- czwartek, 09 marca 2017
-
Fot. AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
To koniec relacji ze szczytu w Brukseli na dziś. Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej. Po więcej informacji o reakcjach na szczyt i podjętych ustaleniach zapraszamy na stronę Wyborcza.pl.
-
Fot. Afp Photo / Stephane de Sakutin
Donald Tusk odpowiada na konferencji prasowej na pytanie, co doradziłby polskiemu rządowi, aby nie popadł w Europie w izolację.
- Przygotowałem sobie mój ukochany cytat, stare powiedzenie. "Strzeż się mostów, które palisz, bo gdy ich nie będzie, nigdy nie będziesz mógł wrócić". Chciałbym zadedykować to wszystkim państwom członkowskim, natomiast dziś szczególnie odnoszę to do rządu Polski - powiedział Tusk.
-
Donald Tusk: "Będę robić wszystko, żeby bronić polskiego rządu przed polityczną izolacją w UE."
-
PILNE
Fot. Olivier Hoslet / AP
Premier Beata Szydło odpowiada na pytanie, czy polski rząd będzie blokować postanowienia szczytu.
- Jeżeli chodzi o szczyt, ja zgłosiłam, że nie będę przyjmować konkluzji z tego szczytu - powiedziała. Twierdzi, że ponieważ nie przyjmie konkluzji ze szczytu, szczyt jest nieważny.
- Jest jasno napisane, że szczyty kończą się konkluzjami. Jeżeli jakieś państwo konkluzji nie przyjmuje, to znaczy, że szczyt jest nieważny. Jeżeli w tej chwili naprędce próbuje się znaleźć jakieś rozwiązanie, to tylko pokazuje, że tu nie ma zasad - powiedziała.
Jednak - jak zwracają uwagę prawnicy - taki krok polskiego rządu nie ma znaczenia z punktu widzenia legalności wyboru Tuska, ponieważ decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez przywódców większością kwalifikowaną i nie musi być ogłoszona we wnioskach ze szczytu.
-
Fot. AP Photo / Olivier Matthys
- Ja nie przyjmuję prymatu siły nad zasadami. Powiedziałam to bardzo jasno, również dzisiaj na sali, kiedy rozmawialiśmy o wyborze przewodniczącego RE. Państwa członkowskie muszą powziąć refleksję, czy chcą dla różnego rodzaju interesów chcą zamykać oczy na fundamentalne sprawy, czy też będą miały odwagę powiedzieć, po co tu przyjeżdżamy - powiedziała premier.
- Źle się stało, że wybór został przeprowadzony wbrew państwu, z którego pochodził kandydat. To jest bardzo niebezpieczny precedens. Dzisiaj ta sytuacja dotyczy Polski, ale niedługo w takiej sytuacji mogą się znaleźć inni. Polska uważa, że tak fundamentalne sprawy muszą się odbywać przy zgodzie wszystkich - dodała.
-
- Zasady, które legły u podstaw wspólnoty europejskiej - wzajemnego szacunku, solidarności, zaufania - muszą wrócić do Unii Europejskiej. Tutaj w UE jest wyraźny kryzys zasad - mówi na konferencji prasowej premier Beata Szydło.
- Jeśli nie odbudujemy wzajemnego zaufania, szacunku, tego, iż liczy się głos każdego państwa członkowskiego, to UE będzie przez kolejne lata trawiona kryzysami - dodała.
-
Premier Beata Szydło oskarżyła Donalda Tuska o wspieranie opozycji w Polsce. W grudniu Donald Tusk odwiedził Polskę z okazji ceremonii zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Komentował wówczas kryzys sejmowy, gdzie opozycja blokowała mównicę.
- Po wczorajszych wydarzeniach w Sejmie i na ulicach Warszawy, mając też w osobistej pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju, o respekt i szacunek wobec ludzi, zasad i wartości konstytucyjnych, ustalonych procedur i dobrych obyczajów - mówił wówczas.
- Tym wszystkim, którzy gotowi są - pokazują to od miesięcy - trwać przy europejskich standardach demokracji, tu, w Polsce, chciałbym podziękować i wyrazić najwyższe uznanie. Jesteście dzisiaj najlepszymi strażnikami polskiej reputacji w Europie i na świecie - dodawał.
-
- Unia Europejska jest w głębokim kryzysie i czas, ażeby instytucje, które zarządzają UE wreszcie zorientowały się, że kryzys migracyjny, finansowy, Brexit nie wzięły się z niczego. Ich przyczyny wzięły się z tego, że politycy tutaj, w Brukseli, przestali dostrzegać interesy państw członkowskich i europejczyków - mówi Szydło.
-
Premier Beata Szydło: - My, członkowie RE, przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, powinniśmy załatwiać interesy i sprawy obywateli naszych państw. Tymczasem niestety RE najczęściej zajmuje się partykularnymi interesami wąskiej grupy interesów.
-
Sikorski: To dyplomatyczne Waterloo tego rządu
Tej kompromitacji nie jest winny tylko Kaczyński, winni są także tchórzliwi politycy PiS, którzy bali się sprzeciwić prezesowi. To rzeczywiście jest dla państwa niebezpieczne - mówi były szef dyplomacji.
