- niedziela, 27 kwietnia 2014
-
Na tym kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.
-
Po mszy kanonizacyjnej tysiące przybyłych do Watykanu pielgrzymów świętuje wspólnie na ulicach Rzymu.
- Każda kanonizacja jest znakiem nadziei, że są ludzie, w których dobro jest w stopniu maksymalnym - mówią PAP polscy biskupi po niedzielnych uroczystościach.
Sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak powiedział, że kanonizacja dwóch wielkich papieży jest znakiem nadziei dla Kościoła. - Spoglądałem na plac św. Piotra i widziałem większość polskich pielgrzymów, wiele biało-czerwonych flag. Sądzę, że dzięki orędownictwu Jana Pawła II za nami, będziemy odważnie podejmować wyzwania, które są przed nami - mówił.
Bp Polak powiedział, że liczy na wiernych, którzy przybyli do Rzymu na niedzielne uroczystości, że zaczną na nowo odczytywać to, kim był Jana Paweł II, czego uczył; przypomną sobie jego słowa, że człowiek potrzebuje Chrystusa i bez niego nie zrozumie swojego powołania i przeznaczenia.
-
Swój utwór z okazji kanonizacji papieża przygotowali też polscy artyści. Podczas sobotniego koncertu w Łagiewnikach można było posłuchać utworu Pawła i Łukasza Golców: "Leć, muzyczko" w wersji symfonicznej.
Do jego wykonania bracia zaprosili innych znanych artystów. Specjalnie na kanonizację powstała także piosenka "Pod prąd" z muzyką Mateusza Pospieszalskiego.
-
Ze względu na spory gwar niewielu pielgrzymów mogło zapewne usłyszeć, że już po kanonizacji zaśpiewał dla nich Argentyńczyk pochodzenia włoskiego Odino Faccia, który został mianowany ambasadorem pokoju na uroczystość kanonizacji. O tym, że zaśpiewał piosenkę "Busca la Paz" ("Szukaj pokoju") opartą na tekstach Karola Wojtyły - informuje w swojej relacji z Watykanu ks. Adam Boniecki.
-
Podniosły nastrój nie zniechęcił do robienia interesów na kanonizacji. Np. w Lublinie sprzedawano papieskie kremówki - 4 zł sztuka.
Jan Paweł II jako papież Lublin odwiedził tylko raz (wcześniej przez wiele lat był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) - przy okazji swojej trzeciej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1987 r. Mszę odprawił wtedy na Czubach. Zgromadziła ogromne tłumy. W niedzielę, niemal w tym samym miejscu na terenie kościoła parafii św. Rodziny wierni zebrali się, by wspólnie oglądać transmisję z mszy.
Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
-
A we Wrocławiu ludzie oglądali kanonizację na telebimie w centrum miasta.
Na Rynek przyszły rodziny z dziećmi, osoby starsze i grupki młodzieży.
Kamila Kubat / Agencja Gazeta
-
Kanonizację papieża świętuje też całe Zakopane.
Na Kasprowym Wierchu, Krzeptówkach, Olczy i w Księżówce - górale cieszą się, że papież został świętym. - Przeżywam to bardzo osobiście - mówi burmistrz Zakopanego.
Agencja Gazeta
Agencja Gazeta
-
Twitter
Na kanonizacji była silna reprezentacja polskich polityków - część z nich zdjęciami pochwaliła się na Twitterze.
Kto jeszcze wybrał się do Watykanu?
- Myślę, że każdy z nas chciałby być tego dnia w Watykanie. Jeśli nie będzie żadnych radykalnych zdarzeń, które kazałyby pozostać w kraju, to będę w Watykanie. Musiałem być ostrożny, ponieważ żyjemy w czasach, które wymagają ostrożności w planowaniu wyjazdów. Szczególnie wtedy, kiedy wszystkie władze publiczne chcą być w jednym miejscu, i to dość daleko od Polski - mówił w piątek premier Donald Tusk.
-
Papież Franciszek opuszcza plac św. Piotra - samochód, w którym się znajduje jest otwarty, niektórzy pielgrzymi rzucają w jego kierunku pamiątkowymi flagami.
