Obecność wojsk Korei Północnej w Rosji z zamiarem zaangażowania ich w walkę na froncie przeciwko Ukrainie to eskalacja konfliktu - uważa szef Rady Europejskiej Charles Michel. Jego zdaniem odpowiedzią Zachodu na to powinno być "zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, militarnego i finansowego". W nocy doszło do kolejnego ataku powietrznego na Kijów, ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła kilkanaście rosyjskich dronów.
Pokaż od:
11:10

W przemówieniu wygłoszonym na szczycie BRICS Władimir Putin stwierdził, że to od Moskwy zależy, w jaki sposób będzie realizowała klauzulę wzajemnej obrony z Pjongjangiem. I wskazał, że oficerowie i instruktorzy NATO brali "bezpośredni udział" w wojnie w Ukrainie.

10:54

"W wyniku rosyjskich ataków na Ukrainę w ciągu ostatniej doby zginęło 6 osób, a 16 zostało rannych" - informuje The Kyiv Independent.

10:40

Siły Obrony Powietrznej Ukrainy zniszczyły 36 z 63 rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych.

10:27

Co najmniej 12 Ukraińców w więzieniach z powodów politycznych

W białoruskich więzieniach z powodów politycznych przetrzymywanych jest co najmniej 12 obywateli Ukrainy – powiadomiło zakazane przez władze centrum obrony praw człowieka Wiasna.

Są to osoby, które władze oskarżają o "działalność agenturalną", "szpiegostwo" lub stawiają im inne zarzuty motywowane politycznie – przekazała Wiasna.

Obrońcy praw człowieka przypominają, że w czerwcu, w ramach wymiany jeńców pomiędzy Ukrainą i Rosją, uwolnionych z Białorusi i przewiezionych do ojczyzny zostało pięcioro obywateli Ukrainy.

W środę białoruski sąd skazał dwóch Ukraińców, Serhija i Pawła Kabarczuków (ojca i syna), na 20 lat kolonii karnej. Według wersji władz w Mińsku, mieli oni być "dywersantami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)". 

Źródło: PAP

09:03

"Ukraina opracowuje wewnętrzny plan wzmocnienia kraju w sferze gospodarczej, militarnej, informacyjnej i innych" - potwierdził w wieczornym przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

08:47

Rosjanie polują na mieszkańców obwodu chersońskiego, atakując ich z małych dronów FPV. Zrzucają ładunki na samochody, przystanki i pojedynczych pieszych.

08:32

"W wyniku rosyjskiego ostrzału w Bałce Żurawce w obwodzie ługańskim zginął 68-letni mężczyzna" - podaje Ukrinform. Jak dodał szef regionalnej administracji wojskowej, "najeźdźcy nieustannie ostrzeliwują Bałkę Żurawkę i okolice. Używają głównie artylerii i dronów".

08:17

Rosyjska opozycja nie jest organizacją polityczną. Jest wspólnotą wiary. Nieskuteczną.

08:02

"Jak podają źródła zaznajomione z sytuacją, sankcje Zachodu nałożone na rosyjską kopalnię cynku Ozernoje sprawiły, że firma ma problemy z wymianą kluczowego sprzętu niezbędnego do zwiększenia produkcji" - opisuje The Kyiv Independent.

07:47

Nowe dane o rosyjskich stratach

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach od początku wojny. Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić w Ukrainie ok. 685 910 żołnierzy (+1630), 9 097 czołgów, 18 287 pojazdów opancerzonych, 19 753 zestawy artyleryjskie, 1 238 wyrzutni rakiet, 982 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 17 670 bezzałogowych statków powietrznych 2 625 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 27 365 pojazdów i 3 535 jednostek sprzętu specjalnego.

07:31

Pod Warszawą spłonęła ciężarówka firmy kurierskiej, groźne pożary wybuchły też w magazynie w Wielkiej Brytanii i na lotnisku w Niemczech. Przesyłki nadali dywersanci opłacani przez rosyjski wywiad. Przez przypadek nie doszło do katastrofy lotniczej - wynika z ustaleń polskich służb i prokuratury.

07:23

"WSJ": Elon Musk odbywa regularne potajemne rozmowy z Putinem

Miliarder Elon Musk jest od 2022 r. w regularnym kontakcie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz urzędnikami Kremla - podał w czwartek dziennik "Wall Street Journal", powołując się na amerykańskie, europejskie i rosyjskie źródła. Kreml miał grozić właścicielowi SpaceX oraz prosić go, by nie aktywował sieci Starlink nad Tajwanem.