-
Fot. Olivier Hoslet / AP
Konferencja premier Beaty Szydło:
- Na wstępie chcę bardzo serdecznie podziękować panu europosłowie Jackowi Saryusz-Wolskiemu, za to, że zgodził się kandydować w wyborach na przewodniczącego RE, że zgodził się być kandydatem polskiego rządu. To jest wybitny europoseł, polityk. RE straciła okazję, by mieć przewodniczącego, który mógł wprowadzić nas na tory głębokich reform i przyczynić się do tego, że RE zacznie wreszcie spełniać swoją rolę. A jej rolą jest reprezentowanie obywateli swoich państw i dbanie o obywateli państw członkowskich - powiedziała premier.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaatakował opozycję w Sejmie:
- Swego czasu, już dość dawno temu, ale moje pokolenie świetnie to pamięta, prezydent de Gaulle używał takiego określenia: "partia zewnętrzna". Mówił to o ludziach, którzy byli otumanieni szaleńczą i zbrodniczą ideą, ale w coś wierzyli, a wy nie wierzycie w nic, poza waszymi interesami i interesikami.
- Wy jesteście dzisiaj partią zewnętrzną, wy kompromitujecie Polskę, jesteście przeciw Polsce. Jesteście i byliście zawsze - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w Sejmie. Gdy Kaczyński wyszedł na mównicę, część posłów skandowała: "Donald Tusk", druga część: "Jarosław, Jarosław". Wypowiedź Kaczyńskiego była przerywana okrzykami.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
- Donald Tusk od dziś nie jest przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej - oświadczył dziś w Sejmie szef klubu parlamentarnego PiS wicemarszałek Ryszard Terlecki.
Zdaniem Terleckiego przez 2,5 roku kadencji Tuska "mieliśmy do czynienia z wieloma działaniami, które były sprzeczne z interesem Polski".
-
Rzecznik szefa Rady Europejskiej Preben Aamann informuje, że skończyła się pierwsza sesja obrad. Za chwilę powinna rozpocząć się konferencja Donalda Tuska.
First #EUCO session over. Press conference with @eucopresident Tusk and @Juncker_EU in a few minutes.
— Preben Aamann (@PrebenEUspox) March 9, 2017 -
Przekaz dnia pic.twitter.com/o90QFM1aTL
— Bartosz T. Wieliński (@Bart_Wielinski) March 9, 2017 -
Fot. AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Polska nie zaakceptuje wniosków ze szczytu UE, na którym wszystkie państwa poza Polska zdecydowały o drugiej kadencji przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła unijne.
Taki krok nie ma znaczenia z punktu widzenia legalności wyboru Tuska, ponieważ decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez przywódców większością kwalifikowaną i nie musi być ogłoszona we wnioskach ze szczytu. Te bowiem przyjmowane są na zasadzie konsensusu.
Źródła w Brukseli podkreślają, że jeśli Warszawa nie zmieni zdania, ustalenia szczytu dotyczące m.in. migracji, europejskiej prokuratury czy gospodarki zostaną ogłoszone jako deklaracja 27 państw członkowskich.
-
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Witold Waszczykowski: - To jedna przegrana bitwa, turniej trwa
-
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu w rozmowie z TVN 24:
- To był test skuteczności dyplomacji rządu PiS. Rzadko kiedy bywa w dyplomacji, że można wymierzyć wagę gatunkową rządu kraju. I przypominam, że aby wybrać Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej uzyskaliśmy dla Polski wynik 28:0. A dzisiaj było 27:1 przeciwko Polsce. I niech to będzie najlepszym dowodem, jak kiedyś byliśmy skuteczni, a jak skuteczni jesteśmy dzisiaj.
-
Kaczyński: Jest też dobra wiadomość. Mamy panią premier, która wbrew wszystkim broni naszych interesów. A Donald Tusk nie będzie mógł występować pod biało-czerwoną flagą. Polska odzyskuje podmiotowość, polska staje się państwem suwerennym.
-
Kaczyński pytany o głos Viktora Orbana za kandydaturą Donalda Tuska odpowiedział:
UE to organizacja zdominowana przez jedno państwo, Niemcy. Nacisk na poszczególnych polityków jest olbrzymi. Chociaż nie ukrywam, że jesteśmy zawiedzeni decyzją premiera Orbana.
-
Jarosław Kaczyński o wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej: - Stało się bardzo źle, został wybrany polityk, który łamał wszelkie reguły obowiązujące dotąd w UE, przede wszystkim regułę neutralności. Mamy do czynienia z wyborem na szefa Rady Europejskiej człowieka, który mówi nieprawdę, zapewniając, że jest neutralny.
-
Konferencja Donalda Tuska się opóźnia. Zapowiedziana była na godz. 18.30.
Z kolei na godz. 19 swoją konferencję zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z premier Beatą Szydło.
-
AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Donald Tusk odbiera gratulacje po ponownym wyborze na przewodniczącego Rady Europejskiej. Głosowało za nim wszystkie 27 państw, z wyjątkiem Polski.
AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Donald Tusk odbiera gratulacje po ponownym wyborze na przewodniczącego Rady Europejskiej. Głosowało za nim wszystkie 27 państw, z wyjątkiem Polski.
AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Donald Tusk odbiera gratulacje po ponownym wyborze na przewodniczącego Rady Europejskiej. Głosowało za nim wszystkie 27 państw, z wyjątkiem Polski.
AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Donald Tusk odbiera gratulacje po ponownym wyborze na przewodniczącego Rady Europejskiej. Głosowało za nim wszystkie 27 państw, z wyjątkiem Polski.
-
Kolejna świetna rozgrywka Viktora Orbana, któremu "dobra zmiana" potrzebna jest do pokazywania, że są poważniejsze problemy w UE niż Węgry
— Roman Imielski (@romanimielski) March 9, 2017 -
Jak podaje korespondent TVN 24 z Brukseli Maciej Sokołowski, na sali obrad premier Beata Szydło powtórzyła argumenty, które znalazły się w jej liście do szefów państw UE.
.@tvn24 Premier Szydło na sali powtórzyła argumenty, które znalazly się w liście do szefów państw UE
— Maciej Sokołowski (@sokoIowski) March 9, 2017 -
Nie było dyskusji, głos zabrała tylko premier Beata Szydło - tak dyplomaci unijni opisują kulisy trwającego mniej niż 20 min. punktu czwartkowego szczytu UE, podczas którego przy sprzeciwie Polski doszło do reelekcji szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
Po tym, gdy przewodzenie obradom przejął od Tuska premier sprawującej prezydencję Malty Joseph Muscat, a Tusk wyszedł z sali obrad, głos zabrała premier Beata Szydło. Powtórzyła argumenty, które znalazły się w jej liście do szefów państw UE. Po jej wystąpieniu - jak opowiadali dziennikarzom unijni urzędnicy - zarządzono oficjalne głosowanie.
Z relacji z drugiej ręki wynika jednak, że głosowanie przeprowadzono w taki sposób, że zapytano najpierw, kto jest przeciw Tuskowi. Po podniesieniu ręki jedynie przez polską premier nie prowadzono dalszego głosowania. Wcześniej bowiem uzgodniono, że jeśli ktoś będzie chciał się wstrzymać, może o tym powiedzieć reszcie przywódców - opowiadał unijny urzędnik.
Po zakończeniu tego punktu Tusk wrócił na salę i Rada Europejska zajęła się dalszymi punktami szczytu, odnoszącymi się m.in. do migracji i sytuacji gospodarczej w UE.
-
Fot. Rafał Malko / AG
- Zdecydowano się na precedens zlekceważenia głosu państwa, z którego pochodził kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceszef Parlamentu Europejskiego, eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.
Eurodeputowany PiS nie uważa, że teraz zmieni się coś w relacjach i współpracy polskiego rządu z Donaldem Tuskiem. Pytany o to zaznaczył, że Tusk przez 2,5 roku "nie chciał współpracować z polskim rządem". - Nie sądzę, żeby teraz chciał współpracować - uznał.
-
Fot. AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani pogratulował Donaldowi Tuskowi. Powiedział, że jest bardzo zadowolony z przedłużenia kadencji polskiego polityka na "tym prestiżowym stanowisku".
- Od czasu, gdy sprawuję mandat szefa europarlamentu, nasza współpraca wyglądała bardzo dobrze. Jestem przekonany, że ta doskonała współpraca, która rozpoczęła się z początkiem stycznia, będzie kontynuowana - powiedział szef PE.
-
Fot. AP Photo / Jean-Francois Badias
- Wybór na przewodniczącego Rady Europejskiej to wybór demokratyczny. Mamy większość i mamy mniejszość. Przewodniczący Tusk został ponownie wybrany, jego pozycja na tym stanowisku została zatwierdzona. To, że państwo, z którego pochodzi, było przeciwne, to wewnętrzna sprawa Polski, a także sprawa do dyskusji na forum Rady - oświadczył na konferencji prasowej szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.
Spotkanie przewodniczącego PE z szefami państw i rządów na unijnym szczycie poprzedziło wybór Tuska na szefa RE. Wyborowi temu przeciwny był polski rząd, Tuska poparło 27 pozostałych państw.
-
Premier Malty Joseph Muscat gratuluje Donaldowi Tuskowi wyboru na przewodniczącego Rady Europejskiej. Malta objęła w styczniu prezydencję w Radzie Europejskiej.
PM @JosephMuscat_JM greets @donaldtusk upon his re-election as President of #EUCO pic.twitter.com/Be1P18PrSA
— EU2017MT (@EU2017MT) March 9, 2017 -
Fot. AP Photo / Alastair Grant
Donald Tusk skomentował swoją reelekcję:
- Przede wszystkim dziękuję za ten ogromny pokaz solidarności. Solidarność zawsze była dla mnie niezmiernie ważna, zarówno prywatnie, jak i politycznie. Wiem też, że z powodu kontekstu może to brzmieć paradoksalnie, niemniej wasza decyzja jest wyrażeniem naszej jedności. Będę pracować z wami wszystkimi bez jakichkolwiek wyjątków, bo naprawdę jestem oddany zjednoczonej Europie. I obiecuję, że was nie zawiodę. Musimy teraz po prostu znów wziąć się do roboty.
-
Grateful for trust & positive assessment by #EUCO. I will do my best to make the EU better.