MAX ROSSI / REUTERS
-
Po zakończeniu mszy świętej papież jeszcze przez chwilę pozostał na placu św. Piotra. Uścisnął dłonie części z przybyłych do Watykanu delegatów ponad 90 państwa świata. Jednym z pierwszych, któremu uścisnął dłoń papież, był prezydent Bronisław Komorowski.
ALESSANDRO BIANCHI / REUTERS
Papież z premierem Francji Manuelem Vallsem.
Gregorio Borgia / AP Photo
Papież Franciszek z prezydentem Zimbabwe - Robertem Mugabe.
-
-
A tak mszę kanonizacyjną relacjonował "The Telegraph"
-
- Wyjątkowe postaci świętych Jana XXIII i Jana Pawła II oraz udział w uroczystościach dwóch papieży: emerytowanego papieża Benedykta XVI i Franciszka sprawił, że kanonizacja była wydarzeniem niezwykłym - powiedział PAP bp Tadeusz Pieronek. - Jeszcze nigdy w historii Kościoła nie zdarzyło się, by w uroczystości kanonizacyjnej brało udział dwóch papieży - podkreślił.
Bp Pieronek mówił, że cieszy się, że dożył momentu, w którym świętość Jana Pawła II, po zakończeniu procesu kanonizacyjnego, stała się faktem. - Dla mnie jest to wielka sprawa, bo byłem blisko Jana Pawła II i miałem możliwość wieloletniego z nim kontaktu. Spotykamy wielokrotnie ludzi moralnie doskonałych, nawet o tym nie wiedząc, ale Jan Paweł II był wyjątkowym przypadkiem. Może dlatego, że to był mój biskup i profesor - człowiek, który wywarł na mnie ogromne wrażenie - powiedział bp Pieronek.
Agencja Gazeta
-
- Jan Paweł II był wielkim darem dla Polski i dla świata - powiedział PAP metropolita lubelski abp Stanisław Budzik po niedzielnych uroczystościach kanonizacyjnych polskiego papieża i Jana XXIII.
- Tak zatłoczonego placu św. Piotra w dzień powszedni przed kanonizacją, takich tłumów nigdy nie widziałem w Rzymie. Ta kolorowa masa ludzi z różnych narodów daje przeżycie niezwykłe, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci - zaznaczył metropolita. - Jan Paweł II był wspaniałym darem polskiej kultury, wiary, naszej chrześcijańskiej historii, walki o wolność i otwarcia się na świat. Z drugiej strony - zaznaczył - był również darem dla Polski, bo jego słowa - zwłaszcza te wypowiedziane na pl. Zwycięstwa w Warszawie "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi" - miały "stwórczą moc".
Agencja Gazeta
-
- Z wielką miłością pozdrawiam pielgrzymów z diecezji Bergamo i Krakowa! Umiłowani, uczcijcie pamięć dwóch świętych papieży, wiernie realizując ich nauczanie - mówił dziś papież Franciszek.
Ojciec Święty podziękował władzom Rzymu i diecezji rzymskiej, siłom porządkowym, wolontariuszom. - Moje pozdrowienie kieruję do wszystkich pielgrzymów - tu, na placu Świętego Piotra, na sąsiednich ulicach i w innych miejscach Rzymu, a także tym, którzy łączą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji - mówił.
-
W Łagiewnikach w mszy św. uczestniczy ok. 30 tys. wiernych.
Oklaskami, okrzykami radości i powiewaniem papieskich flag dziękowali pielgrzym zgromadzeni w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Wierni zapełnili błonia przed świątynią, skąd oglądali transmisję uroczystości w Watykanie.
-
Michał Wilgocki z Watykanu: Przed chwilą, na zakończenie mszy św, już po błogosławieństwie, papież Franciszek zszedł na chwilę do Benedykta XVI i uścisnął mu dłonie. Chwilę porozmawiali. Ludzie ich oklaskiwali.
