- wtorek, 12 listopada 2019
-
Kończymy relację na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
-
Sejm wznowi obrady w środę o godz. 17.30 i wybierze składy osobowe komisji.
-
Gabriela Morawska-Stanecka została wicemarszałkinią Senatu. Za kandydaturą było 56 senatorów, przeciw było 28, wstrzymało się 15. Jeden senator nie głosował.
-
Trwa głosowanie nad kandydaturą Gabrieli Morawskiej-Staneckiej z Lewicy.
-
Stanisław Karczewski wicemarszałkiem Senatu. Za kandydaturą głosowało 82 senatorów, przeciw było trzech, wstrzymało się 15 senatorów.
-
Gratuluje. Mam nadzieję na współpracę na rzecz rozwiązywania problemów Polek i Polaków. Senat nie może być areną walk partyjnych. Potrzebny jest dialog. Lekarzowi z lekarzem, chirurgowi z chirurgiem, będzie łatwiej o porozumienie. Damy radę. https://t.co/hMvnZdOhAZ
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) November 12, 2019 -
Senatorowie głosują nad kandydaturą Stanisława Karczewskiego.
-
Michał Kamiński wicemarszałkiem Senatu z PSL. Za kandydaturą Kamińskiego głosowało 53 senatorów, przeciw było 37, 10 senatorów wstrzymało się od głosu.
-
#Senat.orowie wybrali Bogdana Borusewicza wicemarszałkiem Senatu. Za głosowało 90 senatorów, przeciw 4 senatorów, wstrzymało się 5 senatorów. pic.twitter.com/QbWXiDfega
— Senat RP ???? (@PolskiSenat) November 12, 2019 -
Na wicemarszałków #Senat.u zostali zgłoszeni: senator Bogdan Borusewicz, senator Michał Kamiński, senator Stanisław Karczewski, senator Gabriela Morawska-Stanecka. Marszałek Senatu ogłosił 20-minutową przerwę potrzebną do przygotowania kart do głosowania.
— Senat RP ???? (@PolskiSenat) November 12, 2019 -
Borys Budka został szefem klubu Koalicji Obywatelskiej. Był jedynym kandydatem i został wybrany jednogłośnie.
@bbudka szefem klubu parlamentarnego ?Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna,Inicjatywa Polska, Zieloni ??? pic.twitter.com/o67MCEl4dW
— Barbara Nowacka (@barbaraanowacka) November 12, 2019 -
W Sejmie trwa posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej. Wybrany na nim zostanie szef klubu. Politycy KO z którymi rozmawiała "Wyborcza" są pewni, że nowym przewodniczącym zostanie Borys Budka.
-
PILNE
Sejm wybrał wicemarszałków, PiS będzie miało dwóch: Małgorzatę Gosiewską (za 435, przeciw 10, wstrzymało się 7) i Ryszarda Terleckiego (za 299, przeciw 19, wstrzymało się 129), Lewicę będzie reprezentował Włodzimierz Czarzasty (384 za, 22 przeciw, 7 wstrzymało), wicemarszałkami zostali też Małgorzata Kidawa-Błońska (za 411, przeciw 12, 20 głosów wstrzymujących) i Piotr Zgorzelski z PSL (za 422, przeciw 10, wstrzymujących się 18) - pisze z Sejmu dziennikarka "Wyborczej" Agata Kondzińska.
-
Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu.
Premier @MorawieckiM:Z ogromną wdzięcznością dla pana prezydenta @AndrzejDuda i wszystkich członków RM chciałbym złożyć dymisję Rady Ministrów, ale z ogromną radością z tego, co udało nam się zrealizować.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 12, 2019
Tego, czego nie udało nam się jeszcze zrealizować - to poprawimy i zrobimy.Maciek Jaźwiecki
Maciek Jaźwiecki
Maciek Jaźwiecki
-
Nieoczekiwanie na mównicę sejmową wszedł Cezary Tomczyk z gratulacjami dla marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - donosi z Sejmu Agata Kondzińska. Poprosił, by posłowie wstali. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek próbowała oponować, ale Tomczyk zaintonował hymn. Posłowie wstali i zaczęli śpiewać. Gdy skończyli, głos zabrał Janusz Korwin-Mikke. - Z laudacji dowiedzieliśmy się, że pani marszałek będzie żelazną ręką trzymać tu porządek. Ale jak na razie nie umiała odebrać głosu premierowi, a teraz pozwoliła wykorzysta hymn w celach partyjnych. To skandal!
Korwinowi-Mikke odpowiedział poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski: - Hymn nigdy nie był partyjny. I zgłosił kandydaturę Czarzastego na wicemarszałka.
-
- Żadnego ultimatum nie stawialiśmy - stwierdził Krzysztof Kwiatkowski. - A z ręką na sercu? - dopytywała Justyna Dobrosz-Oracz. - Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że poparłem pana senatora Grodzkiego - odpowiedział Kwiatkowski.
Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Wyborcza" Kwiatkowski postawił ultimatum Grzegorzowi Schetynie. Za głosowanie na Tomasza Grodzkiego Kwiatkowski chciał fotelu wicemarszałka Senatu.
-
Sejm wznowił obrady. Posłowie uchwalili, że w obecnej kadencji będzie pięciu wicemarszałków. PiS proponuje Małgorzatę Gosiewską i Ryszarda Terleckiego, PO - Małgorzatę Kidawę-Błońską, PSL - Piotra Zgorzelskiego, Lewica - Włodzimierza Czarzastego.
-
PILNE
Grodzki zapowiedział, że będzie czterech wicemarszałków.
-
- Pojęcie rewanżyzmu będzie nam obce. Za chwile przystąpimy do wyborów wicemarszłków i chcę powiedzieć, że pogłoski o tym, że PiS nie dostanie stanowiska są nieprawdziwe. My nie będziemy szli tą drogą - mówi nowy marszałek Senatu.
