- piątek, 09 lutego 2018
-
Zapłonął znicz olimpijski.
-
Za chwilę zapłonie znicz olimpijski.
-
Odśpiewano hymn olimpijski, teraz czas na przysięgę. Przeczytają ją: sportowiec, trener i sędzia.
-
Nad stadionem i stokami w Pjonganczgu latają drony. Jest ich 1200. Układają się w różne formacje np. w sylwetkę człowieka czy pięć olimpijskich kół, symbol ruchu olimpijskiego.
-
Piątka dzieci znów na płycie stadionu. Niosą świeczki, symbol koreańskiej walki o demokrację. Dzieci przekazują ogień rodzinie. Po chwili koreańscy artyści śpiewają "Imagine" Johna Lennona, dla wielu nieoficjalny hymn pokoju.
-
Thomas Bach, prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego:
"Nadszedł czas Pjongczangu, możecie być dumni. Dziękuję wszystkim, którzy umożliwili tę chwilę. Szczególne podziękowania dla tysięcy wolontariuszy, którzy przywitali nas tak ciepło.
Drodzy sportowcy, teraz czas na was. To będą zawody waszego życia. Świat będzie się wami inspirował. Pokażecie nam, jak żyć w pokoju mimo wszystkich różnic. Olimpijska rywalizacja cieszy tylko wtedy, kiedy przestrzega się zasad. Tylko wtedy ma się prawo do wspomnień. Gdy ze sobą rywalizujecie, żyjecie zgodnie w wiosce olimpijskiej, przestrzegając reguł, jedząc razem posiłki. Wtedy pokazujecie, że w sporcie jesteśmy równi. Pokazujecie, że sport ma wyjątkową siłę jednoczenia ludzi.
Wspaniałym dowodem tej siły jest dzisiejszy przemarsz reprezentacji dwóch Korei. Dziękujemy wam za to. Otaczający mnie sportowcy, widzowie na stadionie i publiczność przed telewizorami: wszyscy jesteśmy wzruszeni tym pięknym gestem.
Przyłączamy się do waszego przesłania pokoju. Zjednoczeni w różnorodności jesteśmy mocniejsi od sił, które chcą nas rozdzielić. Dwa lata temu podczas igrzysk w Rio wraz z pierwszą w historii reprezentacją uchodźców MKOL wysłał w świat przesłanie pokoju. Teraz połączone reprezentacje Korei robią to samo w Pjongczangu. Podzielmy się tym ze wszystkimi."
-
Lee Hee-beom, przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk:
"Miło was widzieć. Witam ciepło zimowe igrzyska olimpijskie Pjongczang 2018. Te igrzyska odbywają się na koreańskiej ziemi 30 lat po letnich igrzyskach w Seulu. W 1948 r. koreańscy sportowcy po raz pierwszy wzięli udział w igrzyskach w Sankt Moritz. Sytuacja nie była wtedy stabilna, nasz rząd formalnie nie istniał. Cztery lata później trwała wojna, ale dzięki publicznej zbiórce wysłaliśmy naszych sportowców do Helsinek.
Kilka chwil temu cały świat był świadkiem historycznego przemarszu reprezentacji obu Korei pod wspólną flagą. Oznacza to, że na czas igrzysk, nasze kraje się zjednoczyły. Jestem pewny, że nasze igrzyska dadzą światło nadziei obywatelom całego świata pragnącym pokoju. Baron Pierre de Coubertin mówił, że w igrzyskach nie jest najważniejsze zwycięstwo tylko udział. Tak jak w życiu najważniejsze jest nie triumfować, a walczyć".
