- czwartek, 31 grudnia 2015
-
Senat zajął się w uchwaloną w środę przez Sejm nowelizacją ustawy o służbie cywilnej, zgodnie z którą wyższe stanowiska w SC będą obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu; bez konkursu ma być też powoływany prezes ZUS.
godnie z nowelizacją - której projekt złożył w Sejmie klub PiS - wyższe stanowiska w służbie cywilnej mają być obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu.
Zgodnie z nowelą m.in. dyrektorów generalnych urzędów powoływać mają ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, szef KPRM lub wojewoda; wojewódzkiego lekarza weterynarii i jego zastępców - Główny Lekarz Weterynarii, w porozumieniu z właściwym wojewodą.
Stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu wejścia w życie noweli wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.
Sejm zaakceptował też rozwiązanie zaproponowane przez PiS, które wprowadza zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Prezesa ZUS ma powoływać premier, na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, złożony po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej Zakładu. Obecnie premier powołuje prezesa ZUS, na wniosek ministra spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.
W nowelizacji zlikwidowany został wymóg posiadania przez szefa służby cywilnej co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.
Znowelizowana ustawa likwiduje też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska; ma on nie być członkiem partii politycznej w momencie objęcia stanowiska.
Nowela wprowadza także powołania, a nie konkursy na kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej.
Nowelizacja likwiduje dotychczasową Radę Służby Cywilnej, przy premierze powstać ma natomiast Rada Służby Publicznej.
-
Po wznowieniu obrad marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) zapowiedział uzupełnienie porządku obrad o nowele ustaw o służbie cywilnej i radiofonii i telewizji.
Sprzeciw wobec tego zgłosili wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) i senator Bogdan Klich (PO). Podnosili m.in., że podczas środowego posiedzenia Konwentu Senatu, nie były jeszcze zakończone prace sejmowe nad tymi dwiema nowelizacjami, i w ustalonym wówczas porządku obrad Senatu były tylko dwa punkty: nowelizacja tzw. ustawy oświatowej oraz ustawa wprowadzająca tzw. podatek bankowy.
Borusewicz zwracał uwagę, że Konwent może zdecydować o wprowadzeniu do porządku obrad tylko takich punktów, co do których jest już sprawozdanie odpowiedniej komisji, a podczas środowego posiedzenie Konwentu Seniorów takich sprawozdań wobec noweli ustawy o służbie cywilnej i noweli tzw. ustawy medialnej nie było.
Klich podnosił, że po tym, gdy nowelizacje trafiły do Senatu, nie odbyło się posiedzenie Konwentu Seniorów ws. wprowadzenia ich do porządku obrad obecnego posiedzenia, a - jak mówił - tylko w wyjątkowych przypadkach można uzupełnić porządek obrad decyzją Senatu w głosowaniu, a nie poprzez ustalenie na posiedzeniu Konwentu Seniorów.
Marszałek Senatu odpowiedział, że podczas środowego posiedzenia Konwentu Seniorów uprzedzał, że porządek obrad ma zostać uzupełniony o nowelizacje ustaw o służbie cywilnej i tzw. ustawy medialnej. Zaznaczył, że uzupełnienie porządku obrad jest możliwe, a teksty nowelizacji oraz dotyczące ich sprawozdania senackich komisji zostały senatorom dostarczone.
Klich wnioskował jednak, aby rozpatrzeć te dwa punkty na następnym posiedzeniu Senatu. Marszałek Karczewski poddał pod głosowanie najpierw swój wniosek o to, by Senat zajął się tymi dwiema nowelizacjami w czwartek. Za uzupełnieniem porządku obrad opowiedziało się 42 senatorów, przeciw było 7, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Następnie Karczewski ogłosił krótką przerwę w obradach Senatu. Po ich wznowieniu o przerwę poprosił senator Marek Martynowski (PiS). Po zakończeniu tej przerwy marszałek Senatu ogłosił ponowne głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad tych dwóch punktów. Tym razem za głosowało 50 senatorów, dwóch było przeciw.
Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrywania nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która stanowi m.in., że wyższe stanowiska w SC będą obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu
-
Na początku posiedzenia zarządzono przerwę do godz. 8:30.
-
O godz. 8 Senat wznowi obrady. W ostatni dzień roku senatorowie mają zająć się m.in. ustawą medialną a także ustawą o służbie cywilnej.