KACPER PEMPEL / REUTERS
-
Michał Wilgocki z Watykanu: - Komunię św. chcą przyjąć prawdziwe tłumy pielgrzymów. Przez to zrobiło się nieco niebezpiecznie, bo na placu i w jego okolicach jest tłoczno i duszno. Widziałem kobietę, która zasłabła tuż przy barierkach, ale szybko z pomocą pospieszyli jej sanitariusze. Jest ich tu wiele i wydaje się, że pod tym względem Watykan jest świetnie przygotowany.
800 tysięcy osób przybyło na mszę kanonizacyjną Jana XXIII i Jana Pawła II - takie dane podał Watykan. Według pierwszych informacji na placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione zgromadziło się pół miliona wiernych. 300 tysięcy osób ogląda transmisję z mszy na telebimach, ustawionych na rzymskich placach i ulicach.
Michał Wilgocki
Michał Wilgocki
Michał Wilgocki
-
Ks. Adam Boniecki relacjonuje z Watykanu: - Przeżycie jest wielkie. I warto było przyjechać, by stać w tym tłumie, który jest tu, po ludzku rzecz biorąc, właściwie po nic. A równocześnie, żeby - w bardzo trudnych warunkach; niektórzy spali na dworze, a zanosi się na deszcz - doświadczyć tej tajemniczej wspólnoty.
Ks. Boniecki najnowszy wpis dodał chwilę po godz. 11: "Tymczasem wydawało się, że będzie deszcz, a właśnie rozwiały się chmury i się rozjaśniło. Tłum nie rzednie. Duszno, gorąco, ciasno, ale wzruszenie wielkie."
-
Twitter
Informacje o kanonizacji zdominowały dziś media tradycyjne i elektroniczne. Na portalach społecznościowych coraz większą popularnością cieszy się hashtag - 2popesaints.
-
Moment tuż przed ogłoszeniem, że Jan Paweł II i Jan XXIII zostali świętymi.
-
STEFANO RELLANDINI / REUTERS
W czasie homilii papież Franciszek mówił też: - Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje.
Na zdjęciu portret Jana Pawła II na Bazylice św. Piotra.
-
Mówiąc o Polaku, którego w niedzielę ogłoszono świętym, papież Franciszek podkreślił: "Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny".
"Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera" - mówił papież, odnosząc się do przygotowań do październikowego synodu na temat duszpasterstwa rodzin i następnego, który odbędzie się w 2015 roku.
Homilię podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II papież zakończył słowami: "Niech ci obaj nowi święci pasterze Ludu Bożego wstawiają się za Kościołem, aby w ciągu dwóch lat procesu synodalnego był on posłuszny Duchowi Świętemu w posłudze duszpasterskiej dla rodziny".
Domenico Stinellis / AP Photo
Andrew Medichini / AP Photo
-
Zagraniczne media szeroko relacjonują kanonizację. CNN przypomina: "To historyczny moment".
-
A tak wyglądały nocne, radosne oczekiwania na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.
-
Czarek Sokolowski / AP Photo
W Krakowie modlą się tłumy.
Tłumy pielgrzymów w sanktuarium Jana Pawła II
W senktuarium Jana Pawła II mszę odprawia ks. prałat Jan Kabziński, kustosz tego miejsca. Po niej będzie można wziąć udział we mszy dziękczynnej za kanonizację. Odprawi ją bp pomocniczy archidiecezji, bernardyn Damian Muskus.
Czarek Sokolowski / AP Photo
-
Michał Wilgocki
Do Watykanu oprócz Polaków zjechali wierni z wielu egzotycznych zakątków świata.
Michał Wilgocki, nasz korespondent w Watykanie spotkał tam m.in. braci Hansa i Josefa Noritz, którzy przyjechali aż z Ekwadoru. - Ale nie są po raz pierwszy w Watykanie. W 2002, u boku Jana Pawła II służyli do mszy. Mają ten moment uwieczniony na koszulkach. Na plecach - papieskie zawołania - Totus Tuus i "Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi" - opisuje ich Michał.
