- poniedziałek, 03 września 2012
-
Żegnam Was zdjęciem jarocińskich uczniów, których skupione miny są najlepszym dowodem na to, że cyfrowa szkoła ma w sobie ogromny potencjał!
Wszystkim uczniom życzymy ( w tym roku jest Was prawie 5 mln!) fenomenalnie wyposażonych pracowni i nauczycieli, którzy będą otwarci na nowe formy. Nauczycielom, żeby zawsze dostawali takie pomoce dydaktyczne jakich potrzebują. Udanego roku szkolnego 2012/2013!
fot. Piotr Skórnicki AG
-
Jeżeli chcecie zapisać się do tegorocznej edycji "Szkoły z klasą 2.0" to zapraszamy, TUTAJ znajdziecie niezbędne informacje.
-
Dla tych, którzy zazdroszczą uczniom z Jarocina mamy dobrą wiadomość (o ile obietnica się spełni). Podczas inauguracji roku szkolnego w Sulęczynie premier Donald Tusk powiedział
Każdego 1 września, zawsze gdy zaczyna się rok szkolny rodzice w Polsce wpadają w zrozumiałą irytację wydając tak duże pieniądze na podręczniki. Dlatego jestem przekonany, że do roku 2015 r. e-podręcznik w podstawowym wymiarze będzie za darmo, będzie dostępny dla każdego ucznia na laptopie, na iPadzie, że ten moment jest co raz bliżej. Zakładamy, że w 2015 r. wszystkie dzieci w szkole powinny móc korzystać z tego dobrodziejstwa techniki
Więcej na temat nowoczesnej szkoły przeczytacie TUTAJ.
-
Odpowiadanie przy interaktywnej tablicy musi być ciekawsze niż odpytywanie przy starej planszy.
fot. Piotr Skórnicki AG
-
To musiał być dla jarocińskich uczniów emocjonujący dzień. Nie dość, że skończyły się wakacje, to jeszcze pierwsze lekcje odbyły się w świetle kamer.
fot. Piotr Skórnicki
-
W jutrzejszej "Gazecie" przeczytacie rozmowę z Mirosławem Czyrnkiem z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Oto jej przedsmak:
Do Jarocina przywieźliśmy wielki ekran, taką ścianę do wizualizacji. Ma niezwykle wysoką rozdzielczość - osiem razy większą niż projektory w kinach. Ściana składa się z 64 ekranów HD. Na tych naszych ekranach dzieci mogą na przykład bardzo dokładnie zobaczyć wyniki eksperymentu prowadzonego w wirtualnym laboratorium.
-
Ekran składający się z 64 monitorów wysokiej rozdzielczości przygotowało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. To dzięki ich pracy uczniowie mogli dzisiaj zwiedzić Belweder.
fot. Piotr Skórnicki AG
Ekran od tyłu. fot. Piotr Skórnicki AG
-
Uroczystość dobiega końca. Wszyscy stoją na baczność, chór śpiewa hymn szkoły. Po hymnie sztandar szkoły zostaje wyprowadzony. Anna Kołtunowicz z Gazety Wyborczej dziękuje wszystkim za udział w imprezie i za pomoc w jej zorganizowaniu.
Ale to nie koniec relacji. Pojawią się dodatkowe zdjęcia z lekcji. Nawet sobie nie wyobrażacie, jakie to było wielkie wydarzenie!
-
Na temat cyfrowej szkoły wypowiadali się również uczniowie i nauczyciele. - Komputery to uzupełnienie książek i podręczników, bo tego się nie da zastąpić - mówił z przekonaniem chłopiec.
Alicja Pacewicz zapytała nauczycieli jakie mają korzyści z nowych technologii w szkole?Odpowiedział jej nauczyciel muzyki - Nowe technologie dają nieograniczone możliwości poznania harmonii muzyki. Tego się nie da zrobić na kartce papieru. Normalnie zajęłoby nam kilka lekcji, żeby to wszystko poznać i zrozumieć. A tu zajęło to kilka minut.
Nauczycielka przyrody dodała - Mogę zabrać moich uczniów na zwykłej lekcji w podróż dookoła świata. Na pewno dojdziemy w końcu do tego, że wszyscy chętnie będą sięgali po nowe technologie.
Nauczycielka angielskiego: Na pewno mnóstwo pomocy dydaktycznych. Problemem jest to, że czasem przestaje działać internet. Ale mam nadzieję, że takich sytuacji będzie jak najmniej. Poza tym można prowadzić wideokonferencje - mamy już zaplanowane na ten rok rozmowy ze szkołami w Anglii.
