- poniedziałek, 27 maja 2019
-
To już koniec naszej relacji na żywo. Dziękujemy za uwagę.
-
''Im bardziej PiS opanowuje państwo, tym bardziej zwycięża. Im bardziej zwycięża, tym bardziej umacnia władzę hegemona. Polska to jeszcze nie Węgry (tam Fidesz wygrał z koalicją demokratyczną 52 do 16), ale jesteśmy na najlepszej drodze do tego, by w Warszawie był Budapeszt'' - pisze pierwszy zastępca redaktora naczelnego ''Gazety Wyborczej'' Jarosław Kurski.
Polacy zdecydowali. Polska ma dziś bardziej twarz swojskiej Beaty Szydło (524 tys. głosów) niż profesora Jerzego Buzka (421 tys. głosów).
-
- Istna lokomotywa wyborcza. Co trzeba zrobić, żeby osiągnąć taki sukces? - zapytał w TVP Info Beatę Szydło Krzysztof Ziemiec. Była premier zdobyła 525 811 głosów - najwięcej w skali kraju.
- Myślę, że uczciwie traktować ludzi - odpowiada Szydło. - My, Prawo i Sprawiedliwość, jesteśmy wiarygodni, bo dotrzymujemy słowa, realizujemy to, do czego się zobowiązujemy. Myślę, że to jest nasza największa siła.
-
PiS świętuje, Tarczyński nie przyszedł
Dominik Tarczyński nie wziął udziału w podsumowaniu kampanii wyborczej PiS w Świętokrzyskiem.
-
- Polacy chcą spokoju, normalności, nowoczesności. I PiS stara się w najlepszy możliwy sposób dostarczyć Polakom te dobra - przekonuje Mateusz Morawiecki. Jak mówi, ''nowoczesny rozwój musi wiązać się ze zwiększeniem szans dla ludzi na zarabianie więcej pieniędzy''.
- Normalność i spokój to - tłumaczy premier - jest właśnie to, żeby nie było jakichś sporów światopoglądów związanych z ideologią.
- Wreszcie - skuteczność w działaniu. Wiarygodność i skuteczność - to jest coś, co pokazujemy od 3,5 roku. To jest nasze drugie imię - wiarygodność. Myślę, że z tego też czerpiemy siłę - przekonuje Morawiecki.
-
- Jest przepis, że w ciągu dwóch tygodni po ogłoszeniu wyników nowi europarlamentarzyści muszą pozbyć się swoich poprzednich funkcji, więc to zarysowuje pewną perspektywę czasową - stwierdził w TVP premier Mateusz Morawiecki pytany, kiedy możemy spodziewać się rekonstrukcji rządu.
- Mamy pewne przemyślenia, oczywiście wspólnie z kierownictwem naszego obozu, ale nie są to jeszcze ostatecznie skonkretyzowane propozycje - powiedział dopytywany o szczegóły.
Co zdaniem szefa rządu zdecydowało o zwycięstwie obozu władzy? - Myślę, że wiarygodność i konkretny program - uważa Morawiecki.
-
Kochani, ogromnie dziękuję wszystkim 422 445 osobom, które wczoraj oddały na mnie głos. Dziękuję za udział w wyborach, za zaufanie, za Wasze poparcie i wsparcie. To zaszczyt Was reprezentować! Ściskam Wam dłonie i działam dalej! Wasz Jerzy Buzek
— Jerzy Buzek (@JerzyBuzek) 27 maja 2019Jadwiga Wiśniewska z PiS uzyskała trzeci najlepszy wynik w kraju. Lepszy okazał się startujący z tego samego okręgu Jerzy Buzek. Najlepszy wynik osiągnęła jednak była premier Beata Szydło.
Jadwiga Wiśniewska z PiS utrzymała mandat w wielkim stylu
Choć Jadwiga Wiśniewska z PiS szła do wyborczego zwycięstwa jak burza i mocno się przyczyniła do śląskiego sukcesu swojej partii, prof. Jerzego Buzka pokonać nie zdołała.
-
Ugrupowania, które nie przekroczyły progu wyborczego, dziękują za głosy i zapowiadają dalszą walkę.
Przegraliśmy. Nasz wynik jest bardzo daleki od naszych i waszych oczekiwań. Zrobiliśmy to, co byliśmy w stanie. Ale w tych warunkach to nie wystarczyło. Dziękujemy za każdy głos, za każdą pomoc, za każde słowa wsparcia. To wielka wartość. Nie poddajemy się, #LewicaNieWymięka pic.twitter.com/hh2O8NUrTC
— Razem (@partiarazem) 27 maja 2019Wyniki wyborów przyjmujemy z pokorą. Dziękujemy z całego serca za każdy głos i za Wasze zaangażowanie i entuzjazm, które niosły nas w tej kampanii. Wbrew zmasowanemu atakowi kłamliwej propagandy jesteśmy 4 siłą polityczną w kraju. Walka o lepszą Polskę trwa!#DrużynaKonfederacji pic.twitter.com/ob6vnjLFyx
— Korwin Braun Liroy Narodowcy (@KONFEDERACJA_) 27 maja 2019Strasznie dużo pracy przed nami. By choć kilka procent więcej Ludzi posiadło minimum świadomości politycznej i upomniało się o swoje obywatelskie prawa. Daleka droga, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo ??
— KUKIZ15 (@KUKIZ15) 27 maja 2019
Dobrego Dnia :-) - @pkukiz na Fb#PotrafiszPolsko #TrzebaZmienićTenSystem -
Czy wszyscy ministrowie i wiceministrowie, którzy zdobyli mandat, obejmą je? - Nie rozmawiałem ze wszystkimi, ale jestem przekonany, że tak - stwierdził w RMF FM Jacek Sasin z KPRM. - Nie miałem żadnego sygnału, żeby ktoś w ogóle się wahał.
Sasin stwierdził, że nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy rekonstrukcji rządu możemy spodziewać się jeszcze w tym tygodniu.
?? Minister @SasinJacek w #RozmowaRMF: Rekonstrukcja rządu jeszcze w tym tygodniu? Nie potrafię na to odpowiedzieć
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) 27 maja 2019?? Minister @SasinJacek w #RozmowaRMF: Postaramy się do końca kadencji wszystkie nasze obietnice zrealizować
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) 27 maja 2019?? Minister @SasinJacek w #RozmowaRMF: Dlaczego @HannaZdanowska wciąż jest prezydentem Łodzi? Pan wojewoda zdecydował. (?) Nie powinna być prezydentem Łodzi. Nie rozmawiałem z PMM na ten temat
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) 27 maja 2019 -
Magdalena Adamowicz nie należy do żadnej partii politycznej, w Parlamencie Europejskim zamierza wejść do frakcji Europejskiej Partii Ludowej.
Magdalena Adamowicz, nowa posłanka z Pomorza w Parlamencie Europejskim
Na Pomorzu najwięcej głosów w wyborach zdobyła debiutująca w polityce Magdalena Adamowicz.
-
Tak głosowali mieszkańcy największych polskich miast.
-
Patryk Jaki, który dostał się do Parlamentu Europejskiego z Krakowa, stwierdza w TVP Info, że po tych wyborach sytuacja obozu władzy ''rzeczywiście jest niezła''.
- Ale to nie może nas, oczywiście, zmylić. Musimy dalej ciężko i pokornie pracować. Po to, żeby jesienią również się cieszyć. Bo pamiętajcie państwo - przed nami jeszcze jest dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości - zapowiada Jaki.
- Wiele osób na to czeka... - wtrąca prowadząca rozmowę Magdalena Ogórek.
- Wiele osób na to czeka i przydałaby się tu większość konstytucyjna - zgadza się Jaki.
Jaki przekonuje, że z jednej strony ''poważna oferta, z którą można dyskutować, a z drugiej strony - brak tej oferty'', Koalicji Europejskiej zarzuca, że jedyne, co ją łączy, to ''chęć posiadania władzy, władza jako cel sam w sobie''. Twierdzi, że próbowali ''zamienić biało-czerwoną flagę na flagę tęczową i Polacy odrzucili ten projekt''.
Ogórek przysłuchuje się z uwagą. Goszcząc w TVP, Jaki utyskuje, że ''III RP ma dalej potężną przewagę w mediach''.
Ale prowadząca i wiceminister sprawiedliwości zgadzają się, że są i inne ''przewagi''. Ogórek mówi o ''farmach trolli'', z którymi zmagają się obydwoje.
- To jest nielegalne finansowanie kampanii wyborczej, dlatego prokuratura się za to naprawdę weźmie. Ja też sobie obiecałem, że teraz, po kampanii, weźmiemy się za takie rzeczy jak Sok z Buraka itd. - zapowiada.
-
- Po tych wyborach spadnie w Europie znaczenie Angeli Merkel, ponieważ jej partia poniosła jednak porażkę w wyborach europejskich. Gwiazda Macrona będzie świecić może jeszcze mocniej - komentuje wyniki wyborów do PE Bartosz T. Wieliński. Jak rozłożą się siły w europarlamencie?
W naszym regionie proeuropejskie partie poprawiły wyniki w porównaniu z poprzednimi wyborami. Jak wybierała Europa Środkowa >>
W Niemczech Zieloni biją rekordy, skrajna prawica traci >>
Francuska skrajna prawica minimalnie wygrywa, Zieloni trzecią siłą w kraju >>
-
Podczas wieczoru wyborczego w białostockiej siedzibie PiS Krzysztof Jurgiel powiedział dziennikarzom, że Karol Karski osiągnął tak wysoki wynik dzięki zaangażowaniu w jego kampanię Jarosława Kaczyńskiego. Stwierdził, że w związku z tym ''nie było równej rywalizacji'' (''ja tego poparcia nie miałem i taki był wynik'') i - jak to określił - ''nieprzyjemnie'' mu było w związku z fotografią na billboardach i ulotkach, na której Kaczyński ściska rękę Karskiemu.
Krzysztof Jurgiel jedzie do Brukseli
O tym, że Jurgiel otrzymał mandat, okazało się po skomplikowanym przeliczeniu głosów.