-
Pora na przemówienia - przewodniczącego komitetu organizacyjnego igrzysk w Pjongczangu oraz przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
-
Kolejna część widowiska opowiada o przyszłości. Koreańczycy pokazują swoją wizję nadchodzących lat - futurystyczne samochody i ludzi wyglądających jak cyborgi, świat rzeczywistości wirtualnej. Wszystko - według wizji reżysera ceremonii otwarcia - ma służyć ludzkości
-
Czas na ''Arirang". To najbardziej popularna pieśń ludowa w Korei. Wiele wersji tej piosenki opisuje męczarnie podmiotu utworu, jakie doznaje podczas przeprawy przez przełęcz górską. ''Arirang'' jest jedną z nazw przełęczy i stąd tytuł. Istnieje wiele wersji Arirang i są one podzielone na klasy w zależności od tekstu, położenia refrenu, melodii i tym podobnych. Tytuły poszczególnych wersji zawierają zazwyczaj człon określający miejsce powstania. Standardowa wersja nazywana jest zazwyczaj Arirang i powstała stosunkowo niedawno. Pierwszy raz użyto jej jako tytułową pieśń w filmie Arirang z 1926 roku. [Opis za: Wikipedia].
-
Jeszcze jedno zdjęcie sportowców z Rosji, maszerujących pod flagą olimpijską. Do Korei Południowej przyleciało ich 162.
Sean Haffey/Pool Photo via AP
-
A na koniec połączona reprezentacja obu Korei.
-
Wchodzą Polacy. 62 sportowców. Flagę niesie chorąży, łyżwiarz szybki Zbigniew Bródka.
-
Niedługo na Stadion Olimpijski wejdą Polacy. Ile medali zdobędą w Pjongczangu?
Pjongczang 2018. Ile medali zdobędą Polacy?
Dla jednych sukcesem jest wyjazd do Pjongczangu, dla innych porażką będzie powrót bez przynajmniej brązu. Zapytaliśmy ludzi polskiego sportu zimowego, na co stać Polaków na igrzyskach.
-
Jeszcze słowo o Noriakim Kasaiu. Jak długo jeszcze będzie skakał?
Pjongczang 2018. "Jak długo zamierzam skakać? Zawsze". Ósme igrzyska Noriakiego Kasai
45-letni Noriaki Kasai zimą został mistrzem Japonii, w niedawnych zawodach Pucharu Świata w Tauplitz zajął piąte miejsce. W sobotę wystartuje w swoich ósmych igrzyskach olimpijskich.
-
A flagę Japonii niesie Noriaki Kasai, weteran igrzysk, skoczek, który o olimpijski medal powalczy po raz ósmy.
-
Pod flagą olimpijską na stadion wmaszerowało 162 sportowców z Rosji. Ich kraj został wykluczony z igrzysk z powodu dopingu. Ale sportowcy, którzy przeszli weryfikację, pojechali do Pjongczangu.
-
I jeszcze powrót do przeszłości - piątka dzieci i strażnicy, baśniowe zwierzęta. Dzieci mają nadzieję na pokój. Przekaz jest uniwersalny, ale trudno nie skojarzyć tego z sytuacją na Półwyspie Koreańskim, gdzie sąsiadami są zwaśnione od ponad pół wieku dwie Koree.
The five children of Gangwondo met the Guardians.
— PyeongChang 2018 (@pyeongchang2018) February 9, 2018
The children hopes for peace with the Korean legend, ?Bear Woman.?
???? ?????? ????? ?? ?? ??. ??? ?? ? ??? ??? ???? ????. ? ??, 2018 ?? ????? '??' ???? ?? ?????. pic.twitter.com/HHdkVVeikU -
Kolejne reprezentacje: Boliwia, Brazylia, Szwajcaria, Szwecja....
Hello #BOL #BRA #SWE #SUI #PyeongChang2018 #Olympics pic.twitter.com/BJKNQAsBp0
— Olympics (@Olympics) February 9, 2018 -
AP Photo/David J. Phillip
AP Photo/Christophe Ena
AP Photo/Michael Sohn
Sean Haffey/Pool Photo
AP Photo/Julie Jacobson
-
Malezja, debiutant na zimowych igrzyskach. A potem wchodzi Meksyk - to dla nich dziewiąte igrzyska, ale medalu jeszcze nie zdobyli
-
Igrzyska tak naprawdę już wystartowały. Wczoraj trenowali skoczkowie. Fotografował ich Kuba Atys.
fot. Kuba Atys
fot. Kuba Atys
fot. Kuba Atys
fot. Kuba Atys
-
Tuż przed ceremonią otwarcia, najwyższy sąd zajmujący się sprawami sportowymi zdecydował, że w Pjongczangu nie wystąpią największe rosyjskie gwiazdy.