— Donald Tusk (@eucopresident) March 9, 2017 -
Premier @BeataSzydlo swoją twardą i bezkompromisową postawą wobec kandydata A.Merkel dała dowód,że jest dumną Polka i Europejką .#Szacun
— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) March 9, 2017 -
Szef PO Grzegorz Schtyna zażartował, że ostatnio z Tuskiem rozmawiał o wczorajszym meczu Barcelony.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Grzegorz Schetyna:
- To, co zrobił minister spraw zagranicznych, prezes polskiego rządu, prezes partii rządzącej, to wstyd. Za to chciałem wszystkich w Europie przeprosić. To nie był polski głos. Polski głos nigdy nie będzie przeciw, tak jak dzisiaj próbował to robić Jarosław Kaczyński, premier Szydło i minister Waszczykowski. Chciałem przeprosić za taką złą aktywność w Europie polityków PiS-u.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej:
- Chciałem przede wszystkim jako przewodniczący PO, rodzimej partii Tuska, podziękować wszystkim, którzy w ostatnich dniach tak bardzo pracowali nad wsparciem kandydatury Donalda Tuska, nad projektem, który jest ważny nie tylko dla nas, Unii Europejskiej, ale też takiego dobrego, sensownego połączenia krajów Europy Środkowej, Europy Zachodniej, tego, co jest dla nas gwarancją nieobecności "dwóch prędkości" Unii Europejskiej - mówił Schetyna.
- To był ważny dzień. Dlatego chciałem też podziękować krajom Grupy Wyszehradzkiej, Brytyjczykom. Chcę powiedzieć, że Polska jest dumna z tego głosowania, z Donalda Tuska, z obecności Unii Europejskiej i zawsze będzie częścią Europy - dodał przewodniczący PO.
-
Donald Tusk po ponownym wyborze na przewodniczącego Rady Europejskiej. Głosowało za nim wszystkie 27 państw, z wyjątkiem Polski.
Donald Tusk po ponownym wyborze na przewodniczącego Rady Europejskiej. Głosowało za nim wszystkie 27 państw, z wyjątkiem Polski.
-
Stanisław Pięta odpowiada na pytanie dziennikarza TVN 24, kim po głosowaniu są sojusznicy Polski w Unii Europejskiej.
- Polska ma sojuszników? - pyta dziennikarz.
- Polska ma interesy, wiele spraw do załatwienia i myślę, że będzie realizować swoją politykę z pożytkiem dla obywateli - odpowiedział wymijająco Pięta.
- Ale widać, że Londyn nie, Grupa Wyszehradzka nie... -wyliczał dziennikarz.
- Panie redaktorze, cierpliwości, proszę zachować spokój. Polska radziła sobie nie z takimi problemami - stwierdził poseł PiS.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Poseł PiS Stanisław Pięta:
- Siła złego na jednego. Przeżyjemy Tuska, Polska sobie z tym poradzi. To oczywiste, że rząd polski kogoś takiego jak Donald Tusk nie mógł poprzeć. To chyba oczywiste dla każdego rozsądnego człowieka. Liderzy innych państw mają swoją perspektywę, a my go znamy, wiemy, co zrobił, czego nie zrobił, i wobec tego nie mogliśmy go poprzeć.
Za pozostaniem Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej głosowały wszystkie 27 państwa, z wyjątkiem Polski.
-
Maciej Czarnecki z działu zagranicznego "Gazety Wyborczej" tłumaczy, co oznacza jednomyślność wszystkich krajów z wyjątkiem Polski przy wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
27 głosów "za" Donaldem Tuskiem, o których donoszą dyplomatyczne źródła, oznacza, że poparła go także Wielka Brytania. Wcześniej premier Theresa May wprawdzie wypowiadała się pozytywnie o Tusku, ale spekulowano, że wstrzyma się od głosu. Miała użyć Brexitu jako pretekstu, by nie pogłębiać izolacji polskiego rządu.
Torysi oraz Prawo i Sprawiedliwość należą do tej samej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Poza tym głos Warszawy będzie się liczył w negocjacjach o Brexicie. Tyle że przy słabnącej pozycji Polski w Unii może znaczyć coraz mniej.
-
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Marek Suski z PiS o wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej: - To się źle skończy dla Tuska. Unia Europejska pokazała nam bardzo nieładny gest.
-
Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie chciał rozmawiać z dziennikarką TVN 24 o wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek odpowiada na pytanie, czy wybór Donalda Tuska jednomyślnie przez wszystkie 27 państw poza Polską nie jest dyplomatyczną porażką naszego kraju:
- Każdy, kto wie, że taka decyzja nie wymaga jednomyślności, nie powinien być zaskoczony dzisiejszym wynikiem. Równie dobrze wszyscy mogli poprzeć danego kandydata lub nie. Więc ta decyzja nie jest żadną porażką - odpowiedziała Mazurek.
- Jeszcze raz powtórzę, że gratuluję odwagi kobiecie, premier Beacie Szydło, i ministrowi Waszczykowskiemu, za to, że konsekwentnie i stanowczo przedstawiali argumenty, które w naszej ocenie dyskwalifikują Donalda Tuska - dodała.
-
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek:
- W naszej ocenie ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie i jest zła dla Europy. Czas pokaże, czym będzie skutkował taki precedens, który dziś ma miejsce, bo pierwszy raz w historii przywódcy europejscy popierają człowieka wbrew stanowisku rządu z kraju, z którego ten człowiek pochodzi. Dlatego w naszej ocenie niczego dobrego nie wróży.