-
- Myślę, że to będzie przełom czerwca i lipca - mówi Piotr Zgorzelski pytany, kiedy PSL zdecyduje, czy zostaje w Koalicji Europejskiej.
-
Z Warszawy - dzięki bardzo wysokiej frekwencji - wejdzie nie pięciu, a sześciu europosłów. Trzy mandaty zdobyła Koalicja Europejska, dwa - PiS, a jeden - Wiosna.
Najwięksi przegrani: Cimoszewicz, Biedroń, Bosak...
Wyniki wyborcze kilkorga kandydatów w Warszawie były rozczarowujące. W niektórych przypadkach to efekt gaf popełnionych na ostatniej prostej kampanii, w niektórych - nadmiernie rozbudzonych oczekiwań.
-
- Oczywiście, że nie będą startować, bo to byłoby nieuczciwe w stosunku do wyborców - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany, czy politycy PiS, którzy dostali się do PE, nie będą walczyć o miejsce w polskim parlamencie. Mają za to PiS wspierać w kampanii.
-
Województwo pomorskiej to jedno z siedmiu województw, w którym wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Europejska. Na Pomorzu przewaga KE nad PiS jest bardzo wyraźna.
W województwie pomorskim zdecydowanie wygrała Koalicja Europejska
W wyborach do PE w woj. pomorskim Koalicja Europejska uzyskała ponad 16 punktów procentowych przewagi nad PiS.
-
Ostania konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej, podczas której podano ostateczne wyniki wyborów:
-
- Ten sukces, wielki sukces, to jest najlepszy wynik jaki partia polityczna w Polsce uzyskała po 1989 roku w jakichkolwiek wyborach. Nikt nigdy nie dostał więcej niż 45 proc. - powiedział Kaczyński. Na koniec mówił o tych, którzy "chcą, żeby było jak było: - Oni ciągle są aktywni i będą z całą pewnością walczyć metodami, których niewielką część poznaliśmy w tych wyborach. Sądzimy, że te metody będą gorsze niż dotychczas, ale mimo wszystko jesteśmy przekonani, że zwyciężymy.
-
- Chciałem także podziękować tym wszystkim, którzy bezpośrednio przyczynili się do naszego zwycięstwa. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich, bo była do duża grupa. Był to sztab na czele z europosłem Tomaszem Porębą. Ale chciałem także powiedzieć kilka słów o osobach, które bardzo zaangażowały się w kampanię. Przede wszystkim muszę wymienić pana premiera Mateusza Morawieckiego, był na pierwszej linii. On jest niebywale wręcz odporny na wszelkiego rodzaju trudy. Był niezwykle aktywnym uczestnikiem kampanii wyborczej. Chciałbym podziękować pani premier Beacie Szydło. Wykonała olbrzymią pracę - mówi Kaczyński.
-
- W żadnym razie nie oznacza, że uznajemy, że sprawa władzy w Polsce została rozstrzygnięta - mówi Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podziękował wyborcom za poparcie, ale także tym wszystkich, którzy wzięli udział w tych wyborach. - To dowód umacniania się polskiej demokracji. Bardzo nas to cieszy - powiedział Kaczyński.
-
Zakończyła się konferencja PKW.
-
- Dominik Tarczyński będzie mógł startować w jesiennych wyborach parlamentarnych - usłyszeliśmy od Komisji. Przypomnijmy: Tarczyński obejmie mandat europosła, jeśli dojdzie do Brexitu. Do momentu ewentualnego objęcia euromandatu będzie wykonywał obowiązki posła.
-
Jacek Czarnecki z Radia ZET zapytał o ministrów, którzy dostali się do parlamentu Europejskiego. Jaka procedura będzie ich obowiązywała? Kiedy muszą zrezygnować ze stanowiska? - Zgodnie z Kodeksem wyborczym mają 14 dni na to, żeby złożyć Marszałkowi Sejmu oświadczenie o złożeniu rezygnacji z zajmowanego stanowiska lub pełnienia funkcji. Jeżeli tego nie zrobią, to ten mandat z mocy ustawy stracą. Ministrowie będą musieli złożyć oświadczenie o rezygnacji na ręce premiera. Ten sam przepis dotyczy posłów i ministrów - stwierdzono. A kiedy ministrowie stracą możliwość pełnienia funkcji? - Musimy to przeanalizować - usłyszeliśmy na konferencji PKW.
-
Reporter Krzysztof Zasada zapytał o to, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zaczął przemawiać trzy minuty przed zakończeniem ciszy wyborczej. - Prawo wyborcze określa reguły w oparciu o które funkcjonuje podmioty, które uczestniczą w akcji wyborczej. Cześć przepisów prawa wyborczego jest opatrzona sankcją. Jeżeli chodzi o agitację w dniu głosowania, to wtedy mamy do czynienia z wykroczeniem. Komisja nie zajmuje się oceną konkretnych zdarzeń, bo to nie jest nasza kompetencja - usłyszeliśmy na konferencji PKW.
-
Dominik Tarczyński obejmie mandat, jeśli dojdzie do Brexitu.
Do czasu ewentualnego objęcia mandatu, wykonuje obowiązki posła.
-
Frekwencja wyniosła 45,68 proc.
Najwyższa była w Warszawie, niska - jak na te wybory, co zaznaczył przewodniczący PKW - była w Olsztynie.
-
Dominik Tarczyński jest politykiem, któremu przypadł 52 mandat.
-
Okręg nr 6 (Łódź):
KE: Marek Belka
PiS: Witold Waszczykowski, Joanna Kopcińska
Okręg nr 7 (Poznań):
Wiosna: Sylwia Spurek
KE: Ewa Kopacz, Leszek Miller
PiS: Zdzisław Krasnodębski, Angelika Możdżanowska
Okręg nr 8 (Lublin):
KE: Krzysztof Hetman
PiS: Elżbieta Kruk, Beata Mazurek
Okręg nr 9 (Rzeszów):
KE: Elżbieta Łukaciejewska
PiS: Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca
Okręg nr 10 (Kraków):
KE: Róża Thun, Adam Jarubas
PiS: Beata Szydło, Ryszard Legutko, Patryk Jaki, Dominik Tarczyński
Okręg nr 11 (Katowice):
Wiosna: Łukasz Kohut
KE: Jerzy Buzek, Marek Balt, Jan Olbrycht
PiS: Jadwiga Wiśniewska, Izabela Kloc, Grzegorz Tobiszowski
Okręg nr 12 (Wrocław):
KE: Janina Ochojska, Jarosław Duda
PiS: Anna Zalewska, Beata Kempa
Okręg 13 (Gorzów Wielkopolski):
KE: Bogusław Liberadzki, Bartosz Arłukowicz
PiS: Joachim Brudziński, Elżbieta Rafalska
-
Okręg nr 1 (Gdańsk):
KE: Janusz Lewandowski, Magdalena Adamowicz
PiS: Anna Fotyga
Okręg nr 2 (Bydgoszcz):
KE: Radosław Sikorski
PiS: Kosma Złotowski
Okręg nr 3 (Olsztyn):
KE: Tomasz Frankowski
PiS: Karol Karski, Krzysztof Jurgiel
Okręg nr 4 (Warszawa 1):
Wiosna: Robert Biedroń
KE: Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Halicki, Danuta Huebner
PiS: Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki
Okręg nr 5 (Warszawa 2):
KE: Jarosław Kalinowski
PiS: Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk
-
PKW podała liczby zdobytych mandatów:
PiS: 27 mandatów
KE: 22 mandaty
Wiosna: 3 mandaty
-
PKW podała oficjalne wyniki.
PiS: 45,38 proc.
KE: 38,47 proc.
Wiosna: 6,06 proc.
Konfederacja: 4,55 proc.
Kukiz'15: 3,69 proc.
Lewica Razem: 1,24 proc.
-
Chwilę przed 14:30 zaczęła się konferencja PKW. Przewodniczący Komisji podziękował Polkom i Polakom za to, że głosowali i podkreślił, że frekwencja była rekordowa. Złożył też podziękowania wszystkim, którzy brali udział w organizacji wyborów.
-
To już oficjalne dane zebrane z protokołów głosowania we wszystkich komisjach wyborczych w województwie śląskim. Na zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość głosowało 691 641 osób (43,2 proc. poparcia).
Eurowybory 2019. Obwodowe komisje z całego województwa śląskiego policzyły już głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory wygrał PiS, druga jest Koalicja Europejska, a trzecie miejsce zajęła Wiosna.
-
Eurowybory 2019. Anna Fotyga trzeci raz z mandatem. Kaczyński: "Ogromna energia i umiejętności"
Eurowybory 2019. Była jednym z najbardziej krytykowanych ministrów spraw zagranicznych po 1989 roku. Prezes PiS przekonywał, że europarlamencie jest niezbędna, chociaż Pomorze niewiele na jej obecności zyskało. Jak będzie teraz?
-
Zwyciężyła technologia polityczna, propaganda i gigantyczne pieniądze publiczne zaangażowane w służbie rządzącej partii - podsumował wynik wyborów poseł Krzysztof Mieszkowski, kandydat Koalicji Europejskiej na Dolnym Śląsku.
-
Konferencja PKW o godz. 13:15.
-
(Nie)nowi posłowie Parlamentu Europejskiego z województwa śląskiego
Eurowybory 2019. Według nieoficjalnych jeszcze wyników PiS zdobył w województwie śląskim trzy mandaty do Parlamentu Europejskiego, Koalicja Europejska również trzy, a Wiosna jeden.
-
Szef think tanku ECFR: W żadnym innym kraju nie ma takiej politycznej polaryzacji jak w Polsce https://t.co/7uSI2OkQDV
— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) 27 maja 2019 -
Pełne wyniki wyborów poznamy o 13.
-
Takiego wyniku nie osiągnął nikt w kraju. Na Tomasza Porębę, jedynkę podkarpackiej listy PiS zagłosowało 36,97 proc. wszystkich wyborców w regionie. Druga w tym zestawieniu Beata Szydło osiągnęła wynik 30,20 proc.
-
Jest obwód, w kótrym Wiosna wygrała.
