- niedziela, 28 lipca 2013
-
Ta sama Niezależna.pl przytacza interesującą wypowiedź ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego: - Pamiętać trzeba, że Kraków będzie czymś w rodzaju pomostu na Wschód i Franciszek będzie miał do wypełnienia rolę misjonarza. Ta wizyta będzie spinała klamrą trzy pontyfikaty Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
Tadeusz Isakowicz-Zaleski
-
Wypowiedź przedstawicielki Kancelarii prezydenta RP o tym, że wizyta Papieża w Polsce będzie miała wymiar religijny i polityczny, nie spodobała się części prawicowych mediów. "Urzędniczka prezydenta Komorowskiego chce wikłać papieża w politykę?" - pyta portal Niezależna.pl. Co tak bardzo nie podoba się Niezależnej? "Kancelaria Prezydenta doszukała się nawet w tym wydarzeniu [Światowe Dni Młodzieży] sukcesu prezydenta Komorowskiego. Szefowa prezydenckiego biura prasowego przypomniała, że to właśnie Bronisław Komorowski osobiście zapraszał papieża Franciszka - w dniu mszy inaugurującej jego pontyfikat - do złożenia wizyty w Polsce."
-
Głos w sprawie krakowskich Dni Młodzieży w 2016 roku zabrał także metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. - To szansa dla Kościoła w Polsce i całej Europie - powiedział. Kardynał przypomniał przy tym, że że decyzja papieża nie była wielkim zaskoczeniem: Franciszka do Polski zaprosił prezydent Bronisław Komorowski i Episkopat Polski. Podkreślił, że będzie to wizyta państwowo-kościelna. - Jest ogromną radością, że Światowy Dzień Młodzieży powróci do Polski [w 1991 r. odbyły się Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie]. To wielka szansa dla naszego kraju, zwłaszcza dla duszpasterstwa młodych ludzi. To także szansa dla Kościoła w Polsce i całej Europie, żeby pokazać, że jest on młody i się odnawia. Przez najbliższe trzy lata będziemy się przygotowywać do tego wydarzenia.
Kazimierz Nycz
-
- To jest tak wielkie wyróżnienie - dla Polski, dla polskiego Kościoła i oczywiście dla samego Krakowa - że trudno określić je jakąkolwiek miarą - komentuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Na świecie jest wiele miejsc, które starają się o ten zaszczyt. My ten zaszczyt zawdzięczamy przede wszystkim bł. Janowi Pawłowi II i wyjątkowej więzi papieża z Krakowem. Jestem przekonany, że Kraków doskonale poradzi sobie z organizacją tego przedsięwzięcia. Nasze służby i jednostki wielokrotnie udowadniały, że są odpowiednio przygotowane, czego przykładem mogą być choćby pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Bez zarzutu przebiega także współpraca ze stroną kościelną, Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Wojewódzkim, wspólnie z pewnością podołamy temu organizacyjnemu wyzwaniu
Po deklaracji ze strony prezydenta RP i prezydenta miasta Krakowa w sprawie pomocy w organizowaniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, czas na Rząd. Minister Michał Boni, który w rządzie odpowiada za kontakty z kościołami i związkami wyznaniowym: - Jeszcze za wcześnie, żeby mówić o szczegółach wizyty papieża i Światowych Dniach Młodzieży w Polsce, ale państwo dołoży wszelkich starań, by pomóc w dobrej organizacji tych wydarzeń.
Michał Boni
-
"Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz nie bez kozery zachęcał polską młodzież uczestniczącą w Światowych Dniach Młodzieży, by przybyła dziś na plażę Copacabana z polskimi flagami" - pisze na swoich stronach internetowych Nasz Dziennik.
Kardynał Stanisław Dziwisz
-
- Czuliśmy podświadomie, jaka będzie decyzja papieża Franciszka, ale byłoby nietaktem, gdybyśmy ją wcześniej ogłosili. Nigdy niczego nie można być pewnym na sto procent. To Ojciec Święty decyduje i dziś powiedział: Kraków. Bardzo tego pragnęliśmy. Młodzi na to czekali. Myślę, że cała Polska czekała na tę decyzję. Nasze pragnienie się ziściło - powiedział w Krakowie biskup Damian Muskus podczas briefingu prasowego zwołanego tuż po ogłoszeniu decyzji papieża.
A biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa oznajmia w specjalnym piśmie:"Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych chrześcijan z wszystkich niemal zakątków ziemi, a to oznacza też spotkanie różnych narodów, kultur i tradycji. Dla takiego spotkania wielokulturowy, gościnny, otwarty na świat Kraków wdaje się być miejscem doskonałym."
-
Głos w sprawie Dni Młodzieży zabrała też Kancelaria Prezydenta RP: - To bardzo ważna informacja, zarówno w wymiarze religijnym, jak i politycznym - powiedziała KAI Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa prezydenckiego biura prasowego. Jak poinformowała, prezydent Bronisław Komorowski "z radością" przyjął fakt, że papież Franciszek przyjedzie do Polski w 2016 r. Szefowa biura prasowego dodała, że należy pamiętać, iż taka wizyta jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym, w które są zaangażowane zarówno instytucje kościelne, jak i państwowe. - Trzeba pamiętać o tym, że Ojciec Święty, oprócz tego że jest zwierzchnikiem Kościoła, jest oczywiście także głową państwa, zatem zazwyczaj jest witany przez głowę państwa, do którego przyjeżdża. Pamiętajmy o tym, że taka wizyta jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym, w które są zaangażowane zarówno instytucje kościelne, jak i instytucje państwowe. Tak będzie najpewniej i tym razem - poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek
Prezydent Bronisław Komorowski
-
Twitter już się sprzecza o decyzję papieża i Światowe Dni Młodzieży, choć na razie delikatnie. W tle - realia polskiej polityki.
Po wpisie Dariusza Jońskiego - kolejny, tym razem @Kabotyny: "Ciekawe, ile budżet polski dołoży do tej hucpy...". I odpowiedź Ireny Szafrańskiej: "Budżet Polski dołożył do niejakiej Madonny, więc na papieżu zarobi, bo ministra się będzie od tego trzymać z daleka."
-
- Przybywajcie! Miejsca jest dosyć! Przyjmijcie dar obecności wśród was Ojca Świętego i bądźcie z nami! - tymi słowami zachęcał młodych z całego świata do przyjazdu na ŚDM do Polski w 2016 bp Jan Zając, roku kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - Słuchając Ojca Świętego Franciszka miałem przed oczami figurę Chrystusa z Rio de Janeiro. Odczytałem wtedy, że Pan Jezus wyciąga ręce i mówi: A teraz do Krakowa! - mówił wyraźnie wzruszony (jak odnotowuje KAI) biskup Zając.
bp Jan Zając
-
Ksiądz Andrzej Leszczyński, który w latach 2009-2012 był duszpasterzem młodzieży archidiecezji gdańskiej zwraca uwagę, że ze względu na fakt, iż w Polsce sierpień jest tradycyjnym miesiącem pielgrzymek, Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. mogą zostać wyznaczone na inny miesiąc, np. na lipiec. - Poza tym z pewnością ich przebieg będzie podobny jak w Madrycie czy w Rio de Janeiro, czyli w czwartek powitanie z papieżem, w piątek - droga krzyżowa, nocne czuwanie w sobotę i niedzielna msza kończąca Światowe Dni Młodzieży.
Duchowny przypomniał, że na Światowe Dni Młodzieży - oprócz głównych spotkań z udziałem papieża, składają się też zwykle setki - odbywających się równolegle, imprez towarzyszących. - Na przykład w Madrycie na stadionie Realu ustawiono scenę, na której odbywały się różne imprezy, w miejskim parku można się było wyspowiadać, a w wyznaczonych kościołach odbywała się adoracja najświętszego sakramentu - wyjaśnił duchowny.
-
Arcybiskup Józef Michalik powiedział dla Polskiego Radia, że przy okazji krakowskich Dni Młodzieży trzeba też będzie "pamiętać o młodzieży ze Wschodu". - Jeśli zechcą przybyć z Rosji, Ukrainy, Białorusi - ta młodzież będzie miała prawo doznać u nas gościny - powiedział hierarcha.
Dodał także, że jest pewien, iż sprostamy temu zadaniu: - Jeśli nie bogactwem zewnętrznym, to bogactwem wewnętrznym i duchowym - życzliwości, gościnności, serdeczności, której nie powinno w Polsce zabraknąć.
Abp Józef Michalik
-
"A zatem do ewangelizacji, Panie i Panowie!" - w taki sposób decyzję o ŚDM w Krakowie komentuje Tomasz Terlikowski, naczelny Fronda.pl.
