- środa, 20 listopada 2019
-
PILNE
W głosowaniu przepadł wniosek o odrzucenie projektu o podwyżce akcyzy. Posłowie zdecydowali o skierowaniu go do do komisji finansów publicznych, która ma przygotować sprawozdanie 21 listopada. Wniosek o dodatkowe skierowanie projektu do komisji zdrowia został odrzucony.
-
Sejm zdecydował, że projekt dotyczący funduszu solidarności zostanie skierowany wyłącznie do komisji finansów publicznych. Komisja ma przedstawić sprawozdanie 21 listopada.
-
PILNE
Posłowie głosują nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu o funduszu solidarności.
Głosowało 439 posłów. Za było 211, przeciw - 227, wstrzymał się jeden. Wniosek przepadł.
-
Zakończyło się pierwsze czytanie projektów dotyczących funduszu solidarności oraz podwyżki akcyzy. Za chwilę głosowania.
-
PO złożyła wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu dotyczącego podwyżki akcyzy. Podobnie jak KP-PSL-Kukiz'15. W dalszych pracach Lewica będzie projekt korygować.
-
Posłowie KO Gabriela Lenartowicz i Marek Hok tłumaczą, że głosowali przeciwko udzieleniu rządowi wotum zaufania. Inny wynik - dodają - jest wynikiem błędu systemu.
W głosowaniu za było 237 posłów, z czego 235 to parlamentarzyści PiS, a dwoje pozostałych to właśnie Lenartowicz i Hok.
Problemy z nową karta do głosowania. Nie tylko moje, jak się okazało. Zdarzało się też w poprzedniej kadencji ale nie dotyczyło tak newralgicznych głosowań. pic.twitter.com/Fj0xwPhXn4
— Gabriela Lenartowicz (@GabaLenartowicz) 19 listopada 2019Jak się okazuje, system elektronicznego głosowania w Sejmie bywa zawodny... pic.twitter.com/MJnShCQabi
— Marek Hok (@marek_hok) 19 listopada 2019 - wtorek, 19 listopada 2019
-
Po zakończonej debacie dotyczącej funduszu solidarnościowego posłowie od razu przeszli do dyskusji dotyczącej podwyżki akcyzy.
Leszek Skiba z Ministerstwa Finansów zwraca uwagę, że ostatnia zmiana stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 201r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc. Proponowana zmiana podwyższa stawkę o 10 proc.
- Zmiana stawek o 10 proc. wynika m.in. z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych - mówi Skiba.
W imieniu PiS Piotr Polak złożył wniosek o skierowanie projektu do komisji finansów publicznych.
-
Zakończyła się dyskusja o projekcie dotyczącym funduszu solidarnościowego. Podczas debaty złożono wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, a także o wyłączne skierowanie go do komisji: finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny. Wnioski będą głosowane w bloku głosowań.
-
- Nikomu nic nie zabieramy, a tym bardziej nie zabieramy osobom niepełnosprawnym. To jest absolutne kłamstwo, nieprawda. Żerujecie na osobach niepełnosprawnych, to jest niegodziwe - odpowiada na zarzuty Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Opozycji zarzuca, że nie zna projektu.
-
Monika Wielichowska wymienia nazwiska posłów PiS, którzy podpisali się pod projektem. Większości nie ma na sali.
- Tak się wstydzicie tego, co zrobiliście, że nie przyszliście nawet na debatę? Nie ma was, kiedy procedujemy wasz projekt, projekt, pod którym się podpisaliście - wskazuje.
-
- Obrzydliwy, cyniczny projekt - mówi wprost Agnieszka Hanajczyk (KO).
- Co wy robicie, co wy wyprawiacie? Walka o władzę jest, była i będzie dla was ponad wszystko? - pyta Małgorzata Niemczyk (KO).
- Rząd w tej sprawie się nie wypowiedział - zwraca uwagę Krystyna Skowrońska (KO), nawiązując do tego, że projekt został złożony jako poselski. - Chyba wstydem byłoby dla państwa, żeby się w tej sprawie wypowiadać.
-
- Jak tak niegodziwe postępowanie, jak odbieranie osobom niepełnosprawnym wywalczonego funduszu można godzić z wartościami chrześcijańskimi? Zakładam, że wprowadzono was w błąd, mamiąc tym, że ten fundusz nie jest w pełni wykorzystany. Otóż nie jest w pełni wykorzystany, ponieważ dopiero zaczął być wdrażany - zwraca uwagę Katarzyna Kretkowska (Lewica). - Zwracam się i apeluję do waszych sumień i serc, bo wierzę, że je posiadacie.
-
Mirosława Nykiel (KO): - Dlaczego po festiwalu pogardy, jaki zafundowaliście osobom z niepełnosprawnościami w czasie prostu Sejmie, znowu teraz to robicie? Na szybko, bez konsultacji upokarzacie i krzywdzicie najsłabszych po raz kolejny.
- Czy tak powinno działać silne państwo? - pyta.
-
Teraz posłowie zadają pytania. Zgłosiło się ponad 40 osób.
- Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tak naprawdę ta danina będzie wypłacana dopiero w 2020 r., czyli jeszcze tego nie daliście, a już zabieracie. Jak złodzieje - mówi Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica).
- To nie jest debata o przepisach prawa, tylko o wartościach, uczciwości - mówi Mirosław Suchoń (KO).
-
Również Jakub Kulesza z Konfederacji zapowiada wniosek o odrzucenie projektu w całości.
-
- Stawiacie na kolejny konflikt- przemawia Agnieszka Ścigaj (KP-PSL-Kukiz'15). Mówi, że kiedy wprowadzano fundusz, wskazywano, że osobom niepełnosprawnym powinni pomagać najlepiej zarabiający. Z kolei teraz rządzący wskazują, że jednak trzeba odebrać osobom z niepełnosprawnościami, by dać starszym.
- Przecież mówiliście państwo, że wasze obietnice wyborcze będą finansowane z tego, że zabierzecie mafii, przestępcom, a nie osobom niepełnosprawnym - mówi Ścigaj. I składa wniosek o odrzucenie projektu.
-
Beata Maciejewska (Lewica): - Jeśli PiS obiecał 13., 14. czy jakąkolwiek emeryturę, to niech sięgnie po te pieniądze z budżetu. Niech znajdzie te pieniądze gdzie indziej. Niech np. nie finansuje Kościoła katolickiego w takich wielkich kwotach. Przecież Kościół katolicki jest dzisiaj drugim po Skarbie Państwa właścicielem ziemskim i świetnie da sobie radę bez pieniędzy z kieszeni podatników. Ale osoby z niepełnosprawnościami - nie.