Za granicą głosowało blisko 100 tys. Polaków. Wygrała Koalicja Europejska, zdobywając 36,7 proc. głosów, przed PiS (29,15 proc.). Dwa razy lepiej niż w Polsce wypadła Wiosna Biedronia (14,74 proc.), prawie trzy razy lepszy wynik ma Konfederacja (13,16 proc.).
-
Eurowybory 2019. Znamy nazwiska nowych europosłów z okręgu mazowieckiego
Wybory do europarlamentu 2019. Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk z PiS i Jarosław Kalinowskiz PSL wygrali wybory do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 5. Wszyscy trzej mają doświadczenie piastowania mandatu europosła
-
Naszym gościem jest Joanna Scheuring-Wielgus, dwójka na warszawskiej liście Wiosny, która prawdopodobnie nie zdobędzie mandatu.
Studio EuroWYborcza: Wygrana czy porażka? Scheuring-Wielgus o wyniku Wiosny
Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Joanną Scheuring-Wielgus na temat wstępnych wyników wyborów do europarlamentu.
-
W Kielcach wygrał Jarubas przed Jakim i Szydło
Wybory do europarlamentu 2019. Adam Jarubas z Koalicji Europejskiej otrzymał najwięcej głosów w Kielcach 16 731. Lider świętokrzyskiego PSL wyprzedził kandydatów z listy PiS Patryka Jakiego (13 108) i Beatę Szydło (10 406).
-
Dane z 99,31 proc. komisji wyborczych: frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 45,61 proc.
-
Koalicja Europejska wygrywa w Elblągu
Z oficjalnych wyników podanych przez PKW wynika, że w Elblągu zdecydowanie wygrała Koalicja Europejska (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni), która uzyskała 46,17 proc. głosów.
-
Na Facebooku wynik wyborów skomentował lider ruchu Kukiz'15, który znalazł się pod progiem. "Ludzie po raz kolejny wybrali POPiS... I to mnie bardziej boli niż nasz wynik" - napisał. "Daleka droga ale nikt nie mówił, że łatwo będzie".
-
Zapraszamy na naszą rozmowę z Włodzimierzem Cimoszewiczem.
Studio EuroWYborcza: Dlaczego KE przegrała na wsi? Cimoszewicz o kulisach kampanii
Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Włodzimierzem Cimoszewiczem na temat wstępnych wyników wyborów do europarlamentu.
-
Wynik wyborów skomentowała na Twitterze rzeczniczka SLD Anna Maria-Żukowska.
1. Bez programu dłuższego niż kartka papieru i dającego odpowiedzi do @Latarnik_CEO nie ma nawet co marzyć o wygraniu wyborów.
— Anna-Maria Żukowska ??????? (@AM_Zukowska) 27 maja 2019
2. Trudno będzie o taki program między chadekami a socjalistami.
3. Patrz punkt pierwszy. https://t.co/xXZAV7657t -
Piotr Zgorzelski, sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, był gościem redakcji "Rzeczpospolitej". - Umawialiśmy się na Koalicję Europejską do wyborów do PE - mówił. - Projekt został zamknięty podczas wczorajszego głosowania.
.@PZgorzelskiP z @nowePSL: Umawialiśmy się na @KEuropejska do wyborów do #PE. Projekt został zamknięty podczas niedzielnego głosowania https://t.co/ddFYapgsd9
— Rzeczpospolita (@rzeczpospolita) 27 maja 2019 -
Nasi dziennikarze zbierają informacje o lokalnych wynikach wyborów. .
* W okręgu mazowieckim PiS w niektórych powiatach zdobył 70 procent.
* W Gdańsku wygrywa Koalicja Europejska
* Elżbieta Rafalska być może ma jednak szanse na mandat
-
Zmiana we Wrocławiu - ale mandat zdobędą zarówno Beata Kempa jak i Anna Zalewska.
Kempa "przeskoczyła" Zalewską we Wrocławiu, ale w ich miastach wygrała Koalicja Europejska
Wybory do europarlamentu 2019. Janina Ochojska zdobyła największe poparcie we Wrocławiu. Beata Kempa "przeskoczyła" tu Annę Zalewską, także - Jarosława Dudę. Jednak w miastach minister Kempy i Zalewskiej wygrała Koalicja Europejska.
-
Poranne wyniki głosowania na Warmii i Mazurach
Niewykluczone, że z Warmii i Mazur oraz Podlasia do Europarlamentu dostanie się jednak trzech deputowanych. Ważą się losy Krzysztofa Jurgiela.
-
Warszawiacy co drugi głos oddali na Koalicję Europejską. Prawo i Sprawiedliwość jest drugie, ale partię Jarosława Kaczyńskiego poparło prawie o 200 tys osób mniej. Mocne trzecie miejsce ma Wiosna Roberta Biedronia - głosowało na nią 88 tysięcy osób, czyli ponad 10 proc. głosujących.
Wyniki wyborów do europarlamentu. W Warszawie 50 proc. dla Koalicji Europejskiej
Połowa głosów oddanych w Warszawie przypadła Koalicji Obywatelskiej. PiS zajmuje drugie miejsce, Wiosna mocne trzecie.
-
- Jest charakterystyczne i warte przeanalizowania to, że PiS wygrywało w tych kręgach wyborczych, które nie płacą podatków. Dla Koalicji Europejskiej kierunkiem prawidłowym jest skierowanie swojej oferty do tych, którzy płacą podatki - powiedział w Onecie były prezydent Bronisław Komorowski.
-
Gościem Konrada Piaseckiego w TVN24 jest Krzysztof Śmiszek z Wiosny: - Wynik jest dobry, jak na formację, która powstała trzy miesiące temu. Walczymy o więcej, mamy solidne fundamenty, struktury, trzy pewne mandaty, jasny program. I absolutnie nie widzę jakiejś wielkiej przestrzeni na wciągnięcie kolejnego podmiotu do Koalicji Europejskiej.
-
Wyniki z Białegostoku:
Tylko siedem głosów w Białymstoku przeważyło o zwycięstwie KE
Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich 181 obwodowych komisjach wyborczych w Białymstoku Koalicja Europejska wygrała zaledwie siedmioma głosami. W zdecydowanej większości podlaskich powiatów wygrał PiS.
-
Wyniki z 99,3 proc. komisji wyborczych.
-
Kolejna porcja wyników - tym razem z Krakowa i okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego.
W zachodniopomorsko-lubuskim to Koalicja Europejska zdecydowanie wygrywa. Oficjalne wyniki
W Polsce wybory do europarlamentu wygrało Prawo i Sprawiedliwość z prawie ośmioprocentową przewagą nad Koalicją Obywatelską, a w okręgu 13 (województwa zachodniopomorskie i lubuskie) KE ma blisko 11-procentową przewagę nad PiS.
Wyniki eurowyborów 2019 w Krakowie.Róża Thun z Koalicji Europejskiej otrzymała najwięcej głosów w Krakowie. Wyprzedziła Beatę Szydło oraz Patryka Jakiego z Prawa i Sprawiedliwości. W Krakowie zliczono wyniki z wszystkich obwodowych komisji.
-
Wyniki z Kielc.
W Kielcach KE wygrywa z PiS, ale w powiecie jak na Podkarpaciu
W Kielcach Koalicja Europejska zdobyła 43,62 proc. głosów, a Prawo i Sprawiedliwość - 41,80 proc. W powiecie kieleckim przygniatające zwycięstwo PiS - 65,82 proc.
-
- Trzeba czekać do wyborów parlamentarnych, to jest prawdziwe stracie - mówi lider PO w TVN24. Schetyna za absurdalną sytuację określił, zmianę szefa partii w tym momencie, przypomina, że jego kadencja trwa do końca jesieni. - Trzeba skorygować kurs, większej mobilizacji, wygrać wybory, Kaczyński przegrał osiem wyborów, wygrał dziewiąte, ja nie chcę czekać.
-
Państwowa Komisja Wyborcza podała już oficjalne wyniki eurowyborów 2019 w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. W obu zagłębiowskich miastach wygrała Koalicja Europejska.
-
Znamy już wyniki. W Zielonej Górze KE gromi PiS [Eurowybory 2019]
Eurowybory 2019. W okręgu lubusko-zachodniopomorskim Koalicja Europejska wygrała z PiS różnicą ok. 11 proc. Pogrom jest w Zielonej Górze. Koalicja dostaje aż 57 proc. Partia Kaczyńskiego dwa razy mniej
-
- Udało nam się zjednoczyć opozycję. Zgoda, nie wygraliśmy tego meczu, ale to koniec pierwszej połowy. Uważam, że pomysł jest na pokonanie PiS, ale trzeba go dobrze znaleźć i wiedzieć, z kim go szukać - mówi w TVN24 Grzegorz Schetyna. - To nie jest klęska.
-
Wyniki z Łodzi i Lublina.
Eurowybory 2019. W woj. lubelskim PiS miażdży Koalicję Europejską. Dane z 99,95 proc. lokali
Znamy wyniki wyborów z niemal wszystkich obwodowych komisji wyborczych z Lubelszczyzny. Triumfuje Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło prawie dwa razy więcej głosów niż Koalicja Europejska.
Wybory do europarlamentu 2019. PiS ma aż 8 proc. przewagi nad Koalicją Europejską
Wybory do europarlamentu 2019: 46 procent dla PiS, niecałe 37 procent na KE, 5,5 procent dla Wiosny. Tak prezentują się wyniki krajowe po zanalizowaniu 96 procent głosów. Powyborczy poranek weryfikuje wieczorne sondaże - i wieczorne nadzieje.
-
Grzegorz Schetyna w TVN24 pytany o Wiosnę: - Jestem praktykiem polityki, poczekajmy na oficjalne wyniki, usiądźmy, zastanówmy się.
Dopytywany przez Konrada Piaseckiego o ofertę dla Roberta Biedronia odpowiada: - Wyborcy, którzy głosowali na Wiosnę muszą mieć alternatywę nie walki o próg wyborczy, a budowania czegoś, co zatrzyma PiS.