A co robić, gdy uczniowie korzystają z komputera w czasie lekcji ale zajmują się czymś innym? - U mnie tego nie robią, bo automatycznie im wyłączam komputer - mówi anglistka.
Lekcje przy pomocy nowoczesnych technologii dobiegły końca (ale zdjęcia z ich przebiegu jeszcze się ukażą w relacji), teraz czas na dyskusję z udziałem ministrów, ekspertów, nauczycieli, dziennikarzy i rodziców o nowych technologiach we współczesnej edukacji.
Piotr Pacewicz pytał czy warto cyfryzować szkoły i zwrócił uwagę, że m.in. wydawcy podręczników poczuli się tym pomysłem zagrożeni. Elżbieta Walkowiak, wielkopolski kurator oświaty odpowiedziała - Nie widzę zagrożenia, dla mnie to naturalna kolej rzeczy. Ale trzeba podchodzić do tego rozsądnie, sprawdzać efekty programu. Marek Jędryka, wydawnictwo Pearson przekonywał, że wydawcy nastawieni nowocześnie są jak najbardziej za wprowadzaniem nowych technologii. - Pytanie i kontrowersje budzą sposoby wprowadzania. Ale wydawcy są już do tego przygotowani. Jesteśmy bardzo za tym, żeby polską szkołę unowocześniać i cyfryzować.
Jedną z głównych atrakcji dzisiejszego dnia była lekcja edukacji obywatelskiej przeprowadzona przez Pierwszą Damę Annę Komorowska, która oprowadziła uczniów wirtualnie po Belwederze. Wirtualnie - To tak modna ostatnio odwrócona lekcja - mówił Piotr Pacewicz. - Moglibyście ten film sami obejrzeć w domu, a w szkole o tym podyskutować. Na ekranie po środku sali ukazały się zdjęcia z Belwederu. A potem Pierwsza Dama przemówiła do uczniów. - Zapraszam do środka. Uczniowie dzięki technologii zwiedzili parter - część reprezentacyjną Belwederu. Anna Komorowska pokazała kaplicę, popiersie i gabinet Józefa Piłsudskiego, który był jego mieszkańcem. Jest tam nawet szklanka do herbaty - podobno Marszałek bardzo lubił ją pić w dużych ilościach. Następnie sala pompejańska. Jej ozdoby i freski nawiązują do malowideł odkrytych w Pompejach. Z okien można podziwiać Łazienki. - Stąd nazwa "Bel vedere" - piękny widok - mówiła Anna Komorowska. Na piętro nie weszliśmy - tam znajduje się mieszkanie pary prezydenckiej. - Zapraszam do odwiedzin w realu - zachęcała Pierwsza Dama uczniów na koniec filmu.
Lekcję przeprowadzoną przez Annę Komorowska uczniowie obejrzeli na nowoczesnym ekranie składającym się aż z 64 elementów. fot. Piotr Skórnicki AG
Jak mogłyby przebiegać lekcje we wszystkich szkołach, gdyby te podjęły inicjatywę podobną do Jarocina?
fot. Piotr Skórnicki AG
Uczniowie z różnych klas wirtualnie komponowali utwór na partyturę jedenastogłosową podzieleni na różne sekcje instrumentalne. Wszystko dzięki laptopom. Dyrygent ustalił tonację h-moll. Następnie narzucił tempo. Dzieci coś wpisały do komputerów. Potem wszystkie jednocześnie nacisnęły spację i zaczęły! Następnie podeszły do prawdziwych instrumentów. Rozległa się muzyka do której stopniowo włączyły się gitary. basowe (gra dziewczyna!), elektryczne, potem perkusja, klawisze. Wreszcie finał i rzęsiste brawa! - Co wy tam robiliście na początku w tych komputerach? -zapytała Alicja Pacewicz. - Wpisywaliśmy dźwięki - odpowiedział jeden z gitarzystów. - Ale jakie? - Właściwe! - odpowiada rezolutnie uczeń.
Dla lekcji języka angielskiego z native speakerem wielu z nas chętnie wróciłoby do szkoły.
Na pierwszym planie lekcja przyrody, w tle lekcja muzyki podczas której uczniowie skomponują dzięki pomocy laptopów utwór na 11 głosów!
Jak wspaniałą przygodą może być nauka najlepiej obrazują zdjęcia.
Uczniowe młodszych klas podczas lekcji przyrody. W tle nowoczesny ekran posiadający kilkukrotnie lepszą rozdzielczość od tego, który możemy obserwować w kinie.
