- czwartek, 05 lipca 2012
-
Kończymy dziś RELACJĘ NA ŻYWO o miejscach w Polsce, które się zmieniły.
Jutro w RELACJI NA ŻYWO spytamy, czy w wakacje odpoczywamy od kultury? Piszcie już dziś:
-
Dziś mailowałem z Wami od rana. Od miłośników Roztocza dostałem film przedstawiający piękno regionu. Obejrzyjcie!
Michał Basiński z Tomaszowa Lubelskiego przekonywał, że Roztocze zmienia się każdego roku - są lepsze drogi, lepsze miejsca noclegowe i udostępnienie atrakcji. Napisał, że zagospodarowano zalew w Rudzie Różanieckiej, powiększono również zalew w Krasnobrodzie, odrestaurowano wiele zabytków, m.in. cerkiew w Narolu. Utworzono także szlak geoturystyczny Roztocza Środkowego z wieżami widokowymi (jedną z nich można zobaczyć na filmie).Jakie jeszcze miejsca zmieniają się jak Roztocze?
-
W Małopolsce turystycznym hitem są miejsca związane z Janem Pawłem II, które niedawno powstały. Wraz z kolegami z oddziału Gazety w Krakowie przedstawiam Wam dziesięć najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Małopolsce.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Fot. Paweł Ulatowski / AG
-
Na pewno się ze mną zgodzicie, że Rynek we Wrocławiu jest w pierwszej trójce najpiękniejszych w Polsce.
Zobaczcie, jak się zmieniał.
Wrocławski Rynek. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Czy znacie inne miejsca, zmienione nie do poznania? Piszcie: nazywo@agora.pl
-
Z kolei pod Częstochową - w Bobolicach - zrekonstruowano warownię, która popadła w ruinę po potopie szwedzkim. Moim zdaniem robi wrażenie.
Czy znacie podobne, odnowione/zmienione miejsca? Piszcie: nazywo@agora.pl
-
A teraz Kraków - moje ulubione miasto. Tam się dopiero pozmieniało. Kto widział już nowe atrakcje turystyczne - podziemia w Rynku i Fabrykę Schindlera? Jeśli jeszcze nie byliście, koniecznie musicie to zobaczyć!
Podziemia Rynku. Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
-
Każdy wielbiciel twórczości Czesława Miłosza może zajrzeć do Krasnogrudy - dawnego majątku Miłoszów. W ubiegłym roku (2011) Międzynarodowe Centrum Dialogu otwierał prezydent Komorowski.
Krasnogruda - Międzynarodowe Centrum Dialogu Fot. Grzegorz Dąbrowski/ Agencja Gazeta
-
.
A to propozycja z Białegostoku
Od kilku lat zmieniają się ogrody Branickich. Wystawiono odnowione rzeźby, są nowe piękne pawilony, zrobiono nowe dywany kwiatowe i bukszpanowe. A od frontu pałacu są fontanny i alejki jak z czasów hetmana. Od kilku dni działa w bramie pałacowej nowa informacja turystyczna, gdzie oglądać też można wierne kopie ubrania hetmana (czekman) i jego żony (suknia balowa).
Ogrody Branickich w Białymstoku. Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
-
Na turystykę konną zaprasza też Dolny Śląsk. Na turystów czeka 360 km tras - do pokonania w dwa tygodnie. Kilka lat temu nie było niemal żadnych propozycji dla miłośników takiej formy spędzania wolnego czasu.
Fot. Jerzy Trawiński
-
Ciekawe zmiany wokół miasta Łodzi i w województwie łódzkim. Dwa tygodnie temu otwarto najdłuższy w Europie szlak konny. To propozycja dla doświadczonych, jak i początkujących miłośników turystyki konnej.
Fot. Aleksandra Hac / AG
-
Koledzy z odziały Gazety w Bielsku Białej twierdzą, że turyści, którzy przyjadą do Czernichowa nad Jezioro Międzybrodzkie, nie poznają tego miejsca.
Z myślą o nich powstała tam promenada i taras widokowy nad wodą, z którego będą mogli podziwiać m.in. zaporę w Tresnej.
Centrum Czernichowa jest teraz atrakcyjne dla turystów. Fot. UG w Czernichowie
Czy znacie podobne miejsca, które odmieniły się nie do poznania? Piszcie: nazywo@agora.pl
-
W Poznaniu pojawiły się wielkie modliszki, stonki i biedronki. Owady wylądowały w parku przy Starym Browarze, który odmienił stolicę Wielkopolski.
Gigantyczne owady w parku przy Starym Browarze - mrówki. Fot. Igor Rokita
-
Największe chyba zmiany widać w Warszawie. Zobaczcie stolicę dawniej i dziś.
Przedstawiamy kultowe miejsce spotkań w samym centrum stolicy czyli 'spotkajmy się pod Rotundą'.
-
.
