Dziękujemy za towarzyszenie nam w dzisiejszej relacji. Jutro będziemy relacjonować 1017 dzień wojny w Ukrainy.
Siły rosyjskie gromadzą się, by zaatakować wyspy Dniepr - donosi The Kyiv Independent.
W tym roku Ministerstwo Obrony Ukrainy przeznaczyło już ponad 87 miliardów hrywien na zakup dronów. Z tego aż 59 miliardów hrywien na drony DeepStrike - poinformował na swoim profilu na Facebooku minister obrony Ukrainy Rustem Umerow. "Do końca roku ta kwota jeszcze wzrośnie" - zapowiedział.
Siły ukraińskie odzyskują kontrolę nad wsią Nowy Komar w obwodzie donieckim. Nowy Komar, wieś, w której przed wojną mieszkało mniej niż 500 osób, znajduje się około 50 kilometrów (31 mil) na zachód od okupowanego przez Rosję miasta Wuhledar.
Nie będzie obniżenia wieku mobilizacji wojskowej w Ukrainie - powiedział w czwartek agencji AFP wysoki rangą ukraiński urzędnik państwowy. Według niego problemem nie jest liczba żołnierzy na froncie, ale za mała pomoc militarna z USA. A przypomnijmy, że to właśnie Stany Zjednoczone wzywały do obniżenia wieku mobilizacji wojskowej do 18 z obecnych 25 lat.
- Administracja (ustępującego prezydenta Joego Bidena) wykorzystuje tę kwestię do usprawiedliwienia niewystarczającej pomocy wojskowej dla Kijowa -miał powiedzieć urzędnik.
Ukraina otrzyma 30 000 dronów DeepStrike w 2025 r. w ramach programu Unii Europejskiej. Nowa generacja dronów DeepStrike może „działać autonomicznie na duże odległości, uderzając w cele z dużą dokładnością”.
Holenderski minister obrony Ruben Brekelmans podczas czwartkowej debaty nad budżetem obronnym w parlamencie, odniósł się do sytuacji na froncie w Ukrainie. Jego zdaniem "Ukraina przegrywa wojnę". - Do tego mamy jeszcze wyniki wyborów w USA, które wywracają wszystko do góry nogami, ponieważ wiemy, że nowy prezydent Donald Trump dosadnie dał już znać, co myśli o Ukrainie - stwierdził.
- Ryzyko jest takie, że Ukraina będzie musiała pójść na duże ustępstwa, bo będzie negocjować ze słabszej pozycji To będzie oznaczać, że agresja w Europie zwycięży. Wtedy naprawdę będziemy żyć razem na innym kontynencie niż ten, na którym wszyscy się wychowaliśmy - ocenił.
Prezydent Ukrainy poinformował, że w czwartek odbył rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. "Powtórzyłem, jak ważne jest zaproszenie Ukrainy do NATO i zapewnienie terminowego wzmocnienia naszych brygad bojowych amunicją, bronią i sprzętem, a także wzmocnienie obrony Ukrainy przed rosyjskim terrorem powietrznym tej zimy" - poinformował platformie X Wołodymyr Zełenski.
Prawie 5500 mieszkańców okupowanego przez Rosję Krymu zostało zmobilizowanych do armii rosyjskiej w 2024 r., zgodnie z raportem przedstawionym wczoraj prezydentowi Ukrainy.
Unia Europejska jest gotowa interweniować, jeśli Trump wycofa się z 50-miliardowej pożyczki dla Ukrainy - podaje The Kyiv Independent. Przypominjmy również, że polski wiceminister finansów Paweł Karbownik 4 grudnia zapowiedział, że Unia Europejska jest gotowa pomóc finansowo Ukrainie, jeśli USA wycofają się z wielostronnej umowy pożyczkowej dla Ukrainy.
Władze Rumunii powiadomiły sojuszników o próbie zagranicznej ingerencji w wybory - poinformował w czwartek MSZ. Z odtajnionych dokumentów Naczelnej Rady Obrony Narodowej wynika, że w trakcie I tury wyborów prezydenckich, doszło do ingerencji zewnętrznego "aktora państwowego".
"Poinformowaliśmy naszych sojuszników o tej próbie zagranicznej ingerencji i podejmiemy wszelkie niezbędne środki w celu ochrony demokracji, bezpieczeństwa narodowego i suwerenności" - czytamy w komunikacie.
Władze rumuńskie "podjęły decyzję o odtajnieniu i opublikowaniu raportów zawierających istotne informacje dotyczące złośliwych operacji zewnętrznych, w tym nielegalnego finansowania, wzmocnienia kampanii cyfrowych i zakrojonych na szeroką skalę cyberataków wymierzonych w wybory prezydenckie w Rumunii".