-
- Chciałbym wskazać Grzegorza Schetynę, jako architekta porozumienia, które wydawało się nie do zrealizowania - mówi Tomasz Grodzki na wspólnej konferencji ze Schetyną.
-
- Chcę podziękować tym wszystkim z którymi ustalaliśmy zasady współpracy na te cztery lata. Chcę podziękować i pogratulować senatorowi Tomaszowi Grodzkiemu, bez którego nie odbyłaby się ta cała operacja. Ale dziękuję także koalicjantom z którymi współtworzyliśmy pakt senacki: Włodzimierzowi Czarzastemu i Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, a także senatorom niezależnym - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.
-
Grodzki zarządził godzinną przerwę. W jej trakcie będą zgłaszane kandydatury na wicemarszałków Senatu.
-
- Jeśli z Sejmu przyjdą do nas dobre ustawy i państwo senatorowie uznają, że jest dobra to ją uchwalimy. Jeśli będzie trzeba ją poprawić to ją poprawimy Na tym polega praca Senatu i tego będę strzegł - mówi Grodzki.
-
- To jest zwycięstwo demokracji. Wznoszę ten gest, jako przypomnienie czasów, kiedy zwycięstwo było możliwe dzięki solidarności i wielkiej woli całego narodu - mówi Grodzki - mówi Grodzki unosząc ręce w geście Victorii.
-
Gratulacje Panie Marszałku @profGrodzki ?? https://t.co/kbkHlJxD7i
— M. Kidawa-Błońska (@M_K_Blonska) November 12, 2019 -
PILNE
Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu.
Opozycja będzie rządzić Senatem. Tomasz Grodzki marszałkiem
Za kandydaturą Tomasza Grodzkiego głosowało 51 senatorów. Wygrał z kandydatem PiS Stanisławem Karczewskim, który dostał 48 głosów. Jeden senator się wstrzymał.
-
PILNE
W rozmowie z "Wyborczą" Lidia Staroń potwierdziła, że to ona była jedyną senatorką, która wstrzymała się od głosu.
-
PILNE
Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu - dowiedziała się nieoficjalnie "Wyborcza". Na Grodzkiego głosowało 51 senatorów, Karczewski dostał 48 głosów, jeden senator się wstrzymał.
Sławomir Kamiński
-
PILNE
Jak nieoficjalnie dowiedziała się dziennikarka "Wyborczej" Justyna Dobrosz-Oracz niezależny senator Krzysztof Kwiatkowski postawił ultimatum Grzegorzowi Schetynie. Za głosowanie na Tomasza Grodzkiego Kwiatkowski chciał fotelu wicemarszałka Senatu.
-
Koniec głosowania w wyborach na marszałka Senatu. Przerwa do godz. 19.
-
Nie może być inaczej #Senat #TomaszGrodzki pic.twitter.com/mULFKSMo4x
— Krzysztof Brejza (@KrzysztofBrejza) November 12, 2019 -
Głosowanie jest jawne, więc senatorowie nie kryją się ze swoimi wyborami:
Głosowanie jest jawne, więc..... pic.twitter.com/DafduLDK9K
— Marek Borowski (@MarekBorowski) November 12, 2019 -
-
W Sejmie kolejna przerwa, tym razem do godz. 19.15. Posłowie tylko na chwilę wrócili na salę obrad. PiS zgłosił uchwałę, by Sejm miał pięciu wicemarszałków, tak by każdy klub miał swojego reprezentanta. Identyczną propozycję zgłosił Borys Budka z PO, dlatego uchwała PiS została przyjęta.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że Sejm czeka aż Senat wybierze marszałka.
-
Trwają wybory między Grodzkim i Karczewskim.
-
"Ma za sobą epizod pracy opozycyjnej. W trakcie studiów był jednym z przywódców strajków w roku 1981. Potem poszedł w kierunku lekarskim, a w wolnej Polsce uzyskał specjalizację z chirurgii klatki piersiowej. Potem był dyrektorem szpitala, a zatem ma doświadczenie w zarządzaniu. Był radnym, więc ma epizod samorządowy" - z sylwetki prof. Tomasza Grodzkiego.
-
"Jako marszałek Senatu zintensyfikował współpracę międzyparlamentarną z państwami sąsiednimi. Zaangażował się w opiekę nad rodakami za granicą. Za jego rządów wzrósł prestiż Senatu. Jest doskonałym kandydatem" - trwa przedstawianie kandydatury senatora Karczewskiego na marszałka.
-
-
Stanisław Karczewski i Tomasz Grodzki kandydatami na marszałka Senatu.
-
Senatorowie niezależni (Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Staroń): - Zakładamy koło, ale w sprawach głosowań personalnych będziemy podejmować indywidualne decyzje. W sprawach merytorycznych wypracujemy wspólne stanowisko.
-
Senatorowie niezależni mają poprzeć kandydata opozycji na marszałka, czyli prof. Tomasza Grodzkiego. Ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy przerwa w obradach Senatu się przedłuża, bo trwają ostatnie pozakulisowe negocjacje w tej sprawie. A więc nic jeszcze nie jest pewne! Czy prof. Grodzki rzeczywiście zostanie marszałkiem, a może PiS w ostatniej chwili przeciągnie któregoś z senatorów na swoją stronę?
-
Przerwa w obradach Senatu się przedłuża. Cały czas można zgłaszać kandydatury na marszałka izby wyższej. Niemal pewne jest, że będzie to prof. Tomasz Grodzki jako kandydat opozycji oraz Stanisław Karczewski z PiS.
-
W #Senat zakończyło się ślubowanie senatorów X kadencji. Marszałek Senior Barbara Borys-Damięcka zarządziła przerwę do godziny 17.22 - na zgłaszanie kandydatów na marszałka Senatu. pic.twitter.com/vve5aSLeJh
— Senat RP ???? (@PolskiSenat) November 12, 2019 -
Prof. Tomasz Grodzki w TVN24: - To historyczny moment. Sejm będzie w rękach rządzących, Senat - opozycji. Wierzę, że tak będzie, bo wielokrotnie rozmawiałem z senatorami niezależnymi, od których najwięcej zależy, i deklaratywnie czułem, że mam ich poparcie.
