- wtorek, 09 stycznia 2018
-
To koniec relacji na dziś. Dziękuję Państwu za uwagę, to był niezwykle intensywny dzień. Po najnowsze informacje zapraszam na stronę Wyborcza.pl.
Maciej Orłowski, Wyborcza.pl
-
W znanym miejscu w nowej roli. Witamy minister finansów prof. Teresę #Czerwińska. pic.twitter.com/SwHuGHAMsT
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) January 9, 2018 -
Łukasz Szumowski zastąpił Konstantego Radziwiłła. Kim jest nowy minister zdrowia?
Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia, ma 45 lat. Z wykształcenia jest kardiologiem, od 2016 roku - z tytułem profesora.
-
Ekonomisty w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego ciągle brak
W zmianach nazw resortów widać rękę Mateusza Morawieckiego, który uwielbia patetyczne zwroty. Ale na ich czele nie ma nikogo, kto miałby całościową wizję gospodarki i doskonale poruszał się w złożonych problemach makroekonomii. To może być dużą słabością tego rządu
-
Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz: Szyszkę, Waszczykowskiego i "niezłomnego" Macierewicza pokonały "służby i lewactwo".
-
Joachim Brudziński. "Opiekun" prezesa Kaczyńskiego szefem MSWiA
Zabiera prezesa Kaczyńskiego na wakacje, gdzie łowią ryby, ubrał go też w słynną biało-czerwoną pelerynkę przeciwdeszczową. Joachim Brudziński został nowym szefem MSWiA.
-
Antoni Macierewicz do żołnierzy:
- W rocznicę stulecia odzyskania państwowości polskiej, odzyskania dzięki armii, czynowi zbrojnemu, tym Jesteście spadkobiercami setek tysięcy Polek i Polaków, którzy w mundurach wywalczyli polskie granice i odbudowali polską państwowość. Nie, nie jesteście spadkobiercami zdrajców, tych, którzy służyli zaborcom, formacji komunistycznych. Jesteście spadkobiercami żołnierzy niepodległości: I Rzeczpospolitej, II Rzeczpospolitej, powstania warszawskiego i wreszcie żołnierzy niezłomnych, którzy rzucili - nie w piosence, ale w rzeczywistości - swój los na stos. Którzy ginęli, mówiąc - jak pułkownik Ciepliński - ginę za Boga i ojczyznę, za moje dzieci i ich przyszłość.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ceremonia przekazania Ministerstwa Obrony Narodowej Mariuszowi Błaszczakowi.
-
Wajrak: Minister Szyszko przejdzie do historii jako wyjątkowy szkodnik
Dewastację, jakiej on i podległe mu Lasy Państwowe dokonali w Puszczy Białowieskiej - przyrodniczym skarbie równym Wielkiej Rafie Koralowej - można porównać do tego, co wyrabiali talibowie i Państwo Islamskie z zabytkami kultury.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Antoni Macierewicz podczas przemówienia do żołnierzy z okazji swojej dymisji:
- Jedną z istotnych decyzji, które przekonały cały naród, że wojsko polskie jest nie od parady, było przesunięcie wszystkich sił na wschód, tam gdzie grozi nam prawdziwe niebezpieczeństwo. I znowu nie była to łatwa decyzja. I znowu nie było łatwo ją zrealizować. Ale pamiętam jak dziś, gdy wasz generał głównodowodzący powiedział: ?Tak. Ten rozkaz zostanie wykonany. Bez względu na to, co inni sądzą, ja ten rozkaz wykonam?. I go wykonał.