Uczniowie z różnych klas rozpoczęli właśnie wirtualną lekcję muzyki. Siedzą przed laptopami ze słuchawkami, nauczyciel dyryguje, oni komponują utwór na 11 głosów, który potem nam zaprezentują. Ich koledzy z młodszych klas mają lekcję przyrody. Siedzą przy wielkim, dotykowym stole i układają puzzle ze zwierzętami z różnych kontynentów. Teraz kolej na angielski. Uczniowie łączą się wirtualnie z native speakerem i rozmawiają z nim. - What was your favourite book when you were a child? - pyta dziewczynka. - Childrens of Bullerbyn - odpowiada Anglik.
Do czego przydaje się komputer? Do pracy, do nauki, do zdobywania informacji. Kiedy przeszkadza? Kiedy odrywa od pracy, bo można w nim łatwo sprawdzić ciekawe informacje. Zapytaliśmy uczniów w szkołach, jak nowe technologie powinny być tam używane. I okazało się, że mają oni głęboką świadomość tego, co powiedzieli wcześniej. Komórka czy komputer czasem im przeszkadzają. Czasem lepiej zdobyć informacje samemu niż przeczytać w Wikipedii. Uczniowie sami są w stanie znaleźć i ustanowić dobre reguły korzystania z nowych technologii.
Alicja Pacewicz z CEO
Za chwilę rozpoczną się wirtualne lekcje.
Bezpieczeństwo ucznia to problemy z przemocą w szkole, problemy wychowawcze. Te szkoły namawiam do przygotowania programów profilaktycznych, wychowawczych. Bezpieczeństwo ucznia wiąże się z atmosferą. Uczenie młodych ludzi współpracy, pomocy innym, promowanie wolontariatu. Drodzy uczniowie, kończą się wakacje, rozpoczyna się rok szkolny. Na pewno zastanawiacie się, co wam przyniesie ten rok szkolny. Wiele zależy od was, od waszej postawy, od waszej chęci działania. Tego wam życzę. Nauczycielom życzę, żeby nowy rok szkolny przyniósł wam satysfakcję z pracy. Samorządom, rodzicom, alby nowy rok przyniósł im dumę z tego, że dobrze wychowujemy młode pokolenie Polaków.
minister Krystyna Szumilas
Minister Szumilas przekazała też prezent dla szkoły. To dwa mikroskopy, które mają pomagać w prowadzeniu atrakcyjnym lekcji przyrody. Jacek Guliński, wiceminister z MNiSW przekazał w im. minister Kudryckiej słowa uznania dla szkoły i władz
Uczniowie są bardzo zadowoleni z prezentów. Klaszczą i dziękują.
12.12 Ministra jeszcze przekazuje prezent, w ładnym papierze. Dyrektorka mówi (wie!), że w środku są dwa wspaniałe mikroskopy. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński czyta krótki list od ministry nauki Barbary Kudryckiej. Chwali program Szkoła z klasą 2.0 i gminę Jarocin.
Piotr Pacewicz barwnie opisuje przebieg inauguracji:
Pani dyrektor jest szczupłą blondynką, mówi ze świetną dykcją, że ma nadzieję na stworzenie szkoły XXI wieku, przy pomocy nowych technologii i tradycyjnej książki. Ma nadzieję, że okazane lekcje będą dobra próbką takiej szkoły. Mnistra Krystyna Szumilas: każdemu z nas serce mocniej zabiło, bo będzie się coś ciekawego działo w naszym życiu, bo zaczyna się szkoła. Szkoła po to jest, by człowiek bł aktywny, lubił się uczyć, chciał mądrze żyć. Nie potrzeba nam rewolucji, kolejnego przewrotu, szkoła potrzebuje czasu na wdrożenie zmian, przed nami zmiany szkolnictwie ponadgimnazjalnym i zawodowym. Kolejna grupa sześciolatków zaczyna naukę o rok wcześniej, bo ich rodzice zaufali szkole... Potrzebna jest zmiana cyfrowa, rząd i MEN zaczyna pilotaż, by sprawdzić, jak najlepiej wykorzystać sprzęt i jak przygotować nauczycieli i towarzyszyć im we wprowadzaniu nowych technologii. Nowoczesność ma wspierać tradycję, ma być wprowadzana w sposób właściwszy z punktu widzenia potrzeb dzieci. Ważną funkcją szkoły jest też bezpieczeństwo dziecka. Proponuje by ten rok był rokiem bezpiecznej szkoły. Ministra apeluje do kuratorów, by zwrócili na to uwagę. Bezpieczeństwo jest tegorocznym hasłem w polskiej edukacji. Prosi o to, by tworzyć atmosferę, w której uczeń czuje się akceptowany. Apeluje też o aktywność, także obywatelską. Do uczniów mówi, że wiele zależy od nich, czy ten rok będzie ciekawy, interesujący. Rodzicom, by byli dumni ze swoich dzieci. Nauczycielom, by kochali swoją pracę.