-
??Sejm bezwzględną większością głosów wybrał @elzbietawitek na stanowisko Marszałka #Sejm pic.twitter.com/KJBhbFkier
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) November 12, 2019 -
Barbara Borys-Damięcka ogłasza przerwę. W tym czasie można zgłaszać kandydatury na marszałka Senatu. Przerwa potrwa do godz. 17.25
-
Wybór prof. Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu coraz pewniejszy!
.@PolskiSenat: powstało nowe koło senatorów niezależnych, które w głosowaniu na marszałka ma poprzeć kandydata KO Tomasza Grodzkiego - dowiedziała się nieoficjalnie @PAPinformacje. W kole mają znaleźć się: Krzysztof Kwiatkowski, Wadim Tyszkiewicz i Lidia Staroń pic.twitter.com/CDX1ZHThQv
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) November 12, 2019 -
Trwa ślubowanie senatorów.
-
Trwa pierwsze posiedzenie @PolskiSenat X kadencji. pic.twitter.com/4sUrQUT8ZV
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 12, 2019 -
Barbara Borys-Damięcka na pierwsze posiedzenie Senatu zaprosiła pisarkę Olgę Tokarczuk. Laureatka nagrody Nobla nie mogła przyjechać, ale napisała, że życzy dobrej i jasnej energii w pracy Senatu.
-
Barbara Borys-Damięcka, marszałek senior Senatu: - Senat przez wiele osób postrzegany jest tylko jako izba refleksji i zadumy, która zatwierdza to, co wypracowano w Sejmie. Przecież Senat ma swoją moc. Może przeprowadzać swoje inicjatywy, debaty, pełnić funkcję popularyzacyjną.
-
Sejmowe przemówienie Morawieckiego można podsumować jednym zdaniem: kosmiczny pokaz propagandowych kłamstw.
— Marcin Kierwiński (@MKierwinski) November 12, 2019
Tyle?? -
- Praca Senatu w tej kadencji może być trudna, bo nie ma jednej większości. Najwięcej głosów zdobył obóz zjednoczonych konserwatystów, ale w sumie większość może mieć opozycja. Ale życzę powodzenia we wszelkich pracach parlamentarnych - powiedział prezydent Andrzej Duda i powołał Barbarę Borys-Damięcką na marszałka-seniora.
-
Andrzej Duda w Senacie: - Cieszę się, że w Senacie jest reprezentowane tak szerokie spektrum polityczne, prawie tak szerokie jak w Sejmie. Często słyszymy głosy, że może Senat mógłby być zlikwidowany. Ale przecież Senat jest ważnym symbolem i elementem debaty politycznej. To izba refleksji, ale bardzo fachowej refleksji.
-
Inauguracyjne posiedzenie Senatu X kadencji.
-
W Senacie odśpiewano hymn Polski, pierwsze posiedzenie X kadencji Senatu rozpoczyna prezydent Andrzej Duda.
-
Elżbieta Witek ogłasza przerwę w posiedzeniu Sejmu do godz. 17.30. Za chwilę rozpoczną się obrady Senatu.
-
Premier Morawiecki wylicza dokonania rządu PiS, pogania go marszałek Elżbieta Witek, a tymczasem w Senacie trwają przygotowania do inauguracyjnego posiedzenia, które ma się rozpocząć o godz. 16.
-
Duda o przestrzeganiu konstytucji
— Barbara Nowacka (@barbaraanowacka) November 12, 2019
Morawiecki o wiarygodności
Kaczyński o zgodzie
A barierki wokół, język podziałów i pogardy użyty przez Macierewicza i odwlekanie wyboru wicemarszałków Sejmu i kupczenie wokół senatu pokazują że to cyniczna gra PiS.
A Banaś nadal szefem NIK -
Mateusz Morawiecki wylicza kolejne obszary, w których jest coraz lepiej i nastąpiła jakościowa zmiana: służba zdrowia, oświata, drogi, koleje...
- Spytajcie czy w tym roku w waszej gminie były odrzucone jakieś wnioski o remonty dróg. Zasadnicze są także zmiany w kolejnictwie. Kolejki do lekarzy się zmniejszyły, a nauczyciele zarabiają coraz więcej. Jest jeszcze wiele dziedzin życia, gdzie jest lepiej - mówił premier.
-
Premier @MorawieckiM podsumowuje cztery lata #DobraZmiana.
— Piotr Müller - rzecznik rządu (@PiotrMuller) November 12, 2019
A już za kilka dni exposé nakreślające wyzwania na najbliższe lata! #DobryCzasPL pic.twitter.com/QGox68OxOM -
Premier Morawiecki o polskiej skarbówce: - Przy was Eliot Ness to blednąca gwiazda.
-
Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy zwraca się do Marszałkini Sejmu Elżbiety Witek z wnioskiem o wydanie zarządzenia znoszącego tymczasowe ogrodzenie terenu Sejmu RP od ulicy Wiejskiej. pic.twitter.com/ACF4I5FCX3
— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) November 12, 2019 -
314 głosów "za", 11 - "przeciw". Wstrzymało się 134. Posłowie wybrali @elzbietawitek na stanowisko Marszałka #Sejm pic.twitter.com/LYam9zklm8
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) November 12, 2019 -
Mateusz Morawiecki: - Demokracja ma się tak dobrze jak nigdy wcześniej. Bo czymże jest demokracje, jak nie oddawaniem wielu ważnych głosów w wyborach. Co się stało, że z narodu pesymistów przez cztery lata zamieniliśmy się w naród optymistów? Polacy czują się bezpiecznie na rynku pracy, po raz pierwszy w tak szerokim zakresie uwierzyli, że wsparcie państwa jest możliwe i ma sens. To rewolucja godności, która została potwierdzona przez międzynarodowe instytucje. To wszystko poprawiło się w czasach PiS. Mieliśmy do czynienia z rozkwitem wolności i demokracji. Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaliczają nas do największych gospodarek na świecie. Rewolucja godności nie stała się jednak sama z siebie, to wynik pracy polityków, wielu zmian w gospodarce. Wiemy jak duże znaczenie miał tutaj program 500+.