-
Grzegorz Schetyna w TVN24: - Jest pytanie o rozmiar porażki.
- Ma Pan już jakieś wnioski? - pyta Konrad Piasecki. - Platforma wygrywała osiem wyborów z rzędu, Jarosław Kayczyński przegrywał, wszyscy go pogrzebali. My zbudowaliśmy koalicję, zrobiliśmy pierwszy krok, nie udało się - zgoda, ale nie ma alternatywy - odpowiada Grzegorz Schetyna. - Nie zmobilizowaliśmy naszego elektoratu, jak PiS. To nie były wybory europejskie, a całościowe, tak je potraktował elektorat PiS.
-
Eurowybory 2019. PiS mocniejszy niż w sondażach. Czarnecki jednak z mandatem?
Po przeliczeniu ponad 95%25 głosów PKW podała, że przewaga PiS nad Koalicją Europejską wzmacnia się. Czy mandat z okręgu warszawskiego jednak zdobędzie Ryszard Czarnecki?
-
W oczekiwaniu na wyniki wyborów, przypominamy, co działo się wczoraj w sztabach wyborczych.
- Wygraliśmy, ale w takim stosunku, który musi nas skłaniać do jednego: bardzo ciężkiej pracy przed wyborami parlamentarnymi. Bój o przyszłość naszej ojczyzny rozstrzygnie się jesienią, musimy temu zadaniu podołać, musimy wygrać - mówił w sztabie PiS Jarosław Kaczyński. Politycy PiS chwalili swoją kampanię wyborczą, która była 'skrojona na miarę zwykłego Polaka'.
Koalicja Europejska zorganizowała wieczór w warszawskim klubie Endorfina. Endorfina to hormon szczęścia wywołujący euforię. Wśród polityków KE nie było śladów euforii. Nerwowo spoglądali w ekrany telefonów komórkowych. - To jest pierwsza połowa meczu. Zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to nasz sukces - mówił jej lider Grzegorz Schetyna. Gdy na wielkim telebimie pojawiły się wyniki, według których PiS wygrał z Koalicją Europejską 42 do 39, rozległy się jednak oklaski. Zobacz komentarz polityków KE.
-
PILNE
Wyniki z 99,25 proc. komisji:
PiS - 45,57
Koalicja Europejska - 38,29
Wiosna - 6,04
Konfederacja - 4,55
Kukiz'15 - 3,7
Lewica Razem - 1,24
-
- W najbliższych godzinach i dniach zapadną decyzje pomiędzy prezesem Kaczyńskim i premierem Morawieckim - odpowiada Michał Dworczyk pytany o rekonstrukcję rządu.
-
Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, jest gościem Konrada Piaseckiego w TVN24. - Tym się różnimy, że nie mówimy o wypływie pieniędzy z budżetu, a o inwestycji w młode pokolenie - odpowiada pytany o obietnice wyborcze.
-
Joachim Brudziński był gościem RMF FM.
- Trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie - twarzą tej kampanii, strategiem tej kampanii był Jarosław Kaczyński. On postawił na czele szefa sztabu Tomka Porębę, Krzysztof Sobolewski - odpowiedzialny za struktury nasz pełnomocnik wyborczy - poprowadzili tę kampanię wbrew wielu głosom, które padały, że Jarosław Kaczyński powinien być schowany, powinien siedzieć na Nowogrodzkiej - mówił.
-
Sędzia Sylwester Marciniak zwraca uwagę, że proces obliczania wyników jest złożony i trochę to potrwa, zanim PKW ogłosi, kto konkretnie zdobył mandat. Nie da się tego zrobić bez wyników ze wszystkich komisji.
-
Trwa konferencja PKW. Pierwsza miała być o godz. 10, ale ponieważ liczenie głosów idzie sprawnie, Komisja przyspieszyła podanie cząstkowych wyników. To dane, które już znamy - z 95,9 proc. lokali wyborczych.
Do kompletnych wyników brakuje ok. 1000 protokołów.
-
Wyniki wyborów do europarlamentu w Krakowie. Koalicja Europejska przed PiS-em
W Krakowie wygrała Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością. To wyniki ze wszystkich 450 obwodowych komisji.
-
Gościem TOK FM jest Piotr Ikonowicz, jedynka Lewicy Razem w Łodzi:
- Żyję w kraju wielkich nierówności. PiS udowodnił, że są pieniądze, bo przez całą transformację ściemniano, że nie ma. W momencie, kiedy się znalazły pieniądze, okazało się, że rozbudziły się aspiracja społeczne. One rozszarpią PiS. W którymś momencie będzie trzeba sięgnąć do głębokich kieszeni, a PiS tego nie zrobi, bo jest prawicowy. Tu jest miejsce dla lewicy społecznej - mówi Ikonowicz.
Więcej komentarzy i analiz po wyborach w radiu TOK FM.
-
Z cząstkowych danych PKW wynika, że najlepszy wynik w skali kraju zanotowała była premier Beata Szydło. W Małopolsce poparło ją aż 514 tys. osób.
Drugi najlepszy wynik ma Jadwiga Wiśniewska (PiS), która startowała ze Śląska. Zagłosowało na nią 384 tys. wyborców. W PiS próg 200 tysięcy przekroczyli jeszcze: Tomasz Poręba, Patryk Jaki, Adam Bielan, Beata Mazurek i Beata Kempa.
Z Koalicji Europejskiej najlepszy był Jerzy Buzek, który dostał 382 tysiące głosów. Janina Ochojska na Dolnym Śląsku zebrała 297 tysięcy, a Bartosz Arłukowicz w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim - 239 tys. 200 tysięcy przekroczyli jeszcze: Ewa Kopacz, Róża Thun i Włodzimierz Cimoszewicz.
-
Na listę Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu zagłosowało aż 65,19 proc. wyborców. Koalicja Europejska zebrała 21,46 proc. głosów. Konfederacja na Podkarpaciu ma trzeci wynik ? 5,89 proc. Kukiz?15 ? 3,38 proc. Dalej jest Wiosna z poparciem 3,05 proc. wyborców oraz Lewica Razem 0,71 proc. Tabelę zamyka Polexit, na którą zagłosowało 0,32 proc. wyborców.
Wyniki na Podkarpaciu z prawie wszystkich komisji: PiS króluje, rekord w skali kraju
PiS osiąga na Podkarpaciu rekordowe poparcie - 65,17 proc. To najlepszy wynik tej partii w kraju. Tomasz Poręba zebrał aż 270,4 tys. głosów i ma pewny mandat.
-
Dane z 26166 na 27285 obwodowych komisji wyborczych (95,9 proc) nie przynoszą znaczącej zmiany:
PiS - 46 proc
KE - 37,87
Wiosna - 6,02
Konfederacja - 4,55
Kukiz'15 - 3,71
Razem - 1,23
-
PILNE
PKW opublikowała dane po przeliczeniu 90,03 proc. głosów. Przewaga PiS-u rośnie. Partia rządząca ma 46,5 proc, podczas gdy Konfederacja spada pod próg.
PiS - 46,5
Koalicja Europejska - 37,5
Wiosna - 5,96
Konfederacja - 4,53
Kukiz'15 - 3,71
Lewica Razem - 1,23
-
Dziś już kończymy relację. Zapraszamy ponownie z samego rana, zaczynamy o godz. 6.
-
PILNE
TVN opublikował wyniki sondażu late poll - a więc sondażu IPSOS skorygowanego o oficjalne dane PKW. Wynika z nich, że przewaga PiS jest nieco większa, niż wskazywało pierwsze badanie:
PiS - 43,1 proc.
Koalicja Obywatelska - 38,4 proc.
Wiosna - 6,7 proc.
Konfederacja - 6,2 proc.
Kukiz - 3,8 proc.
Lewica Razem - 1,4 proc.
- niedziela, 26 maja 2019
-
Jak poszczególne ugrupowania wyszły na członkostwie w Koalicji Obywatelskiej?
- Żadnych mandatów nie zdobyli na pewno reprezentanci Zielonych.
- Ważą się losy jedynego mandatu Nowoczesnej - najpewniej zdobędzie go Kamila Gasiuk-Pihowicz z Warszawy.
- PSL wprowadziło do europarlamentu trzech polityków - Krzysztofa Hetmana (Lubelskie), Adama Jarubasa (Małopolska) i Jarosława Kalinowskiego (Mazowsze).
- Dla SLD na pewno mandat zdobył Leszek Miller w Poznaniu. Prawdopodobnie europosłami zostaną także dwaj inni członkowie tej partii - Marek Bałt (startował ze Śląska) i Bogusław Liberadzki (Zachodnio-Pomorskie). Mandaty zdobyli także rekomendowani przez SLD Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz.
- Mandat z list Koalicji Obywatelskiej na Dolnym Śląsku wywalczyła niezwiązana z żadną partią Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.
Pozostałe 12 mandatów przypadnie członkom, bądź politykom rekomendowanym przez Platformę Obywatelską.
-
W wielkopolskim PiS euforia. W partii coraz śmielej mówi się o odbiciu tego województwa Koalicji Obywatelskiej.
Wybory do europarlamentu 2019. W wielkopolskim sztabie PiS euforia. "To jest mały nokaut"
- To jest mały nokaut - mówi radosny Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski i lider PiS w Poznaniu. - Jesienią wygramy również w naszym województwie - dodaje Witold Czarnecki, szef partii w regionie.
-
Choć Koalicja Europejska wygrała w Warszawie wybory, europarlamentarzystą nie został tu żaden członek Platformy Obywatelskiej - pisze Michał Wojtczuk.
Zwycięstwo czy porażka Platformy Obywatelskiej w Warszawie?
W porównaniu z wyborami do Parlamentu Europejskiego sprzed pięciu lat stan posiadania prawicy w okręgu warszawskim skurczył się z trzech do zaledwie jednego mandatu. Ale Choć Koalicja Europejska wygrała w tym okręgu wybory, europarlamentarzystą nie został żaden członek Platformy Obywatelskiej.
-
Kto zdobył mandat w Parlamencie Europejskim?
Na byłą premier Beatę Szydło zagłosowało 470 tysięcy osób. To najlepszy wynik w kraju. Oto lista nowych europosłów.
