- piątek, 13 lipca 2018
-
Przy Placu Zamkowym uczestnicy Obywatelskiego #ZgromadzenieNarodowe skandują "wolne sądy", "wolny Sejm". Wypisują też życzenia dla Rzeczypospolitej. Do demonstrujących dołączyli niektórzy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej @TOKFM_NEWS pic.twitter.com/QDW1b2rWcH
— Tomasz Fenske (@tomaszfenske) July 13, 2018 -
Krakowskie Przedmieście i Plac Zamkowy odgrodzone barierkami, żeby PiS mógł w spokoju w namiocie świętować 550-lecie parlamentaryzmu. #ZgromadzenieNarodowe pic.twitter.com/rWRZqm4xAP
— Marek Wójcik (@marek_wojcik) July 13, 2018 -
Posłowie PSL - podobnie jak PO i Nowoczesnej - przyszli tylko na odśpiewanie hymnu, po czym wyszli przed wygłoszeniem orędzia przez prezydenta. - Przyszliśmy na rozpoczęcie Zgromadzenia Narodowego po to, żeby pokazać, że jesteśmy tak samo wybranymi parlamentarzystami jak większość rządząca - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Żeby pokazać, że głosy oddane na nasze stronnictwo, ale również na inne, jak Nowoczesna czy Platforma, muszą być brane przez rządzących pod uwagę.
- Nie możemy zgodzić się na wspólne świętowanie, ponieważ dzisiaj nie ma czego świętować. Parlamentaryzm jest w głębokim kryzysie. Sejm jest miejscem potwierdzania decyzji prezesa PiS. Do niczego innego nie służy - dodał.
-
Prezydenta nie słuchali posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Uznaliśmy całym klubem, że nie możemy uczestniczyć w takiej hucpie jak 550-lecie polskiego parlamentaryzmu, kiedy zarzynany jest polski parlamentaryzm - tłumaczyła tę decyzję przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
-
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zamyka Zgromadzenie Narodowe.
-
- Wiwat Sejm, wiwat Senat, wiwat wolna, suwerenna, niepodległa Rzeczypospolita - zakończył swoje przemówienie prezydent. Dostaje gromkie brawa od posłów i senatorów.
-
Prezydent: - Parlamentarzyści nie mogą być stronnikami partykularnych grup interesów, ulegać wpływom czynników zewnętrznych; znamy przecież takie smutne przypadki i ich skutki w prawie każdej z epok - i pamiętamy je ku przestrodze.
-
Andrzej Duda:
- Spełnianie zapowiedzi wyborczych jest nie tylko przywilejem, ale obowiązkiem względem obywateli. Podważanie tych zasad jest sprzeczne z samymi zasadami demokracji przedstawicielskiej. Podmywa fundamenty parlamentaryzmu i w żadnym wypadku nie służy dobru społeczeństwa i państwa. Łamie podstawowe zasady demokracji.
-
- Odpowiedzialność za wspólnotę nakazuje, aby wynik uczciwie przeprowadzonych wyborów był powszechnie respektowany. Werdyktu wydanego przez obywateli przy urnach nie można kontestować. Jego przyjęcie jest oczywistym przyjęciem wzajemnego zaufania i szacunku. Bo to naród jest suwerenem w Rzeczypospolitej - mówi prezydent.
- Dlatego nie można odmawiać zwycięskiej większości prawa do realizacji jej programu .