-
Mateusz Morawiecki złożył dymisję Rady Ministrów i podsumowuje ostatnie cztery lata rządów PiS.
-
Sławomir Nitras z PO zaapelował do nowej marszałek, by nie robić przerwy i nie czekać na wybory do prezydium Senatu.
-
- Zrobię wszystko byśmy w tej izbie mogli w sposób godny i rozważny prezentować swoje stanowisko. Ale proszę żeby się stosować do moich poleceń - mówi Elżbieta Witek, nowy-stary marszałek Sejmu.
-
Elżbieta Witek została marszałkiem Sejmu bezwzględną większością głosów.
-
Trwa głosowanie nad kandydaturą Elżbiety Witek na marszałka Sejmu.
-
Jarosław Kaczyński, prezes PiS: - Widzę koniec opozycji totalnej. Jeśli tak rzeczywiście będzie to następuje duża zmiana. Mam nadzieję, że to nie będą tylko słowa, ale za tym pójdą także czyny. Ale są rzeczy, z którymi nie można się zgodzić. Większość ma prawo nie tylko powoływać marszałka, ale ma prawo także rządzić. Klubem, który ma najwięcej reprezentantów w Senacie jest PiS i z tego muszą być wyciągnięte odpowiednie wnioski.
-
Robert Winnicki, Konfederacja: - Chcielibyśmy żeby ten Sejm był rzeczywiście otwarty, żeby można było debatować w sposób wolny i nieskrępowany. Żeby nie było mrożenia ustaw, jak w poprzedniej kadencji, jak to miało miejsce choćby w przypadku ustawy o ochronie życia poczętego.
-
Jakub Kulesza, Konfederacja: - Chcieliśmy skorzystać z okazji i zadać pytanie. Od tego zależy, czy zagłosujemy za kandydaturą Pani marszałek. Czy do debaty, o której mowa, zostanie dopuszczona także ideowa prawica?
-
Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL: - Polska debata parlamentarna wymaga odrodzenia. Prezydent Andrzej Duda mówił o tym w swoim wystąpieniu. Dlatego z szacunkiem odnosimy się do werdyktu wyborczego, w którym PiS zdobyło najwięcej głosów i ma prawo zgłosić marszałka. Poprzemy kandydaturę Pani Elżbiety Witek. Dzisiaj jest kredyt zaufania, ale mamy nadzieję, że nasze projekty będą nie tylko rozpatrzone, ale zostanie nad nimi wykonana realna praca. Potrzeba naprawdę otwartej, rzetelnej debaty!
-
Krzysztof Gawkowski z SLD: - Lewica też nie zgłosi swojego kandydata i poprze Panią marszałek Witek. Ale mamy nadzieję, że Sejm będzie kuźnią idei, a nie kuźnią, gdzie się łamie demokrację.
-
Borys Budka z PO: - Przed nowym marszałkiem będzie przygotowania przepisów, które będą respektowały wyroki Trybunału Europejskiego. Liczymy, że Pani niezależność będzie udowodniona w najbliższych dniach. Nie będziemy głosować przeciwko Pani kandydaturze.
-
Borys Budka z PO o kandydaturze Elżbiety Witek na marszałka: - Nie wystawiamy innej kandydatury, nie będziemy głosować przeciwko. Mam nadzieję, że podobne prawo większości będzie szanowane w drugiej izbie - w Senacie. Od nowej marszałek Sejmu oczekujemy niezwłocznego wykonania wyroku NSA i upublicznienia list poparcia sędziów kandydujących do KRS.
-
- Wykazała się wysoką kulturą osobistą, zaangażowaniem na wszystkich pełnionych dotąd stanowiskach. Jest doświadczonym parlamentarzystą, jest posłem nieprzerwanie od 2005 roku. Była lubianym przez uczniów nauczycielem i cenionym dyrektorem szkoły w Jaworze. Krucha, delikatna, ale twarda i z charakterem, przed którą na baczność stawał niejeden generał. Wierna ideałom, zasadnicza, ale z dystansem do siebie. Jest absolwentką Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego - w takich słowach kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu rekomendowała Marzena Machałek z PiS.
-
Jedyną kandydaturą na marszałka Sejmu jest Elżbieta Witek. Poinformował o tym marszałek senior Antoni Macierewicz.
-
Obrady Sejmu zostały wznowione.
-
Ryszard Terlecki ponownie wybrany przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS.
-
Przerwa w Sejmie została wydłużona do godz. 14.50. Do tego czasu można składać kandydatura na marszałka Sejmu. Wszystko wskazuje na to, że funkcję tę obejmie urzędujący marszałek Elżbieta Witek z PiS.
-
-
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się że po wyborze marszałka Sejmu zarządzona zostanie przerwa. Chodzi o to, żeby przed wyborem prezydium Sejmu znać wyniki na marszałka i wicemarszałków w Senacie. PiS uzależnia wybór wicemarszałków Sejmu od kształtu prezydium Senatu.
-
Antoni Macierewicz zarządził przerwę do godz. 14.35. W tym czasie można zgłaszać kandydatów na stanowisko marszałka Sejmu.
-
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar tłumaczy, jak ważną rolę w procesie legislacyjnym odgrywa Senat.
-
Macierewicz swoim wystąpieniem zdemolował orędzie Dudy, który włożył wiele wysiłku, by rozpocząć swoją kampanię prezydencką jako kandydat politycznego centrum.