-
Interesująca jest też analiza przepływów wyborców. Spośród osób, które w 2015 r. zagłosowały na prezydenta Andrzeja Dudę, 79,1 proc. pozostało przy PiS. 6,9 proc. przekazało poparcie Konfederacji, a 6,7 proc. Koalicji Europejskiej.
Wyborcy Bronisława Komorowskiego byli bardziej wierni Koalicji Obywatelskiej. 82 proc. z nich oddało głos na tę listę. 9,2 proc. przekonała Wiosna Roberta Biedronia. PiS poparło zaledwie 2,7 proc. wyborców Komorowskiego.
Osoby, które nie poszły na ostatnie wybory prezydenckie, a tym razem zdecydowały się zagłosować, najczęściej wspierały Koalicję Obywatelską (35,1 proc.). Na PiS oddało w tej grupie głos 22,5 proc. osób, na Konfederację 15,4 proc., na Wiosnę 15,2 proc. a na Kukiz'15 7,9 proc. Lewica Razem przekonała 3 proc. wyborców, którzy nie chcieli poprzeć ani Andrzeja Dudy, ani Bronisława Komorowskiego.
-
- Mam takie przekonanie, że to, co za chwilę usłyszymy, będzie nas satysfakcjonować - powiedział na chwilę przed ogłoszeniem sondażowych wyników wyborów poseł Krzysztof Lipiec, szef PiS w Świętokrzyskiem. I nie pomylił się.
Wielka radość w sztabie PiS. TVP chciała żeby przećwiczyli, jak się będą cieszyć
Wieczór wyborczy tej partii zorganizowano w biurze przy alei IX Wieków Kielc. Przyszło mnóstwo działaczy, ale kandydat do PE był tylko jeden.
-
Trójmiasto. Według pierwszych, nieoficjalnych wyników na Pomorzu wygrała Koalicja Europejska z wynikiem 51,8 proc. głosów.
Drugie miejsce PiS - 32,3 proc.
Trzecie miejsce nieoczekiwanie zajęła Konfederacja z wynikiem 5,8 proc., a czwarte miejsce Wiosna Roberta Biedronia - 5,6 proc.
Kukiz 15 otrzymało -2,7 proc., a Lewica Razem - 1,3 proc.
To oni prawdopodobnie zasiądą w Parlamencie Europejskim
Magdalena Adamowicz, Anna Fotyga i Janusz Lewandowski - na Pomorzu Koalicja Europejska może liczyć na dwa mandaty, a PiS na jeden.
-
Wrocław. Najwięcej głosów w okręgu dolnośląsko-opolskim zdobyła Janina Ochojska, drugi wynik i mandat europarlamentarzystki zdobyła Beata Kempa - wynika z pierwszych, sondażowych wyników wyborów.
Janina Ochojska, Beata Kempa, Anna Zalewska... Kto dostał się do PE?
Janina Ochojska, która była ''jedynką'' na liście Koalicji Europejskiej, otrzymała największą liczbę głosów w okręgu dolnośląsko-opolskim.
-
Małopolska. Według sondażowych wyników PiS otrzymał tu 51,9 proc. głosów, zaś Koalicja Europejska - 30,9 proc.
Według exit poll PiS nokautuje Koalicję Europejską w Małopolsce
Tak miażdżącej przewagi PiS nad Koalicją Europejską w Małopolsce nikt się nie spodziewał.
-
Lublin. Zgodnie z pierwszymi, sondażowymi wynikami wyborów z Lubelszczyzny mandatu mogą być pewni Krzysztof Hetman z KE oraz Elżbieta Kruk z PiS. Zbigniew Bujak z Wiosny oraz Witold Tumanowicz z Konfederacji do Parlamentu Europejskiego raczej się nie dostaną.
PiS wygrywa z KE. Kto z mandatem?
Według prognoz TVN 24 z Lubelszczyzny mandatu mogą być pewni Krzysztof Hetman z KE oraz Elżbieta Kruk z PiS.
-
Osoby, które w badaniu IPSOS przedstawiały się jako rolnicy, przekazały PiS ponad 70 proc. głosów.
Wyniki w grupie zawodowej rolników:
PiS - 70,1 proc.
Koalicja Europejska - 18,6 proc.
Konfederacja - 3,8 proc.
Kukiz'15 - 3,3 proc.
Wiosna - 2,9 proc.
Lewica Razem - 1,2 proc.
Inne - 0,1 proc.
-
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Wieczór wyborczy Koalicji Europejskiej
-
Białystok. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami kandydaci KE i PiS będą najprawdopodobniej reprezentować Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie w Parlamencie Europejskim. Będą to Tomasz Frankowski z Koalicji Europejskiej i Karol Karski lub Krzysztof Jurgiel z PiS.
''Łowca bramek'' ustrzelił mandat. Tomasz Frankowski jedzie do Brukseli
Tomasz Frankowski będzie reprezentantem Koalicji Europejskiej w PE. Kiedy ogłoszono sondażowe wyniki wyborów, nie krył wzruszenia. - Bozia pomaga - powiedział.
-
Koalicja Obywatelska przegrała z PiS tylko na wsi. Ale to głosy mieszkańców wsi były kluczowe dla całkowitego wyniku wyborów.
Wsie:
PiS - 56,3 proc.
KE - 27,5 proc.
Miasta do 50 tys. mieszkańców:
KE - 42,8 proc.
PiS - 38,7 proc.
Miasta 51-200 tys. mieszkańców:
KE - 42,7 proc.
PiS - 36,4 proc.
Miasta 201-500 tys. mieszkańców:
KE - 51 proc.
PiS - 31,6 proc.
Miasta powyżej 500 tys. mieszkańców:
KE - 50,4 proc.
PiS - 27 proc.
Wiosna największe poparcie uzyskała w grupie mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców (10,2 proc.), najmniejsze - na wsiach (4,9 proc.).
Najlepszy wynik Konfederacji to 8 proc. w miastach od 51 do 200 tys. mieszkańców (8 proc.), najgorszy również na wsiach (5,5 proc.).
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
-
Znamy też wyniki z innych państw członkowskich.
- W Niemczech CDU ma 28 proc. To o 7 punktów proc. mniej niż w poprzednich eurowyborach. Znakomity wynik osiągnęli Zieloni, stając się drugą siłą polityczną w kraju: według pierwszych wyników sondaży głosowało na nią 22 proc. wyborców. Wyraźnie poparcie straciła skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec, którą popiera 10,5 proc. wyborców. Więcej w tekście Bartosza Wielińskiego na wyborcza.pl.
- Na Słowacji, według nieoficjalnych wyników, na koalicję partii Zuzanny Czaputowej Progresywna Słowacja i Razem głosowało 20 proc. Słowaków. Po raz pierwszy od wielu lat wybory przegrała partia Smer Roberta Fico. Trzeci wynik osiągnęli neofaszyści. Więcej w tekście Michała Kokota na wyborcza.pl.
- Szwedzi wybrali socjaldemokratyczną partię premiera Stefana Löfvena (25,1 proc.). Druga jest liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna. A populistyczni Szwedzcy Demokraci znaleźli się na trzecim miejscu, ale znacząco poprawili wynik z poprzednich wyborów w 2014 r. W Danii również wygrali socjaldemokraci. Sporo straciła antyimigrancka Duńska Partia Ludowa. Więcej o Szwecji i Danii pisze Maciej Czarnecki.
- Brytyjczycy głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego już w czwartek, ale z ogłoszeniem wyników czekają do zakończenia głosowania w innych krajach UE.
- We Francji wybory europejskie wygrało skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marie Le Pen (24 proc.). LREM Macrona zajęło drugie miejsce (22,5 proc.). Trzecia siłą niespodziewanie okazali się Zieloni. Więcej w tekście Bartosza Wielińskiego na wyborczej.pl.
- Na Węgrzech według sondaży sprzed lokali wyborczych partia Viktora Orbana zdobyła 56 proc. głosów. Opozycja jest daleko w tyle. Będący na drugim miejscu socjaliści zdobyli zaledwie 10 proc. głosów - pisze Michał Kokot.
- W Hiszpanii według pierwszych, jeszcze nieoficjalnych danych z exit poll wyniki eurowyborów w znacznym stopniu pokryły się z niedawnym głosowaniem nad składem parlamentu krajowego z 28 kwietnia. Zwycięscy znów okazali się socjaliści (28 proc.), a o połowę mniej zdobyły prawicowe Partia Ludowa oraz Ciudadanos.Czwartą pozycję zajęło lewicowe Unidos Podemos z 12 proc., a dość daleko za nim skrajnie prawicowe Vox z 6 proc. - informuje Maciej Okraszewski. Więcej na stronie.
-
Poznań. - To nie jest wcale klęska Koalicji Europejskiej. Jeśli przy tych transferach socjalnych, jakie uruchomił w ostatnich miesiącach PiS, przewaga partii rządzącej jest tak nieduża, przed KE jest nadzieja i przyszłość - komentuje sondażowe wyniki wyborów dr Szymon Ossowski, politolog z UAM.
Ewa Kopacz i Leszek Miller z Koalicji Europejskiej oraz Zdzisław Krasnodębski z PiS mogą być pewni wejścia do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski. Prawdopodobnie do PE wejdą Andżelika Możdżanowska z PiS i Sylwia Spurek z Wiosny.
Cisza w sztabie Koalicji Europejskiej po ogłoszeniu sondażowych wyników
- Poczekajmy na oficjalne wyniki, różnice mogą być minimalne - mówiła w niedzielę wieczorem w sztabie KE premier Ewa Kopacz.
-
Fot. Robert Górecki / Agencja Gazeta
Wieczór wyborczy Koalicji Europejskiej w Toruniu
-
Toruń. W toruńskim sztabie Koalicji Europejskiej euforii nie było.
Lenz komentuje wyniki: PiS musi się martwić
- Ja jestem zadowolony z tego wyniku - skomentował sondażowe wyniki wyborów do PE Tomasz Lenz, lider PO w Kujawsko-Pomorskiem.