Jak podkreśla, ''ten fundusz jest i tak kroplą w morzu potrzeb'' osób z niepełnosprawnościami.
Lewica składa wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, a jeśli wniosek przepadnie, to o skierowanie projektu do komisji polityki społecznej i rodziny celem szerokiej dyskusji.
-
Iwona Hartwich: - Nie okradajcie więcej osób z niepełnosprawnościami. Jesteście po to, żeby pomóc i stać na straży dobrobytu tych osób.
-
- Pan premier tu dziś dużo mówił, że polityka to obietnica, a obietnice są święte. Obiecywano pomoc osobom z niepełnosprawnościami, a z tych pieniędzy będą finansowane zasiłki pogrzebowe. Tak wygląda święta obietnica w wykonaniu PiS - mówi Sławomir Jan Piechota (KO). - Te pieniądze będą wydane na dodatkowe emerytury i zasiłki pogrzebowe. Tak wygląda pomoc osobom niepełnosprawnym w wykonaniu PiS.
- To nie jest obietnica, to jest wielkie oszustwo. Lista posłów, którzy podpisali się pod tym projektem, to będzie lista wstydu - mówi poseł Piechota.
KO wnosi o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
-
W imieniu PiS głos zabiera Gabriela Masłowska. Posłanka partii rządzącej mówi, że zmiany pozwalają na ''rozszerzenie zakresu funkcji funduszu''. Przekonuje, że zmiana nie wprowadza ''żadnych negatywnych skutków''.
- Do osób, które mają szczególne potrzeby, zaliczają się także emeryci i renciści oraz osoby, które pobierają rentę socjalną - mówi Masłowska. - Rząd PiS pamięta o starszym pokoleniu.
-
Bezpośrednio po głosowaniu w sprawie wotum zaufania dla gabinetu Mateusza Morawieckiego rozpoczęło się pierwsze czytanie zgłoszonego przez posłów PiS projektu w sprawie Funduszu Solidarnościowego. Został on wprowadzony po trwającym 40 dni proteście osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, jaki odbywał się w Sejmie w ubiegłym roku.
Projekt wpłynął do Sejmu w ubiegłą środę i jeszcze tego samego dnia został skierowany do pierwszego czytania. Podpisało się pod nim 18 parlamentarzystów PiS. Bo ustawa została złożona jako projekt poselski, a więc taki, który nie wymaga konsultacji społecznych.
- Zgodnie z projektem ustawy ze środków funduszu finansowane będą jednorazowe roczne świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów wraz z kosztami obsługi tego świadczenia - mówi przedstawicielka wnioskodawców Urszula Rusecka (PiS). Chodzi o obiecaną przez PiS tzw. 13. emeryturę.
-
-
PILNE
Po trwającej cały dzień debacie nad przedstawionym przez Mateusza Morawieckiego programem działania Rady Ministrów posłowie wyrazili wotum zaufania dla rządu.
Za było 237 posłów (wymagana do tego większość bezwzględna wynosiła 228 głosów), przeciw - 214, wstrzymało się troje. Głosowało 454 posłów.
PiS ma 235 posłów, a więc oprócz nich ''za'' zagłosowało również dwoje posłów Koalicji Obywatelskiej.
-
Po skończonym przemówieniu Mateusz Morawiecki został nagrodzony przez PiS oklaskami.
-
- Nie jest tak, że prokuratura śpi, nic nie robi - jak zarzucaliście - że nie pracuje, nie przekazuje postępowań przygotowawczych i spraw do sądów. Natomiast w sądach potrzebujemy oczywiście głębokiej reformy - mówi Mateusz Morawiecki.
Wcześniej posłowie opozycji wskazywali m.in. na odmowę wszczęcia przez prokuraturę śledztwa w sprawie budowy ''dwóch wież''.
-
Premier zapewnia, że PiS dotrzyma obietnicy dotyczącej podwyższenia płacy minimalnej.
-
Odnawialne źródła energii, smog. - Nasz rząd w ciągu dwóch lat zrealizował wszystkie postulaty, które trzy lata temu były wskazane przez Polski Alarm Smogowy - znów chwali rząd PiS Mateusz Morawiecki.
-
Dziś posłowie i posłanki Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego #Lewica zadali Premierowi @MorawieckiM pytania po #expose, https://t.co/wD1YJgsei9. ?? pic.twitter.com/F1sfMVuE9l
— Lewica (@__Lewica) 19 listopada 2019 -
Służba zdrowia. - Przez cztery lata, które rządziliśmy, nastąpił wzrost liczny lekarzy o 11 tys., a pielęgniarek o 17 tys. - przekonuje Mateusz Morawiecki.
Jak podkreśla, nastąpił też wzrost wydatków na służbę zdrowia z 70 mld zł do 105-106 mld. - Czyli o ponad 50 proc. w ciągu czterech lat - podkreśla.
Mówi, że po rządzie PO-PSL PiS zastał służbę zdrowia w stanie opłakanym.
-
Mateusz Morawiecki zaczął odpowiadać na pytania zadawane wcześniej przez posłów.
- Przez cztery lata naszych rządów wzrost dochodów z tytułu podatku VAT jest o 60 mld - chwali się premier.
-
PiS w VII kadencji PRZECIW projektowi #PierwszeństwoPieszych. W VIII kadencji PRZECIW obywatelskiej petycji. Stracono 4 lata. W tym czasie na przejściach dla pieszych życie straciły setki osób. @MI_GOV_PL przekonywało, że #PieszyZawszePierwszy ?to nie polskie wzorce kulturowe?.?? pic.twitter.com/qubwqp9wXk
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) 19 listopada 2019 -
Jako ostatni pytanie zadawał Tomasz Latos z PiS. Marszałek Elżbieta Witek ogłosiła przerwę do godz. 20.45. Potem Mateusz Morawiecki ma odpowiedzieć na pytania posłów.
-
Posłowie wciąż zadają pytania Mateuszowi Morawieckiemu.
- Mówił pan wiele o równości, wolności, solidarności, ale pańska wizja Polski jest wizją Polski, która wyklucza - zwraca się do niego Monika Rosa.
- Wyklucza konkretne grupy społeczne: aktywistki, feministki, mniejszość LGBT, ekologów, osoby niepełnosprawne,kobiety. Wyklucza tak wiele osób, że to nie jest wizja Polski solidarnej. Nasza siła tkwi w różnorodności, a pan tej różnorodności kompletnie nie szanuje - kontynuuje Monika Rosa.
