Abir Sultan / AP
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Prezydent Izraela Reuven Rivlin. Jerozolima, 23 stycznia 2020
Fot. Ronen Zvulun / AP
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Prezydent Francji Emmanuel Macron. Jerozolima, 23 stycznia 2020
Fot. Abir Sultan / AP
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Władca Rosji Władimir Putin. Jerozolima, 23 stycznia 2020
Fot. Ronen Zvulun / AP
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Wiceprezydent USA Mike Pence. Jerozolima, 23 stycznia 2020
-
Książę Karol:
- Anita Lasker-Wallfisch powiedziała, że jest ryzyko, że Holocaust zostanie zamknięty w szklanej kuli, jak wojny napoleońskie czy wojna trzydziestoletnia. Holocaust nigdy nie może stać się tylko faktem historycznym. Nigdy nie możemy przestać odczuwać poruszenia i przerażenia na myśl o Holocauście.
Książę Walii mówi o nienawiści, która "przybiera coraz to nowe szaty i szuka nowych ofiar". - Na całym świecie dokonywane są barbarzyństwa ze względu na religię, rasę czy przekonania. Nigdy nie możemy spocząć na laurach w procesie tworzenia wspólnego zrozumienia i szacunku. Musimy dbać o grunt naszego społeczeństwa, aby nie zakorzeniły się w nich ziarna nienawiści. I nigdy nie możemy zapomnieć, że zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, a jedno życie ludzkie jest jak cały wszechświat.
-
Książę Karol:
- Ale to, że tego strasznego doświadczenia nie da się zrozumieć, nie oznacza, że nie można z nim walczyć. To znaczące, że spotykamy się w Izraelu, gdzie tak wielu ocalałych z Holocaustu znalazło schronienie. Miałem szczególny zaszczyt spotkać tak wielu ocalałych z Holocaustu, którzy przybywali do Wielkiej Brytanii i budowali tam swoje życie, przyczyniając się do dobrobytu naszego kraju.
Książę Karol opowiada historię urodzonej we Wrocławiu Anity Lasker-Wallfisch, która przeżyła zarówno Bergen-Belsen, jak i Auschwitz. Po wojnie wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie założyła Angielską Orkiestrę Kameralną, której patronuje dziś książę Karol. Lasker-Wallfisch była utalentowaną wiolonczelistką.
-
Przemawia książę Walii, Karol.
- To szczególny zaszczyt, że mogę tu być w imieniu Zjednoczonego Królestwa, upamiętnić wszystkich tych, którzy zginęli w Shoah. Ogrom tego ludobójstwa, z którym musiał sobie poradzić naród żydowski, jest nie do pojęcia. Wszyscy musimy żyć w cieniu tych wydarzeń. Wydarzenia takie jak to mają ogromne znaczenia. Dla wielu z was te historie to wasze historie: was, którzy byliście świadkami tego starszego barbarzyństwa, którzy doświadczaliście go bezpośrednio lub przez stratę najbliższych.
-
Fot. Ronen Zvulun / AP
Prezydent Francji Emmanuel Macron i Rabin Israel Meir Lau podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Jerozolima, 23 stycznia 2020
-
Prezydent Francji Emmanuel Macron:
- Chcę powiedzieć bardzo jasno: antysemityzm to nie jest tylko problem Żydów. To przede wszystkim problem innych. Zawsze było tak, że antysemityzm poprzedzał chwile słabości demokracji, prowadził do niemożności akceptacji innych. A Żydzi byli zawsze pierwsi w kolejce do wykluczenia. Po antysemityzmie pojawiał się rasizm.
- Dziś antysemityzm pojawia się znowu, i musimy z nim walczyć. Mosze Kantor wspomniał, że każdy z nas musi zadbać o porządek [we własnym kraju]. Ta mowa nienawiści grozi naszym dzieciom.
-
Fot. Abir Sultan / AP
Prezydent Izraela Reuven Rivlin i władca Rosji Władimir Putin podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Jerozolima, 23 stycznia 2020
-
Przemawia prezydent Francji Emmanuel Macron:
- Słowa nie wystarczą, ale fakt, że zgromadziliśmy się tutaj wszyscy, mówi wiele. Jestem głęboko poruszony, gdy myślę o tych, którzy ocaleli z Holocaustu i są tutaj z nami. Tymi, którzy dają świadectwo. To wy dzisiaj udowadniacie, jak udowadnialiście zawsze, czym jest ludzkość.