A jakich miejsc w Polsce już naprawdę nie musimy się wstydzić? Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to dworce kolejowe. Jeszcze do niedawna w wielu miejscach bród i smród. Dziś: działające, kolorowe tablice informacyjne, pachnące toalety. Nasi koledzy z Płocka narzekają na swój dworzec. Zobaczcie jednak, co nas cieszy w innych miastach
Dworzec w Przemyślu wygląda jak Luwr. Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta
-
A teraz dla coś dla zmęczonych upałami w miastach, ze szczególną dedykacją dla pracujących i odliczających dni do urlopu :)
-
I szybka propozycja na wyjazd z dzieciakami. Koledzy z oddziału Gazety w Opolu polecają krasiejowski JuraPark, czyli stado dinozaurów w jednym miejscu.
JuraPark, Krasiejów. Fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta
Więcej w tekście Prehistoryczne stworzenia pływają w Krasiejowie. O JuraParku pisaliśmy także TUTAJ.
-
Marzena podpowiada, co zrobić z dziećmi, które zaczęły wakacje na trzepaku:
Śledzę waszą relację, także to, co piszą ludzie na FB. Cholera mnie bierze na takie wpisy, że dzieci i tak spędzą wakacje na trzepaku, bośmy nie są, znaczy Polska, Zieloną Wyspą. Już stada malkontentów wkraczają do akcji. A ja się pytam: gdzie są rodzice tych dzieci, ich dziadkowie, wujkowie, ciocie? Rozumiem, że nie stać na wyjazdy, ale w każdym miejscu Polski są bardzo fajne miejsca do zwiedzenia, polubienia i spędzenia czasu. Trzeba tylko ruszyć tyłki! Niech się ludzie sami uderzą w piersi - ilu z nich NIGDY nie było w muzeum we własnym czy pobliskim mieście, nie poszło do galerii albo nie wzięło udziału w jakiejś imprezie na swoim staromiejskim rynku? Najlepiej siedzieć na czterech literach, w niedzielę zwiedzić galerię handlową i narzekać, że nic się nie dzieje, nic się nie zmienia i poza telewizją kompletnie nie ma co robić. Wycieczka po mieście, do miasta czy za miasto wcale nie kosztuje dużo, trzeba tylko chcieć!!!
Marzena, Polska -
Na Fejsie Mateusz Klisch martwi się: Tysiące dzieci w kraju zwanym przez rządzących zieloną wyspą, uprawiających nieustannie propagandę sukcesu, spędzi wakacje na trzepaku. A co pokazać dzieciom, które jednak kawałek Polski będą miały szansę zobaczyć?
Piszcie: nazywo@agora.pl
-
A na Dolnym Śląsku czeka na Was Dolina Pałaców i Ogrodów. 30 pałaców, zamków i dworów na stu kilometrach kwadratowych. Polecam!
Fot. Romuald M. Sołdek Pałac w Karpnikach - jedna z wielu rezydencji otoczonych imponującymi parkami.
-
TUTAJ
Mamy więcej informacji o śląskim Nikiszowcu. Przeczytajcie, jak robotnicza dzielnica została pomnikiem historii. Jak Nikiszowiec dostał skrzydeł, przeczytacie
Nikiszowiec z lotu ptaka. Fot. Bartłomiej Barczyk/Agencja Gazeta
-
Jakub Kaplik pisze na nazywo@agora.pl
Dzień Dobry!
Co polecam rodzinie znajomym... Przede wszystkim Śląsk na którym mieszkam. Dokładnie mieszkam w Rudzie Śląskiej. Każdy z nas myśli, że Śląsk jest brudny i żyć się nie da. Wręcz przeciwnie. Wystarczy pojechać do samego centrum Katowic, do Parku Trzy Stawy. Cisza, spokój. Kolejnym punktem na Śląsku mogą być Tarnowskie Góry, Kopalnia Srebra, Sztolnia Czarnego Pstrąga czy też bardzo nam znany zalew Nakło-Chechło. Oddalając się od Śląska polecam najstarsze w Polsce góry - Góry Świętokrzyskie z największym szczytem Łysicą (612 mnpm.). Można tam odpocząć od miejskiego zgiełku, nie to co na Krupówkach w Zakopanym, chaos i hałas, tam ŚWIĘTY SPOKÓJ! A co do zwiedzenia?! Dużo tego. Miasta takie jak: Kielce, Starachowice, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski... Każdy znajdzie coś dla siebie.
Pozdrawiam Jakub Kaplik -
Ślązacy piszą maile. Polecają perłę śląskiej architektury - Nikoszowiec, a także Górę Świętej Anny i Dwór Kossaków.
Katowicki Nikiszowiec. Fot. Przemek Jendroska
-
Wojtek Dudek poleca na FB spływy kajakowe po Czarnej Hańczy. Koleżanka z płockiego oddziału Gazety, która co chwilę staje mi za plecami uważa, że najpiękniejsze są miejsca, które ''zachowują dzikość polskiej natury'', i które można podziwiać w nowocześnie zorganizowany sposób. Anka poleca spływ Skrwą Prawą. To niewielki dopływ Wisły w okolicach Płocka, czyli na Mazowszu. Podobno jest tam pięknie, a marina w Murzynowie organizuje spływy od czterodniowych do kilkugodzinnych. Udostępniają kajaki, dają przewodnika, można biwakować pod namiotami.