Jak pisze "WSJ", powołując się na obecnych i byłych oficjeli z USA, Europy i Rosji, potajemne rozmowy najbogatszego człowieka świata z Putinem dotyczyły "tematów osobistych, biznesowych i napięć geopolitycznych". Poza rozmowami z Putinem Musk miał też odbywać "regularne" rozmowy z "Rosjanami z wysokiego szczebla", w tym zastępcą szefa administracji prezydenta Rosji, Siergiejem Kirijenko. Kontakty te miały trwać od drugiej połowy 2022 do 2024 roku.

Gazeta nie podaje wielu szczegółów rozmów liderów, jednak zauważa, że Kirijenko jest oskarżany przez władze USA o kierowanie operacjami dezinformacyjnymi Kremla, w tym na prowadzonej przez Muska platformie X. Dziennik pisze również, że intensyfikacja kontaktów miliardera z Rosją zbiegła się w czasie ze zmianą jego stanowiska dotyczącego wsparcia Ukrainy i powtarzaniem przez niego tez rosyjskiej propagandy, w tym "jego planu pokojowego" mającego oddać Krym Rosji i zapewnić neutralność Ukrainy. Wątpliwości budziły też doniesienia o używaniu przez rosyjskie siły systemu Starlink, a także emisja na portalu X wywiadu prawicowego publicysty Tuckera Carlsona z Putinem.

Według jednego źródła gazety, Musk był poddawany publicznej i prywatnej presji, w tym zawoalowanym groźbom. Publicznie groził mu ówczesny szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Ponadto, gazeta podaje, powołując się na byłego oficera rosyjskiego wywiadu, że pod koniec ub.r. Putin zwrócił się do Muska, by ten nie aktywował satelitarnej sieci internetowej Starlink nad Tajwanem w ramach przysługi dla chińskiego przywódcy Xi Jinpinga. Firma nie uzyskała pozwolenia na operacje na Tajwanie, choć strona internetowa Starlink mówi o tym, że system "wkrótce" będzie tam dostępny.

Źródło: PAP

07:09

Atak rosyjskich dronów na Kijów

W nocy doszło do kolejnego w ostatnich dniach ataku rosyjskich dronów na Kijów. Alarm powietrzny trwał przez kilka godzin, w tym czasie ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kilkanaście ukraińskich dronów. Nie ma informacji o rannych lub ofiarach. Jak podaje Suspilne, to piętnasty atak powietrzny na stolicę od początku października.

06:59

Michel: obecność wojsk Korei Płn. w Rosji to eskalacja; odpowiedzią zwiększenie wsparcia dla Ukrainy

Obecność wojsk Korei Północnej w Rosji z zamiarem zaangażowania ich w walkę na froncie przeciwko Ukrainie to eskalacja konfliktu – uważa szef Rady Europejskiej Charles Michel. Jego zdaniem odpowiedzią Zachodu na to powinno być „zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, militarnego i finansowego”.

Michel w wywiadzie dla European Newsroom, do którego należy PAP, był pytany o doniesienia o obecności wojsk północnokoreańskich w Rosji. W czwartek ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że pierwsi żołnierze z Korei Płn. zostali wysłani do obwodu kurskiego na zachodzie Rosji, gdzie od 6 sierpnia operują wojska ukraińskie.

„Na bazie informacji, którymi dysponujemy, to jest eskalacja, za którą stoi Rosja” – odparł szef Rady Europejskiej. Podkreślił, że przed UE stoją dwa wyzwania jeśli chodzi o Ukrainę. „Musimy sprawić, aby Ukraina była tak silna, jak to tylko możliwe. (..) Musimy zrobić więcej i działać szybciej” – powiedział.

Dodał, że w przeszłości dostawy broni dla Ukrainy były opóźniane, bo wśród członków UE były dyskusje i wahanie, czy powinni dostarczać np. czołgi czy samoloty myśliwskie. „Zawsze byłem po stronie tych, którzy uważali, że musimy dostarczać Ukrainie więcej. Plan zwycięstwa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jest wezwaniem do nas, aby dostarczyć Ukrainie więcej, aby była silniejsza. Musimy to zrobić. Sprawmy, aby Ukraina był silniejsza, bo dzięki temu my będziemy silniejsi” – powiedział Belg.

Druga kwestia – jak powiedział Michel - to wysiłki zmierzające do osiągniecie pokoju na bazie Karty Narodów Zjednoczonych. Podkreślił, że zbliżające się spotkanie G20 będzie okazją, aby „walczyć o nasze idee, nasze wartości, o międzynarodowe prawo i nie pozwalać, aby rosyjska narracja (…) przeważała na świecie”.