— Robert Tyszkiewicz (@RTyszkiewicz) 12 listopada 2019
Twarz Andrzeja Dudy mówi wszystko. pic.twitter.com/Rvd2tGCC5t -
Posłowie składają kolejno ślubowanie. Antoni Macierewicz odczytał rotę ślubowania poselskiego:
"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej".
Następnie posłowie kolejno wstają i mówią ''Ślubuję''. Jeśli chcą, mogą dodać "Tak mi dopomóż Bóg''. Wyczytywani są nie alfabetycznie, ale począwszy od największego klubu (a więc PiS), co opozycja odczytuje jako wprowadzanie podziałów.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Marek Kuchciński
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Janusz Śniadek
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Małgorzata Gosiewska
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Piotr Gliński
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Marek Suski
-
Senat poprzedniej kadencji odtajnił głosowanie na marszałka Senatu. Justyna Dobrosz-Oracz pyta senatora PiS-u, czy teraz partia rządząca podjęłaby taką samą decyzję?
-
Ślubowanie składają w pierwszej kolejności posłowie PiS - posłowie lepszego sortu? Jak to się ma do apelu prezydenta Dudy o nie wprowadzanie podziałów?
— Jan Grabiec (@JanGrabiec) November 12, 2019 -
Rozpoczynają się ślubowania poselskie. pic.twitter.com/D9lc99tRMU
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) November 12, 2019 -
Macierewicz wymienił trzy artykuły konstytucji, które ''tworzą prawną, społeczną i moralną podstawę naszego ładu państwowego'': 8, 18 i 38.
- Art. 8 gwarantuje niepodległość państwa polskiego poprzez stwierdzenie, że to właśnie konstytucja jest najwyższym prawem RP. I tak rozumiał to prezydent Lech Kaczyński - tłumaczy.
(Art. 8 brzmi: ''Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej'').
- Art. 18 chroni rodzinę rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny - mówi. - Żaden przepis nie jest ważniejszy dla umacniania demograficznego rozwoju narodu, wspierania jego spoistości i gwarantowania ładu oraz bezpieczeństwa społecznego.
(Art. 18 brzmi: ''Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej'').
- I wreszcie art. 38 mówiący o tym, że życie ludzkie jest nienaruszalne, a RP zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, co w sposób oczywisty oznacza ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci - kontynuuje.
(Art. 38 brzmi: ''Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia'').
-
- Czas zacząć wznosić gmach niepodległego państwa polskiego opartego na zasadach wywiedzionych z chrześcijańskiej nauki społecznej. Po blisko 30 latach zmagania się z postkomunizmem doskonale wiemy, jakie decyzje budują niepodległość, a jakie prowadzą na manowce. Wiemy, jaką cenę płacimy za porozumienia okrągłego stołu i jak wygląda kolejna faza postmarksistowskiego ataku oraz dokąd prowadzi ideologia gender - przemawia Macierewicz.
-
Schetyna: Kadencja nowego parlamentu chaosem i polityczną chucpą
-
Macierewicz nawiązuje do katastrofy smoleńskiej.
- Bez względu na opinie o przyczynach tej tragedii uświadomiła ona nam wszystkim, jak kruche były dotychczasowe przemiany, jak ważne jest silne państwo polskie i bezpieczeństwo militarne, a przede wszystkim - jak wielkie jest stale ciążące nad nami zagrożenie zewnętrzne - przemawia.
-
??1. posiedzenie #Sejm IX kadencji ? wystąpienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej @AndrzejDuda pic.twitter.com/7DUb9ChO76
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) November 12, 2019 -
Macierewicz podkreśla, że ''tylko prezydent i parlament "mają szczególny mandat narodu do decydowania o kształcie państwa polskiego''.
- Ten autorytet i tę wolę demokratycznego państwa polskiego wszystkie pozostałe instytucje powinny respektować - przemawia.
Macierewicz mówi, że choć ten Sejm jest zróżnicowany, absolutna większość wyborców wybrała przedstawicieli odwołujących się do "wartości narodowych, niepodległościowych, katolickich".
-
Antonii Macierewicz w #Sejm zapowiada: "Ostateczne uporanie się z dziedzictwem komunizmu". Ciekawe, co na to Piotrowicz ?????.
— A. Dziemianowicz-Bąk (@AgaBak) November 12, 2019 -
Antoni Macierewicz mówi o ''zbrodni stanu wojennego, która wciąż nie została ukarana''. - I nie wyciągnęliśmy konsekwencji wobec odpowiedzialnych - podkreśla.
- To smutne dziedzictwo wciąż nie zostało w pełni przekreślone i odrzucone. I chociaż w poprzedniej kadencji Sejmu przeprowadzono fundamentalne, niesłychanie istotne zmiany w sprawach społecznych, gospodarczych i historycznych, odpowiedzialność za ostateczne uporanie się z ciemną spuścizna komunizmu spada na nas, panie posłanki i panie posłowie - mówi Macierewicz.
Podkreśla, że ''zdecydowana większość Polaków chce jedności opartej na wartościach narodowych i chrześcijańskich''.
-
To przygnębiające, że słowa o spokojnej dyskusji uchodzić mogą nie tyle za oczywiste minimum, a stają się merytorycznie całą treścią przemówienia Prezydenta. Hej, mamy 2019! pic.twitter.com/5gQwCeixBs
— Maciej Gdula (@m_gdula) November 12, 2019 -
Prezydent Andrzej Duda zakończył swoje przemówienie. Na koniec przywitał byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Dopiero teraz zrobił to też prowadzący obrady marszałek senior Antoni Macierewicz, który wcześniej witał gości.