- Te wszystkie zmiany nie byłyby możliwe, gdyby nie wielki wysiłek narodu polskiego, który się zmaterializował w decyzji z jesieni 2015 r. wyboru tych, którzy naprawdę chcą zmieniać Polskę. Tych, którzy udowodnili, ze nie słowa i propaganda, ale czyny są źródłem tej zmiany.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Antoni Macierewicz:
- Przez dziesiątki lat o naszej rzeczywistości decydowali zaborcy i strach i konieczność przełamywania tego strachu, tak jak czynili to żołnierze niezłomni, robotnicy i Polacy w kolejnych powstaniach i zrywach. Ale strach był ciągle obecny i determinował wybory polityczne. To dlatego taka długa była droga obozu patriotycznego do tego, by władza w Polsce należała do narodu. To dlatego tak długo Prawo i Sprawiedliwość musiało wciąż powtarzać, że prawdziwym gospodarzem tej ziemi są Polacy.
- Podjęliście także wielki wysiłek zmiany samej armii. Wszyscy wiemy, że nie było łatwo sprostać temu wyzwaniu, jakim było stworzenie piątego rodzaju sił zbrojnych. Jak wielkie trzeba było przełamać obawy i sprzeciwy. A przecież to właśnie ta zmiana uczyniła polską armię kompletną, związaną na śmierć i życie z narodem. To właśnie Wojska Obrony Terytorialnej sprawiły, że armia polska ma dziś tak wielkie zaufanie społeczne.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Trwa przemówienie Antoniego Macierewicza, który przekazuje Mariuszowi Błaszczakowi obowiązki ministra obrony narodowej:
- W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniliście Polskę i armię - zwrócił się do żołnierzy. - Po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpiecznie i że są dumni ze swojej armii. Podnieśliście głowy Polaków. Sprawiliście, że bezpieczeństwo, że duma, że honor przestały być pustym frazesem, zastępczym narzędziem propagandowym, i zaczęły stawać się treścią naszego życia narodowego.
- To wy maszerując wraz z armią amerykańską przez całą Polskę mogliście oglądać, jak Polacy z radością witali naszych sojuszników na polskiej ziemi. Bo wiedzieli, że idą wraz z nimi polscy żołnierze, i że dzięki temu będą bezpieczni - mówił Macierewicz.
-
Morawiecki ma szansę na rząd prawdziwie "dobrej zmiany". Czy ją wykorzysta?
Rekonstrukcja rządu - serial przypominający swoją nudną narracją "Koronę królów" - zakończyła się niczym "Gra o tron".
-
Zdymisjonowana minister cyfryzacji Anna Streżyńska pożegnała się na Twitterze.
Skończył się wspaniały czas w moim życiu, czas ważnych zadań i wspaniałych ludzi, którzy pomogli mi je realizować. Za nich jestem szczególnie wdzięczna Bogu. Dziękuję także wszystkim życzliwym i merytorycznie krytycznym komentatorom za rady i uwagi????
— Anna Strezynska (@AnnaStrezynska) January 9, 2018 -
Rozpoczyna się uroczystość przekazania obowiązków ministra obrony narodowej nowemu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi przez ustępującego Antoniego Macierewicza.
-
Rekonstrukcja rządu. Nie ma w nim m.in. Szyszki i Macierewicza
Prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego. - Nie jesteśmy i nie chcemy być rządem dogmatycznym, doktrynalnym ani rządem jednych skrajności - socjalizmów, ani drugich - neoliberalizmów - mówił premier.
-
Koniec Macierewicza w rządzie to koniec teorii o zamachu smoleńskim?
Antoni Macierewicz, Wielki Smoleński Śledczy, czy - jak chcieli inni - Kapłan Smoleńskiej Religii, stracił rządową tekę. Za trzy miesiące koniec smoleńskich miesięcznic, a końcowego raportu smoleńskiego w 8. rocznicę katastrofy nie będzie. Czy to początek końca smoleńskiej zamachologii?
-
Dziennikarz RMF Fm Krzysztof Berenda twierdzi, że Ministerstwo Cyfryzacji jednak zostaje. Wcześniej zdymisjonowana minister Anna Streżyńska napisała na Twitterze: "Pełne zaskoczenie u prezydenta. Nie ma samodzielnego ministerstwa cyfryzacji".