- 27 stycznia 1945 r. bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej przeszli przez bramy Auschwitz-Birkenau w okupowanej Polsce. Każdy z nich opisywał tę chwilę, ten szok, te niedowierzanie. Nie było obchodów, okrzyków radości czy gniewu, gdy żołnierze zobaczyli to, co zobaczyli. Był szok i niedowierzanie.
-
Wiceprezydent USA Mike Pence: "Bóg obiecał Żydom, że będzie ich prowadził i ofiaruje ziemię ich potomkom. Dziś widzimy dowód siły narodu żydowskiego i jest to dowód na wierność narodu żydowskiego wobec Boga".
-
Jako wiceprezydent USA z dumą mówię, że naród amerykański był z wami na samym początku tej drogi, od 1948 r., i będziemy dalej - mówi Mike Pence. 14 maja 1948 r. Izrael ogłosił niepodległość spod brytyjskiego mandatu Ligi Narodów.
-
Wiceprezydent USA Mike Pence mówi, że sojusznicy muszą się zjednoczyć "przeciwko jedynemu rządowi na świecie, który oficjalnie neguje Holocaust". - Świat musi być zjednoczony przeciwko Islamskiej Republice Iranu.
-
- Moja żona i ja sami możemy zaświadczyć: nie da się chodzić po Auschwitz i nie być przepełnionym żalem - mówi wiceprezydent USA Mike Pence. - Zobaczyć te stosy butów, komory gazowe, krematoria, wagony bydlęce, bramy do obozu i te fotografie dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy idą na śmierć, I nie zadać sobie pytania: "Jak mogło do tego dojść?"
-
Przemawia wiceprezydent USA Mike Pence:
- Dzisiaj pamiętamy o tym, co prezydent Trump nazwał "mroczną plamą" na historii ludzkości, największe okropieństwo, które człowiek uczynił człowiekowi w długim katalogu zbrodni ludzkich. Auschwitz, te bramy piekieł, pochłonęły tak wielu. Pamiętamy dziś, co się dzieje, gdy wołanie o pomoc spotyka się z odmową jej udzielenia. Miasto nazywało się Oświęcim. Ale w ramach wykorzeniania kultury polskiej naziści dali polskim miastom niemieckie nazwy. Tak Oświęcim stał się Auschwitz.
-
Zakończyło się przemówienie Władimira Putina. Prezydent Rosji nie wymienił ani Polski, ani Polaków.
-
Przemawia prezydent Rosji Władimir Putin:
- Nie możemy być bezradni wobec ksenofobii, rasizmu i antysemityzmu. Widzimy próby bronienia ksenofobii, zaprzeczanie przeszłości może mieć straszne konsekwencje. Jestem przekonany, że kraje założycielskie ONZ powinny mieć specjalną rolę zachowania naszej cywilizacji. Rozmawialiśmy o tym i ogólnie podejście jest pozytywne. Powinno odbyć się spotkanie Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i USA w dowolnym miejscu na świecie. Rosja jest gotowa prowadzić poważny dialog. To ważne kwestie, tak jak kwestia Libii była dyskutowana w Berlinie z inicjatywy kanclerz Merkel. Ale jest też wiele innych kwestii.
-
Putin mówi, że podobny los jak Żydów czekał Rosjan i szerzej, Słowian.
- Koniec tych barbarzyńskich planów nastąpił wskutek ogromnego wysiłku narodu rosyjskiego. Zapłaciliśmy potworną cenę, musieliśmy poświęcić miliony ludzi. Pamięć Holocaustu musi być zawsze przywoływana. Ale dziś pamięć wojny coraz częściej jest ofiarą krótkoterminowych interesów politycznych. To niedopuszczalne. Obowiązkiem polityków jest chronienie dobrego imienia ofiar. Musimy robić wszystko, co w naszej mocy, by tak się stało. Wszyscy muszą zagwarantować, że ta straszna tragedia już nigdy się nie powtórzy.
-
Prezydent Rosji Władimir Putin:
- W Auschwitz eksperymentowano także na ludziach różnych narodowości. Zginęło tam wiele setek tysięcy ludzi. Zbrodnie nazistów to jeden z najokropniejszych momentów w historii świata. Nie wolno nam zapomnieć, że ta zbrodnia miała wielu autorów. Obozy śmierci to nie tylko naziści, ale także ich posługacze, ich sługusy, pochodzące z wielu krajów europejskich. Te obozy działały także na okupowanych terytoriach ZSRR. 1,4 mln Żydów zamordowano w Rosji.
- Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że np. na Litwie zamordowano 95 proc. żydowskiej ludności. W Łotwie zamordowano 78 tys. Żydów, tylko kilkanaście tysięcy z nich przeżyło.
-
Przemawia prezydent Rosji Władimir Putin:
- Przed przyjazdem do Jerozolimy czytałem dokumenty z wyzwolenia Auschwitz. Trudno się czyta takie szczegóły, jak dokładnie działał ten obóz, ta maszyna eksterminacji. Wiele z tych pamiętników żołnierzy czy oficerów Armii Czerwonej były spisane drugiego czy trzeciego dnia po wyzwoleniu. Byli świadkami rzeczy, które sprawiały, że czuli głęboki ból.
-
Przemawia prezydent Rosji Władimir Putin:
- Dzisiaj na tym forum czcimy pamięć ofiar Holocaustu. To nasza wspólna odpowiedzialność, dług, który jesteśmy winni zarówno przeszłości, jak i przyszłości. 40 proc. zamordowanych to byli obywatele Związku Radzieckiego. Dla nas Holocaust to głęboka rana, której nigdy nie zapomnimy.
-
Trwa występ orkiestry symfonicznej, która wykonuje utwór "Ostatnia noc w getcie " autorstwa radzieckiego kompozytora Isaaca Schwartza.
-
PILNE
Za chwilę będzie przemawiał prezydent Rosji Władimir Putin.
-
Mosze Kantor, organizator Światowego Forum Holocaustu:
- Musimy prawnie zrównać słowa i czyny antysemityzmu ze słowami i czynami ekstremizmu, a nawet terroryzmu. Wspólnie zasiejemy nasiona zaufania i będziemy wierzyć, że nasze codzienne modlitwy o zbawienie zostaną wysłuchane.
-
- Czy ktoś się spodziewał, 75. lat po Holocauście, że synagogi znowu będą celem ataków? Że żydowskie cmentarze będą znów niszczone? - pyta retorycznie Mosze Kantor, organizator Światowego Forum Holocaustu. Mówi, że Żydzi wyjeżdżają z Europy z obawy o własne bezpieczeństwo, i jeśli ten trend się utrzyma, "za 30 lat nie będzie w Europie żadnego Żyda".
- Musimy wprowadzić prawa i w pełni je realizować. Tak jak Niemcy przyjęły dwa lata temu przeciwko mowie nienawiści w internecie. Stany Zjednoczone ostatnio zajęły się antysemityzmem na kampusach uniwersyteckich, ograniczając fundusze tym kampusom, które nie walczą z antysemityzmem. We Francji przyjęto uchwałę zabraniającą bojkotowania produktów ze względu na ich pochodzenie, co jest walką z bojkotem Izraela. Wielka Brytania stworzyła zespół roboczy, aby koordynować i działać przeciwko antysemityzmowi.
- I Rosja, gdzie jest być może najniższy antysemityzm, z uwagi na bezkompromisową, długofalową politykę przeciwko antysemityzmowi. Antysemityzm na arenie publicznej w Rosji nie występuje.
-
Przemawia prezes Europejskiego Kongresu Żydowskiego i organizator Światowego Forum Holocaustu, Mosze Kantor:
- Chciałbym powiedzieć, jak dziś wygląda sytuacja antysemityzmu, zwłaszcza dla Żydów w Europie. I jakie są kroki praktyczne, które należy podjąć, aby zatrzymać te zagrożenie.
Mówi, że Żydzi zawsze byli "pierwszym celem" wszelkiego rodzaju ekstremistów, którzy chcieli zniszczyć obowiązujący porządek społeczny.
-
AP
Bocznica kolejowa na terenie obozu Auschwitz
-
Premier Izraela Benjamin Netanjahu:
- Świat też wyciągnął wnioski z Holocaustu. A jednak martwię się, że wciąż nie ma jednolitej postawy wobec reżimu, który jest przepojony antysemityzmem. Izrael dziękuje prezydentowi Trumpowi i wiceprezydentowi Pence'owi za zwalczanie tyranii Iranu. Tyranii, która zagraża bezpieczeństwu całego Bliskiego Wschodu i całemu światu. Wzywam wszystkie rządy, aby dołączyły do walki z Iranem. Powtórzę: Izrael zrobi co będzie musiał, aby chronić naszych obywateli.