W trakcie przemówienia minister Szumilas ogłosiła tegoroczny rok szkolny rokiem bezpieczeństwa
11.47 - Burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski wita na inauguracji roku szkolnego pod znakiem 2.0. Trafia w sedno, taki jest sens tej inauguracji - ma być sygnałem, że szkoła musi się zmienić. Burmistrz wita ministrę, posłów, senatorów, wojewodę.... Wita, wita i wita. Podkreśla, że nauka w szkole to żmudna praca, ale można ją na szczęście zmieniać. Wymienia program Szkołą z klasą i jarocińską Kreatywną szkołę - dzięki nim szkoła jest ciekawsza, mądrzejsza... Nauka w wersji 2.0 jest wielka przyjemnością! Cytuje Einsteina, który powiedział, że nauka w szkole powinna być atrakcyjna, a nie traktowana jako żmudny wysiłek. Burmistrz przekazuje klucz nie tylko do drzwi tej szkoły, ale również do serc dzieci, rodziców i nauczycieli, Agacie Musiał, nowej dyrektorce szkoły.
O 11.44 na salę wkroczył poczet sztandarowy. Na sztandarze Matka Boska na niebieskim tle. Uczeń prosi nas o hymn, śpiewamy hymn. Anna Kołtunowicz z Gazety przekazuje wyrazy współczucia z powodu końca wakacji i sprawdza listę obecności m.in. Szumilas Krystyna? Obecna! Fajnie. lekko, dowcipnie.
fot. Piotr Skórnicki AG
Zaczyna się! Wchodzi pani woźna z dzwonkiem, w obowiązkowym fartuchu mini
Nasze "oczy i uszy" w postaci Piotra Pacewicza donoszą z Jarocina
Za parę minut w szkole podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Jarocinie uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013 z udziałem ministry Krystyny Szumilas. Dlaczego w Jarocinie? Bo gmina Jarocin postawiła na cyfryzację swoich szkół i robi to bodaj najlepiej w Polsce. Tutejsze szkoły należą też do najbardziej aktywnych szkół w akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej i "Gazety Wyborczej" Szkoła z Klasą 2.0, w której zachęcamy do wykorzystania nowych technologii w szkole, tak by edukacja była ciekawsza, mądrzejsza i bliższa dzieciom, o których się słuszne mówi, że sa w tym e-świecie tubylcami. Już jest masa ludzi, ważnych urzędników, senatorów, posłów, kuratorów, prezesów, dyrektorów a nawet księży. Wybudowana kilka lat temu sala jest imponująca, wysoka, przestronna. Odbędą się tu trzy lekcje pokazowe z angielskiego, przyrody i muzyki, dzieci obejrzą też na ogromnym video wall-u spacer po Belwederze, zabierze ich tam pani prezydentowa Anna Komorowska. Ciekawe, czy uda się przełamać nudnawą sztampę oficjalnych uroczystości. Są szanse, bo głos oddamy dzieciom...
Uroczystość rozpocznie się z kilkuminutowym opóźnieniem.
W Jarocinie jest już minister Szumilas oraz zaproszeni goście. Trwają pierwsze rozmowy z dziennikarzami.
Zgodnie z planem uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2012/2013 powinno wystartować o 11.30
Wszystkim, którzy nie mogą się już doczekać tej chwili polecam rozmowę z minister Szumilas o tym co czeka polską szkołę oraz jak MEN zamierza pomóc zwalnianym nauczycielom
Tym, którzy zastawiają się dlaczego to właśnie szkoła w Jarocinie zasłużyła na takie wyróżnienie z odpowiedzią przychodzi dziennikarka "Gazety Wyborczej" Aleksandra Pezda.