-
Andrzej Duda: - Proszę, żeby zachowania w Sejmie były twórcze, a nie gorszące. Ludzie oczekują merytorycznej debaty, nie oczekują deptania cudzych poglądów - to budzi zgorszenie. I chcę wyraźnie zaznaczyć jedno: jestem przekonany, że zasiadacie tutaj z pobudek patriotycznych. Pewnie, że są emocje i dyskusje, ale nie mam wątpliwości, że w każdej z tych dyskusji jest Polska!
- Chciałbym żeby ludzie o Sejmie i o posłach mówili dobrze. Bo ja wiem, że w większości Państwo ciężko pracujecie dla Polski. Bo Polska jest jedna. Chciałbym żebyście na początek podali sobie rękę, po to żeby się spotkać, a potem rozejść w pokoju i przyjaźni. Powinniśmy robić wszystko żeby tych sporów było jak najmniej! - zaapelował do posłów prezydent Duda.
-
Pod Sejmem pojawili się @ObywateleRP, prócz przysłania kilkunastu radiowozów i tłumu policji, @Policja_KSP przyjechała super szybkim BMW.
— Michał Szymanderski-Pastryk (@MichalSz_P) 12 listopada 2019
Spodziewacie się jakichś piratów drogowych? pic.twitter.com/9oki5lmAF2 -
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Janusz Korwin-Mikke, Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ministrowie w Sejmie
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Marszałek senior Antoni Macierewicz
-
"Miejmy ufność w duchowe i materialne siły narodu" - prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu do posłów przywołał słowa pierwszego premiera wolnej Polski Tadeusza Mazowieckiego.
-
Jeśli rzeczywiście Macierewicz nie powitał ani byłego prezydenta, ani obecnego RPO to znaczy, że zdecydował się być dzisiaj Macierewiczem a nie marszałkiem. Zatem wszelkie demonstracje przeciwko niemu będą równie akceptowalne jak te jego.
— kataryna (@katarynaaa) 12 listopada 2019 -
KORESPONDENT
Wśród dziennikarzy w parlamencie od rana krążą nieoficjalne informacje, że po wyborze marszałka Sejmu zostanie ogłoszona przerwa, która miałaby się zakończyć dopiero po wyborze prezydium Senatu. W ten sposób PiS miałby uzależnić liczbę wicemarszałków z klubów opozycyjnych w izbie niższej od tego, co sam ugra w Senacie. Politycy tego ugrupowania chcą mieć tam dwóch wicemarszałków. Ale ma tylko 48 senatorów, więc może mieć z tym problem.
-
Prezydent Andrzej Duda przywołał słowa Karola Wojtyły: Miejsce, w którym się znajdujemy skłania do refleksji nad odpowiedzialnym korzystaniem z wolności i współpracy dla dobra wspólnego.
Zdaniem Dudy te słowa powinny być gdzieś w Sejmie wyrzeźbione. - One są najważniejszym przekazem jaki Ojciec Święty mógł dać ludziom, którzy decydują o losach współobywateli. Polska jest jedna i jest wspólna i w najważniejszych sprawach dla Polski potrzebna jest jedność - mówił prezydent.
-
Andrzej Duda przemawia na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji: - Bycie czynnym politykiem jest wielkim zaszczytem, ale bardzo często wiąże się ze sporami politycznymi i aktywnością medialną, która nie zawsze jest dla naszych rodzin miła. Chciałem podziękować waszym rodzinom, że to znoszą. Chciałem także podziękować, że prowadziliście aktywnie kampanię wyborczą, że rozmawialiście z obywatelami, że mówiliście o swoich wizjach Polski. Chciałem podziękować także tym, którzy kandydowali, ale nie zostali wybrani. Ta frekwencja jest także Państwa zasługą. Ja też kiedyś startowałem do Sejmu, nie dostałem się, przegrałem o 700 głosów. Wierzę, że droga - także tych przegranych - będzie kiedyś drogą do służby dla Polski i jej obywateli.
-
Andrzej Duda w Sejmie: - Dziękuję Polakom, którzy oddali swój głos w ostatnich wyborach. Bardzo mocno doceniam to ja i wielu ludzi, którzy biorą odpowiedzialność z Polskę. Im wyższa frekwencja, tym legitymizacja władzy silniejsza. Ta legitymizacja jest niezwykle potrzebna posłom w Sejmie i senatorom. Wszystkie ogólnopolskie komitety wyborcze mają swoich reprezentantów, a to oznacza, że prawie wszyscy Polacy mają tutaj swoich reprezentantów. To także kwestia jak będziemy postrzegani za granicą naszego kraju.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
-
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w Sejmie: - To zaszczyt móc otwierać pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. W okresie szczególnym, tuż po 11 listopada, tuż po 101. rocznicy odzyskania niepodległości. W roku 80-lecia wybuchu II wojny światowej, 75-rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, a więc roku ważnych rocznic dla całego narodu polskiego. To wielki zaszczyt móc zasiadać w tej izbie, dyskutować o najważniejszych sprawach, wymieniać się poglądami nt. wolnej, suwerennej i niepodległej po wsze czasy Polski.
-
-
Marszałek Senior @Macierewicz_A otworzył 1. posiedzenie #Sejm IX kadencji. Posłowie uczcili chwilą ciszy pamięć zmarłego posła na Sejm VI, VII i VIII kadencji Stefana Strzałkowskiego oraz parlamentarzystów, którzy odeszli w ostatnim czasie. pic.twitter.com/H3bSbgUNsL
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 12 listopada 2019 -
Antoni Macierewicz powitał przybyłych: prezydenta Andrzeja Dudę (którego PiS powitał owacjami na stojąco), premiera Mateusza Morawieckiego oraz członków rządu (i znów oklaski na stojąco), marszałków Sejmu i Senatu ubiegłych kadencji, korpus dyplomatyczny, duchowieństwo na czele z przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim, członków polskiej rady ekumenicznej i przedstawicieli innych związków wyznaniowych, dowódców Sił Zbrojnych RP, nowych parlamentarzystów oraz gości, którzy swoją obecnością uświetniają to wydarzenie.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Grzegorz Schetyna
-
Marszałek Senior @Macierewicz_A otworzył 1. posiedzenie #Sejm IX kadencji. pic.twitter.com/mmlhdjSvif
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) November 12, 2019 -
PILNE
Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, które otworzył marszałek senior Antoni Macierewicz. Nowi posłowie śpiewają hymn.