-
- Naród żydowski wyciągnął nauczkę z Holocaustu: aby zawsze brać na poważnie zagrożenie tych, którzy chcą nas zniszczyć - mówi premier Izraela Benjamin Netanjahu. - Żeby zawsze mieć siłę się bronić. Izrael musi być zawsze panem swojego losu.
-
Premier Izraela Benjamin Netanjahu:
- Tatuaże na przedramionach, stosy butów i okularów, zabrane ofiarom w ich ostatnich chwilach, komory gazowe i krematoria, które zamieniły miliony osób w popiół. Wszystko to jest świadectwem głębi zła, w jaką ludzkość może popaść. Ale Auschwitz to także ostateczny symbol żydowskiej bezradności, świadectwo tego, co się dzieje, gdy nasz naród nie ma głosu. Dzisiaj mamy głos, mamy ziemię, i mamy jak się bronić.
- Nasz głos słyszany jest dziś w Białym Domu i na Kremlu, w ONZ, w Londynie, w Paryżu i wielu innych stolicach na całym świecie. Mamy ziemię, do której sprowadziliśmy naszych wygnańców, i którą przekształciliśmy w potężne państwo. Siła naszego oręża, odwaga naszych żołnierzy i duch naszego narodu triumfowały wobec tych, którzy chcieli nas zniszczyć. Nasza dłoń jest wyciągnięta w geście pokoju do wszystkich naszych sąsiadów, i coraz więcej z nich ją przyjmuje, by budować pojednanie.
-
Premier Izraela Benjamin Netanjahu:
- Właśnie przyjechaliśmy tu z prezydentem Putinem z poruszającej ceremonii odsłonięcia pomnika ofiar Leningradu. Musimy powiedzieć: bramy piekieł zostały połamane zbyt późno. U samych fundamentów państwa Izrael leży jedno przekonanie: że nigdy już nie będzie kolejnego Holocaustu.
- Izrael jest niezmiernie wdzięczny aliantom i żołnierzom, którzy pokonali nazistów. Bez tego poświęcenia nie byłoby dziś ocalałych z Holocaustu.
-
Przemawia premier Izraela Benjamin Netanjahu:
- Szanowni goście, wasza obecność w Jerozolimie oddaje hołd sześciu milionom ofiar Holocaustu. Izrael dziękuje Wam. Auschwitz to zagłada. Jerozolima to zmartwychwstanie. Auschwitz to uwięzienie, Jerozolima to wolność. 75 lat temu nasi rodacy, Żydzi, zostali wyzwoleni z tej doliny śmierci, która była największą w historii ludzkości. Nikt z tych, którzy przeżyli Auschwitz, nie mogą o tym zapomnieć. Tej bezradności, grozy, płomieni i dymu, straty. W dniu wyzwolenia, kiedy żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do Auschwitz, czuli oni głęboką wdzięczność.
-
Na salę wszedł prezydent Rosji Władimir Putin. Spóźnił się, wszedł już po tym, jak prezydent Izraela Reuwen Riwlin skończył mówić.
-
- Izrael jest silną demokracją i dumnym członkiem wspólnoty międzynarodowej. Szukamy współpracy i partnerstwa - mówi prezydent Izraela Reuwen Riwlin.
- Nie ma czegoś takiego jak państwo żydowskie bez demokracji. My, Żydzi, możemy żyć tylko w państwie demokratycznym.
-
Prezydent Izraela Reuwen Riwlin mówi o "antysemityzmie, który pojawia się w różnych formach". - Antysemityzm zmienia swój kształt. Państwo Izrael nie jest zwycięzcą. Zawsze musimy się bronić, zawsze będziemy odpowiadać za społeczności żydowskie na całym świecie.
-
- Państwo Izrael nie powstało, aby zadośćuczynić za Holocaust - mówi prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Powstało, ponieważ jest naszą ojczyzną, ojczyzną narodu żydowskiego. Przybyliśmy tu z krańców ziemi po dwóch tysiącleciach wygnania.