-
Andrzej Duda: - Spór jest naturalny i nieunikniony. I to on jest istotą parlamentaryzmu. Sejm i Senat są miejscem debaty, wymiany argumentów. Lecz spory te muszą toczyć się w zakresie poczucia odpowiedzialności za całość naszej wspólnoty. Parlament istnieje po to, abyśmy byli reprezentowani jako naród demokratyczny i pluralistyczny. Ale jeden naród, czegoś co dzieli od środowiska czegoś, co możemy nazwać zwaśnionymi plemionami.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Dziennikarze obsługują wydarzenie z centrum prasowego. Do "namiotu za milion" gdzie odbywają się uroczystości wpuszczono rządowe media. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Dziennikarze obsługują wydarzenie z centrum prasowego. Do "namiotu za milion" gdzie odbywają się uroczystości wpuszczono jedynie rządowe media. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Dziennikarze obsługują wydarzenie z centrum prasowego. Do "namiotu za milion" gdzie odbywają się uroczystości wpuszczono jedynie rządowe media. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Dziennikarze obsługują wydarzenie z centrum prasowego. Do "namiotu za milion" gdzie odbywają się uroczystości wpuszczono jedynie rządowe media. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Dziennikarze obsługują wydarzenie z centrum prasowego. Do "namiotu za milion" gdzie odbywają się uroczystości wpuszczono jedynie rządowe media. Warszawa, 13 lipca 2018
-
Prezydent mówi o wyborach z 4 czerwca 1989 r. - Chociaż w pełni wolne wybory do Sejmu odbyły się dopiero w roku 1991, a pozostałości systemu trwały nadal, to nadzieje milionów Polaków i oczekiwanie zmian były tak silne, że dla wielu symbolicznym momentem końca komunizmu stał się właśnie wybór posłów z Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a zwłaszcza senatorów, wybranych już wtedy w wolnych wyborach, którzy zajęli 99 ze stu miejsc w Senacie - mówi.
- Chciałbym przypomnieć, że jednym z senatorów został wtedy przyszły prezydent, pan profesor Lech Kaczyński. Jakże miłe jest to wspomnienie - dodaje. Sala nagradza go oklaskami.
-
- Kiedykolwiek Polska była wolna, tylekroć Sejm stanowił jedną z głównych instytucji państwa, gdy po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległości zwołanie parlamentu było jednym z pierwszych fundamentalnych rozdziałów w odbudowie państwa - mówi prezydent.
-
- Zaangażowanie obywateli w sprawy publiczne i podejmowanie decyzji najważniejszych dla całego narodu przez jego reprezentantów to nasze polskie, ustrojowe DNA, niezależne od wszystkich historycznych przemian, sytuacji geopolitycznej, społecznej czy ekonomicznej kraju - mówi prezydent Andrzej Duda.
-
Prezydent mówi o Konstytucji 3 maja, "pierwszej w Europie i drugiej na świecie". - Oczywiście, nie obyło się bez sporów i gwałtownych nieraz dyskusji. Nie wszyscy też uczestnicy obrad zajmowali stanowiska nieskażone wpływem obcych potęg i interesów. Ale konstytucja została uchwalona, i mimo że to jednak potomni nazwali ówczesny Sejm Wielkim.
-
Andrzej Duda wspomina historyczną tolerancję Polski.
-
PILNE
Prezydent Andrzej Duda wygłasza orędzie.
-
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wspomina sejm, zwołany przez króla Jana Olbrachta w 1493 r. do Piotrkowa. Sądzono, że właśnie wtedy pierwszy raz wspólnie obradowali król, senat oraz wybrana szlachecka izba poselska.
-
PILNE
Rozpoczęło się Zgromadzenie Narodowe. Gra hymn.
-
Wygwizdany poseł Piotrowicz. W drodze na #ZgromadzenieNarodowe na Zamku Królewskim witają go okrzyki "precz z komuną". Wokół barierek od strony Krakowskiego Przedmieścia zbierają się protestujący i uczestnicy obywatelskiego zgromadzenia narodowego @TOKFM_NEWS pic.twitter.com/ErnlbaHnMp
— Tomasz Fenske (@tomaszfenske) July 13, 2018 -
W kontekście polskich sporów przypomnijmy słowa papieża Franciszka: "niech bracia będą zjednoczeni, bo to jest pierwsze prawo"- mówił abp Stanisław Gądecki podczas mszy św. z okazji obchodów 550-lecia polskiego parlamentaryzmu.
-
Zakończyło się wspólne posiedzenie PO i Nowoczesnej.
-
- Zachowamy się przyzwoicie, tak jak oczekują Polacy - powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik PSL Jakub Stefaniak w odpowiedzi na pytanie, czy jego formacja weźmie udział w piątkowym Zgromadzeniu Narodowym. Według nieoficjalnych informacji politycy PSL mają nie wysłuchać orędzia prezydenta Andrzeja Dudy, które zostanie wygłoszone przed Zgromadzeniem.
-
- Dzisiaj parlament sam ustawia się, na swoje nieszczęście, w roli biernego, służalczego wykonawcy decyzji zapadających gdzie indziej - mówi Bronisław Komorowski. - Nie ma ambicji marszałek ani władza ustawodawcza do rzeczywistego sprawowania kontroli nad władzą wykonawczą. Marszałek zaakceptował swoją własną rolę i próbuje wciągnąć to resztę parlamentu, rolę zbędnego dodatku do laski marszałkowskiej.