Dwa lata temu postanowiliśmy w ?Gazecie Wyborczej? sprawdzić, jak radzi sobie szkoła w epoce internetu, kiedy uczniowie wiedzę czerpią z Wikipedii, wypracowania ściągają z internetu, a do biblioteki chodzą niechętnie. 25 naszych reporterów wróciło do swoich szkół, niektórzy - po 30 latach. Jakie było ich zaskoczenie, gdy odkryli, że świat się zmienił, a szkoła - nie.(...) Wtedy do "Gazety" zadzwonił ówczesny burmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak. Czytał o akcji, chciał się pochwalić, że kupił wszystkim szkołom w gminie laptopy. I to z budżetu gminy. Każda szkoła otrzymała jedną albo dwie pracownie komputerowe - laptopy do wypożyczenia na każdą lekcję.
Cały komentarz Oli dotyczący Jarocina i ich wewnętrznej inicjatywy przeczytacie w jutrzejszej "Gazecie"
Co Pani minister Krystyna Szumilas mówi roli interaktywnej szkoły?
Celem pilotażowego, rządowego programu "Cyfrowa Szkoła" jest wprowadzenie do polskich szkół nie tylko sprzętu, ale przede wszystkim innowacyjnych metod nauki z jego wykorzystaniem. E-podręcznik ma szansę stać się fragmentem DNA polskiej szkoły ? Darmowym, Nowoczesnym i Adekwatnym narzędziem zdobywania wiedzy
Jedną z największych atrakcji dzisiejszej uroczystości będzie interaktywna lekcja edukacji obywatelskiej przeprowadzona przez Pierwszą Damę Annę Komorowską. Uczniowie dzięki niej będą mieli okazję zwiedzić apartamenty Belwederu, które nieczęsto udostępniane są osobom postronnym.
fot. Łukasz Kamiński KPRP
Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego w Jarocinie to chyba jedna z najlepiej zaplanowanych uroczystości inauguracyjnych. Wszystko zostało zaplanowane co do minuty. Tutaj macie możliwość zapoznać się z harmonogramem dzisiejszego dnia, który znajdzie swoje ścisłe odbicie w relacji.
Tymczasem autokar z warszawskimi uczestnikami wydarzenia pokonał już połowę trasy. Przed nimi jeszcze 150 kilometrów do pokonania.
Patrząc na uśmiechy pobudka o szóstej rano nie była dla nich problemem.
Od lewej Małgorzta Smolińska, koordynatorka uroczystości z Gazety Wyborczej oraz Grażyna Borkowska z działu Akcji Społecznych "Gazety"/ fot. Bartosz Bobkowski
Dlaczego rozpoczęcie roku w szkole w Jarocinie jest tak wyjątkowe, że obecna na nim będzie minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas i (wirtualnie) Pierwsza Dama Anna Komorowska? Otóż władze gminy w ramach projektu "Jarocin - Kreatywna Szkoł@" wyposażyły szkoły w komputery i wspierają wykorzystanie nowych technologii w nauczaniu. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi podczas inauguracji zobaczymy próbki kilku takich pełnych inwencji lekcji. Uczniowie na lekcji angielskiego będą rozmawiać z native speakerem przez internet, siedząc w klasie będą obserwować i analizować przyrodę online, skomponują muzykę i zagrają na instrumentach za pomocą komputerów. Wsparcie techniczne zapewni Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Dodatkowo lekcję edukacji obywatelskiej poprowadzi Pierwsza Dama Anna Komorowska, która zaprosi młodzież na wirtualną wycieczkę po Belwederze. Taką inaugurację roku szkolnego organizuje "Szkoła z klasą 2.0"- akcja Gazety Wyborczej i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wśród zaproszonych gości poza panią minister Krystyną Szumilas w szkolnych ławach zasiądzie również Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Będą obecni także eksperci i dziennikarze zajmujący się edukacją i nowymi technologiami, nauczyciele, rodzice. Po zajęciach dla uczniów odbędzie się debata o cyfrowej szkole i działaniach zgodnych z ideą "Szkoły z klasą 2.0", gdzie kluczową rolę spełnia nie sprzęt, a umiejętności i chęci nauczycieli, aby za jego pomocą mądrze i ciekawie uczyć. Przebieg tego wyjątkowego wydarzenia będzie można na bieżąco śledzić na Wyborcza.pl/szkola20. We wtorek, 4 września poświęcimy mu specjalne strony w "Gazecie Wyborczej". Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miejski w Jarocinie, "Gazeta Wyborcza", Centrum Edukacji Obywatelskiej, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Kreatywna Szkoł @
Zapraszam na otwarcie roku szkolnego 2012/2013 w Jarocinie, będę Was informowała na bieżąco o przebiegu uroczystości.
Szkoła z klasą 2.0 czyli otwarcie roku szkolnego w Jarocinie
Marta Piątkowska