Według nieoficjalnych żródeł rosyjskie rakiety miały zostać wystrzelone i zmierzać w kierunku obwodu mikołajowskiego - informuje kanał Monitor na Telegramie. Miało również dojść do dwóch eksplozji w okolicach miasta Wozniesieńsk
Co najmniej 6 ukraińskich merów jest w niewoli Rosji - przekazał Vołodimir Zełenski. Potwierdził również, że będący w rosyjskiej niewoli Jewhenii Matvieiev, mer okupowanego Dnieprorudnego w obwodzie zaporoskim, zmarł w wyniku tortur.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał, że ukończono już w 99,9 proc. budowę fortyfikacji w obwodzie charkowskim. Zbudowano także 800 fortyfikacji.
Rosja zwiększa obecność nad Bałtykiem - mówi niemiecka ministra spraw zagranicznych. Słowa te padły po tym, jak rosyjski okręt wojenny oddał strzał ostrzegawczy w kierunku niemieckiego śmigłowca wojskowego patrolującego Morze Bałtyckie.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas czwartkowej Rady Ministerialnej OBWE na Malcie oskarżył ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa o sianie dezinformacji i doprowadzenie do dalszej eskalacji wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
Ławrow nie był obecny w czasie wystąpienia Blinkena. - Żałuję, że nasz kolega pan Ławrow wyszedł z sali i nie był na tyle uprzejmy, aby mnie wysłuchać, tak jak my wysłuchaliśmy jego - powiedział Blinken.
Rosja zamyka Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Petersburgu, o czym poinformowano stronę polską. To odpowiedź na zamknięcie przez władze polskie konsulatu generalnego Rosji w Poznaniu.
Lider CDU i kandydat chadecji na kanclerza Niemiec Friedrich Merz zapowiedział, że złoży wizytę w Ukrainie. Ponowił też apel o utworzenie grupy kontaktowej złożonej z Niemiec, Francji, Polski i Wielkiej Brytanii, która opracuje strategię "wspierania Ukrainy w celu zakończenia wojny".
Podróż do Ukrainy jest planowana "w ciągu najbliższych kilku dni" - powiedział Merz w przemówieniu na temat polityki bezpieczeństwa w środę w Berlinie. Zapowiedział, że poinformuje europejskich partnerów o podróży i jej wynikach.
Poprzednio przewodniczący CDU odwiedził Ukrainę w maju 2022 roku, czyli krótko po rozpoczęciu pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji - przypomniał portal stacji ntv.
Ponawiając apel o stworzenie grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy, Merz powiedział, że robi to właśnie teraz, ponieważ "nikt z nas nie wie, co tak naprawdę wydarzy się po 20 stycznia 2025 roku". Tego dnia Donald Trump po raz drugi zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA.
Lider CDU wezwał państwa europejskie do zapewnienia Ukrainie większej pomocy. Należy ją wesprzeć "wszelkimi niezbędnymi środkami dyplomatycznymi, finansowymi, humanitarnymi, a nawet wojskowymi, których potrzebuje, aby skorzystać z prawa do samoobrony i przywrócić integralność terytorialną" - podkreślił.
Źródło: PAP
Przed sądem w Helsinkach rozpoczął się w czwartek proces Wojsława Tordena, lidera bojówki Rusicz, operującej na wschodzie Ukrainy. Rosjanin został oskarżony o udział w zabójstwie ponad 20 ukraińskich żołnierzy. Za popełnione zbrodnie prokurator żąda dla niego dożywocia.
Według aktu oskarżenia paramilitarna bojówka, walcząca po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie, podczas jednej z akcji w 2014 roku zamordowała 22 ukraińskich żołnierzy i ciężko raniła czterech. Torden, jako zastępca dowódcy, wydawał rozkazy i sam także rozstrzeliwał – podkreślono.
Ze zgromadzonego materiału wynika, że dowódca zezwolił swoim podwładnym na okaleczenie obezwładnionego ukraińskiego żołnierza. Akty przemocy i zniewagi były filmowane, a następnie rozpowszechniane w internecie.
37-letni Torden, wcześniej znany jako Jan Pietrowski, zaprzecza oskarżeniom. Rosjanin został w sierpniu 2023 roku zatrzymany dzięki systemowi rozpoznawania twarzy przez straż graniczną na lotnisku w Helsinkach, gdy oczekiwał na lot do Francji.
Fiński Sąd Najwyższy orzekł, że mężczyzna nie może zostać wydany władzom Ukrainy, ze względu m.in. na warunki panujące w tamtejszych więzieniach oraz wątpliwości co do "uczciwego procesu". Torden jest na liście sankcyjnej UE. Kilka lat temu został wydalony z Norwegii i objęty zakazem wjazdu do strefy Schengen.
Źródło: PAP
Gruzińskie władze zaostrzają kurs wobec demonstrantów, ale muszą liczyć się także z niezadowoleniem we własnych szeregach.