Ministerstwo Cyfryzacji @MC_GOV_PL zostaje. Za kilka dni ma być nowy minister.
— Krzysztof Berenda (@k_berenda) January 9, 2018
Tymczasowo resort nadzoruje Morawiecki. -
Ministerstwo Cyfryzacji straciło samodzielność? Zaskoczeni pracownicy wiszą na telefonach
Następcy Anny Streżyńskiej media i politycy szukają już od kilku miesięcy. Giełda z nazwiskami zamarła, gdy wręczając nominacje, prezydent nie wymienił nazwiska nowego ministra cyfryzacji. W nowym rządzie zabrakło nowego szefa resortu.
-
-
Wesoły nasz polityczny grajdołek, każdy znajdzie tu fajne dla siebie widowisko
Nowy rząd będzie prowadził starą PiS-owską politykę, równie światłą i kompetentną. Grajdołek w rozkwicie.
-
Opozycja się doigrała. PiS idzie ją zjeść
Rekonstrukcja rządu to marsz po ludzi młodych i po wyborców z politycznego centrum oraz osłona dla podporządkowania sądownictwa władzy.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jacek Sasin został szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów - podaje RMF FM. Zastąpił na tym stanowisku Henryka Kowalczyka, który został powołany na ministra środowiska.
Jak tłumaczy stacja Sasin będzie w dużej mierze koordynował kluczowe projekty, którymi zajmuje się rząd. Do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafiają wszystkie projekty ustaw, po czym w gronie wiceministrów są doszlifowywane. Dopiero tak przygotowane projekty wędrują na posiedzenia rządu.
-
Dotychczasowy wicemarszałek Sejmu i poseł PiS Joachim Brudziński przejął ministerstwo spraw wewnętrznych od swojego poprzednika Mariusza Błaszczaka, który został ministrem obrony narodowej.
Wprowadzenie min. @jbrudzinski do MSWiA pic.twitter.com/w5B7QcfV8a
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) January 9, 2018 -
Jadwiga Emilewicz. Ministra walcząca ze smogiem w rządzie Morawieckiego [Śmiałe 2017]
Jadwiga Emilewicz została ministrem przedsiębiorczości i technologii w nowo powołanym rządzie Mateusza Morawieckiego.
-
Portal Niezależna.pl, na którym swoje felietony i artykuły publikują dziennikarze związani z tygodnikiem "Gazeta Polska" i dziennikiem "Gazeta Polska Codziennie", jednoznacznie negatywnie ocenia dymisję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Wcześniej redaktor naczelny "GP" i "GPC" Tomasz Sakiewicz zapowiadał, że już nigdy nie zagłosuje na prezydenta Andrzeja Dudę.
A teraz przymknijmy oczy i wyobraźmy sobie gdybym np. ja w studio Polsatu użyła takich słów i argumentów wobec jakiegokolwiek polityka. Zwłaszcza polityka prawicy. pic.twitter.com/CCgk25XwA3
— Dominika Długosz (@domidlugosz) January 9, 2018 -
Prezydent Słupska i były poseł Robert Biedroń zwrócił uwagę na brak unijnych flag w Pałacu Prezydenckim podczas ceremonii powoływania nowych ministrów.
Wymowny brak flag UE. To chyba będzie bardzo antyunijny rząd... pic.twitter.com/adbvX3Ekax
— Robert Biedroń (@RobertBiedron) January 9, 2018 -
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
- Ta rekonstrukcja to jednak jest porażka Jarosława Kaczyńskiego, bo odwołani zostali ministrowie, co do których Platforma składała wnioski o wotum nieufności, a których z dużą zaciekłością bronił Jarosław Kaczyński, mówiąc, że są świetnymi ministrami - komentował rekonstrukcję rządu przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.