A wśród polityków PiS wesołość. Śmieją się: Jacek Sasin, Marek Suski czy Tomasz Rzymkowski.
-
Według Solidarnej Polski Magdalena Biejat, która została przewodniczącą sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, ''niszczy polskie rodziny, chce zabijać poczęte dzieci'', ''zagraża naszej przyszłości''.
Solidarna Polska Ziobry pisze do PiS. Domaga się odwołania posłanki
Powód? Według Solidarnej Polski chce ona ''zabijać poczęte dzieci''.
Próba odwołania @MagdaBiejat z f-kcji przewodniczącej Komisji Polityki Społ. i Rodziny to skandal, ale i objaw paniki prawicy przed polityką opartą na rzetelnej wiedzy naukowej. Taką politykę wnosi do Sejmu @__Lewica. Miłośnicy zabononów - tak, macie się czego bać!#MuremZaBiejat
— A. Dziemianowicz-Bąk (@AgaBak) 19 listopada 2019 -
- Jestem jedną z tych osób, o których dziś mówił pan premier w swoim exposé - wróciłam z emigracji - nawiązała do słów z porannego wystąpienia Mateusza Morawieckiego Urszula Zielińska (KO).
- Ale wróciłam, nie dlatego że Polska jest zieloną wyspą cudów statystycznych, o których mówił pan premier. Wróciłam, bo boję się o swoją rodzinę, która pozostała w kraju rządzonym przez pana rząd. Przez cztery ostatnie lata konsekwentnie ignorowaliście fakt, że Polska oddycha najbardziej toksycznym powietrzem w Europie. Przez cztery ostanie lata pozwoliliście na to, by ponad 200 tys. Polek i Polaków umarło przedwcześnie z powodu smogu. Wasz program Czyste Powietrze to - wybaczcie - czysta teoria - przemawia.
I pyta: - Czy przez kolejne cztery lata dalej będziecie tylko wycinać, spalać i betonować?
-
Jak podaje Onet, w Sejmie trwa pilne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z szefami partii koalicyjnych wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy - Jarosławem Gowinem i Zbigniewem Ziobrą.
Tematem ma być umowa koalicyjna oraz współpraca przy najważniejszych dla rządu ustawach. Według portalu to właśnie w związku z pilną potrzebą spotkania wycofany został projekt ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS. Przeciwko takiej zmianie prawa opowiadało się Porozumienie Jarosława Gowina.
-
Iwona Hartwich mówi, że exposé premiera słuchała z wielką uwagą.
- Powiedział pan o równości, godności, normalności, solidarności. Ale jak to się ma w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami? - pyta.
Do premiera kieruje dwa pytania: - W jaki sposób zamierza pan ochronić osoby niepełnosprawne od grabieży z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami de facto przez pański rząd?
- Czy zamierza pan - i w jakim czasie - zlikwidować kryterium dochodowe do 500 plus dla osób z niepełnosprawnościami, które są niezodlne do samodzielnej egzystencji? - pyta.
-
Mirosława Nykiel z Koalicji Obywatelskiej nazwała premiera Morawieckiego "Mateuszek Kłamczuszek"
-
Abraham Lincoln miał powiedzenie: "Czasem możesz kogoś oszukać, ale nie możesz okłamywać wszystkich, cały czas". Premier @MorawieckiM konsekwentnie stara się tę mądrość obalić. Pana wystąpienie nazwano #ExposeKłamstw! I pozostał symbol: Marian #Banaś oklaskujący Pana na stojąco! pic.twitter.com/YrcBhyThG7
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) November 19, 2019 -
#terazwSejmie posłowie IX kadencji przez ok. 3 godziny komentowali #ExposePMM.
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) November 19, 2019
Teraz trwa seria pytań posłów dotycząca tematów poruszonych w mowie programowej rządu @PremierRP @MorawieckiM
??Transmisje
YouTube??https://t.co/MrMUhHzJqa
www??https://t.co/tv7wwHafvh#Expose #Sejm pic.twitter.com/UEiaQVlMw5 -
Najmniej wartościowe i najmniej konkretne exposé w historii przykryte wycofaniem projektu dot. 30-krotności składek ZUS. Defensywa się pogłębia. Tam już nikt nad niczym nie panuje.
— Krzysztof Kosiński (@kosinskik) November 19, 2019 -
Z drugiej strony przemilczenie w expose kwestii obrony narodowej, Wojska Polskiego i przem. obronnego można tłumaczyć fatalnym bilansem dotychczasowych działań PiS w tym obszarze. Bo jak odwoływać się do szaleństw duetu Macierewicz-Misiewicz i pustej propagandy min. Błaszczaka?
— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) November 19, 2019 -
O co posłowie pytają premiera Morawieckiego?
Czy wszystkie programy społeczne nie zadłużą kraju?
Jak rząd wesprze Kraków w organizacji igrzysk europejskich?
Jak rząd jest przygotowany na spowolnienie gospodarcze?
Czy rząd powróci do pomysłu budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej?
Ilu biskupów jest sądzonych za to, że kryło księży pedofilów?
Jak przeciwdziałać naciskom samorządów na działanie policji?
Które miasta Wielkopolski mogą liczyć na budowę obwodnic?
Skąd i ile pieniędzy będzie przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli?
-
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska zaprosiła posłów do zadawania pytań premierowi Morawieckiemu. Każdy chętny ma minutę na to zadanie.
-
Przemówienie Adriana Zandberga (Lewica Razem), które zdaniem wielu komentatorów może zmienić polską politykę
-
Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska) do premiera Morawieckiego: - Pan dużo mówi o najlepszym państwie do życia w Europie. Szkoda, że zasada ta dotyczy tylko ludzi z legitymacją PiS.
-
PiS chce wpisać do konstytucji PPK i IKE
?? Rozumiemy nieufność Polaków do systemu, dlatego mam propozycję dla wszystkich siedzących tutaj na sali. Naprawmy to wspólnie. Zmieńmy Konstytucję RP tak by zagwarantować środki #PPK i Indywidualnych Kont Emerytalnych, zagwarantować ich prywatność i ochronę. #exposePMM pic.twitter.com/ZmkC70H5tA
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 19, 2019 -
Z exposé Morawieckiego wynika, że to Europa powinna uczyć się od jego rzadu, jak chronić lasy czy zwalczać karuzele VAT. Czy chodzi o dewastację Puszczy Białowieskiej i mafię VAT w Min. Finansów czy o zwykłą megalomanię i propagandę? #exposekłamstw
— Bogdan Klich (@BogdanKlich) November 19, 2019 -
W Sejmie dziennikarze dyskutują na temat Zandberga, który rozniósł exposee premiera Morawieckiego i zastanowiają się, czy to już jest przemówienie na kampanię prezydencką.