-
Fot. Olivier Hoslet / Associated Press
Premier Beata Szydło na szczycie w Brukseli. Donald Tusk został ponownie szefem Rady Europejskiej, wbrew stanowisku polskiego rządu.
-
Tu jak ulał pasuje spostrzeżenie: wstaliśmy z kolan i walnęliśmy się w głowę.
— DominikaWielowieyska (@DWielowieyska) March 9, 2017 -
Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Grzegorz Furgo z Nowoczesnej w rozmowie z TVN 24:
- To bardzo dobry dzień dla Polski i bardzo zły dla polskiej dyplomacji. To była totalna porażka dyplomacji polskiej, bo składanie wniosków o przełożenie głosowania, w którym wszystkie państwa przegłosowują Polskę, Polska jest osamotniona, to smutne. A przecież wszyscy wiedzieli, że Donald Tusk jest wygrany, bo to były ustalenia międzyrządowe - powiedział.
-
Jako pierwszy informację o ponownym wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
podał premier Luksemburga Xavier Bettel.
"Habemus Presidentum. Powodzenia" - napisał Bettel na Twitterze.
Habemus #EUCO Presidentum, Good Luck @eucopresident Donald. XB pic.twitter.com/7eNpsIt70R
— Xavier Bettel (@Xavier_Bettel) March 9, 2017 -
Była premier Ewa Kopacz w rozmowie z TVN 24 w Sejmie.
- Olbrzymia radość. Zwycięstwo odniosła Polska i Europa. Wybór na kolejną kadencję takiego człowieka jak Donald Tusk to dobra wiadomość, i dla Polski, i dla Europy. Martwię się tylko o tych, którzy wyłamali się z tej wspólnoty, podkreślili, że dla nich spory wewnętrzne, kłótnie, nienawiść są ważniejsze niż interes Polski. To źle rokuje na przyszłość - powiedziała Kopacz.
- Mam nadzieję, że po tym mało chlubnym występie będą mieli jakieś refleksje, które spowodują, że będziemy odbudowywać to, co zniszczyliśmy w Europie - dodała.
-
Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!?
— Donald Tusk (@donaldtusk) March 9, 2017 -
Fot. AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Donald Tusk odbiera gratulacje od europejskich przywódców.
Fot. AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Donald Tusk odbiera gratulacje od europejskich przywódców.
-
Szefowie państw potrzebowali mniej niż 20 min., aby stwierdzić, że Donald Tusk powinien zostać na swoim stanowisku.
Za Donaldem Tuskiem głosowało 27 państw, tylko Polska była przeciw.
-
Donald Tusk został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej.
Kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej musiał uzyskać ?podwójną większość? ? co najmniej 55 proc. głosów krajów UE (czyli 16), reprezentujących łącznie 65 proc. ludności Unii. Regulacje dotyczące wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej są dosyć ogólne i nie opisują procedury zgłaszania kandydatów. Jego mandat jest jednokrotnie odnawialny.
-
PILNE
SZCZYT UE: DONALD TUSK PRZEWODNICZĄCYM RADY EUROPEJSKIEJ
-
Fot. AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Sala obrad w Brukseli tuż przed wyborem przewodniczącego Rady Europejskiej.
-
- Donald Tusk jest oczywistym kandydatem do pozostania na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej - powiedział prezydent Francji François Hollande.
"I consider that Donald Tusk is the obvious candidate to remain president of the European Council"-@fhollande #EUCO pic.twitter.com/XhNYZl1E9a
— La France dans l'UE (@RPFranceUE) March 9, 2017 -
Fot. AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Rozmowy w sali obrad podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.
Fot. AP Photo / Geert Vanden Wijngaert
Rozmowy w sali obrad podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.
-
Rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Preben Aamann zapowiada, że przywódcy zajmą się teraz wyborem szefa RE. Tę część obrad poprowadzi premier Malty Joseph Muscat.
Next on #EUCO agenda is the election of the #EUCO President. Item chaired by PM @JosephMuscat_JM . Tusk @eucopresident waiting outside.
— Preben Aamann (@PrebenEUspox) March 9, 2017 -
PILNE
Donald Tusk wyszedł z sali, za zamkniętymi drzwiami zostali szefowie państw UE, którzy decydują o jego kadencji - podaje na Twitterze korespondent TVN 24 Maciej Sokołowski.
-
Fot. Anna Krasko / Agencja Gazeta
- Delegacja polska nie podpisze protokołu i konkluzji, która będzie wynikała z tego obecnego szczytu - powiedział dziennikarzom w Sejmie poseł PiS Marek Ast, odpowiadając na pytanie, co się stanie, jeśli Donald Tusk zostanie ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej.
- To nie oznacza, że wynikną z tego jakiekolwiek konsekwencje. Rząd nie był w stanie poprzeć kandydatury Donalda Tuska i to mocno uzasadnił - dodał.
-
Jak podaje korespondent TVN24 w Brukseli, punkt dotyczący wyboru szefa Rady Europejskiej zostaje w porządku obrad. O przełożenie głosowania wnioskowała Polska. Jednak wszystkie kraje opowiedziały się przeciw.