-
Galerie Bilderwelt/East News
Dzieci wyzwolone z obozu Auschwitz, 1945
-
Prezydent Izraela Reuwen Riwlin:
- Pamiętamy, bo rozumiemy, że jeśli nie będziemy pamiętać, historia może się powtórzyć. Powiedzmy to sobie szczerze - antysemityzm nie zatrzymuje się na Żydach. Rasizm i antysemityzm to złośliwa choroba, żadna demokracja, żadne społeczeństwo nie jest na nie uodporniona.
-
Prezydent Izraela Reuwen Riwlin:
- Jako prezydent Izraela chciałem podziękować wam z głębi serca za to, że przyjechaliście. Dziękuję za waszą solidarność z narodem żydowskim, za wasze zobowiązanie, żeby pamiętać o Shoah.
-
Przemawia prezydent Izraela Reuwen Riwlin:
- 27 stycznia 1945 r. bramy piekła otworzyły się w Auschwitz. To potworne przedsięwzięcie w historii ludzkości, eksterminacja całego narodu, zatrzymało się. Zbrodnie, które zobaczyli żołnierze Armii Czerwonej, były niepojęte. Jeden z żołnierzy Armii Czerwonej opisał to, co widział na własne oczy. "Ziemia wzdycha z uwagi na okropieństwa, które wycierpieli ludzie. Nie jestem w stanie odpowiadać na płacz tej ziemi, która została przeklęta. Całe moje ciało było pogrążone w przerażeniu. Gorzko łkałem".
-
Brama obozu Auschwitz - Birkenau
-
"Pamięć o Shoah jest poddawana w wątpliwość. Antysemityzm zaczyna się od słów, ale rzadko na słowach się kończy" - mówi lektor w filmie dokumentalnym, którym rozpoczynają się obchody. "Pamiętanie o przeszłości to nasz obowiązek, ale to nie wystarczy. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, że przyszłe pokolenia będą pamiętały o Holocauście".
-
PILNE
W Jerozolimie rozpoczęły się 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zgromadzeni najpierw oglądają przygotowany z tej okazji film dokumentalny.
-
Podczas Światowego Forum Holocaustu głos ma zabrać m.in. brytyjski książę Karol.
Prince Charles has touched down in Jerusalem ahead of #HolocaustMemorialDay, and met with Israeli President @PresidentRuvi
— The Royal Family Channel (@RoyalFamilyITNP) January 23, 2020
The Prince and the President planted a tree in the grounds of the Presidential House, 75 years after the liberation of Auschwitz. pic.twitter.com/0YpvHHfALX -
Dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski relacjonuje z Jerozolimy:
- Żałujemy, że nie będzie prezydenta Dudy, ale dla nas to nie skandal, tylko statystyka. Kiedy zbiera się wielu ludzi, zawsze ktoś nie przyjedzie - mówi Mosze Kantor, organizator Światowego Forum Holokaustu (obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau).
-
Przemówienia podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau w kolejności chronologicznej:
1. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin;
2. Premier Izraela Binjamin Netanjahu;
3. Organizator wydarzenia, prezes Europejskiego Kongresu Żydowskiego Mosze Kantor
4. Prezydent Rosji Władimir Putin
5. Wiceprezydent USA Mike Pence
-
Mosze Kantor, oligarcha i polityk, który wymyślił obchody w Jerozolimie
Na Światowym Forum Pamięci Holocaustu w Jerozolimie w ten czwartek zabraknie Andrzeja Dudy. Czy to jego organizator - na życzenie Putina i przy wsparciu premiera Netanjahu - odebrał prawo głosu prezydentowi Polski, by ten nie mógł polemizować z krzywdzącą dla Polaków rosyjską wizją historii wojny?
-
Putin wygłosił krótkie przemówienie z okazji odsłonięcia pomniku ofiar oblężenia Leningradu.
- Blokady Leningradu i Holokaustu nie da się porównać z niczym innym - mówił. - Wiem o blokadzie Leningradu od rodziców. Mój ojciec bronił swojego rodzinnego miasta na froncie, moja matka przebywała w oblężonym mieście i zimą 1942 r.
pochowała tam dziecko.
-
Według dziennikarza RMF FM Pawła Balinowskiego prezydent Rosji Władimir Putin ma przemawiać przez 5 minut.
Nie było łatwo, ale dotarłem do Yad Vashem. Światowe Forum Holokaustu ruszy o 12.30(czasu PL), po Rilvinie, Netanjahu i Kantorze przemówi Putin, dostał 5 minut.