— Paweł Wroński (@PawelWronskigw) November 19, 2019 -
Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej po exposé Morawieckiego: - Przeraziło mnie jak mało mówił Pan o polityce zagranicznej. Widać brak zainteresowania polityką wschodnią. Pan musi być w Kijowie, Tbilisi, Kiszyniowie, tam jest przyszłość polskich interesów, tam waży się pozycja Polski także na Zachodzie. Donbas i Krym to nie są sprawy, które dotyczą naszego hobby, to najważniejsze sprawy w Europie. A Pan nie potrafi powiedzieć na ten temat chociaż kilku zdań. To kwestia naszej racji stanu!
-
Sławomir Nitras do premiera Morawieckiego w debacie po exposé: - W tej izbie wszyscy premierzy prowadzili nas w kierunku Zachodu. Pan jest pierwszy, który zaprzecza wszystkim wartościom, na których zbudowana jest cywilizacja zachodnia. Polski premier szczuje nas Zachodem. My jesteśmy z tego świata i proszę nas z niego nie zabierać! Potem się dziwimy, że w każdej sferze kontaktów z Zachodem ponosimy klęskę. Co zrobiliśmy pozytywnego z Unią Europejską? Jedyny sojusz jaki mamy to z Donaldem Trumpem, bo przecież nawet nie z całymi Stanami Zjednoczonymi.
-
Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej do premiera Morawieckiego: - Skok na kasę Polaków to wasz prawdziwy program. Okradniecie osoby z niepełnosprawnością, podwyższycie akcyzę. Zaczynacie tę kadencję z hukiem. Prezes Banaś rozłożył kontrolę skarbową. Myśleliśmy, że z nieudolności. Dzisiaj zastanawiamy się, czy nie dlatego, żeby ułatwić działania przestępczych swoim kolegom. Okłamał Pan Sejm, że subwencja oświatowa wzrasta, a ona w relacji do PKB zmalała. Chce pan zapisać bezpieczeństwo emerytalne w Konstytucji? PiS chce chronić obywateli przed PiSem?!
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Adrian Zandberg podczas wystąpienia po expose premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego. Warszawa, Sejm , 19 listopada 2019
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Adrian Zandberg podczas wystąpienia po expose premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego. Warszawa, Sejm , 19 listopada 2019
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Adrian Zandberg podczas wystąpienia po expose premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego. Warszawa, Sejm , 19 listopada 2019
-
Nowy poseł Franciszek Sterczewski zauważył swoisty "iloczyn Morawieckiego":
#expose @MorawieckiM poprzednio obiecał 100 tys. mieszkań. Powstało ok. 1 tys.
— Franek Sterczewski (@f_sterczewski) November 19, 2019
Czy jeśli teraz obiecuje 200 tys. to ma na myśli że powstanie 2 tys.?#iloczynMorawieckiego -
Lewica zapowiada złożenie projektu ustawy o podniesieniu płac w budżetówce:
.@ZandbergRAZEM: #Lewica zgłosi projekt podwyższenia płac w całej budżetówce. Prosta zasada: jeśli pracujesz w budżetówce, to nie możesz zarabiać mniej niż 3,5 tys. Pracy dla państwa trzeba przywrócić godność i właściwy statut. #expose #kontrexpose pic.twitter.com/jBGtXKluP5
— Lewica (@__Lewica) November 19, 2019 -
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Debata po expose premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego. Warszawa, 19 listopada 2019
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Debata po expose premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego. Warszawa, 19 listopada 2019
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Debata po expose premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego. Warszawa, 19 listopada 2019
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Debata po expose premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego. Warszawa, 19 listopada 2019
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Debata po expose premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego. Warszawa, 19 listopada 2019
-
Barbara Nowacka (Koalicja Obywatelska) po exposé Morawieckiego: - W 78 proc. gmin na Podlasiu nie ma gabinetu ginekologa. Dyskryminacja kobiet w obszarze zdrowia ma jeszcze czarniejszą kartę: brak dostępu do edukacji seksualnej i legalnej aborcji. Dożyjemy dnia, że prezydent będzie kobietą!
-
Dyskusja o #exposePMM. @KosiniakKamysz w imieniu @Polska_Koalicja: Gwarantem dobrobytu Polek i Polaków jest wspólnota narodowa. pic.twitter.com/HEuqyHh8zY
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) November 19, 2019 -
.@bbudka o deformie edukacji ??
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) November 19, 2019
Podaj dalej??#exposeKłamstw pic.twitter.com/RH4b0qmtu4 -
Kancelaria Sejmu informuje, że Lewica nie zagłosuje za wotum zaufania dla rządu premiera Morawieckiego
.@__Lewica chce zmiany. Chce Polski, która jest solidarna, ale która jest świecka i wolna, bo tylko w takiej Polsce wszyscy będziemy czuć się bezpiecznie - @ZandbergRAZEM w debacie nad #exposePMM #Sejm pic.twitter.com/cMQjO8bZZB
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) November 19, 2019 -
.@bbudka: Mówi pan, że będziecie bronić polskich dzieci, wysyłając do Trybunału Konstytucyjnego człowieka, który próbował usprawiedliwiać zachowania pedofilskie? #exposeKłamstw
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) November 19, 2019 -
- Mówi Pan o tysiącu bezemisyjnych szkół, a ma Pan blisko 6 tys. zlikwidowanych gimnazjów. Jeżeli przez wszystkie przypadki odmieniacie słowo "wolność", to ja się poważnie o tę wolność obawiam. Bo jesteście dobrzy tylko w straszeniu Polaków, napuszczaniu jednych na drugich. Czy w tym 90-minutowym monologu zwykły obywatel usłyszał jakiś konkret? Czy dowie się o podwyżce cen prądu, podnoszeniu podatków? Milion samochodów elektrycznych, 100 tys. mieszkań - to symbole waszej niewiarygodności! - Borys Budka po exposé premiera Morawieckiego.