-
Rozpoczął się szczyt UE. Szefowie państw i rządów rozpoczęli obrady od spotkania z szefem Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim. Zaraz potem mają przystąpić do nominowania przewodniczącego Rady Europejskiej. Zgodnie z traktatem UE decyzja zapada kwalifikowaną większością głosów.
-
Niemiecka agencja informacyjna dpa, która cytuje słowa Agencji Merkel o tym, ze ''Niemcy poprą ponowny wybór Donalda Tuska'' na funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, odnotowuje jednocześnie, że Beata Szydło ''gwałtownie sprzeciwia się wyborowi swego rodaka''.
Dpa dodaje, że polski rząd jest jednak w tej kwestii odizolowany. Wskazuje, że również premier Węgier Viktor Orban po przybyciu do Brukseli zapowiedział poparcie reelekcji Tuska.
-
Sala gotowa do szczytu UE.
-
Beata szydło liczy, że przekona Angelę Merkel? Trwa spotkanie polskiej premier z kanclerz Niemiec.
Trwa spotkanie premier @BeataSzydlo z kanclerz Niemiec Angelą Merkel #EUCO pic.twitter.com/8Gl5uOO155
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 9 marca 2017 -
Jak informuje włoski korespondent David Carretta, Donalda Tuska popiera również prezydent Francji.
French president Hollande is for Tusk. "I proposed him 2 years and half ago"
— David Carretta (@davcarretta) 9 marca 2017 -
Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami Angela Merkel powiedziała, że Niemcy poprą przedłużenie kadencji Donalda Tuska.
-
- Mówimy tu wyłącznie o systemie partyjnym. EPP (Europejska Partia Ludowa - red.) ma swojego kandydata, EPP wspiera kandydata EPP - powiedział dziennikarzom przed szczytem Viktor Orban.
Dopytywany, czy zagłosuje więc za Donaldem Tuskiem, odparł: - Zobaczymy, co się wydarzy. Do tej chwili nowego kandydata nie ma. Był jeden - Saryusz-Wolski, natomiast w tej chwili został on wycofany.
Wcześniej - podczas konferencji prasowej w Budapeszcie - szef kancelarii premiera Węgier Janos Lazar poinformował, że Węgry poprą Donalda Tuska.
Jak dodał, Orban próbował w ostatnim czasie doprowadzić do kompromisu między Polską i członkami Rady Europejskiej, ale nie przyniosło to rezultatu. Wobec tego - jak powiedział - węgierskie partie rządzące będą wierne zobowiązaniom wynikającym z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej, mimo że rozumieją problem Polaków związany z wysunięciem kandydatury na szefa Rady.
-
- Nie ma zgody na to, żeby państwo członkowskie, które reprezentuje inną opinię, inny pogląd, nie było wysłuchane. Nie ma zgody na to, abyśmy ten fundament wspólnoty, który jest oparty właśnie na jedności, w tej chwili burzyli. To chodzi o zasady i wszyscy ci, którzy w tę zasadę uderzają, prowadzą do tego, że nie budują jedności wspólnoty, tylko wspólnotę dzielą. Nie zgodzę się nigdy na prymat siły nad zasadami. Dla Polski jest oczywiste, że zasadami się nie handluje. Nie ma zgody na to, żeby przewodniczącym RE - kimkolwiek by był - została osoba bez zgody państwa, z którego dana kandydatura pochodzi. To jest kwestia zasad. Polska do końca będzie broniła zasad, które są fundamentem UE. Te państwa, które tego nie rozumieją, prowadzą do destabilizacji. My chcemy budować jedność Europy. Jedność UE - powiedziała dziennikarzom Beata Szydło. - Nic bez nas, bez naszej zgody.
-
PILNE
- Nic bez nas, bez naszej zgody. Myślę, że dzisiaj warto w tym budynku tę główną zasadę, która buduje wspólnotę, przypomnieć. Ja to zrobię. Przypomnę, że dla wzajemnego szacunku, dla solidarności, dla poczucia wspólnoty jest potrzebne uszanowanie zdania wszystkich państw członkowskich - powiedziała przed szczytem premier Beata Szydło.
-
-
AP
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zadeklarował, że popiera reelekcję DonaldaTuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. - Tusk wykonał dobrą pracę - powiedział dziennikarzom.
-
Polski rząd jest całkowicie izolowany w Unii Europejskiej; nie działa on w interesie swoich obywateli ani interesie kraju - powiedział w czwartek w Brukseli szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE, niemiecki europoseł Manfred Weber.
- Donald Tusk wykonał bardzo dobrą pracę w ciągu ostatnich dwóch i pół roku dla UE. Równoważył interesy w Radzie Europejskiej, uwzględniając przy tym ważne interesy krajów członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej" - dodał.
Zdaniem europosła, z tego właśnie powodu Rada Europejska powinna ponownie wybrać byłego premiera Polski do kierowania jej pracami. Apelował, by nie przenosić "czysto wewnętrznej debaty politycznej z Polski" na poziom unijny. Odpowiadając na twardy sprzeciw polskiego rządu wobec reelekcji Tuska, Weber podkreślił, że w UE w tej sprawie są jasne zasady.
-
Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
To, co robi PiS, może być początkiem "Polexitu", Jeśli Jacek Saryusz-Wolski nie zostanie wybrany na funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, to może być przyczyną do narzucenia retoryki, że nasza obecność w UE jest niepotrzebna - uważa szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Z zaniepokojeniem i smutkiem przyjmujemy to, co się dzieje na poziomie europejskim, wojnę polsko-polską przenoszoną na poziom Brukseli - powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący PSL.