— Paweł Balinowski (@PBalinowski) January 23, 2020
Tymczasem do nieobecnych dołączył W.Zełenski, który oddał swoje miejsca Ocalonym.
W @RMF24pl nadajemy z Jerozolimy. pic.twitter.com/DgFI7vULFi -
Izraelskie media poinformowały, że na Światowym Forum Holokaustu nie pojawi się Jared Kushner - doradca Donalda Trumpa, a prywatnie jego zięć. W gabinecie Trumpa Kushner odpowiada m.in. za relacje z krajami Bliskiego Wschodu. Kushner jest synem żydowskiego imigranta, którzy przybył do USA z ZSRR. Sam Kushner jest wyznania mojżeszowego.
-
Emmanuel Macron wyprosił funkcjonariuszy izraelskich służb bezpieczeństwa z bazyliki św. Anny w Jerozolimie. Chwilę wcześniej doszło do przepychanki między nimi a jego ochroną.
Świątynia od 1856 r. jest własnością Francji - Imperium Osmańskie przekazało ją jako prezent Napoleonowi III. Francuzi uznają za prowokację każde wejście izraelskich służb do bazyliki położonej w części Jerozolimy zajętej przez Izrael po wojnie w 1967 r.
- Wiemy to doskonale, wszyscy znają zasady. Nie podoba mi się to, co zrobiliście. Wyjdźcie. Proszę, wyjdźcie. Przepraszam, ale znacie zasady - powiedział stanowczo prezydent Francji.
Nerwy puściły! Prezydent Macron krzyczy na Izraelskie służby z Jerozolimie.
— Dzisiejsza (@dzisiejsza) January 22, 2020
Teren Bazyliki św. Anny w Jerozolimie jest teoretycznie terytorium Francji dajać Macronowi prawo do wyproszenia Izraelskich służb. Czemu jednak tak nerwowa reakacja wobec zaprzyjaźnionego państwa? pic.twitter.com/wMt8Ncg7Lb -
Dyrektor Yad Vashem: Duda został poproszony o zabranie głosu podczas kolacji
Andrzej Duda zdradził Polskiemu Radiu, co powiedziałby w Jerozolimie, gdyby miał możliwość wystąpienia podczas Forum Holocaustu. Dyrektor Yad Vashem Awner Szalew stwierdził, że Duda został poproszony o zabranie głosu podczas kolacji z prezydentem Izraela.
-
Rozpoczęcie uroczystości z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zostało przesunięte na godz. 13.30 czasu polskiego (14.30 w Polsce).
-
Kilka dni temu Kancelaria Prezydenta powołała sztab kryzysowy ws. sporu z Rosją o historię. Nasza dyplomacja prosiła sojuszników, aby przemawiając w Jerozolimie, "uwzględnili polski punkt widzenia".
Przesłanie Prezydenta @AndrzejDuda ?Prawda, która nie może umrzeć" opublikowane dziś na łamach:
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 23, 2020
???? Washington Post,
???? Die Welt,
???? Le Figaro.#Auschwitz75 #WeRemember
https://t.co/PKqAwqOj8A pic.twitter.com/k3rW7MpNLe -
Prezydent Rosji Władimir Putin będzie przemawiał na obchodach w Jerozolimie jako czwarty. Po nim będzie przemawiał wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.
-
Rozpoczęcie obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zaplanowano na godz. 12.30 w Jerozolimie (godz. 13.30 czasu lokalnego). Obchody organizuje Instytut Jad Waszem, poświęcony żydowskim ofiarom Holocaustu.
-
Od Grossa po ustawę IPN. Jak "dobra zmiana" psuła stosunki polsko-izraelskie [KALENDARIUM]
Prezydent Andrzej Duda nie pojedzie do Jerozolimy na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Organizatorzy nie pozwolili mu przemawiać, gościem honorowym będzie za to Władimir Putin. Ale trudne relacje na linii Polska - Izrael mają dłuższą historię. Przedstawiamy kalendarium stosunków polsko-izraelskich od czasów "dobrej zmiany".
-
Prof. Friszke o nieobecności Polski w Jerozolimie: To śmiertelnie groźne
Wystąpienia Putina to próba uderzenia w Polskę i pośrednio w inne kraje, które stały się całkowicie niezależne od Rosji i są częścią struktur świata zachodniego - mówi prof. Andrzej Friszke w rozmowie z Dorotą Wysocką-Schnepf.
W Jerozolimie trwają obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Maciej Orłowski