Zainteresowanych odsyłam TUTAJ
Wojciech Jama poleca na FB jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek (Rzeszów). Kto był? Warto?
I Krzywy Domek od frontu
Fot. Łukasz Głowala Krzywy Domek w Sopocie
Dla wszystkich, którzy jeszcze tego nie widzieli - Krzywy Dom na Monciaku w Sopocie.
Krzywy Dom, Sopot. Fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta
Perełka czy paskudztwo? Markowi się podoba. Mnie nie powaliło.
Wojtek Dudek poleca m.in. Pałac Paca w Dowspudzie, Adrian Krzanowski - Bieszczady i Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Krzysztof Sobkowiak pisze o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a Agnieszka Żdżyłowska poleca Roztocze.Na Fejsie pojawiły się Wasze pierwsze typy miejsc, które trzeba zobaczyć
Co jeszcze i dlaczego?
Marek z Podlasia przysłał mail, w którym zaprasza do Sopotu. Jemu podoba się... Krzywy Dom:
Witam. Chciałbym dodać swoje trzy grosze do tej relacji. Bardzo lubię, kiedy coś mnie zaskakuje. Dla wielu to może już zgrana sprawa, ale dla mnie to był pełen odjazd. Rzadko bywam nad morzem. Rok temu w Sopocie po raz pierwszy zobaczyłem Krzywy Dom. Dla mnie bomba! Potem czytałem opinie, że ta budowla łapie się we wszystkich prawie rankingach kiczu i koszmarków architektonicznych, jednak ja nie podzielam tego zdania. Jest to coś zupełnie innego i przełamuje stereotypową, choć bardzo miłą dla oka zabudowę. Polecam do obejrzenia każdemu, kto będzie w Trójmieście i jeszcze tego cudactwa nie widział.
Marek z pięknego PodlasiaZnalazłem filmik ''Piękna Polska''. Zwróćcie uwagę, że:
1) film jest z 2007 roku;
2) pokazuje nie tylko tradycyjne zabytki, ale i nowe obiekty;
3) przez ostatnich pięć lat wiele się zmieniło...
Obejrzyjcie sami. Czekam na Wasze refleksje i typy, który kawałek Polski polecacie i dlaczego? Do dzieła!
Jak często zdarza się Wam pomyśleć w jakimś miejscu: Boże! Jak tu pięknie!
Przypomnijcie sobie, gdzie Was tak olśniło? Gdzie ostatnio Wam się spodobało? Napiszcie: nazywo@agora.pl.
A kto do tego przyśle fotkę, zostanie Mistrzem Olśnień!Nie żegluję (jeszcze). Częściej wybieram góry, nie wodę. Ale koledzy z oddziału ''Gazety'' w Olsztynie polecają i zapraszają do największego portu na Mazurach. Ekomarinę w Giżycku chwalą nie tylko doświadczeni żeglarze, którzy niejeden port na świecie zaliczyli.
O ekomarinie jak marzenie przeczytacie TUTAJ.
Nowoczesna ekomarina w Giżycku. Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta
A jakich innych miejsc w Polsce nie musimy się wstydzić?
Czekam na kilka Waszych propozycji. Zróbmy szybki ranking! Wasze typy wrzucajcie na: nazywo@agora.pl
Dziś razem z Wami będę szukał miejsc w Polsce, które warto/trzeba polecić na wakacyjny wyjazd. Zmiany gonią zmiany. Na pewno znacie zakątki, które już nie są tak zapyziałe jak wtedy, kiedy chodziliśmy do podstawówki lub ogólniaka. Jakie miejsca/miasta polecacie znajomym? Co polecacie przyjaciołom? Może i ja się skuszę? Piszcie: nazywo@agora.plI ja będę miał dla Was kilka propozycji.
Tomek Chojnowski
(z)dolnyślązak
Było szkaradnie, dziś jest pięknie [RELACJA NA ŻYWO]
Tomasz Chojnowski
REKLAMA
Serwisy partnerskie
Właściciel niniejszego serwisu nie wyraża zgody na zwielokrotnianie ani inne korzystanie z utworów rozpowszechnionych w tym serwisie, w celu eksploracji tekstów i danych. Więcej informacji w zastrzeżeniu dot. eksploracji tekstów i danych.
Wyborcza.pl
Serwisy partnerskie
Właściciel niniejszego serwisu nie wyraża zgody na zwielokrotnianie ani inne korzystanie z utworów rozpowszechnionych w tym serwisie, w celu eksploracji tekstów i danych. Więcej informacji w zastrzeżeniu dot. eksploracji tekstów i danych.