Podkreślił, że to działania rządu prowadzą do osłabienia Polski na arenie międzynarodowej oraz jej wiarygodności. - Nikt na poważnie nie będzie chciał z nami uzgadniać jakiegokolwiek stanowiska - uznał Kosiniak-Kamysz.
Przekonywał również, że bycie w UE jest polską racją stanu. - Polacy popierają integrację europejską, a dzisiaj obserwują niestety spektakl tragiczny, który rozgrywa się pomiędzy jedną i drugą partią, od lat walczącą w Polsce - stwierdził. Jego zdaniem wprowadzenie kandydatury Saryusz-Wolskiego może doprowadzić do tego, że ani on, ani Tusk nie zostaną wybrani.
- Widać, że bardzo dużo w tym jest złośliwości i zawiści. Kiedyś mówiłem do premier, że rząd PiS-u został opanowany chorobą nienawiści. Niestety, jako lekarz stwierdzam, że ta choroba się pogłębia" - powiedział Kosiniak-Kamysz.
-
Pojawiają się sygnały, że również drugi sojusznik Polski w UE, Wielka Brytania, nie poprze kandydatury Saryusz-Wolskiego. Jak pisze na Twitterze włoski korespondent David Carretta, Theresa May ma wstrzymać się od głosu.
To oznacza, że lobbowanie ministra Waszczykowskiego nie przyniosło żadnych rezultatów. Wcześniej dziennikarz poinformował, że premier Węgier Viktor Orban zamierza poprzeć Donalda Tuska.
Theresa May will abstain on Tusk using Brexit as excuse, Manfred Weber told me. 26 in favor, 1 against, 1 abstention
— David Carretta (@davcarretta) 9 marca 2017 -
awomir Kamiski / Agencja Gazeta
- Mam nadzieję, że premier Beata Szydło zaakceptuje decyzję większości w sprawie wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i nie będzie zakładnikiem personalnej polityki Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w Brukseli szef PO Grzegorz Schetyna.
Przed spotkaniem liderów centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, poprzedzającym szczyt UE, Schetyna oświadczył, że przyjechał do Brukseli, by zapewnić o wsparciu PO i większości Polaków dla kandydatury Tuska na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej.
Tusk ma poparcie prawie wszystkich krajów Unii, ale polski rząd zgłosił kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.
Zdaniem Schetyny, działań PiS i Kaczyńskiego nie można określić inaczej niż jako "próbę politycznej zemsty czy politycznego rewanżu na Donaldzie Tusku".
-
Kategoryczne zdania kanclerz Niemiec, przesądzające sprawę wyboru szefa Rady Europejskiej, zadziwiają - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do słów Angeli Merkel nt. reelekcji Donalda Tuska. Po raz kolejny zapowiedział, że rząd będzie starał się odłożyć wybór szefa Rady.
Wcześniej kanclerz powiedziała, że postrzega ponowny wybór Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej jako oznakę stabilności dla całej Unii Europejskiej.
- To bardzo niezręczne sformułowanie, dlatego że na dzisiaj jest umówione spotkanie pani kanclerz z panią premier Szydło, na godzinę 15 w Brukseli. Liczyliśmy, że w trakcie tego spotkania będzie można omówić tę kwestię, ponieważ Polska kwestionuje wybór Donalda Tuska - powiedział szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla wPolityce.pl.
- Pani kanclerz doskonale zdaje sobie sprawę, że mamy innego kandydata, którego Polska zaproponowała oficjalnie wiele dni temu. To oznacza, że nasz ważny partner w Europie nie ma zamiaru wziąć pod uwagę naszego stanowiska. To jest sytuacja niepokojąca, bo to jest oznaka, iż interesy poszczególnych państw w Unii Europejskiej nie są brane pod uwagę - powiedział Waszczykowski.
-
Viktor Orban will vote for Donald Tusk, EPP president Daul told me.
— David Carretta (@davcarretta) 9 marca 2017Viktor Orban będzie głosował na Donalda Tuska - zapowiada włoski dziennikarz David Carretta, powołując się na Josepha Daula, przewodniczącego EPP (Europejskiej Partii Ludowej).
-
-
Szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann podczas dzisiejszej debaty nad oświadczeniem Angeli Merkel w Bundestagu zarzucił Polsce i Węgrom "demontowanie" wolności prasy i wymiaru sprawiedliwości. Z kolei grożenie zerwaniem obrad szczytu UE nazwał "żenadą".
Jak podkreślił, w Europie do głosu dochodzą ugrupowania propagujące "izolację i myślenie w kategoriach narodowych". - Jeszcze nigdy w swej historii UE nie znajdowała się pod tak silną presją. Na zewnątrz Putin i Trump nie kryją zainteresowania rozbiciem Europy. W środku czekają Pen i Wilders, by im pomóc - powiedział szef klubu parlamentarnego SPD.
-
Krzysztof Karolczyk/Agencja Gazeta
Zdaniem prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Jacek Saryusz-Wolski nie ma szans na objęcie funkcji szefa Rady Europejskiej, a Polska straci tę funkcję, jeśli nie dojdzie do reelekcji Donalda Tuska.