- Dzisiaj okazało się że to Platforma miała rację. Złożyliśmy wniosek o wotum nieufności wobec ministra Waszczykowskiego, Macierewicza, Szyszko. Dla ministra Radziwiłła dzisiaj przygotowaliśmy wniosek o wotum, gdyby nie był odwołany. To pokazuje, że tych czterech ministrów zostało odwołanych za późno. Niestety, w rządzie zostało jeszcze kilku ministrów, co do których składaliśmy wnioski o wota, a oni przetrwali - podsumował.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna skomentował rekonstrukcję rządu:
- Widzimy, że te zmiany personalne są złożeniem kilku sił i żywiołów, które walczyły ze sobą przez ostatnie tygodnie, dni czy nawet godziny, bo przecież pewne rzeczy decydowały się jeszcze dzisiejszego ranka - mówił Schetyna.
- Herbata nie staje się słodsza od samego mieszania, nowe nazwiska nie dają nowej jakości, a stare wymagają dalszej rekonstrukcji. Kilka osób może mieć satysfakcję z tych decyzji personalnych, na pewno pan prezydent Duda, że po tylu latach pozbył się Macierewicza z rządu, natomiast nie zmienia to faktu, że to jedyny sukces prezydenta w tej kwestii - mówił lider PO.
Przypomniał, że prezydencki minister Krzysztof Szczerski nie dostał stanowiska ministra spraw zagranicznych i ocenił, że kluczowe, "siłowe" resorty pozostają w rękach "zakonu PC", czyli zaufanych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
-
Rekonstrukcja. Nowe nazwiska w rządzie
Poznaliśmy nowy skład gabinetu Mateusza Morawieckiego. Sylwetki członków rządu znajdziesz w serwisie sonar.wyborcza.pl
-
Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
- Mniej nas interesują personalia, a bardziej aspekt programowy. Do końca nie wiemy jaki jest program tego rządu - komentował w Sejmie wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15.
- Jeśli chodzi o nową minister finansów, oczekujemy realizacji dwóch obietnic PiS: podniesienia kwoty wolnej i obniżenia VAT-u, który uderza w najbiedniejszych. Jeżeli chodzi o nową minister przedsiębiorczości, to oczekujemy realizacji obietnicy wprowadzenia "mikroZUS-u" dla drobnych przedsiębiorców. To jedna z najistotniejszych spraw w Polsce, dlatego że młodzi ludzie zakładają firmy za granicą, chcąc płacić np. w Anglii 60 zł składki, a nie 1200 zł.
- Cieszymy się że jest szansa na nowe otwarcie jeżeli chodzi o politykę zdrowotną. Postulujemy od dawna, żeby szukać ponadpartyjnego porozumienia pod auspicjami prezydenta. Liczymy na to że nowy minister zdrowia będzie na to otwarty, bo sytuacja w systemie ochrony zdrowia jest tragiczna ? mówił Tyszka.
-
PILNE
Wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki poinformował na Twitterze, że dziś o godz. 19 posłowie PiS spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Dziś o godz. 19.00 Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość spotka się z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą.
— Ryszard Terlecki (@RyszardTerlecki) January 9, 2018 -
Wspólne zdjęcie Rady Ministrów w nowym składzie. pic.twitter.com/gFsvbvzTWz
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 9, 2018 -
"Pełne zaskoczenie u prezydenta. Nie ma samodzielnego ministerstwa cyfryzacji" - napisała na Twitterze zdymisjonowana minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Nie powołano nikogo na jej miejsce.
Pełne zaskoczenie u @prezydentpl. Nie ma samodzielnego ministerstwa cyfryzacji.
— Anna Strezynska (@AnnaStrezynska) January 9, 2018 -
Z Pałacu Prezydenckiego ministrowie udali się do KPRM, gdzie na godzinę 13.30 zaplanowano pierwsze posiedzenie nowego rządu.