-
Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej: - Spodziewałem się wystąpienia poważnego kandydata na premiera, a stanął spiker telewizyjny, który żyje w innej rzeczywistości: gdzie dobrze funkcjonuje służba zdrowia i nie ma problemu z inwestycjami. Panie premierze, czy może Pan podać chociaż jedną inwestycję, którą rozpoczęliście i zakończyliście? Odmieniał Pan przez wszystkie przypadki słowo "normalność". Czy symbolem nowych elit ma być Pan prezes Banaś? To jest normalność? Albo Pani Pawłowicz jako symbol sprawiedliwości i sądownictwa. Czy symbolem ochrony środowiska ma być wykluczenie dziesiątek polskich miast z programu "czyste powietrze"? Czy to jest normalne państwo?
-
Jeśli ustawy naprawiające ochronę zdrowia i inne prospołeczne propozycje PiS wpakuje do zamrażarki, to sami sobie wydadzą świadectwo. #expose #kontrexpose #lewica @ZandbergRAZEM pic.twitter.com/VWa3FNe5TM
— Razem (@partiarazem) November 19, 2019 -
?? Przedstawimy nasz #PaktDlaKlimatu. Wy zaoraliście zieloną energię - to były jedne z pierwszych waszych decyzji. Odwrócimy to. Postawiliście na węgiel, ale nawet tego nie potrafiliście zrobić. Kupujecie go z Rosji na potęgę ? @KosiniakKamysz w #Sejm #expose pic.twitter.com/AkkpthxD5E
— ?? PSL (@nowePSL) November 19, 2019 -
Robert Winnicki z Konfederacji: - Polska ma być silna, bogata, dumna i nowoczesna, ale bez powtarzania błędów Zachodu. Morawiecki przedstawił ideologię "ciepłej wody w kranie", a to wejście w buty Tuska, nawet jeśli leży przy nich więcej narodowych flag. Rząd PiS nie broni tradycyjnych wartości, dopuszcza tęczowe piątki, a w telewizji lecą seriale, które promują ideologię gender. Ideologia państwowa jest materialistyczna i uległa wobec lewicowej ideologi obyczajowej"
-
?? Nie ma zgody na dojenie państwa, nie ma zgody na uwłaszczeniu się na państwowym majątku, nie ma zgody na zawłaszczanie historii. Polska jest wspólnym dobrem wszystkich Polaków ? @KosiniakKamysz w #Sejm #expose pic.twitter.com/4OIIiFyYV2
— ?? PSL (@nowePSL) November 19, 2019 -
?? Expose premiera polskiego rządu to nie żart, nie koncert życzeń. To powinna być poważna dyskusja o Polsce. Diagnoza i rozwiązanie problemów Polaków. Usłyszeliśmy koncert życzeń: wszystkiego najlepszego dla wszystkich. Bez recepty na bolączki Polaków ? @KosiniakKamysz w #Sejm. pic.twitter.com/bkNRri2F8w
— ?? PSL (@nowePSL) November 19, 2019 -
"Bezczelnością jest mówienie o zrównoważonym budżecie, gdy szpitale są zadłużone na 14 mld zł. Domagamy się natychmiastowej realizacji paktu na rzecz zdrowia! Brakuje lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych - to nie daje poczucia bezpieczeństwa" - Kosiniak-Kamysz odpowiada premierowi na jego exposé.
-
Waldemar Kosiniak-Kamysz (PSL): Czy normalnym jest Państwo, w którym dzieli się Polaków na lepszy i gorszy sort, w którym sekretarka prezesa NBP zarabia więcej w miesiąc, niż pielęgniarka czy nauczycielka przez rok?
-
"Polska nie jest własnością PiS i prawicowych fanatyków. Ale to się kończy. W rządzie zasiadają tylko 3 kobiety i to dobrze obrazuje poglądy PiS. Lewica zawsze stała i stoi po stronie praw kobiet. Przedstawimy ustawę łagodzącą przepisy antyaborcyjne" - Adrian Zandberg z Lewica Razem zwraca się do premiera Morawieckiego.
-
Adrian Zandberg (Lewica Razem): - Chcemy wyplenić patologię śmieciowego zagrożenia. Wysokość płacy minimalnej powinna rosnąć automatycznie wraz z gospodarką, a nie zależeć od widzimisię premiera. Słuchałem Panie premierze co Pan mówił o gospodarce, jest Pan niewiarygodny, miały być inwestycje, a ich nie ma. Mówił Pan, że po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów na prąd, a dziś słyszę, że elektromobilność to przerabianie VW Golfa na gaz.
-
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
-
- Pana przechwałki brzmią jak kompletnie absurdalny żart. "Mieszkanie plus" to kompromitacja. Przez cztery lata zbudowaliście 900 mieszkań - uważa Zandberg.
-
.@ZandbergRAZEM #expose #kontrexpose: państwo dobrobytu to tanie mieszkania na wynajem, to dobrze dofinansowane szpitale, bezpłatna ochrona zdrowia i edukacja. To państwo, w którym każdy czuje się bezpiecznie. A nie jest ofiarą bicia i wyzwisk ze strony prawicowych radykałów.
— Razem (@partiarazem) November 19, 2019 -
- Usłyszałem kilka słów pięknych, a nawet słusznych, kiedy pan premier mówił o dobrobycie i nowoczesności. Pan pięknie mówił, nawet bym w to uwierzył, gdyby nie jeden mały techniczny szkopuł. Pan już rządził i to kilka lat. Pan nie może odciąć się od tych rządów, więc trochę bardziej niż obietnice, interesuje mnie to, jakim był pan premierem - mówił z kolei Adrian Zandberg (Lewica Razem), zwracając się do Morawieckiego.
-
.@SchetynadlaPO: Zwycięstwo opozycji demokratycznej w Senacie to nowa rzeczywistość, z którą musicie wię pogodzić. Będzie normalnie #exposeKłamstw
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) November 19, 2019 -
- Nie wiem do którego expose mam się odnieść. Prezes Kaczyński je poprawił, widocznie nie było powiedziane tak jak chciał - stwierdził Schetyna. I dodał: - Mówicie o uczciwości. A to pan, panie premierze, jest jedynym premierem III RP dwukrotnie skazanym za mówienie nieprawdy
-
Jarosław Kaczyński wezwał do współpracy i wyszedł na przemówienie G. Schetyny.
— Paweł Wroński (@PawelWronskigw) November 19, 2019 -
Expose Mateusza Marawieckiego. Motoryzacja, infrastruktura i drogi - wiele sloganów, konkretów mało
Celem nowego rządu jest budowa polskiego państwa dobrobytu - zapowiedział w exposee premier Mateusz Morawiecki. Ale nie wyjaśnił konkretnie, jak to osiągnąć.