-
KORESPONDENT
Prezydent Andrzej Duda jest już w Sejmie. Przywitał go w drzwiach marszałek senior Antoni Macierewicz. Prezydent ma wygłosić w Sejmie krótkie orędzie. Jak będą przebiegać obrady pierwszego posiedzenia, ciągle nie wiadomo. Na stronie Sejmu nie ma harmonogramu obrad. Wedle nieoficjalnych informacji po wyborze marszałka Sejmu może być ogłoszona przerwa. PiS będzie czekał na wybory prezydium Senatu, aby w zależności od tego jak sprawy się ułożą, w izbie wyższej ukształtować prezydium Sejmu.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jarosław Wałęsa
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Dominik Tarczyński
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Adrian Zandberg
-
Do #Sejm.u przybył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. @AndrzejDuda złożył kwiaty przed tablicami pamiątkowymi w gmachu parlamentu. Głowie państwa towarzyszyli Marszałek Senior @Macierewicz_A oraz Szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska pic.twitter.com/Ni1z0wUeh5
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 12 listopada 2019 -
Premier Mateusz Morawiecki odwołał ośmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów, którzy w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskali mandaty poselskie - informuje MSWiA.
Premier odwołał wojewodów i wicewojewodów, którzy zostali posłami. https://t.co/zEPYhUUISv
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) November 12, 2019 -
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Szef NIK Marian Banaś w Sejmie
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Szef NIK Marian Banaś w Sejmie
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Szef NIK Marian Banaś w Sejmie
-
KORESPONDENT
Do Sejmu przybył szef NIK Marian Banaś. Wszedł głównym wejściem, ale uciekł przed dziennikarzami próbującymi zapytać go o dymisję czy sprawę kamienicy.
-
Dzisiaj odbędzie się pierwsze posiedzenie Senatu, zostanie też wybrany marszałek izby wyższej parlamentu. Większość w Senacie ma opozycja, jej kandydatem na to stanowisko jest Tomasz Grodzki. PiS do końca walczył, by odebrać większość opozycji. Władysław Komarnicki, lubuski senator Koalicji Obywatelskiej, za przejście do PiS mógł zostać ministrem sportu. Dostał taką propozycję, ale ją odrzucił.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Marszałek senior Antoni Macierewicz
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Dziennikarze w oczekiwanie na pierwsze posiedzenie Sejmu
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Marszałek senior Antoni Macierewicz
-
Sławomir Nitras z PO poinformował, że zmieniła się kolejność ślubowania w Sejmie: najpierw posłowie z PiS, potem reszta. Zdaniem Nitrasa to skandal!
Zmiana sposobu ślubowania. Najpierw będą ślubować wszyscy posłowie PIS potem pozostali to absolutny skandal. Winny nie jest Macierewicz tylko prezydent @AndrzejDuda lepszy sort?
— Slawomir Nitras (@SlawomirNitras) November 12, 2019 -
KORESPONDENT
Na razie trwa liczenie głosów, szczególnie w Senacie. Gdzie arytmetycznie senatorowie opozycji mają 51 głosów. Czy uda się wybrać opozycyjnego marszałka, którym ma być desygnowany przez opozycję prof. Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej? Jeszcze nie wiadomo. Obradują kluby.
Grzegorz Schetyna wchodząc na salę, mówił, że na razie wszystko wskazuje, że PiS-owi nie udało się przekupić żadnego z senatorów, tyle, że jak zaznaczył nie ma jeszcze deklaracji ze strony senatorów niezależnych, że zagłosują na marszałka opozycji.
Wczoraj były marszałek Senatu Stanisław Karczewski, desygnowany przez PiS także na nową kadencję w radiowej Jedynce sugerował, że w sprawie wyboru nowego marszałka może dojść do pata. Niespodziewanie zażądał dwóch miejsc w prezydium Senatu dla PiS jako największego klubu.
Rano Ryszard Terlecki - wicemarszałek Sejmu z PiS - niespodziewanie powiedział TVN24, że jeśli PiS nie otrzyma dwóch przedstawicieli w prezydium Senatu, to PO nie będzie miała marszałka w Sejmie. Obyczajem sejmowym jest, że każdy klub parlamentarny ma przedstawiciela w prezydium Sejmu, czyli wicemarszałka. W poprzedniej kadencji PiS pozbawił wicemarszałka PSL.
Na razie wiadomo, że kandydatami na wicemarszałków Senatu są: Bogdan Borusewicz z KO, Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy oraz Michał Kamiński z PSL. Jest miejsce na wicemarszałków z PiS oraz niezależnych. Wicemarszałkiem Sejmu z PSL ma być Piotr Zgorzelski, a z lewicy Włodzimierz Czarzasty, Konfederacja nie ma klubu.
Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Stanisław Karczewski
-
??Marszałek Senior @Macierewicz_A wraz z kierownictwem Kancelarii #Sejm oddał hołd śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, Janowi Pawłowi II, Marszałkowi Maciejowi Płażyńskiemu, parlamentarzystom, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem oraz posłom-ofiarom II wojny światowej pic.twitter.com/OcU0rk7uAK
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 12 listopada 2019 -
Platforma Obywatelska jest przekonana, że jej senator prof. Tomasz Grodzki zostanie marszałkiem Senatu.
Po kolejnym spotkaniu grupy senackiej @KObywatelska:
— Marcin Bosacki (@MarcinBosacki) November 12, 2019
Jesteśmy tu w 43 - wszyscy gotowi wypełnić wolę wyborców.