-
- Po pierwsze, widać, że PiS przyznał się do błędu w zarządzaniu armią, w nieumiejętności reformowania służby zdrowia, w braku pomysłu i realizacji jakichkolwiek zamierzeń w walce ze smogiem - skomentował zmiany w rządzie prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. I pytał, ''czy zmiany personalne gwarantują zmianę podejścia''.
- Widać, że PiS porzuca twardy elektorat. Odejście ministra Macierewicza to jest porzucenie twardego elektoratu. To jest przygotowanie do kampanii wyborczej - mówił. - Znów będziemy mieli do czynienia z taką wersją bardziej przyjemną, bardziej uczesaną PiS. Tak jak było w kampanii wyborczej, jak była premier Beata Szydło, minister Gowin, a nie Antoni Macierewicz. To jest przygotowanie do wyborów samorządowych i chęć ukrycia najbardziej kontrowersyjnych członków rządu.
-
Szyszko zdymisjonowany, Jurgiel zostaje [AKTUALZUJEMY]
W ramach rekonstrukcji rządu ze stanowiskiem ministra środowiska rozstał się minister Jan Szyszko. Organizacje ekologiczne, które stoją w obronie prowadzonej z jego inicjatywy masowej wycinki w Puszczy Białowieskiej, nie kryją ulgi. W rządzie pozostał Krzysztof Jurgiel.
-
Fot. Sławomir Kamiński
Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca klubu parlamentarnego Nowoczesnej:
- Bardziej od zmian personalnych interesuje nas to czy dojdzie do zmiany polityki rządu. Gdyby ten rząd wycofałby się np. z ustaw, które upolityczniają wymiar sprawiedliwości i przyjąłby ślubowanie od trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, to rzeczywiście mielibyśmy do czynienia z prawdziwą zmianą. W tym momencie mamy do czynienia tylko ze zmianami personalnymi i jest to wyłącznie zabieg wizerunkowy - mówiła w Sejmie.
- Nadal trudno pozbyć się wrażenia, że mimo, że premierem został Mateusz Morawicki, jego gabinet został umeblowany przez Jarosława Kaczyńskiego. To Kaczyński rozdaje wszystkie karty. Byłoby lepiej i transparentniej gdyby to on był premierem. Dobrze, że z tego rządu odchodzi Antoni Macierewicz, dobrze, że odchodzi Waszczykowski i Szyszko. Jednak o nowych ministrach nadal niewiele możemy powiedzieć. Trzeba patrzeć na ich przyszłe działania.
-
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w rozmowie z dziennikarką "Gazety Wyborczej" Justyną Dobrosz-Oracz, że popiera wszystkie zmiany i uważa, że są słuszne.
-
Fot. Andrzej Krasowski / Agencja Gazeta
Paweł Wroński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", komentuje zmiany w TVN 24:
- To zmiana bardzo głęboka - i strukturalna, i mentalna. To już nie jest tak, że miły europejski uśmiech i garnitur premiera Morawieckiego. Jest to rząd, który powstał w wyniku działania trzech wektorów: premiera Morawieckiego, prezydenta i Prawa i Sprawiedliwości. To już nie jest wyłącznie rząd PiS.
- Sądzę, że Mateusz Morawiecki uzyskał pewną autonomię, również z tego względu, że na Nowogrodzkiej jest uważany za człowieka sukcesu, jeśli chodzi o polską gospodarkę, ale także za człowieka, który się na czymś zna - nie jest wyłącznie kreacją polityczną.
- Wygranym tej sytuacji jest zdecydowanie prezydent Andrzej Duda. Dymisja Macierewicza, która ważyła się do ostatniej chwili to wyraźna wygrana prezydenta. Pytanie, na ile ten rząd zmieni wizję i charakter sprawowania tej władzy. Ja uważam, że pewne szanse ku temu ma - skomentował dziennikarz "Gazety Wyborczej".