-
Polskim akcentem w czasie mszy kanonizacyjnej było drugie czytanie - odczytane właśnie w języku polskim. Był to fragment z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła.
Fot. Domenico Stinellis / AP Photo
-
Michał Wilgocki
Tak pracuje centrum prasowe w Watykanie, dzięki któremu informacje o przebiegu kanonizacji otrzymują ludzie na całym świecie.
Michał Wilgocki z Watykanu: - To jednak nie jest zupełnie typowe centrum prasowe. Bo wielu dziennikarzy reaguje bardzo żywiołowo - kiedy Jan Paweł II i Jan XXIII zostali ogłoszonymi świętymi, wielu zaczęło klaskać. A niektórzy, pracując, modlą się i śpiewają.
Michał Wilgocki
-
STEFANO RELLANDINI / REUTERS
Na zakończenie aktu kanonizacji prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podziękował papieżowi Franciszkowi za wpisanie Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych.
Wcześniej uroczyste ogłoszenie obu papieży świętymi przyjęto owacją na placu Świętego Piotra i w jego okolicach, gdzie zebrały się setki tysięcy ludzi.
Gregorio Borgia / AP Photo
Na zdjęciu papież Franciszek całuje relikwię świętego Jana Pawła II.
-
Jak na wybór papieża zareagował PRL? [Tajne depesze MSZ z 1978 roku]
Dziś polskie MSZ upubliczniło szyfrogramy z 1978 z polskich placówek na Zachodzie opisujące wybór i początek pontyfikatu.
-
Michał Wilgocki
Do nowych świętych o wstawiennictwo modlą się m.in. pielgrzymi z Białorusi.
-
Fot. Gregorio Borgia (AP Photo/Gregorio Borgia)
Papież Franciszek polecił sporządzenie konstytucji potwierdzającej kanonizację, przy relikwiach składane są kwiaty.
-
Michał Wilgocki
Michał Wilgocki z Watykanu: - W mszy kanonizacyjnej biorą udział setki osób, które uważają, że im też cudownie pomógł Jan Paweł II. Wśród nich jest Jean-Marc z Paryża, który przyjechał ze swoimi córkami i to one są cudem. Przez wiele lat nie mógł mieć dzieci, ale po śmierci polskiego papieża gorliwie modlili się do niego z żoną. I jak sam mówi - stał się cud. Dziś ma dwie córki. Takich osób, które wierzą, że to papieżowi zawdzięczają swoje dzieci jest tu znacznie więcej. Widziałem dziewczynkę z flagą "urodziłam się dziewięć miesięcy po beatyfikacji".
-
Relikwie obu kanonizowanych papieży zostały wniesione na ołtarz. Relikwie Jana XXIII wnosili przedstawiciele jego rodziny z Bergamo, a relikwie Jana Pawła II - Floribeth Mora Diaz z Kostaryki, cudownie uzdrowiona przez polskiego papieża.
Fot. Andrew Medichini
-
PILNE
Stało się!
Jan Paweł II i Jan XXIII zostali świętymi!
Fot. Domenico Stinellis / AP Photo
-
Msza kanonizacyjna rozpoczęła się z kilkuminutowym opóźnieniem. Celebruje ją papież Franciszek.
Wierni modlą się o "wpisanie tych wybranych synów Kościoła do katalogu świętych".
Gregorio Borgia / AP Photo
-
Gregorio Borgia / AP Photo
Obecny w Watykanie emerytowany papież Benedykt XVI będzie koncelebrował mszę kanonizacyjną.
Papież Benedykt XVI od ustąpienia z urzędu bardzo rzadko uczestniczy w publicznych uroczystościach kościelnych. W lutym wziął udział w konsystorzu, podczas którego 18 dostojników kościelnych otrzymało godność kardynała.
Także i tym razem Benedykt XVI postanowił przyjąć oficjalne zaproszenie Watykanu.
"Papież senior poinformował papieża Franciszka, że jutro rano będzie obecny na uroczystości i będzie koncelebrował mszę świętą" - czytamy w oświadczeniu rzecznika Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardiego. Nie wiadomo jednak, czy pojawi się przy głównym ołtarzu.