3 senatorów z PSL, 2 z SLD i 3 niezależnych takoż.
Tomasz @profGrodzki zostanie dziś marszałkiem Senatu.
To będzie dobry dzień dla ???? pic.twitter.com/6AutUc42FV -
KORESPONDENT
Posiedzenie Sejmu rozpocznie się w południe, ale już od rana czuć napięcie. Przed głównym wejściem Obywatele RP ustawili długi baner: ''Konstytucję, na którą przysięgacie, połamano na naszych grzbietach''.
Posłowie nowej kadencji sprawdzają na sali sejmowej tabliczki z nazwiskami. Dziennikarze zgrupowani wokół dziennikarskich stolików są na razie oddzieleni od galerii.
Wszyscy oczekują przemówienia marszałka seniora Antoniego Macierewicza, którego na to stanowisko wyznaczylł prezydent Andrzej Duda. Macierewicz wedle kancelarii prezydenta zapowiadał, że przemówienie będzie godne. Jednak wiadomo, że na inaugurację jako goście honorowi zostali zaproszeni członkowie podzespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej.
-
??Marszałek Senior #Sejm @Macierewicz_A złożył kwiaty przed tablicami upamiętniającymi Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jana Pawła II pic.twitter.com/4ApkniCIaK
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 12 listopada 2019 -
Trwa konferencja po posiedzeniu klubu Koalicja Polska - PSL - Kukiz'15.
Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że został wybrany szefem klubu.
Wiceprzewodniczącymi zostali: Jarosław Sachajko, Marek Sawicki, Jacek Protasiewicz i Jacek Tomczak. Sekretarzem klubu - Urszula Nowogórska.
Powołana została również Rada Koalicji Polskiej, w skład której weszli szefowie poszczególnych ugrupowań: Kosiniak-Kamysz, Elżbieta Bińczycka, Marek Biernacki i Paweł Kukiz, który został wybrany szefem rady KP.
Kandydatami na wicemarszałków Sejmu i Senatu zostali: poseł Piotr Zgorzelski i senator Michał Kamiński. Klub zobowiązał się do rotacyjności na stanowisku wicemarszałków.
-
KORESPONDENT
Z nieoficjalnych informacji ''Wyborczej" wynika, że kandydatem PSL na wicemarszałka Senatu ma być Michał Kamiński.
Pytani wcześniej o tę kandydaturę politycy PSL, nie chcieli zdradzać szczegółów.
?? @PZgorzelskiP wicemarszałkiem Sejmu i Michał Kamiński wicemarszałkiem Senatu? O 10:00 mamy posiedzenie klubu. Rekomendacje najpierw przedstawiamy klubowi, który je akceptuje. Ogłosimy decyzje na konferencji ? @KosiniakKamysz w @Rozmowa_RMF. pic.twitter.com/1PkNUrf3Zr
— ?? PSL (@nowePSL) 12 listopada 2019Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Władysław Kosiniak - Kamysz i Paweł Kukiz
-
Przewodniczącym klubu PSL - Koalicja Polska został Władysław Kosiniak-Kamysz. Przed posiedzeniem klubu Paweł Kukiz mówił, że chce, aby przewodnictwo w klubie było rotacyjne.
-
O godz. 16 rozpocznie się posiedzenie Senatu. Na marszałkinię seniorkę prezydent powołał Barbarę Borys-Damięcką. Senatorowie wybiorą marszałka. Tu sytuacja jest o tyle ciekawa, że PiS ma 48 swoich przedstawicieli, z kolei w ramach paktu senackiego KO wprowadziła 43 senatorów, PSL - trzech, zaś Lewica - dwoje (to łącznie tyle samo). Do tego dochodzi czworo niezależnych, z czego troje utożsamianych jest z opozycją.
Dlatego PiS kusił przedstawicieli opozycji. Kiedy w piątek premier Mateusz Morawiecki wraz z prezesem Jarosławem Kaczyńskim przedstawiali skład nowego rządu, nie podali nazwiska szefa resortu sportu.
Rano w Radiu TOK FM przedstawiciel KO Paweł Kowal mówił: - Słyszałem, że wczoraj wieczorem większość PiS-owska podkupywała senatorów na najważniejsze stanowiska. Już nie Ministerstwo Sportu, ale nawet Ministerstwo Sprawiedliwości było w grze. To wszystko się nie udało.
"Te próby przekupstw" nazwał "śmiesznymi, niefajnymi". - To patologia życia parlamentarnego - ocenił Kowal.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Barbara Borys - Damiecka
-
-
Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy pierwsze obrady Sejmu - jako marszałek senior - poprowadzi Antoni Macierewicz.
O wycofanie się z tej decyzji apelowali do prezydenta PO i Lewica.
Platforma pisała do Andrzeja Dudy: ''Domagamy się, by nie nobilitował pan osoby, która - nawet według pana - stosuje ubeckie metody, działa na rzecz osłabienia bezpieczeństwa Polski i od lat żeruje na kłamstwie smoleńskim''.
-
O godz. 12 rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. W ławach poselskich zasiądzie 235 posłów PiS, 134 Kolaicji Obywatelskiej, 49 Lewicy, 30 PSL oraz 11 Konfederacji. Złożą ślubowanie oraz podejmą pierwsze decyzje - np. wybiorą marszałka Sejmu. W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda.
"Zanim nowo wybrani przedstawiciele narodu zasiądą w ławach poselskich, marszałek senior odda hołd św. Janowi Pawłowi II, parlamentarzystom II Rzeczypospolitej poległym podczas II wojny światowej, śp. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, śp. marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu oraz posłom i senatorom, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, składając kwiaty przed tablicami poświęconymi ich pamięci w gmachu Sejmu. Wiązanki w tych miejscach złoży także prezydent" - informuje Kancelaria Sejmu.
Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu [NA ŻYWO]
Rafał Wójcik, Jakub Łukaszewski, Paweł Kośmiński