-
Gdyby naszą reprezentację do europarlamentu wybierały tylko osoby, które ukończyły 60 lat, próg wyborczy przekroczyłyby tylko dwie listy.
Wyniki w grupie 60+:
PiS - 52,2 proc.
Koalicja Europejska - 39,9 proc.
Wiosna - 3,1 proc.
Konfederacja - 2,4 proc.
Kukiz'15 - 1,5 proc.
Lewica Razem - 0,8 proc.
Inne - 0,1 proc.
Fot. Anna Zorka / Agencja Gazeta
-
Historyczny wynik @pisorgpl w wyborach do Europarlamentu i piąte zwycięstwo z rzędu są najlepszym dowodem, że Polacy chcą dobrej zmiany nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dziękuję kandydatom i wolontariuszom, bez których nie byłoby tej wygranej. Zrobiliśmy to! #EUelections2019
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 26 maja 2019 -
Kukiz'15 próg wyborczy przekroczył według IPSOS tylko w dwóch województwach:
Kujawsko-Pomorskie - 5,7 proc.
Lubuskie - 5 proc.
Najgorzej wypadł w województwie Pomorskim, gdzie uzyskał 2,7 proc. głosów i w Świętokrzyskim (2,9 proc. głosów).
Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Sztab wyborczy Kukiz ' 15
-
Z całej Polski do Parlamentu Europejskiego w Brukseli i Strasbourgu pojedzie 52 europosłów. Według Ipsos z Łodzi będą to Witold Waszczykowski i Marek Belka.
Wybory do Europarlamentu 2019. Jak wybierała Łódź?
Nieoficjalnie wiadomo, że KE przegrała w regionie, ale wygrała w głównym mieście województwa.
-
Najlepsze wyniki Konfederacji przy podziale na województwa:
Opolskie - 10,4 proc.
Podkarpackie - 7,3 proc.
Warmińsko-Mazurskie - 7,2 proc.
Progu wyborczego Konfederacja nie przekroczyła tylko w jednym województwie:
Kujawsko-Pomorskie - 4,8 proc.
Fot . Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta
Sztab Konfederacji we Wrocławiu
-
Wiosna, która zajęła trzeci wynik w powyborczym sondażu exit poll przeprowadzonym przez IPSOS, najlepszy wynik zdobyła na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Wielkopolsce i Zachodnim Pomorzu:
Dolnośląskie 8,6 proc.
Mazowieckie 8,3 proc.
Wielkopolskie 8,3 proc.
Zachodniopomorskie - 8,3 proc.
Progu wyborczego nie przekroczyła w czterech województwach:
Opolskie 4,8 proc.
Podkarpackie 4,1 proc.
Świętokrzyskie 3,7 proc.
Lubelskie 3,5 proc.
Fot . Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Wieczór wyborczy partii Wiosna
-
Rafał Wójcik pisze ze sztabu Wiosny:
Wieczór wyborczy Wiosny odbył się w warszawskim Studiu Las. Przed godz. 21, gdy działacze znali już wyniki sondaży exit poll, atmosfera była daleka od radości. - Liczyłam na 10 proc. i jeszcze ta skrajnie prawicowa Konfederacja... - powiedziała ''Wyborczej'' przygnębiona polityczka Wiosny.
Biedroń: Nikt nas nie zatrzyma. Jesteśmy trzecią siłą polityczną
- Jeszcze niedawno nie mieliśmy nic. Ale mieliśmy jedno wspólne marzenie, że polityka może wyglądać inaczej - przemawiał Robert Biedroń.
-
Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Jeden z lokali wyborczych w Krakowie
-
Gdzie PiS uzyskał najlepsze wyniki? Według IPSOS ponad połowę głosów zdobył w pięciu województwach:
Podkarpackie - 60,7 proc.
Lubelskie - 55,6 proc.
Świętokrzyskie - 55,3 proc.
Małopolskie - 51,9 proc.
Podlaskie - 51,1 proc.
Z kolei Koalicja Obywatelska zdobyła większość głosów w dwóch województwach:
Pomorskie - 51, 8 proc.
Lubuskie - 51,5 proc.
-
Wojciech Czuchnowski ze sztabu Konfederacji:
Swój wieczór wyborczy Konfederacja zorganizowała w modnym klubie Level 27 położonym na ostatnim piętrze wieżowca w centrum Warszawy.
Konfederacja: Zatrzymamy tęczową zarazę
- Trudno mówić o sukcesie, skoro jesteśmy za Wiosną, co źle świadczy o Polakach - mówił po ogłoszeniu exit poll Janusz Korwin-Mikke.
-
O godz. 22 odbyła się ostatnia dzisiaj konferencja PKW. - Sądzę, że po godz. 21 frekwencja na pewno przekroczyła 40 proc. - powiedział zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak. Podkreślił, że na oficjalny wynik musimy jeszcze poczekać. Jak przypomniał, na godz. 12 frekwencja wyniosła 14,39 proc., a na 17 - już 32,51 proc.
PKW podkreśla, że wybory przebiegły spokojnie. Odnotowano 19 zdarzeń, które można określić jako przestępstwa i 90 wykroczeń.
Jutro PKW planuje zorganizować cztery konferencje - o godz. 10, 13.30, 18.30 i 22.
-
Kolejna interesująca analiza przygotowana przez TVN24. Jak według IPSOS głosowały wsie, a jak duże miasta?
Wsie:
Prawo i Sprawiedliwość - 56.3 proc.
Koalicja Europejska - 27,5 proc.
Konfederacja - 5,5 proc.
Wiosna - 4,9 proc.
Kukiz'15 - 4,3 proc.
Lewica Razem - 1,2 proc.
Miasta powyżej 500 tys. mieszkańców:
KE - 50,4 proc.
PiS - 27 proc.
Wiosna - 10,2 proc.
Konfederacja - 5,9 proc.
Kukiz'15 - 3,7 proc.
Lewica Razem - 2 proc.
Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
-
TVN24 przeanalizował, jak według IPSOS głosowali wyborcy w wieku 18-29 lat. Znakomity wynik ugrała najbardziej prawicowa Konfederacja, która zdobyła 18,5 proc. głosów. Wyniki w tej grupie wiekowej:
PiS - 28,4 proc.
Koalicja Europejska - 27,3 proc.
Konfederacja - 18,5 proc.
Wiosna - 13,7 proc.
Kukiz - 8,3 proc.
Lewica Razem - 2,6 proc.
Inne - 1.2 proc.
Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
-
Kraków. Według exit poll Ipsos Beata Szydło zdobyła rekordowy wynik - ponad 470 tys. głosów. Zjednoczona Prawica zdobyła w okręgu małopolsko-świętokrzyskim cztery mandaty. Z Koalicji Europejskiej do PE dostali się na pewno Róża Thun i Adam Jarubas.
Beata Szydło z rekordowym wynikiem
Poza Beatą Szydło do Parlamentu Europejskiego z listy Zjednoczonej Prawicy z Małopolski i świętokrzyskiego dostali się Ryszard Legutko, Patryk Jaki i Dominik Tarczyński.
-
Agata Kondzińska pisze ze sztabu PiS:
Rządząca partia zorganizowała wieczór wyborczy w centrali przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Budynek chroniła policja, Słuzba Ochrony Państwa kontrolowała gości.
Kaczyński o wynikach do eurowyborów: To za mało, za mało, za mało
- Bój o przyszłość naszej ojczyzny rozstrzygnie się jesienią, musimy temu zadaniu podołać, musimy wygrać - mówił Jarosław Kaczyński.
-
Wieści z Pomorza.
Wyniki wyborów na Pomorzu. Magdalena Adamowicz z mandatem
Wieczór wyborczy KE odbył się w Wozowni na Górze Gradowej w Gdańsku. Przyszło ponad 100 osób. Na sali rozległy się owacje gdy TVN24 podało, że mandat z Pomorza zdobyła Magdalena Adamowicz. Nie wiadomo jeszcze, komu przypadnie drugi mandat - Jarosławowi Wałęsie czy Januszowi Lewandowskiemu.
-
- Jak na polityczny start-up, partię polityczną, która powstała 4 miesiące temu, to całkiem niezły wynik. Jesteśmy trzecią siłą polityczną w Polsce. To jest najpiękniejszy moment w naszym życiu - mówi Robert Biedroń (Wiosna) w rozmowie z TVN24.
- Na pewno będę liderem naszych list na jesieni - odpowiedział Biedroń na pytanie, czy zrezygnuje z mandatu, który wywalczył. Do europarlamentu pojechałaby wówczas druga na liście Wiosny w Warszawie Joanna Scheuring-Wielgus.
- Idziemy samodzielnie. Nie wierzymy w projekty, które są robione od sasa do lasa. Chcemy bronić naszych wartości - mówił o nadchodzących wyborach parlamentarnych lider Wiosny.
Fot . Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Sztab Wiosny
-
Ze wstępnych danych wynika, że okręg warszawski będzie miał więcej europarlamentarzystów niż pięć lat temu. Ten okręg będzie miał co najmniej sześć mandatów, a nie pięć jak do tej pory. Europarlamentarzystami zostaną m. in. Jacek Saryusz-Wolski (PiS), Włodzimierz Cimoszewicz i Danuta Huebner (KE), Robert Biedroń (Wiosna) i Krzysztof Bosak (Konfederacja - jego mandat nie jest pewny).
Wyniki eurowyborów. Kto został europarlamentarzystą z Warszawy?
PiS - 42,4 proc., Koalicja Europejska - 39,1 proc., Wiosna - 6,6 proc. i Konfederacja - 6,1, reszta partii poniżej progu wyborczego - to wyniki sondażowe wyborów do europarlamentu. Europarlamentarzystami z okręgu nr 4 (Warszawa i okoliczne powiaty) zostaną m. in. Jacek Saryusz-Wolski (PiS), Włodzimierz Cimoszewicz i Danuta Huebner (KE), Robert Biedroń (Wiosna).