-
Kaczyński nawiązywał do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. - Unia musi wyjść z kryzysu, podejmując rzeczywiste działania tam, gdzie są one potrzebne, przede wszystkim wracając do fundamentów, opanowując różnego rodzaju uzurpacje - mówił.
-
Prezes #PiS J. #Kaczyński w #Sejm: #UE jest w kryzysie, z którego musi wyjść wracając przede wszystkim do swoich fundamentów, dbając o przyzwoitość i walcząc z rajami podatkowymi, a także patologiami, które w niej występują. #exposePMM #expose
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) November 19, 2019 -
- Konieczna jest repolonizacja w możliwym i racjonalnym zakresie. Musimy dążyć do normalności. To słowo klucz w wystąpieniu premiera. I ta normlaność powinna nam towarzyszyć we wszystkim - mówił prezes PiS.
-
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
-
Prezes PiS mówi o "wrogiej socjalizacji" w szkołach. - Trzeba odeprzeć zewnętrzną, wrogą socjalizację - powiedział prezes PiS.
-
Prezes #PiS J. #Kaczyński w #Sejm: Będziemy działać w kierunku, aby kobiety uzyskały równość zarobków i możliwości. #exposePMM #expose
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) November 19, 2019 -
Kaczyński powiedział, że Stany Zjednoczone są jedynym państwem, które może gwarantować bezpieczeństwo w sferze międzynarodowej. - Kwestia sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi gwarantuje bezpieczeństwo, choćby poprzez powiększenie wojsk amerykańskich w Polsce.
-
- Centralną wartością i podstawą organizacji naszego społeczeństwa, pewnego rodzaju fundamentem na którym to wszystko musi się opierać, jest polska rodzina. Rodzina rozumiana tradycyjnie, rodzina, która przybiera formy związku kobiety i mężczyzny. I w żadnym wypadku nie można przyjać, że marginalne zjawiska mają stanowić normę - mówił Kaczyński.
-
Nie ma legitymacji do podkreślania roli rodziny, kiedy państwo odbiera finansowe wsparcie nie tylko organizacjom prokobiecym, które walczą z przemocą w domach, ale także telefonowi zaufania dla dzieci - komentuje Anna J. Dudek.
-
- Pustka aksjologiczna to zniszczenie, to sytuacja, która nie sprzyja niczemu dobremu, a z całą pewnością nie sprzyja sukcesom. Oczywiste jest, że w tym wypadku chodzi o ideały polskie, a wśród tych ideałów na pierwszym miejscu z całą pewnością jest wolność. Ale też jest i inna wartość o której nie można zapominać, a tą wartością jest zaufanie. Zaufanie bierze się ze spełnionych obietnic. PiS swoje obietnice spełniło. I w ten sposób uzyskało zaufanie i - można powiedzieć - odnowiło polską demokrację - mówił prezes PiS.
-
- Polska jest dzisiaj zarówno pod względem społecznym i gospodarczym inna niż cztery lata temu - mówił prezes PiS.
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
-
- Wysłuchaliśmy wystąpienia, które przedstawia spójną koncepcję naszej przyszłości. Przed Polską otworzyło się okno możliwości. Okno możliwości uzyskania tego, co naszemu narodowi się należy, to znczaczy europejskiego poziomu życia, polskiego państwa dobrobytu i trzeba z tego skorzystać. Wystąpienie ma charakter przekonującego planu - zaczął Kaczyński.
-
Prezes #PiS J. #Kaczyński w #Sejm: Wysłuchaliśmy wystąpienia, które przedstawia spójną koncepcję naszej przyszłości. Przed Polską otworzyło się okno możliwości. #exposePMM #expose
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) November 19, 2019 -
Zaczęła się debata po exposé premiera. Na mównicę wszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński. Powitano go brawami.
-
Zdaniem Katarzyny Lubnauer z Nowoczesnej w swoim expose premier Morawiecki mówił za mało o edukacji
PMM w #exposeklamstw mało uwagi poświęca edukacji.
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) November 19, 2019
Dla niego szkoła to tylko oszczędność energii - 1000 szkół Eko (za podobne do 1 mln aut elektr., żeby uwierzyć) i tablice multimedialne.
Panie Premierze, to mało, żeby szkoła stała się przyjazna i @Nowoczesna
Edukacja głupcze! -
Rzecznik PO Jan Grabiec mówi o "expose kłamstw":
Morawiecki zapowiada tworzenie funduszu modernizacji szpitali, podczas gdy nie jest w stanie zapłacić nawet za zabiegi, które się w nich odbywają, a szpitale wykazują rekordowe zadłużenie #exposekłamstw
— Jan Grabiec (@JanGrabiec) November 19, 2019 -
Konfederacja krytycznie o expose premiera Morawieckiego:
Expose premiera zawierało elementy lewicowe, centrowe i prawicowe, swojskie i globalistyczne, postępowe i tradycyjne. Nie wyłania się z niego spójna wizja, uderza jak mało było o gospodarce, raził brak reformatorskiego zapału.
— Krzysztof Bosak ???? (@krzysztofbosak) November 19, 2019
Na plus kilka konserwatywnych i narodowych nawiązań. -
Premier @MorawieckiM w expose jak zwykle z wieloma cytatami i inspiracjami. Byli Piłsudski, Dmowski, Wyszyński, Reagan, ale również Tusk i Schetyna, ten ostatni zapewne nieświadomie ;) https://t.co/EdbTIK5pYM #expose #morawiecki #premier
— Dominik Uhlig (@dominikuhlig) November 19, 2019Byli Piłsudski, Dmowski, Wyszyński, Reagan, ale również Tusk i Schetyna
-
Czy w Polsce jest możliwe wprowadzenie estońskiego systemu podatkowego? Zwrócili się o to do resortu finansów polscy przedsiębiorcy. Jakie są jego zalety, wyjaśnia Dariusz Bednarski, partner zarządzający w firmie doradczej Grant Thornton
-
Zdaniem prezydenta orzeczenie TSUE jest "znamienne". - Jeżeli spojrzymy na ten fragment, w którym TSUE mówi o tym, że SN sam powinien rozstrzygnąć te kwestie, w których zadał pytania prejudycjalne, to moim zdaniem jasno można się tutaj dopatrzeć - w jakimś sensie - ukrytego stanowiska SN. Po prostu te sprawy o które SN zadał pytania, to tak naprawdę to są kwestie polityczne, które powinny zostać rozstrzygnięte w naszym kraju i że to kwestie polskiej, wewnętrznej polityki. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, to TSUE do tych spraw wtrącał się nie będzie i nie będzie za Polaków ich przesądzał - powiedział Duda. I stwierdził, że "dzisiaj są w Polsce sędziowie, zwłaszcza w Sądzie Najwyższym, z poprzedniej epoki, którzy uważają, że lepiej było być nominowany przez władze komunistyczne niż przez władze wolnej Polski".