Pjongczang2018. Trybunał Arbitrażowy: igrzyska jednak bez największych rosyjskich gwiazd
Trybunał Arbitrażowy odrzucił wnioski rosyjskich sportowców domagających się prawa startu w Pjongczangu mimo odmowy zaproszenia ich przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski
-
Grecja rozpoczęła, a teraz kolejne reprezentacja wchodzą na płytę Stadionu Olimpijskiego. RPA, Holandia, Norwegia...
-
Ósemka sportowców wnosi flagę Korei Południowej.
-
#OpeningCeremony #PyeongChang2018 #Olympics begins!!! pic.twitter.com/hFBnsZdnY1
— Olympics (@Olympics) February 9, 2018 -
Stadion w Pjongczangu, a w tle skocznie narciarskie. Tam w sobotę o pierwsze medale powalczą skoczkowie z Polski.
-
Trudno będzie śledzić wszystko, dlatego sugerujemy, czego nie wolno przegapić - to konkurencje, w których Polacy mają największe szanse na medale.
Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu. Gdzie oglądać, czego nie przegapić
Co obejrzeć w telewizji?
-
Tradycyjny taniec nawiązujący do mitu założycielskiego Korei.
-
Na płycie Stadionu Olimpijskiego pojawiają się kolejne baśniowe zwierzęta - błękitny smok i czerwony ptak.
-
Motywem przewodnim ceremonii otwarcia jest piątka dzieci odbywających niesamowitą podróż w czasie i przestrzeni.
-
Przygotowania do igrzysk odbywały się w cieniu trudnej sytuacji politycznej. Kolejnymi rakietami straszył dyktator z północy Półwyspu Koreańskiego - Kim Dżong Un.
Sportowy Kim Dżong Un. Dyktator, który ogląda Man Utd. i każe armii budować stacje narciarskie
Na czele Korei Północnej stoi autentyczny kibic, a zarazem wykreowany przez propagandę mistrz wielu dyscyplin. A najbardziej izolowany kraj świata ma więcej medali olimpijskich niż Indie i Nigeria razem wzięte.
-
Śnieg jak się patrzy, kilkustopniowy mróz. Tłumy kibiców - głównie z Azji. A igrzyska w chaosie - pisze z Pjongczangu korespondent Gazety Wyborczej, Dariusz Wołowski.
Olimpizm i igrzyska w chaosie. Ale w polskiej drużynie wszystko jest jasne - rządzą skoczkowie.
-
Franck Fife / AP
Za moment początek ceremonii. Na zdjęciu kibice trzymający flagę połączonych Korei.
-
Koreańczycy przygotowali program artystyczny. Odbędzie się też przemarsz wszystkich reprezentacji. Sportowcy z Rosji maszerować będą pod neutralną flagą. Pochód rozpocznie Grecja, kolebka antycznych igrzysk.
-
Ceremonia otwarcia odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Pjongczangu. Może on pomieścić 35 tys. kibiców. Transmisja telewizyjna trafi do 200 krajów.
-
Gospodarzem igrzysk jest Korea Południowa. Miastem - Pjongczang leżące na północy kraju.
-
Zimowe igrzyska olimpijskie czas zacząć. Impreza potrwa do 25 lutego. Sportowcy z 92 krajów wezmą udział w 105 konkurencjach w 15 dyscyplinach.
Pjongczang 2018. Ceremonia otwarcia, czyli przesłanie pokoju [ZAPIS RELACJI]
Dominik Szczepański