-
-
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek:
- Decyzji, kto zastąpi wicemarszałka Brudzińskiego jeszcze nie ma, ale niewykluczone, że nastąpi to jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu - powiedziała. Skomentowała także dymisję Macierewicza:
- Wpływ na tę zmianę miał również pan prezydent, i tylko tyle mogę w tym temacie powiedzieć.
-
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Ceremonia powołania nowego składu Rady Ministrów.
-
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
- W szczególnym czasie, roku stulecia odzyskania niepodległości, czuję, że to dla nas ogromne zobowiązanie, żebyśmy byli rządem wielkiej modernizacji, ale dla ludzi, polskich rodzin i polskiego społeczeństwa. Polska demokracja musi być demokracją z sercem, która odnajduje udział ludzi w gospodarce, w bogaceniu się zarówno duchowym, jak i materialnym - mówił z kolei w swoim przemówieniu premier Mateusz Morawiecki.
- Nie chcemy być rządem dogmatycznym, doktrynalnym, ani rządem jednych skrajności, socjalizmów, ani rządem drugich skrajności, neoliberalizmów. Chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem, ale też ten wymiar europejski z wymiarem naszym polskim, lokalnym. Globalnym z Polską - można powiedzieć - powiatową - mówił premier.
-
Fot. Andrzej Iwanczuk / REPORTER
- Na zakończenie chcę z całą mocą powiedzieć jedno - jestem otwarty na współpracę, na to, żebyście byli w kontakcie ze mną, z Kancelarią Prezydenta - podsumował prezydent.
- Proszę o spotkania w przypadku jakichkolwiek problemów, jeśli trzeba będzie coś przeprowadzić, będzie potrzebne specjalne działanie ze strony prezydenta, proszę przyjść i po prostu mi o tym powiedzieć. Ja będę robił wszystko, żeby z państwem współpracować, jestem zawsze otwarty i proszę o wszelkie konsultacje - apelował do nowych ministrów.
Andrzej Duda był w konflikcie z poprzednim szefem MON Antonim Macierewiczem, którego wprost oskarżył o "ubeckie metody".
-
Fot. Stanislaw Kowalczuk / East News
- Gratuluję objęcia urzędów. Gratuluję także tych ponad dwóch lat dobrej pracy dla Rzeczypospolitej, po to, by zapowiadana zmiana, była zmianą dobrą. Jesteście państwo ludźmi bardzo skromnymi - mówił prezydent po wręczeniu nominacji nowym ministrom.
- Gratuluję również panu premierowi: odwagi i umiejętności dokonywania zmian. Nie tylko tych o charakterze personalnym, ale i strukturalnym. Wiele przed nami, jeszcze wiele ważnych elementów jest do zrealizowania. Wierzę, że zmiany, które następują, przyczynią się do bardziej efektywnego działania rządu - oświadczył.
-
Fot. Kuba Atys / Agencja Rozwoju
ZAKOŃCZYŁA SIĘ REKONSTRUKCJA RZĄDU. OTO NOWI MINISTROWIE:
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Jacek Czaputowicz (za Witolda Waszczykowskiego);
- Ministerstwo Obrony Narodowej: Mariusz Błaszczak (za Antoniego Macierewicza);
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji: Joachim Brudziński (za Mariusza Błaszczaka);
- Ministerstwo Środowiska: Henryk Kowalczyk (za Jana Szyszko);
- Ministerstwo Zdrowia: Łukasz Szumowski (za Konstantego Radziwiłła);
- Ministerstwo Finansów: Teresa Czerwińska (za Mateusza Morawieckiego);
- Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa: Andrzej Adamczyk;
- Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: Jerzy Kwieciński;
- Ministerstwo Cyfryzacji: wakat (stanowisko straciła Anna Streżyńska).
-
Dotychczasowy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk został ministrem infrastruktury.
-
Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak został nowym ministrem obrony narodowej.
-
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz został nowym ministrem spraw zagranicznych.
-
Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński został nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji.
-
Henryk Kowalczyk, dotychczasowy minister bez teki, został ministrem środowiska.