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
-
Duda zaznaczył, że cieszy się z zaakcentowania przez premiera kwestii ochrony klimatu czy ograniczenia zużycia plastiku.
-
Prezydent dziękuje premierowi za podkreślenie znaczenia polityki międzynarodowej. - Cieszę się bardzo, że premier podkreślił nasze ambicje jeżeli chodzi o politykę europejską - powiedział Duda.
-
- Cieszę się, że premier zaakcentował te rzeczy, które z mojego punktu widzenia są tak bardzo istotne. A mianowicie, że chcemy, żeby Polska stała się wreszcie normalnym państwem. Pan premier pojęcie normalności powtórzył kilkakrtonie. I dodał: - To nie jest ciepła woda w kranie, tylko to jest ciepła woda w kranie w mieszkaniu za które możemy spokojnie zapłacić czynsz.
-
Zapowiedź systemu kaucyjnego? Wspieram. Tylko przedstawieciele premiera na zespole #Zerwijzplastikiem kręcili nosem, a rząd pokazywał raport, z którego ivh zdaniem wynikało, że się ?nie opłaca? #exposekłamstw
— Agnieszka Pomaska (@pomaska) November 19, 2019 -
Paweł Wroński: - Premier Morawiecki kończy wyznaniem wiary w Polskę i wezwaniem do Boga. Łącznie 1 godzina i 20 minut. Czyli raczej średnia. Otrzymuje bukiet biało - czerwonych róż. Całość kończą okrzyki Mateusz.
-
Przerwa w obradach potrwa do godz. 13.
-
Na zakończenie exposé rozległy się długie oklaski i znów skandowano: - Mateusz! Mateusz!
-
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
-
- Wierzę mocniej niż kiedykolwiek, że nadeszła chwila aby nasz potencjał przekuć w rzeczywistość. Możemy być najsilniejszym pokoleniem jakie miała Polska, które zobaczy Polskę wielką i wolną, jak w marzeniach naszych ojców - mówił premier. - Ambicja Polaków jest starsza od naszych podziałów, jest od nich większa. Drodzy rodacy, wszyscy niesiemy duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska - kontynuował Morawiecki. I zakończył: - Wielkość to kwestia wyboru. Idziemy ku nowemu i niech Bóg nad nasza drogą czuwa. Dziękuję bardzo!
-
Premier: "Wpuścimy auta z czterema pasażerami na buspasy". Czy buspasy się zatkają?
Wygłaszając w Sejmie expose premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmianę przepisów, tak, by na buspasy mogły wjeżdżać samochody z minimum czwórką pasażerów. - Jak to egzekwować? Jak sprawdzać, ilu pasażerów jest w samochodzie? - pytają warszawscy urzędnicy
-
Prezes NIK Marian Banaś również postanowił wysłuchać expose premiera. pic.twitter.com/GH0x8v9l6F
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) November 19, 2019 -
Paweł Wroński: Premier popada w lekki mesjanizm. Twierdzi, że właśnie tu w centrum Europy zebrały się najlepsze europejskie cechy i kultywowane są europejskie wartości.
-
- Zapobiegliśmy sprowadzeniu tysięcy uchodźców z Bliskiego Wschodu. Stało się tak dzięki naszej aktywności - powiedział premier.
-
9000 km torów kolejowych jako obietnica PMM. W tej kadencji? To nieco ponad 6164 metry dziennie wliczając święta. Mają rozmach ??#exposeKłamstw
— Maciej Lasek (@LasekMaciej) November 19, 2019 -
Premier zapowiedział wprowadzenie systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki plastikowe.
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
-
Premier #Morawiecki opowiada, jak walczył przez ostatnie 4 lata o opodatkowanie wielkich korporacji międzynarodowych i regulowanie ich wpływów. Tak jak np. Ubera, Panie Premierze? #exposePMM
— Magda Biejat (@MagdaBiejat) November 19, 2019 -
W momencie, gdy premier Mateusz Morawiecki w uniesieniu deklaruje budowę 200 tys. mieszkań, oklaski wyjątkowo wątłe. Nawet posłowie PiS pamiętają fiasko programu Mieszkanie Plus - relacjonuje Paweł Wroński.
-
Wcześniej Premier mówił: - Zmieńmy razem Konstytucję RP tak, by zagwarantować środki obywateli zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowe i Indywidualnych Kontach Emerytalnych.
-
- Polacy mają prawo żeby ich dzieci mogły oddychać czystym powietrzem. To jest normalność, to nie jest ideologia, to dobro publiczne, które nie zna podziałów politycznych. Będziemy więc dalej rozwijać program "czyste powietrze" - mówi premier.
-
Premier #Morawiecki mówi o tym, że Polska musi przestać być krajem który konkuruje niskimi kosztami pracy. Pełna zgoda. To jak to jest, że PiS mając większość w Sejmie, rząd i prezydenta od czterech lat nie zlikwidowali śmieciówek? #expose
— Marcelina Zawisza (@mmzawisza) November 19, 2019 -
Budowa Baltic Pipe będzie symbolicznym końcem uzależnienia Polski od dostaw gazu z Rosji. pic.twitter.com/1eAVhfXYmy
— Jadwiga Emilewicz ?????? (@JEmilewicz) November 19, 2019 -
Premier mówi, że celem rządu jest zmodernizowanie i wybudowanie ponad 9 tys. kilometrów torów kolejowych.
-
Premier zapowiada, że przekona Europę do wyrównania dopłat tak jak Polska przekonała UE w sprawie relokacji. Premier zapowiedział to już w poprzednim expose - relacjonuje Paweł Wroński.
-
Tymczasem do ław rządowych weszli ministrowie @ZiobroPL @MWosPL i @mwojcik_ #expose #Sejm pic.twitter.com/Rtt24LVoTo
— Karol Darmoros (@KarolDarmoros) November 19, 2019 -
- Od początku naszych rządów postawiliśmy na sprawne instytucje walczące z nadużyciami podatkowymi, skuteczne służby specjalne i sprawne instytucje rozwojowe - mówił premier. Ze strony opozycji było wtedy słychać śmiechy.
-
.@PremierRP, który był szefem @MF_GOV_PL kłamie, że subwencja oświatowa rośnie.