-
- Kochani, to minie. To na pewno minie - mówi Komorowski o stanie polskiego parlamentaryzmu. Sala nagradza go oklaskami.
- A po drugie, macie ten dodatkowy atut, że gorzej już być nie może - dodaje.
-
Bronisław Komorowski: - Wiemy, że parlamentaryzm, tak jak cała demokracja, nie jest bezgrzeszny. Wiemy to z własnej praktyki, doświadczenia, ale też z własnej woli przezwyciężania słabości polityków. A jednak jest to serce demokracji.
-
Bogdan Borusewicz, były marszałek Senatu:
- Jesteśmy razem, działamy wspólnie, bo widzimy wspólne niebezpieczeństwa. Parlament jest sercem demokracji. Rządzący niszcząc podstawowe zasady konstytucji powodują, że to serce zamiera. Ale dopóki my jesteśmy w parlamencie, to ono będzie działać!
-
- Marszałek Sejmu z łatwością podejmuje kroki, by bez wahania upokorzyć polski Sejm. Knebluje usta posłów i senatorów, łamiąc każdy dobry obyczaj - zarówno zapisany w regulaminie, jak i dżentelmeński, na jaki kiedyś się umówiliśmy - mówi była marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
-
- Zastanawiam się, dlaczego obecna władza nas tam [na Zgromadzeniu Narodowym] dzisiaj chciała - mówi były marszałek Sejmu Radosław Sikorski. - Przecież nie, jak powiedziała pani marszałek, dla przyjemności oglądania naszych zdradzieckich mord.
- Podejrzewam, że chcieli nas tam widzieć po to, aby uzyskać poczucie, że mimo wszystkiego co robią, że jest ok. Że te zmiany się utrzęsą, że jednego dnia mogą nas wykluczać z obrad, a drugiego będziemy świętować. Że to taka nowa norma. I dlatego chciałbym powiedzieć kolegom z PiS-u ? to nie jest ok. To się nie utrzęsie.
-
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
-
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
-
- My, opozycja parlamentarna, pójdziemy razem do wyborów. I pierwsze co zrobimy [jak wygramy], to wprowadzimy pakiet demokratyczny dla szanowania praw opozycji. Po to, żebyśmy mogli obchodzić wszystkie następne rocznice razem, rządzący i opozycja - mówi Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.
-
W spotkaniu Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej biorą udział byli i obecni politycy PO, którzy byli marszałkami Sejmu: Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa-Błońska, Radosław Sikorski, Bronisław Komorowski, były marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek (nie był w PO, ale startował z jej listy do europarlamentu).
-
Na spotkaniu zorganizowanym przez PO i Nowoczesną nie ma PSL.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Alternatywne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Posłowie PO i Nowoczesnej zorganizowali osobne spotkanie z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal. Warszawa, 13 lipca 2018
-
"Rzeczpospolita": Milion złotych za namiot dla posłów. "Sprawa dla CBA"
Kancelaria Sejmu zapłaci ponad milion złotych brutto za jednodniowy wynajem namiotu na dziedzińcu Zamku Królewskiego wraz z obsługą - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Zdaniem opozycji sprawie powinno się przyjrzeć CBA.
-
- Dzisiaj Sejm jest otoczony barierkami, zamknięty przed Polakami. Nie wpuszczani są do niego dziennikarze i goście. To niszczenie dorobku wielu pokoleń i wieków - dodawał przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann.
-
Rozpoczęło się osobne spotkanie PO i Nowoczesnej z udziałem byłych marszałków Senatu i Sejmu oraz byłych posłów i senatorów w Domu Dziennikarza na Foksal.
- Polsce grozi chaos prawny, a jego konsekwencje będą za chwilę grozić każdemu z nas. Dlatego dzisiaj nie ma czego świętować. Dzisiaj trzeba mówiąc bardzo głośno o niszczeniu polskiej demokracji, konstytucji i parlamentaryzmu przez PiS - mówiła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.