-
Fot. Andrew Medichini / AP Photo
Na mszę kanonizacyjną, która rozpocznie się już za kilka minut przybyli też: premier Irlandii - Enda Kenny i Włoch - Matteo Renzi.
-
Wierni próbują oddać hołd Janu Pawłowi II na wiele sposobów.
Uczniowie szkoły podstawowej jego imienia w Łuczycach przygotowali dla niego "Wieczornicę".
-
STEFANO RELLANDINI / REUTERS
Na plac św. Piotra nadal przybywają delegacje państw z całego świata.
Na zdjęciu prezydent Zimbabwe Robert Mugabe z żoną.
-
Wierni świętują też w polskich miastach. Wczoraj w centrum Krakowa tańczyli nawet dla Jana Pawła II.
-
Michał Wilgocki z Watykanu: - Kwadrans przed rozpoczęciem mszy św. na placu św. Piotra wszystko ucichło. Pielgrzymi modlą się teraz w spokoju. Wcześniej z głośników wyemitowano komunikat po polsku i włosku z prośbą, by wierni postarali się przeżyć mszę w skupieniu i, co ciekawe, by powstrzymali się od wznoszenia flag i transparentów. Na razie nikt jeszcze nie posłuchał, flagi nadal powiewają. Najwięcej jest polskich.
-
Domenico Stinellis / AP Photo
Pielgrzymi mają różne gadżety związane z papieżem Janem Pawłem II: obrazy, flagi, proporczyki, figurki.
Michał Wilgocki z Watykanu: Polskich flag jest najwięcej. Widać, że w Watykanie spotkały się rodziny z różnych części Polski i świata. Np. na jednej fladze razem podpisani byli pielgrzymi z Siemiatycz i Brukseli. Poza Polakami na placu jest też sporo Ukraińców, Francuzów, Włochów. Widziałem też flagi: Japonii, Ekwadoru, Kanady i Grecji.
-
Michał Wilgocki z Watykanu: - Ok. godz. 9.30 przez plac przeszła olbrzymia owacja. Wierni wstali z miejsc i zaczęli klaskać, bo na placu św. Piotra zjawił się emerytowany papież Benedykt XVI. Wydaje się, że te owację i okrzyki "Benedykt" zainicjowali właśnie Polacy, których na placu jest najwięcej.
Andrew Medichini / AP
-
Wśród pielgrzymów obecnych na placu św. Piotra są też już prezydent Polski Bronisław Komorowski z żoną Anną.
W sobotę na spotkaniu z papieżem Franciszkiem Bronisław Komorowski wręczył mu obraz olejny przedstawiający brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika i powstańca styczniowego, którego bardzo cenił sobie Jan Paweł II.
- To człowiek, którego dzieje są kwintesencją losu polskiego - żołnierz i autor wielkich dzieł charytatywnych, a także malarz - mówił po spotkaniu prezydent Komorowski.
-
Andrew Medichini / AP Photo
Na placu św. Piotra jest coraz więcej delegatów z różnych państw świata. Wśród nich jest m.in. nowy premier Francji - Manuel Valls.
-
Gregorio Borgia / AP Photo
Fotografowi agencji AP udało się dostrzec w tłumie wiernych byłego prezydenta Polski - Lecha Wałęsę.
W sobotę trzech polskich prezydentów odwiedziło papieża Franciszka.
Prywatna rozmowa Franciszka z Bronisławem Komorowskim trwała 25 minut. Jak relacjonował później prezydent, rozmawiali m.in. o naukach obu kanonizowanych papieży, a także o sytuacji na Ukrainie i planowanej na 2016 rok wizycie papieża w Polsce.