— Iza Leszczyna?????? (@Leszczyna) November 19, 2019
Podpowiem, że poziomu nakładów nie podaje się w wartościach nominalnych, tylko w relacji do #PKB
I wygląda to tak??
-w 2015r. subwencja stanowiła 2,24%25PKB
-w 2018r. to tylko 2,03%25PKB#exposeKlamstw -
- Wesprzemy konkretnymi pieniędzmi kluby sportowe w Polsce. W kolejnych czterech latach jesteśmy gotowi na więcej - mówił Morawiecki. I zażartował: - Konsultowałem to bezpośrednio z ministrem sportu.
-
Morawiecki przekonuje, że jego rząd "podniósł radykalnie nakłady na zdrowie".
-
Premier mówił wcześniej, że będą kontynuowane wypłaty 13 emerytury, a w 2025 r. mają zostać wypłacone "czternastki".
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
-
- Wprowadzone zostanie pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście. Wprowadzimy możliwość poruszania się buspasem, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby - mówił Morawiecki.
-
Mateusz Morawiecki zapowiadał podniesienie stopy inwestycji z 20 do 25 proc. wartości naszego PKB.
— Mirosława Nykiel (@MiroslawaNykiel) November 19, 2019
Wyszło inaczej. Wskaźnik spadł do 18 proc. Polska jest w ogonie Europy??
Bez inwestycji nie ma mowy o trwałym wzroście PKB i dobrobycie Polaków. #ExposeKlamstw@Platforma_org -
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
-
- Tam, gdzie ktoś będzie rozgrywał wolność przeciwko tradycji, staniemy na straży pojednania tych dwóch wartości. Nie ma naszej zgody na eksperymenty społeczne i rewolucje ideologiczne. Stawką jest przyszłość naszych dzieci i przyszłość ta powinna spoczywać w rękach rodziców, bo to jest normalność. I powiem więcej, dzieci są nietykalne, kto podnosi na nie rękę, tę ideologiczną rękę, ten podnosi rękę na całą wspólnotę. Kto chce dzieci zatruć ideologią, rozbić więzi rodzinne, bez zaproszenia wejść do szkół, ten podkłada pod Polskę ładunek wybuchowy, chce wywołać wojnę kulturową. Nie będzie tej wojny. Nie dopuszczę do niej! - mówił Morawiecki. Został nagrodzony długimi brawami.
-
Premier Morawiecki mówi, że wyrywa rodziny ze skrajnego ubóstwa. Tymczasem w 2018 r. wzrosła liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie, Z 4,3 %25 żyjących na poziomie minimum egzystencji w 2017 do 5,4 %25 w 2018. Dane GUS. #Exposekłamstw
— Agnieszka Pomaska (@pomaska) November 19, 2019 -
Nic o drożyźnie drenującej portfele Polaków, haniebnych decyzjach kadrowych, tysiącach PiS-iewiczów w instytucjach państwowych. Zamiast tego żonglowanie liczbami i wybiórczymi statystykami.#exposekłamstw #hipokryzjaPiS
— Borys Budka (@bbudka) November 19, 2019 -
Premier krytykuje nierówności płac ze względu na płeć. - Będziemy dążyć do sprawiedliwej zasady, taka sama płaca za taką samą pracę - mówi.
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
-
- Wiem, że dziś rodzina jest przez niektórych traktowana jako przeżytek. Nie zgadzamy się, by wyjątki określały co jest normą. Wierzymy, że przyszłość naszych dzieci powinna być budowana na stabilnym fundamencie rodziny - deklaruje Morawiecki. I dodał: - Jako pierwsi podjęliśmy program ogromnych, prorodzionnych transferów społecznych.
-
Premier wcześniej przekonywał, że rządowi PiS udaje się "skutecznie walczyć z nierównościami". - Bank Światowy docenia nowy polski model rozwoju - mówił Morawiecki. Stwierdził, że trzeba budować szeroką klasę średnią.
-
Trzymam kciuki za nowy rząd. Wierzę, że tak jak do tej pory wiarygodność, dotrzymywanie danego słowa oraz skuteczna realizacja celów programowych, będą dla gabinetu zjednoczonej prawicy priorytetami.
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) November 19, 2019 -
Komentuje Agata Szczęśniak z Oko.press.
bardzo dobrze, że premier mówi o:
— Agata Szczęśniak (@a_szczesniak80) November 19, 2019
- globalnych nierównościach
- rajach podatkowych
- korporacjach unikających płacenia podatków
to jak się ma podatek cyfrowy?#expose -
- Widzimy wiele przejawów globalnej niesprawiedliwości - przekonuje Morawiecki. Mówi o "silnych korporacjach", które unikają opodatkowania.
-
- Musimy też wystrzegać się pułapek. Wolny rynek na którym nie ustanowiono uczciwych reguł konkurencji szybko ulega wynaturzeniu. Prawo rozwoju ulega wtedy prawu siły. I to rola państwa aby w tej niesprawiedliwej nierównowadze przywracać normalność - mówi Morawiecki.
-
Transmisję na żywo można również obejrzeć na naszym Facebooku.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji
-
- Liczę na szeroką współpracę w interesie Polski wszystkich sił politycznych. Dla Polski, dla rozwoju, w imię normalności! Nasz cel to polskie państwo dobrobytu. Dlatego Polska nie może być wypadkową naszych wewnętrznych interesów tylko sumą naszych wspólnych celów i ambicji - mówi Morawiecki. Wystąpienie przerywane jest oklaskami.
-
- Otrzymaliśmy od Polaków silny, demokratyczny mandat, który wynika z rekordowej liczny głosów oddanych na nasze ugrupowanie - stwierdził Morawiecki.
-
PILNE
Mateusz Morawiecki zaczął wygłaszać exposé.
-
- Mateusz! Mateusz! - skandowali politycy PiS.
"Mateusz, Mateusz!". pic.twitter.com/3hp8wLz23m
— Jacek Gądek (@JacekGadek) November 19, 2019 -
Na razie na galerii wśród zaproszonych gości ciekawa trójka. Miłą pogawędkę ucięli sobie Marek Jurek, Jan Krzysztof Bielecki i Leszek Miller - relacjonuje dziennikarz "Wyborczej" Paweł Wroński, który jest w Sejmie.
-
-
Dzień dobry, zapraszamy Państwa do śledzenia relacji z Sejmu. Mateusz Morawiecki wygłosi expose.
Mateusz Morawiecki wygłosił exposé w Sejmie. Posłowie debatują nad pierwszymi ustawami
Rafał Wójcik, Jakub Łukaszewski, Paweł Kośmiński