-
Dominikanin ojciec Jan Góra, pomysłodawca i organizator spotkań młodych na Lednicy, komentując decyzję papieża o ulokowaniu najbliższych Dni Młodzieży w Krakowie powiedział, że takie Dni są "nadzieją i entuzjazmem wiary". Stwierdził też, że odbywające się każdego roku spotkania na Lednicy przygotowują młodzież na takie wydarzenia: - My w Polsce nie mamy się czego wstydzić, Lednica to standard o wiele wyższy. Dziś w Rio de Janeiro wysłuchałem pięknego koncertu a Lednica to koncert na 100 tys. głosów. ŚDM w Krakowie nie będą żadnym zaskoczeniem, nasza młodzież jest dojrzała.
ojciec Jan Góra
-
KAI cytuje pewnego wolontariusza z Sri lanki, 20-letniego Jenukshana Colombasa, który z entuzjazmem zapowiada: - Do zobaczenia za trzy lata w Krakowie!
Colombas zauważył, że ŚDM w 2016 roku zbiegną się z 30-leciem Światowych Dni Młodzieży i gościć je będzie miasto ich inicjatora - bł. Jana Pawła II.
-
W Rio pełni młodzieńczej energii biskupi z całego świata tańczyli i klaskali w ramach flash mobu. Co będzie się działo w Krakowie???
-
A na Twitterze rzecznik SLD Dariusz Joński pisze: "Niech Episkopat weźmie na siebie koszty tego przedsięwzięcia. Kiedy wreszcie zrozumieją, że sprawa wiary i wyznania jest sprawą każdego człowieka."
-
- Radość, ale i zobowiązanie - takimi słowami rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch skomentował ogłoszoną przez papieża Franciszka informację, że następne, 29. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w 2016 roku.
Rzecznik przyznał, że Brazylia, która gości kończące się właśnie Dni Młodzieży, wysoko zawiesiła poprzeczkę, jeśli chodzi o organizację imprezy. - Będziemy się starali temu sprostać. Jako Polacy jesteśmy gościnni, mam nadzieję, że okażemy się także ludźmi zorganizowanymi - powiedział. Dodał, że teraz, kiedy informacja o organizacji Dni Młodzieży w Krakowie jest oficjalna, może ruszyć "wielka machina organizacyjna". Ocenił, że organizacja Dni Młodzieży będzie wyzwaniem, ponieważ do Krakowa może przyjechać ok. 1,5 mln ludzi.
-
Młodzi krakowianie zamieścili na serwisie Youtube.com film, w którym zachęcają innych młodych do odwiedzenia Krakowa w Światowe Dni Młodzieży, zapewniając, że będzie też na nich papież Franciszek. Film wysłano na serwis 11 lipca. Wielka była wiara krakusów w pozytywną decyzję Ojca Świętego...
-
AP
Wierni na plaży Copacabana w Rio de Janeiro ... również wierni z Krakowa
-
Duszpasterz młodzieży w archidiecezji warmińskiej, ks. Marian Matuszek ocenia, że decyzja papieża to "ukłon w stronę błogosławionego Jana Pawła II". - Jan Paweł II wkrótce będzie świętym, a za swojego pontyfikatu ogromną rolę przywiązywał do młodzieży. Jak inaczej papież Franciszek mógł podziękować swojemu poprzednikowi? Kraków na całym świecie kojarzony jest z Janem Pawłem II - powiedział. Podkreślił, że wybór Krakowa był też w pewnej mierze podyktowany względami logistycznymi. - Polska, Kraków są dobrze skomunikowane z Europą i resztą świata. W przypadku np. Afryki dojazd dla młodych byłby dużo trudniejszy.
Co dalej? Zdaniem Matuszka w parafiach całego kraju powinny się teraz rozpocząć duchowe przygotowania do 2016 roku. - Winniśmy być od teraz misjonarzami, tymi co dają miłość, radość każdemu człowiekowi. Winniśmy pokazać wszystkim panującą u nas wiosnę kościoła - zaapelował w rozmowie z PAP ks. Matuszek.
-
- Światowe Dni Młodzieży w Polsce będą wydarzeniem historycznym i istotnym dla całego społeczeństwa, nie tylko dla Kościoła - powiedział dla PAP b. sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Tadeusz Pieronek - To wyraz uznania dla naszego kraju - dodał.