-
-
Opozycja twierdzi, że trudno świętować 550-lecie parlamentaryzmu w czasie, gdy rządząca partia łamie trójpodział władzy, a marszałek Kuchciński ogranicza wolność wypowiedzi posłów oraz ich prawa. Święto polskiego parlamentaryzmu zbiegło się na przykład z zapowiedzianym na sobotę w Senacie głosowaniem w sprawie nowelizacji ustawy o mandacie posła i senatora.
Da ona możliwość karania przez marszałka parlamentarzystów za "naruszanie powagi Sejmu" poza salą sejmową. Marszałek będzie mógł karać posłów i senatorów ograniczeniem o połowę uposażeń przez trzy miesiące. Co "narusza powagę Sejmu", określi on sam. W ostatnim czasie Kuchciński mocno szafuje karami wyłącznie wobec posłów opozycji.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Oficjalne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Msza w Archikatedrze św. Jana poprzedzająca Zgromadzenie Narodowe
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Oficjalne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Msza w Archikatedrze św. Jana poprzedzająca Zgromadzenie Narodowe
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Oficjalne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Msza w Archikatedrze św. Jana poprzedzająca Zgromadzenie Narodowe
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Oficjalne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Msza w Archikatedrze św. Jana poprzedzająca Zgromadzenie Narodowe
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Oficjalne obchody 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Msza w Archikatedrze św. Jana poprzedzająca Zgromadzenie Narodowe
-
Trzeba spłacić długi króla, czyli dlaczego teraz obchodzimy 550-lecie Sejmu?
Kazimierz Jagiellończyk z wojny z Zakonem Krzyżackim wyszedł z nowymi terytoriami i ogromnymi długami.
-
Na Zgromadzeniu Narodowym na pewno nie będzie Platformy Obywatelskiej. - Miejsce opozycji jest poza szopką organizowaną przez marszałka Kuchcińskiego. Obchody nie mogą przykryć tego, co się dzieje w Sejmie - mówił w czwartek przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. - Niszczone są podstawy parlamentaryzmu, niszczona jest wspólnota, niszczona jest wolność - dodawał.
-
Bazylika Archidiecezjalna św. Jana Chrzciciela gdzie o godz. 10 odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza w ramach #ZgromadzenieNarodowe z okazji #550lecieSejmu i 100 rocznicy odzyskania #Niepodległości . #Warszawa #Polska pic.twitter.com/xANebp4DmT
— Zbigniew Gryglas (@ZGryglas) July 13, 2018Uroczystości 550-lecia parlamentaryzmu w Polsce rozpoczną się od mszy świętej w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Warszawie pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza.
-
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przygotowania do uroczystości - na Zamku Królewskim odbędzie się Zgromadzenia Narodowe z okazji 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Opozycja zorganizuje własne, "obywatelskie" zgromadzenia Narodowe. Warszawa, Plac Zamkowy, piątek, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przygotowania do uroczystości - na Zamku Królewskim odbędzie się Zgromadzenia Narodowe z okazji 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Opozycja zorganizuje własne, "obywatelskie" zgromadzenia Narodowe. Warszawa, Plac Zamkowy, piątek, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przygotowania do uroczystości - na Zamku Królewskim odbędzie się Zgromadzenia Narodowe z okazji 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Opozycja zorganizuje własne, "obywatelskie" zgromadzenia Narodowe. Warszawa, Plac Zamkowy, piątek, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przygotowania do uroczystości - na Zamku Królewskim odbędzie się Zgromadzenia Narodowe z okazji 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Opozycja zorganizuje własne, "obywatelskie" zgromadzenia Narodowe. Warszawa, Plac Zamkowy, piątek, 13 lipca 2018
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przygotowania do uroczystości - na Zamku Królewskim odbędzie się Zgromadzenia Narodowe z okazji 550 - lat parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Opozycja zorganizuje własne, "obywatelskie" zgromadzenia Narodowe. Warszawa, Plac Zamkowy, piątek, 13 lipca 2018
-
Zgromadzenie Narodowe bez Platformy Obywatelskiej. Nowoczesna i PSL zdecydują rano
- Miejsce opozycji jest poza szopką organizowaną przez marszałka Kuchcińskiego - mówi lider PO Grzegorz Schetyna. Jego partia razem z Nowoczesną zorganizują alternatywne obchody 550-lecia parlamentaryzmu. Coraz mniejszą ochotę na udział w oficjalnych uroczystościach ma też PSL.
Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia parlamentaryzmu. Bojkot PO
Maciej Orłowski