-
Wiceminister nauki Łukasz Szumowski (kardiolog) został ministrem zdrowia.
-
Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński został ministrem inwestycji i rozwoju.
-
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz została ministrem przedsiębiorczości i technologii.
-
Wiceminister finansów Teresa Czerwińska została ministrem finansów.
-
PILNE
ODWOŁANI MINISTROWIE:
- minister zdrowia Konstanty Radziwiłł
- minister środowiska Jan Szyszko
- minister cyfryzacji Anna Streżyńska
- minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski
- minister obrony narodowej Antoni Macierewicz
- minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak
- minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk
- przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk
Trwa wręczanie nominacji nowym ministrom.
-
Za chwilę rozpocznie się uroczystość wręczenia nominacji nowym ministrom. W Sali Kolumnowej w Pałacu Prezydenckim nie ma ministrów: Anny Streżyńskiej, Jana Szyszko, Konstantego Radziwiłła, Antoniego Macierewicza oraz Witolda Waszczykowskiego.
-
Już za chwilę w pałacu prezydenckim rozpocznie się ceremonia wręczenia nominacji nowym ministrom. W Sali Kolumnowej są już prezydenccy ministrowie i tłumy dziennikarzy. Czekamy na Andrzeja Dudę oraz nowych ministrów.
-
Justyna Dobrosz-Oracz, dziennikarka "Gazety Wyborczej" relacjonuje z Pałacu Prezydenckiego:
"Ministrowie, którzy mają być zdymisjonowani, opuścili Pałac Prezydencki. To: minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, minister środowiska Jan Szyszko, minister cyfryzacji Anna Streżyńska, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz."
-
Projekt Ratujmy Kobiety w Sejmie. "Gdyby nie protesty, wprowadzono by zakaz aborcji"
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy liberalizującej prawo aborcyjne. W tym samym czasie pod łódzką siedzibą PiS zorganizowana zostanie pikieta.
-
KORESPONDENT
Justyna Dobrosz-Oracz, dziennikarka "Gazety Wyborczej" relacjonuje z Pałacu Prezydenckiego: premier Mateusz Morawiecki właśnie wszedł do gabinetu prezydenta.
-
Fot. Thierry Monasse / Reporter
Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza", wiceminister finansów Piotr Nowak prawdopodobnie nie zastąpi jednak Anny Streżyńskiej na stanowisku ministra cyfryzacji. Premier Mateusz Morawiecki wciąż szuka kandydata na zwalniający się urząd.
-
Zaraz po stanie wojennym Jarosław Kaczyński zerwał z Antonim Macierewiczem, choć jak opowiadał: "Bywało, że wysączałem z nim butelkę koniaku, a potem szedłem na spotkanie z Michnikiem".
-
PILNE
O godz. 11 do Pałacu Prezydenckiego przyjechali ministrowie, którzy mają zostać zdymisjonowani. Według rozmówców "Gazety Wyborczej" na miejscu są już: minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, minister środowiska Jan Szyszko, minister cyfryzacji Anna Streżyńska, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wojciech Czuchnowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej" relacjonuje z Sejmu:
"Po przyjęciu porządku obrad (tuż po godz. 10.30) zarówno ławy rządu, jak i sala plenarna opustoszały - mimo, że procedowano ważne ustawy (m.in budżet). Tak będzie do popołudnia, gdy po pierwszym posiedzeniu rządu w nowym składzie (ma się ono odbyć o godz. 13.30) Sejm zapełni się ponownie".
-
Jak podało nieoficjalnie Radio Zet, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak pożegnał się już ze swoimi współpracownikami.