Bp Pieronek zaznaczył, że ŚDM są impulsem życia duchowego, odbywają się w różnych miejscach świata i pozostają w pamięci na bardzo długi czas: - Fakt, że papież przyjdzie do Polski w roku, w którym obchodzona będzie 1050 rocznica chrztu naszego kraju, ma wyjątkowe znaczenie. Jest to wyraz uznania dla Polski. Przykładam do ŚDM w Polsce dużą wagę, będzie to moment historyczny i istotny dla całego społeczeństwa.
-
A na Facebooku strona "Światowe Dni Młodzieży w Krakowie" istnieje już od 23 lipca. W kilka minut po ogłoszeniu informacji przez papieża Franciszka pojawiło się na niej zdjęcie: "To już pewne na 100 %. ŚDM 2016 odbędą się w Krakowie".
-
facebook.com
-
REUTERS
Polacy z flagą ze zdjęciem papieża Jana Pawła II na plaży Copacabana w Rio de Janeiro
-
Bardzo szybko na arcyważną wiadomość z Rio zareagowała krakowska Kuria. W parę minut (!) po ogłoszeniu decyzji przez papieża, na stronach Archidiecezji ukazało się oświadczenie podpisane przez kardynała Dziwisza. "Z ogromną radością przyjąłem ogłoszoną dzisiaj przez Papieża Franciszka wiadomość, że następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce w 2016 roku. To dla nas radość, wyróżnienie i zobowiązanie" - czytamy w nim. A dalej: "Razem z całym Kościołem w Polsce cieszę się, że Ojciec Święty przyjął propozycję i zaproszenie, skierowane do Niego przez najwyższe władze Rzeczypospolitej Polskiej oraz Episkopat Polski. W ten sposób spełnił pragnienie tak wielu młodych ludzi, którzy od dawna chcieli świętować swoją wiarę w ojczyźnie i mieście Karola Wojtyły. On właśnie z Krakowa wyruszył do Wiecznego Miasta w październiku 1978 roku i już jako Biskup Rzymu – jako Jan Paweł II – zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży."
Kardynał ocenia w oświadczeniu, że spośród wielu inicjatyw duszpasterskich Jana Pawła II ta o powołaniu do cyklicznego istnienia Światowych Dni Młodzieży należy do najbardziej trafnych. "Już dzisiaj Polska i Kraków otwierają na oścież serca, by za trzy lata przyjąć młodych pielgrzymów z Papieżem Franciszkiem na czele. Wyrażamy wdzięczność Ojcu Świętemu za jego decyzję odwiedzenia ojczyzny błogosławionego, a wkrótce świętego Jana Pawła II, i przeżycia ze „stróżami poranka” ich święta w Krakowie. Ojcze Święty Franciszku, czekamy na Ciebie oraz na Twoich i naszych młodych przyjaciół z całego świata." - kończy swoje pismo kardynał Dziwisz.
-
Głos zabrał też biskup Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski: - To oczywiście, wielkie wyzwanie dla całego Kościoła w Polsce, ale także wielka szansa i nadzieja dla wielu młodych ludzi na przeżycie tych pięknych dni w Polsce - powiedział dla PAP.
Dodał, że ŚDM są okazją na ożywienie duszpasterstwa młodzieży, ale także na ukazanie, jak w Polsce młodzi ludzie żyją wiarą i są świadkami Chrystusa. Biskup ocenił, że Dni Młodzieży w Krakowie dobrze się wpisują w program duszpasterski, który prowadzi do obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski. - Każdemu z nas, także ludziom młodym, potrzebne jest powracanie do korzeni swej wiary, do chrztu świętego, aby żyć tą nowością życia, którą przynosi nam Zmartwychwstały Pan - dodał.
-
PILNE
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie!! Gdy tylko papież wymienił nazwę "Kraków" jako miasto następnego spotkania z młodymi, Polacy ubrani w biało-czerwone koszulki dali upust swej radości oklaskami i tańcem.
Tę wiadomość przypieczętował biciem krakowski Dzwon Zygmunta, który odzywa się tylko w wyjątkowych dla kraju momentach. - W ten sposób papież Franciszek spełnił pragnienie wielu młodych ludzi, którzy od dawna chcieli świętować swoją wiarę w mieście Karola Wojtyły - tak kardynał Stanisław Dziwisz skomentował tę nadzwyczajną informację.
Papież Franciszek ogłosił: Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. w Polsce [RELACJA, KOMENTARZE, ZDJĘCIA]
Jacek Kowalski