-
- To nie jest moja osobista decyzja. Budowaliśmy koalicję wspólnie, traktowaliśmy się po partnersku i razem będziemy decydować, o jakie ugrupowania będziemy rozszerzać. Ale zaproszenie jest otwarte. Bo tak naprawdę, jak pokazują sondaże, razem ugrupowania Koalicji i Wiosny dają przewagę nad PiS-em, więc to też daje nam wszystkim do myślenia - mówi w TVN24 Grzegorz Schetyna.
Przewodniczący PO był pytany, czy będzie przekonywał Roberta Biedronia, by w jesiennych wyborach połączyli siły.
Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Grzegorz Schetyna
-
- To jest kwestia potwierdzenia wyniku - mówi w TVN24 Grzegorz Schetyna pytany, czy utrzyma koalicję. - Jakkolwiek by nie było, uważam, że jesteśmy rzeczywiście o krok.
Podkreśla, że udało się zjednoczyć opozycję, a następnym krokiem są wybory jesienne. - Uważam, że mocniejsza, jeszcze bardziej zintegrowana koalicja Zjednoczonej opozycji da zwycięstwo z PiS-em. Krok po kroku - przekonuje przewodniczący PO.
-
Według IPSOS jeden z trzech mandatów, które wywalczyła Wiosna, przypadnie Robertowi Biedroniowi. Pozostałe dwa najpewniej zdobyli Tomasz Kohut i Sylwia Spurek. Oznacza to, że do Brukseli nie pojedzie m.in. Maciej Gdula, który startował z Krakowa.
-
Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Wieczór wyborczy Konfederacji
-
Kogo wprowadzi do europarlamentu Konfederacja? Według sondażu IPSOS pewny wejścia może być Jacek Wilk z Poznania. Pozostałe dwa mandaty wezmą najpewniej Konrad Berkowicz i Janusz Korwin-Mikke, który w zeszłej kadencji europarlamentu zrezygnował z mandatu 1 marca 2018 roku.
-
Kraków. - Takiego dobrego wyniku nie mieliśmy w żadnych sondażach. To oczywiście wyniki sondażu, ale widzimy, że tam, gdzie się jednoczymy, tam jesteśmy silniejsi - powiedziała Róża Thun po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll.
Beata Szydło i Róża Thun już pewne mandatów. Kto jeszcze?
Wszystko wskazuje na to, że PiS wprowadzi do europarlamentu także Ryszarda Legutkę, Patryka Jakiego i Dominika Tarczyńskiego.
-
Kto może liczyć na mandat? Co obiecywał w trakcie kampanii? Sprawdź na #sonarGW @gazeta_wyborcza https://t.co/3Zm73xn0U2 #EUROwybory #Eurowybory2019 #wybory #wyboryeuropejskie2019 pic.twitter.com/fiiXWV8TrY
— Jarek Kopeć (@jarekkopec) 26 maja 2019 -
Wyniki sondażowe i szał radości w sztabie PiS w Rzeszowie
Partia Jarosława Kaczyńskiego liczy na trzy mandaty na Podkarpaciu
-
Paweł Wroński jest w sztabie KE.
Schetyna: Jeśli będziemy razem, to w październiku wygramy
- To jest pierwsza połowa meczu. Zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to nasz sukces - mówił Grzegorz Schetyna lider KE i dodał, że sukcesem jest ponad 7 mln oddanych na nią głosów.
-
Z kolei w Wielkopolsce wygrała Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobędą najpewniej była premier Ewa Kopacz (PO) i były szef SLD Leszek Miller. Z PiS wejdzie do europarlamentu Zdzisław Krasnodębski, wystarczającej liczby wyborców nie udało się najprawdopodobniej przekonać Joannie Lichockiej.
-
- Będziemy w najbliższych tygodniach musieli przeanalizować wyniki i odpowiedzieć na pytanie odnośnie naszej strategii politycznej. Ten wynik, oczywiście, nie jest satysfakcjonujący. Znowu udało się przekonać miliony Polek i Polaków, żeby głosowali, kierując strachem, a nie nadzieją. Głosowali raczej przeciw niż za. To moim zdaniem jest zły wybór - mówi w rozmowie z TVN24 Adrian Zandberg.
Wedle pierwszych, sondażowych wyników wyborów Lewica Razem zdobyła 1,3 proc. głosów, a więc nie przekroczyła progu wyborczego.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Siedziba partii Prawo i Sprawiedliwość
-
W Małopolsce, według sondażowych danych, PiS wywalczył aż cztery mandaty. Zdobyli je Patryk Jaki, Ryszard Legutko, Beata Szydło i Dominik Tarczyński. Dwa mandaty przypadną Koalicji Obywatelskiej - najpewniej zdobędą je Róża Thun (PO) i Adam Jarubas z PSL.
-
Stanisław Tyszka w imieniu ruchu Kukiz'15, który według sondażu znalazł się pod progiem wyborczym: Chcieliśmy podziękować setkom tysięcy ludzi, którzy oddali na nas głos i tysiącom wolontariuszy, którzy angażowali się w naszą kampanię. Rywalizacja jak zwykle była trudna dla jedynego ruchu obywatelskiego startującego w tych wyborach. Trudna choćby ze względów finansowych. Kampanie partyjne kosztowały ponad 19 mln złotych, nasza nieco ponad milion złotych. Poczekamy na wyniki oficjalne wyborów. Wiemy z doświadczenia po wyborach samorządowych, że te wyniki exit pollu mogą się mocno różnić od wyników ostatecznych. Jeżeli te wyniki zostaną potwierdzone, to znaczy, że obywatele zdecydowali, że wolą, żebyśmy zostali w Polsce. Nie poddajemy się i walczymy dalej.
-
- Dziękuję wszystkim, którzy podjęli decyzję, żeby wziąć udział w tych wyborach, ale przede wszystkim tym, którzy nas poparli, nas, czyli dobrą zmianę - przemawia ponownie Jarosław Kaczyński. - Musimy uzyskać więcej. Tu niektórzy są tak entuzjastyczni nastawieni, że mówią o większość konstytucyjnej, my musimy zdobyć po prostu zwykłą większość - kontynuuje.
- Jesteśmy gwarancją polskiej suwerenności, polskiej niezależności i polskiej drogi do przodu, w górę. I chcielibyśmy, żeby to zrozumieli także ci, którzy w tych wyborach oddali wybory na innych, nie na naszą listę wyborczą, ale i ci, którzy w tych wyborach nie uczestniczyli - apeluje prezes PiS.
-
TVN24 na podstawie wyników exit poll IPSOS podaje, że z list Konfederacji wszedł Jacek Wilk. Niepewne są wyniki Konrada Berkowicza i Janusza Korwina-Mikkego.
-
- Liczyłem na więcej. Ale zawiązaliśmy koalicję, z którą PiS może przegrać na jesieni. I to jest spore osiągnięcie - mówi w rozmowie z TVN24 Radosław Sikorski. Polityk przyznaje, że jest zaskoczony. Pytany, kto odpowiada za porażkę, odpowiada, że po trosze wszyscy, podkreśla, że nie są to jeszcze ostateczne wyniki, więc za wcześnie mówić, kto powinien ponieść konsekwencje.
Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Radosław Sikorski
-
Fot . Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Wieczór wyborczy partii Wiosna
-
Wiosnę - podaje TVN24 - reprezentować będzie Robert Biedroń. Wciąż ważą się wyniki Tomasza Kochuta i Sylwii Spurek.
-
Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Wieczór wyborczy Koalicji Europejskiej
-
Z list Kolacji Obywatelskiej wg wyników sondażowych podanych przez TVN24 dostali się: Jerzy Buzek, Janina Ochojska, Róża Thun, Bartosz Arłukowicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Magdalena Adamowicz, Danuta Hubner, Radosław Sikorski, Marek Belka, Ewa Kopacz, Leszek Miller, Adam Jarubas, Tomasz Frankowski, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski, Andrzej Buła, Jan Olbrycht i Elżbieta Łukacijewskia.
Na mandat wciąż szanse mają: Janusz Lewandowski, Bogusław Liberadzki, Kamila Gasiuk Pihowicz i Marek Balt.
-
Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Ryszard Czarnecki
-
Ryszard Czarnecki (PiS) w rozmowie z TVN24:
Jest zwycięstwo, wielka radość. Teraz druga tura, czyli wybory parlamentarne. Myśmy wygrali po raz pierwszy w historii wybory europejskie, to jest wielka sprawa. Zrobiliśmy pole position jeśli chodzi o wybory krajowe.
Być może dołączą do nich: Anna Fotyga, Kosma Złotowski, Krzysztof Jurgiel, Andżelika Możdżanowska i Grzegorz Tobiszowski.
-
TVN24 podaje wyniki exit poll IPSOS. Z listy Zjednoczonej Prawicy do Europarlamentu weszli: Beata Szydło, Beata Kempa, Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska, Tomasz Poręba, Patryk Jaki, Adam Bielan, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Beata Mazurek, Jacek Saryusz-Wolski, Joachim Brudziński, Zdzisław Krasnodębski, Anna Zalewska, Zbigniew Kuźmiuk, Izabela Kloc, Ryszard Legutko, Bogdan Rzońca i Dominik Tarczyński.
-
W imieniu Konfederacji (6,1 proc. w sondażu) przemawiał Janusz Korwin-Mikke:
Walczyliśmy przeciwko dwóm największym telewizjom, nie mieliśmy za sobą żadnego poparcia, walczyliśmy tylko dzięki internetowi. Biorąc to pod uwagę to jest wielki sukces. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przysłużyli się do tego, że prawica weszła do europarlamentu.
-
Fot . Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Wieczór wyborczy partii Wiosna
-
- Jeśli ktokolwiek kiedykolwiek wątpił, że idąc do polityki, trzeba porzucić swoje marzenia, jeśli ktokolwiek kiedykolwiek wątpił, że w demokracji trzeba wybrać mniejsze zło, jeśli ktokolwiek kiedykolwiek wątpił, że jeśli się ma marzenia, to trzeba je porzucić, to dzisiaj udowodniliśmy, że da się, że można i Wiosna to zrobiła! - kontynuuje Robert Biedroń.
- Da się! - skanduje tłum.