Kolejne dziesięć minut papież poświęcił reszcie delegacji, w skład której weszli byli prezydenci - Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski z żonami - Danutą i Jolantą. Była również Karolina Kaczorowska, żona prezydenta na uchodźstwie, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
-
Michał Wilgocki z Watykanu: W oczekiwaniu na mszę, która rozpocznie się o godz. 10, odprawiane są kolejne modlitwy. Odprawiono m.in. koronkę do Bożego Miłosierdzia i odśpiewano Gaude Mater Polonia. Odczytano też przemówienie Jana XXIII. Przez cały czas trwają występy chóru. Atmosfera jest coraz bardziej podniosła i z każdą chwilą coraz mniej przypomina radosny festyn.
-
MAX ROSSI / REUTERS
Smartfonami uroczystości dokumentują również kościelni hierarchowie.
ALESSANDRO BIANCHI / REUTERS
Niektórzy w oczekiwaniu na mszę przeglądają jeszcze włoską prasę. Tę w dużym stopniu zdominował temat kanonizacji.
Gregorio Borgia / AP Photo
-
Kolejni pielgrzymi zmierzają w stronę Watykanu, choć w zasadzie nie ma już szans, by dostać się choćby w pobliże placu św. Piotra, na który w asyście policji podjeżdżają pierwsze oficjalne delegacje. Wiele osób wycofuje się w miejsca, gdzie tłok jest mniejszy.
-
Józef Kloch
W mediach społecznościowych internauci zamieszczają mnóstwo wpisów na temat wydarzeń w Watykanie. Używają hashtagów m.in. JPII i kanonizacja. Swoje zdjęcia z Watykanu zamieścił w sieci też ks. Józef Kloch - rzecznik Episkopatu.
-
W Watykanie jest nasz korespondent Michał Wilgocki:
- Okolice placu św. Piotra przypominają wielką noclegownie. Choć pogoda w Watykanie nie rozpieszczała, wielu ludzi spędziło noc na ulicach. Wszędzie widać śpiwory. Przed godz. 9 część osób nadal spała. Kiedy pytałem ich, czemu tu śpią, mówili, że chcą być cały czas na miejscu, by gdy tylko otworzą się bramy na plac, zająć jak najlepsze miejsce.
-
Pielgrzymi idą na plac św. Piotra. Dziś podwójna kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII
O godz. 10 w Rzymie rozpocznie się msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII. Będzie transmitowana na telebimach w wielu miejscach w Polsce. Od sobotniego wieczora trwają modlitewne czuwania, w niedzielę po południu odbędą się nabożeństwa dziękczynne. Na ulicach Rzymu od rana widać idących na plac św. Piotra Polaków i pielgrzymów z innych krajów.
-
Alessandra Tarantino
Wiele osób wciąż śpi w bocznych uliczkach, zawinięta w śpiwory, mnóstwo ludzi zebrało się w pobliskich kościołach - śpią na karimatach rozłożonych na posadzce. Długa kolejka ustawiła się do kawiarni - trzeba wypić kawę, żeby się obudzić.
-
Na placu Św. Piotra od wczesnych godzin rannych trwają ostateczne przygotowania.
Sam plac i prowadząca do niego via della Conciliazione były zamknięte ze względów bezpieczeństwa od sobotniego wieczora. Wiernych zaczęto tam wpuszczać ponownie dopiero w niedzielę o godz. 5.30 rano.
Szacuje się, że na samym placu zmieści ok. 250 tys. osób.
-
Emilio Morenatti
27 kwietnia nie jest przypadkową datą.
W niedzielę przypada święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił Jan Paweł II.
Z soboty na niedzielę w kilkunastu kościołach w centrum Rzymu miały miejsce czuwania i nabożeństwa w ramach modlitewnej Nocy Miłosierdzia. Polskie uroczystości odbyły się w kościele San Agnese in Agone na Piazza Navona.
Od godz. 19 w sobotę trwa też czuwanie na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
W Krakowie podobne miejsce skupienia zorganizowano przy ul. Franciszkańskiej przy słynnym papieskim oknie.
-
Michał Wilgocki
Na ulicach Rzymu już od kilku dni widać polskich pielgrzymów. Dziś od rana wszyscy zmierzają w kierunku placu św. Piotra.
Franciszek ogłosił Jana Pawła II i Jana XXIII świętymi
Justyna Suchecka