- Nie będę próbowała mówić o tzw. rywalu, ponieważ nie jest on rywalem; będę mówiła o zasadach. Na przewodniczącego Rady Europejskiej wybiera się obecnych lub byłych szefów rządów. Ta funkcja nie jest przypisana do tego czy innego kraju i nie jest dziedziczna.
Mówię czysto teoretycznie, że jeśli tak się stanie, że pan Tusk nie zostanie wybrany, to Polska nie jest właścicielem tej funkcji. Biorąc to wszystko pod uwagę, chciałabym powiedzieć, że myślę, iż pan Tusk zostanie ponownie wybrany - powiedziała Grybauskaite.
-
PiS w spocie wideo manipuluje i oskarża Tuska o zdradę. Sprawdziliśmy tezę po tezie
W opublikowanym w środę spocie Prawo i Sprawiedliwość atakuje Donalda Tuska, oskarżając go o antypolskie działania i kryzys w Europie. Sprawdziliśmy. PiS manipuluje wypowiedziami Tuska i naciąga swoje tezy.
-
AP Photo/Virginia Mayo
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Joseph Muscat - premier Malty sprawującej prezydencję Unii Europejskiej podczas spotkania trójstronnego przed szczytem w Brukseli, 8 marca 2017
AP Photo/Virginia Mayo
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Joseph Muscat - premier Malty sprawującej prezydencję Unii Europejskiej podczas spotkania trójstronnego przed szczytem w Brukseli, 8 marca 2017
AP Photo/Virginia Mayo
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (l), premier Malty sprawującej prezydencję Unii Europejskiej Joseph Muscat (p) i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas spotkania trójstronnego przed szczytem w Brukseli, 8 marca 2017
AP Photo/Petros Karadjias
Joseph Muscat - premier Malty sprawującej prezydencje Unii Europejskiej
-
Polacy chcą, by rząd poparł Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej [SONDAŻ]
54 proc. Polaków chciałoby, by polski rząd poparł Donalda Tuska w staraniach o reelekcję na przewodniczącego Rady Europejskiej - wynika z sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 41 proc. badanych osób.
-
Premier Malty Joseph Muscat wykluczył przełożenie decyzji dotyczącej wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej na inny, niż czwartkowy, szczyt UE.
- Podjęcie tej decyzji zaplanowano na dzisiaj (...). To, co znajduje się na agendzie, musi być zdecydowane - powiedział w czwartek dziennikarzom w Brukseli Muscat.
Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział wcześniej tego dnia, że Polska będzie chciała odłożyć decyzję w tej sprawie. Odnosząc się do tych słów Muscat powiedział, że "zasady są jasne".
- Każde państwo członkowskie ma prawo robić to, co jest w jego ocenie najlepsze. Nie mam zamiaru przeszkadzać w tym, co zdecydował polski rząd. Moja pozycja jest bardzo jasna, jako przewodniczący muszę szanować pozycję każdego państwa członkowskiego. Są jasne reguły dotyczące tego, co dzisiaj będzie się działo. Nie decyduję o nich ja, nie decyduje o tym żaden rząd ani prezydent, regulują to zasady i traktaty - powiedział maltański polityk.
Geert Vanden Wijngaert, AP
-
Saryusz - upadek gwiazdy. Kim jest polityk, który zapragnął utrącić Tuska?
António Guterres, którego Jacek Saryusz-Wolski pouczał kilka lat temu, jest dziś sekretarzem generalnym ONZ. On - narzędziem politycznej rozgrywki PiS.
-
Zdaniem Kanclerz Niemiec Angeli Merkel, ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej będzie oznaką stabilności dla całej Unii Europejskiej.
- Dzisiaj będziemy decydować o ponownym wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej na kolejne 2,5 roku. Postrzegam jego ponowny wybór jak oznakę stabilności dla całej Unii Europejskiej i cieszę się na kontynuację współpracy z nim - powiedziała Merkel. Niemieccy parlamentarzyści zareagowali na jej słowa oklaskami.
Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
-
Tusk kontra rząd. Polska "zrobi wszystko, żeby do głosowania nie doszło". To możliwe?
Z najnowszych deklaracji ministra Waszczykowskiego wynika, że Polska spróbuje dziś zablokować wybór Donalda Tuska na II kadencję w Radzie Europejskiej poprzez podważanie procedur i triki regulaminowe.
-
Donald Tusk jest dziś twarzą Polski demokratycznej, suwerennej i europejskiej. Takiej Polski pragnęli ludzie opozycji demokratycznej, także mojej generacji.
-
Podjęcie decyzji w sprawie wyboru szefa Rady Europejskiej zaplanowano na dzisiaj - informuje Polska Agencja Prasowa powołując się na rząd Malty, która obecnie przewodniczy UE.
Nominacja szefa Rady Europejskiej ma być pierwszym punktem obrad. Przeciwko głosowaniu jest polski rząd, który ma swojego kandydata na szefa Rady, europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.
Nie ma potrzeby wybierania dziś szefa Rady Europejskiej i będziemy robili wszystko, aby do głosowania nie doszło - powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w TVN24. Dodał, że szczyt może być zagrożony, jeśli głosowanie w czwartek będzie "forsowane na siłę".