- Pokazaliśmy coś, co na polskiej scenie politycznej dawno się nie wydarzyło, pokazaliśmy, że mając marzenia, że będąc zdeterminowanymi, jesteśmy w stanie góry przenosić, że dzisiaj po czterech miesiącach będziemy mieli swoich europarlamentarzystów w Brukseli. I to jest wielki sckces. A to początek naszej drogi, to dopiero przedwiośnie, dopiero się rozkręcamy - przemawia Biedroń.
-
- Zrobiliśmy to, daliśmy radę, jesteśmy trzecią siła polityczną w Polsce! Dziękuję wam za to! - wykrzykuje Robert Biedroń, lider Wiosny, która wedle sondażowych wyników zajęła trzecie miejsce.
Jak podkreśla, Wiosna od początku miała coś, czego nie mają stare partie - ''marzenie o tym, że polityka może wyglądać inaczej''.
-
Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Wieczór wyborczy Koalicji Europejskiej
-
Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna:
To jest pierwsza połowa meczu. Wszyscy kochamy sport, wszystko jest przed nami. Zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces.
Chciałem podziękować Polkom i Polakom, którzy głosowali na nas. Blisko 7 mln głosów na Koalicję Europejską to jest wielki sukces. Chciałem podziękować tym wszystkim, którzy nas wspierali przez te miesiące kampanii, partiom politycznym, dzięki którym koalicję udało się zbudować. Ale przede wszystkim wyborcom, którzy krzyczeli przez wiele miesięcy "zjednoczona opozycja". I udało nam się to zrobić, zjednoczyliśmy opozycję.
Ale wiemy, że to jest dopiero początek drogi. To wszystko jest ciągle rzeczywistość sondażowa. Zrobiliśmy dobry wynik, zbudowaliśmy koalicję, ale chcę powiedzieć, żeby z podsumowaniem tych wyborów poczekać do ostatecznych wyników. Powinniśmy być cierpliwi, bo przyszłość należy do nas. To początek drogi, jesteśmy o wyciągnięcie ręki od zwycięstwa. Musimy być wszyscy razem i wtedy w październiku wygramy. To jest nasz cel i to jest nasza obietnica.
-
Bez mandatów zostały Kukiz'15 i Razem.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Siedziba partii Prawo i Sprawiedliwość
-
PiS zdobył 24 mandaty, a KE 22.
Wiośnie i Konfederacji przypadły po 3 mandaty.
-
- Dziś jest bardzo ważny dzień. Trzeba go docenić - przemawia tuż po ogłoszeniu pierwszych, sondażowych wyników wyborów prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Ale trzeba też pamiętać, że rozstrzygający bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni. I musimy też zwyciężyć, jeszcze bardziej zwyciężyć niż teraz. To ogromne wyzwanie i musimy mu podołać.
-
Wstępne wyniki według exit poll Ipsos dla TVN24.
-
Fot. Wojciech Habdas / Agencja Gazeta
-
Za kwadrans zamknięte zostaną lokale wyborcze i poznamy pierwsze sondażowe wyniki exit poll.
-
-
Frekwencja z podziałem na miasta:
PKW
-
Podział frekwencji na województwa na infografice PKW. O godz. 17 najchętniej głosowali mieszkańcy Pomorza, Mazowsza, Podkarpacia i Małopolski. Najmniejsza frekwencja była w Opolskiem, Lubuskiem i Warmińsko-Mazurskiem.
Fot. PKW
-
W Wałbrzychu i Zgorzelcu próbowano wynieść karty do głosowania, a we Wrocławiu członek komisji ukrył je w kieszeni marynarki - do takich incydentów miało dojść na Dolnym Śląsku.
We Wrocławiu członek komisji wyborczej ukrył karty do głosowania w kieszeni marynarki
Wybory do europarlamentu 2019. W Wałbrzychu, Zgorzelcu i Wrocławiu doszło do incydentów wyborczych.
-
Już wiadomo, że tegoroczne wybory do europarlamentu wzbudziły rekordowe zainteresowanie w Polsce. Frekwencja do godz. 17 (32,51 proc.) była wyższa, niż kiedykolwiek podczas całego głosowania do europarlamentu. W 2004 roku do urn poszło zaledwie 20,87 proc. uprawnionych. Pięć lat później - 24,53 proc., a w 2014 r. 23,83 proc. Do godz. 17:30 pięć lat temu głosowało 16,91 proc. uprawnionych, a dziesięć lat temu - 18,24 proc.
-
Politycy przy urnach wyborczych.
-
Miastem z najwyższą frekwencja o godz. 17 jest Warszawa. Do urn poszło do tej godziny 41,41 proc uprawnionych do głosowania.
Wybory do europarlamentu 2019. Warszawa z najwyższą frekwencją w kraju - ponad 41 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza podała dane o frekwencji w wyborach do europarlamentu - według stanu na godz. 12 w Warszawie i okolicznych powiatach wyniosła 16,19 proc. (przy 14,39 proc. w skali kraju). Z kolei o godz. 17 - 39,40 proc.
-
Politycy przy urnach wyborczych.
-
Do godz. 14.30 odnotowano 67 incydentów wyborczych (w porównaniu do stanu z godz. 9.30 wzrosła o 20). To przede wszystkim usuwanie i uszkadzanie ogłoszeń (22 zdarzenia), agitacje wyborcze (20), wyniesienie kart wyborczych z lokalu (w Wałbrzychu, Zgorzelcu i Kielcach). W jednym przypadku doszło do porwania karty przez wyborcę na terenie komisji (w Toruniu). W jednej z komisji we Wrocławiu mąż zaufania zauważył, że zastępca przewodniczącego w trakcie stemplowania kart do głosowania ukrył cztery karty w kieszeni marynarki. Po interwencji wyjął je i jak się okazało, nie były ostemplowane.
Ale jak poinformowali członkowie PKW, na tę chwilę nie ma obawy, że cisza wyborcza zostanie przedłużona.
-
PILNE
Frekwencja na godz. 17 wyniosła 32,51 proc. Dla porównania w wyborach do PE przed pięcioma laty frekwencja z godz. 17.30 wyniosła 16,91 proc. Z kolei w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 r. do godz. 17 do urn wyborczych poszło 38,97 proc. uprawnionych.
Najlepiej wypada okręg nr 4 (Warszawa I, obejmuje również obwody za granicą), gdzie frekwencja wyniosła 39,4 proc. Najgorzej - okręg nr 3 z siedzibą w Olsztynie, gdzie do urn poszło 28,97 proc.
Jeśli chodzi o województwa, najlepiej wypadają: małopolskie (35,8 proc.), mazowieckie (35,3 proc.) oraz pomorskie (33,32 proc.). Najgorzej z kolei: opolskie (27,3 proc.), warmińsko-mazurskie (27,59 proc.) i lubuskie (29,24 proc.).
Z kolei w przypadku miast do godz. 17 najwyższą frekwencję odnotowano w Warszawie (41,41 proc.), Poznaniu (39,14 proc.) i Toruniu (38,11 proc.), najniższą zaś w Gorzowie Wlkp. (34,08 proc.), Olsztynie (34,65 proc.) oraz Gdańsku (35,33 proc.).
-
Do głosowania uprawnionych jest 29 mln 994 tys. 623 Polaków. Mogą oddać swój głos w jednym z 27 286 obwodów. Dla tych, którzy przebywają za granicą, utworzono 203 obwody. Użytkownicy Twittera wrzucają zdjęcia pokazujące wzmożenie polskich wyborców w zagranicznych placówkach. Kolejki są np. przed ambasadą w Londynie czy w Brukseli.
crazy queue at the Polish Embassy in London.
— Joanna Hosa (@joannahosa) 26 maja 2019
not what I expected but very happy to stand in this line ?? #EUelections2019 #vote pic.twitter.com/Uyd5cIDXx7Poles living in Brussels queuing in front of the Polish Consulate @PLinBelgium to participate in #EPelections2019 #Eurowybory2019 #Tymrazemglosuje #ThisTimeImVoting pic.twitter.com/AqFsAqHpnM
— Marzenna Guz-Vetter (@GuzVetterEU) 26 maja 2019 -
Jak podaje PKW, spośród 13 okręgów wyborczych do godz. 12 najwyższą frekwencję, a więc 16,19 proc., odnotowano w okręgu nr 4 (Warszawa I), zaś najniższą - w okręgu nr 12 (Wrocław). To 12,88 proc.
Jednocześnie najwięcej osób poszło do urn wyborczych w województwie małopolskim (16,96 proc.), a najmniej - w województwie opolskim (11,88 proc.).
Ze wszystkich miast wojewódzkich najwięcej wyborców zagłosowało w Rzeszowie i Toruniu (po 17,05 proc.), a najmniej - w Gdańsku (11,98 proc.)
Najwyższą frekwencją na godz. 12 - aż 42,81 proc. - mogła się pochwalić Krynica Morska.
-
Jak przekazała Państwowa Komisja Wyborcza, do południa głos oddało 14,39 proc. uprawnionych do głosowania. To niemal dwukrotnie lepszy wynik niż w wyborach do PE w 2014 r., kiedy to według stanu na tę samą godzinę frekwencja wynosiła 7,31 proc. Bardziej więc wynik ten przypomina frekwencję z tej samej godziny z ostatnich wyborów parlamentarnych (wtedy wyniosła 16,47 proc.).
-
Oprócz Polaków w niedzielę do urn wyborczych poszli również obywatele 20 innych krajów UE. Ale mieszkańcy niektórych krajów głosowali już wcześniej - począwszy od czwartku. Mieszkańcy Wspólnoty wybiorą łącznie 751 posłów Parlamentu Europejskiego.
-
W niedzielę Polacy poszli do urn, by zagłosować na swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W sumie wybierzemy 52 europosłów spośród 866 kandydatów.
Uprawnionych do głosowania jest łącznie 29 mln 994 tys. 623 obywateli. Pierwsze, sondażowe wyniki poznamy o godz. 21, kiedy lokale wyborcze zostaną zamknięte i skończy się cisza wyborcza.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. PiS wygrywa
Michał Wilgocki