.@RadioZET_NEWS nieoficjalnie: Mariusz Błaszczak pożegnał się już ze swoimi współpracownikami w MSWiA. Zajmie miejsce Antoniego Macierewicza w MON
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) January 9, 2018 -
Wieczorem posłowie wybiorą nowych członków komisji śledczej ds. Amber Gold w miejsce Joanny Kopcińskiej, która została rzeczniczką rządu Mateusza Morawieckiego oraz Marka Suskiego, który został szefem gabinetu premiera. Według zapowiedzi rzeczniczki PiS Beaty Mazurek zastąpią ich posłowie PiS Iwona Arent i Wojciech Zubowski.
-
PO wspólnie z Nowoczesną składa projekt stopniowo zwiększający finansowanie służby zdrowia do 6 proc. PKB do 2021 r.
Kluby opozycyjne zaproponują też poprawki do budżetu w celu sfinansowania projektu.
-
KORESPONDENT
Wojciech Czuchnowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej" relacjonuje z Sejmu:
"Bez żadnej dyskusji Sejm przyjął porządek obrad, w którym głosować nad zmianami w prawie wyborczym i dyskutować o liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Głosami PiS odrzucono tylko wniesienie pod obrady sprawy finansowania bilbordów dotyczących zmian w sądownictwie.
Latem ub. roku na setkach billboardów w całej Polsce rząd przedstawiał w najgorszym świetle władzę sądowniczą i uzasadniał zmiany w sądownictwie. Posłowie opozycji chcieli dowiedzieć się o sposobie finansowania tej kampanii i jej zgodności z celami statutowymi Polskiej Fundacji Narodowej, która ją organizowała. Sejm nie zajmie się jednak tą sprawą".
-
Personalne negocjacje dotyczące zmian w gabinecie Mateusza Morawieckiego. Prezydent Duda, ale także premier Morawiecki wczoraj w nocy namawiali Jarosława Kaczyńskiego do dymisji Antoniego Macierewicza. Ostatecznie prezes się zgodził. Macierewicza ma zastąpić szef MSWiA Mariusz Błaszczak, a jego miejsce zajmie wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
-
Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz została wybrana nową szefową klubu parlamentarnego Nowoczesnej. Zastąpiła Katarzynę Lubnauer, która w listopadzie została nową przewodniczącą partii (za Ryszarda Petru).
Dziękuję koleżankom i kolegom za zaufanie i poparcie udzielone w wyborach na szefa klubu.
— KamilaGasiukPihowicz (@Gasiuk_Pihowicz) January 9, 2018
Dzisiejsze wybory zamykają rozdział zmian personalnych jakie zaszły w @Nowoczesna od końca listopada ubiegłego roku. Od dzisiaj powinno obowiązywać hasło ?wszystkie ręce na pokład?. pic.twitter.com/dkb4e17UkK -
PILNE
Prezydent Duda, ale także premier Morawiecki wczoraj w nocy namawiali Jarosława Kaczyńskiego do dymisji Antoniego Macierewicza. Ostatecznie prezes się zgodził - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".
Macierewicza ma zastąpić szef MSWiA Mariusz Błaszczak, a jego miejsce zajmie wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
-
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przyznał dziś w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki, że "niewątpliwie prezydent miał wpływ" na dzisiejszą rekonstrukcję. Podobnie wypowiedział się dziś w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
- Pewnie mi pan powie, że to pytanie do premiera, jeśli zapytam pana o rekonstrukcję? - zapytała go Dorota Kania.
- Do prezydenta i premiera! - odpowiedział Macierewicz.
Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", Błaszczak zastąpi Macierewicza na stanowisku szefa MON.
-
Personalne negocjacje dotyczące zmian w gabinecie Mateusza Morawieckiego. Prezydent Duda, ale także premier Morawiecki wczoraj w nocy namawiali Jarosława Kaczyńskiego do dymisji Antoniego Macierewicza. Ostatecznie prezes się zgodził. Macierewicza ma zastąpić szef MSWiA Mariusz Błaszczak, a jego miejsce zajmie wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
Rekonstrukcja rządu: Macierewicz, Szyszko, Waszczykowski i Radziwiłł zdymisjonowani.
Maciej Orłowski